Svibanj 23, 2024, 22:27:34 poslijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: 700l mora u dnevnom :)  (Posjeta: 217107 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #175 u: Prosinac 11, 2011, 17:15:34 poslijepodne »
Mrak, super terase!
Šta je ovo ispod kamena i zašto se stavlja, nekakav plastika?

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #176 u: Prosinac 11, 2011, 18:43:44 poslijepodne »
na par slika oni suncokreti fino rastu iz vode hehehe, super složeno

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #177 u: Prosinac 11, 2011, 20:14:18 poslijepodne »
:klap:
Odlicno je to! Busenje i tiple su zakon i pojacas vezicom gde mozes i treba...

Ja kada bi pravio isao bi na dva grebena ... terasa je super i bolje sto nije visoka jer bi pravila vecu senku.

Sve u svemuko i do sada . Perfektno  :up:

A mislili smo se i mi sve do kraja da li ici na 2 ili 3. Da smo isli na 2, trebalo bi ici vise u visinu inace bi dosta dug svaki greben bio, a max smo isli do pola visine akvarija, sada s 3 grebena,  u visinu. Ovako smo dodali i treci,  malo ih odvojili, ribe ce biti sretnije za plivati uokolo, a ona zadnja 2 grebena (gdje se terase ispreplecu) ionako skoro izgledaju ko jedan. Sto se tice visine terasa nismo htjeli puno vise jer ionako na njih (pogotovo dojnju) mislim slagali lagano SPSove, a njima je drago da su nize :)


Dobro odrađeno  :up: vidim da si imao problema sa ljepljenjem drugi put probaj sa dvokomponentnim ljepilom za mramor ljepi i na mokro a susi za cirka 5 minuta i nema sanse da pukne na spoju ja sam sebi sve ljepio njime i to bez vezica i busenja kamena.

A eto s novim akvarijem isao sam sve by the book, i ne kemijat s neprovjerenim ljepilima/cementima/epoxijma i sl. Sve sto sam koristio je bilo reef/fish/coral compatibile. A za ovo tvoje rijesenje stvarno nisam prije cuo. Probat cu na starom tanku, cisto da provjerim kako to radi.



Mrak, super terase!
Šta je ovo ispod kamena i zašto se stavlja, nekakav plastika?

Eggcrate, mislim da sam negdje u textu i napisao. Stavim ispod kamena ako mi kamen ne lezi 100% ili mu treba na jednom kutu malo ga ojacati. Pa umjesto da ga podcokajem s kamencicima, stavis eggcrate i iskrojis ga tocno na mjeru, drzi savrseno, a poslje ti ga pijesak prekrije i nista se ne vidi. Nekad sam stavljao ovo uvijek ispod kamena cisto da mi kamen nije direktno na staklu.


na par slika oni suncokreti fino rastu iz vode hehehe, super složeno

Oooo da, zena ima "thing" na suncokrete. Suncokreta kod nas ko u prici :D

Offline svemirac

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 141
  • Spol: Muški   Dob: 58
  • Lokacija: Zagreb - Malešnica
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #178 u: Prosinac 11, 2011, 22:37:15 poslijepodne »
Jako dobro napravljeno. :klap: :klap: :klap:Kapa dolje majstore..
svemirac

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #179 u: Prosinac 12, 2011, 07:14:36 prijepodne »
pratio sam od pocetka...bez rijeci...tako je i dalje...stvarno...hvale vrijedno...prekrasno!
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #180 u: Prosinac 17, 2011, 17:04:05 poslijepodne »
update :question:

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #181 u: Prosinac 19, 2011, 12:24:08 poslijepodne »
Daklem evo update :)

Trenutno akvarij vrti vodu s kamenjem i pijeskom i vec samo tu sam vidio par sitnica. Naime izgleda da su mi tunze toliko jake da kada udru u najdalju stjenku krene vrtlozenje prema dolje pa mi mice pjesak s kraja tanka. Ne, nije mi to od povrata, jer sam napravio nove povratne cijevi koje su lagano zakrivljene, pa nista ne ide prema dolje, a i nema teorije da mi to bude tocno ispod povratnih cijevi, a one su na 30stupnjeva postavljene kosine, a ovo je tocno ispod (90 stupnjeva). Tako da cu to morati nekako izhendlati i napraviti dobar kut, da mi se to toliko ne vraca prema dolje.

Druga stvar je u postolju. Tu nisam planirao neki poseban sistem ventilacije. Ali posto mi je RO spojen direktno na vanjsku vodu, kada se RO upali, i vanjska voda (hladna) ujde u cijevcice i u cijeli RO, a unutra je toplo i vlazno, idealno za kondenzaciju. Pa se lagano kondenzira voda na cjevcicama. Definitivno cu morati nesto smisliti to, ili na neki nacin probusiti jos jednom zid i opet cijev, ventilator i neka puse vani. Ovo jos isto trebam razmisliti kako rijesiti.

