Archocentrus multispinosus

ImageStanište: Srednja Amerika, jezero Nicaragua i Managua
Poznata i kao: Rainbow Cichlid
Veličina: Ženke 7 cm, mužjaci 10 cm
Parametri vode: pH: 6.3 - 7.5, tvrdoća: 10°- 18°Dh, temperatura: 20-30°C
Izgled: Slika desno prikazuje par u svojoj uobičajnoj boji pri temperaturi oko 26°C. Dobro podnose i niže temperature samo tada gube boju. Za vrijeme mrijesta donji dio potamni. Kao što je prikazano na donjoj slici.

Ponašanje:
Nisu teritorijalne osim u vrijeme mrijesta pa su pogodne za držanje skupa sa ostalim srednjo-američkim ciklidima koji su podjednake veličine i sličnog ponašanja. Kao što su Archocentrus nigrofasciatum, Thorichthys meeki, Copora nicaraguense.

Prehrana:
Multispinose jedu alge ali i živu hranu.

Spolna razlika:
Mužjaci imaju špičastiju gornju peraju te su veći od ženki.

Mrijest:
Ako imate više multispinosa u akvariju, parovi će se sami formirati. Odabrani par prebacite u drugi akvarij. Treba podesiti parametre vode kako je gore navedeno s tim da se najviše pažnje obrati na temperaturu. Kroz 3-4 dana polako dizati temperaturu, a u akvarij postaviti kokosov orah ili nesto slično. Kad temperatura naraste na nekih 28°C, par će početi čistiti površinu kokosa za mrijest. Kroz sljedeća dva dana ženka će položiti jajašca, između 150-300 komada ovisno o veličini ribica. Vrijeme potrebno da se malci izvale je oko 3 dana,a par zna prebacivati jajašca s jednog mjesta na drugo. Isto tako odstranjuju neoplođena i pljesniva jajašaca. Kad se male ribice izlegu roditelji se kao pravi, brižni ciklidni roditelji brinu za njih. Prebacuju ih, drže na okupu i hrane. Bez obzira na pomoć roditelja pri hranjenju dobro je davati artemiju ili microcrve. Male je isto tako moguće podići i bez roditelja hraneći ih microcrvima, artemijom i usitnjenom hranom za ciklide. Može ih se prebaciti u drugi akvarij još dok su u jajašcima ili kad se izlegu, samo treba paziti na parametre vode, posebno na temperaturu.

Image

Slika: Karlo

Zadnje na forumu

Podržite nas!

Akvarij.NET je već 18 godina s Vama primarno zahvaljujući velikom broju volontera. Naš rad možete podržati i svojim donacijama koje će se koristiti za aktualne troškove servera, domena, licenci te planirane humanitarne akcije.

http://www.paypal.me/AkvarijNET

Donate

3PAzE2vhfNmWwYoQtRALYL2Mn3DUczc8i3

Da bismo poboljšali Vaše iskustvo ova stranica koristi kolačiće (cookies). Nastavkom pristajete na njihovo korištenje.