Treca stvar mi je overskimming. Posto mi je sada skimmer doslovno do stjenke sumpa (sump je napravljen na knap da stane okomito i skimmer i pumpa za njega) vec 2 puta mi se dogodilo kada sam nesto prckao po tanku i dodavao epoxy, da zaboravim smanjiti skimmer, pa onda poludi i pocme overskimmati. Posto je jako blizu stjenke, kako se poklopac skimmera otvara blup-blup, tako par kapi mi pljucne na vratnicu. Pomnoziti taj blup-blup 1 put u 2 sekunde, puta 2 sata koliko mi je trebalo da vidim = mala lokva. Not good. Vec sam imao jednu ideju za skimmer, ali sada sam je jos upgrejdirao. Evo prvo shema. Molim ne smijati se shemi u paintu :)



Dakle kapu od skimmera probijem i tu stavim neko kolino koje zalipim za stjenku skimmera, na drugi kraj kolina ide cijev. Ta cijev ide do kanistra koji je van sumpa. Dovde je sve jasno. I odma ima jedna prednost da nemora se tako cesto kapa prazniti, pogotovo ako se ide na wet skimming, skimmata ima poprilicno, a ne hvata se bas previse blata na unutrasnju stijenku skimmera, pa da je treba cesto prati. E sada dalje. Na cep od kanistra se probije i uhvati se jedan plovak. Taj plovak je povezan na relej koji mi okida 220V napona na uticnicu, a u tu uticnicu je ustekan skimmer. Sto s ovim dobijem. Ako normalno i pomalo puni kanistar, ili ako pocme ko lud overskimmati i napuni kanistar u 5 minuta, kada dojde do vrha, plovak+relej okinu, i prekinu mi dovod struje do skimmera, i skimmer prestaje radit. Tako da cu s ovim rijesiti problem overskimminga ( jer kapa nikada nece biti toliko puna da ce doci do blup-blup efekta, jer sve ide u kanistar, a ako se on napuni, njega ceka onda plovak, i skimmer staje s radom), plus sto cu smanjiti frekvenciju praznjenja kape. Ovo je jos u razradi. Ovi tjedan bi mi trebali doci plovci, pa da se igram i s time sad preko blagdana :)

Od novih stvari doslo svijetlo (jos nije ugradjeno) i dozer.

Ovih dana sam rijesavao sitnice u postolju, tipa RO spojiti, TDS metar, nivomat, pa sve to s cijevima prema vani spojti, i jos extra T, pa ventilići i sl. Onda rijesio nosace za strujne kabele i cijevi duz cijelog postolja, tako da ne vise kabeli svugdje nego idu jednim pravcem. I na kraju dozer dosao pa trebao i njega postaviti, pripremiti kanistre i sl.

Dovrsio pricu s automatskim doljevanjem RO vode. Znaci plovci u taknu okinu relej, relej okine 220V, 220V dojde do el.mag.ventila koji pusti vodu u RO, i tako radi dok plovak se ne digne i ugasi relej > 220V > el.mag.relej i stane voda. Isto tako sam na plovak paralelno dodao jednu sklopku koja je u strujnom ormaricu, tako kada hocu manualno da upalim RO, a da ne cekam da se spusti nivo vode da plovak upali, bilokada sam upalim sklopku, i RO voda tece. Druga stvar sto sam radio je da sam na izlazu RO (dakle cista RO voda) dodao jedan T, i nakon njega po ventil. Jedan izlaz ide u akvarij, a drugi ide na balkon. Tako kada mi treba starcima RO ili bilokome drugom, samo zavrnem ventil koji mi ide u akvarij, otvorim ventil koji ide vani, i klik na sklopku da manualno premostim okidanje releja, i voda curi vani. Mozda zvuci kompicirano ali cijela akcija traje ravno 5-6 sekundi. Testirano, napunio dva 7l kanistra vode za starce, sve 5. Isto tako joj kako mi je drago sto sam taj extra izlaz stavio na balkon (upravo radi ovog razloga). Stavio da mi se puni prvi kanistar i naravno zaboravio na njega, vratim se za 2 ure, on pun, i cijeli balkon mokar. Ovo je definitivno bolja solucija nego da mi je cijeli stan mokar, da sam ostavio ovu drugu cijev unutra :) Dakle doljevanje vode je zaboravljeno. Samo se sjetiti svako toliko promjeniti filtere u RO/DI i to je to

Svijetlo je doslo, lampe su vec odavno kod mene, pa sam se igrao koju kombinaciju lampi staviti i sl.

Al evo ono sto je ljudima najinteresantnije gledati - slike :) :





Svijetlo s jedne strane. 3 ventilatora koji se kontroliraju ili automatski ili s onim potenciometrom na desnoj strani. 1 Kabel za napajanje svega, i jedan kabel za eventualno spajanje na GHL i onda se moze do detalja konfigurirati.





Napajanje, ima 2 220V napajanja i 1 12V i sve to ulazi u jednu kutiju koja ide s jednim kabelom na svijetlo. 12V je za ledice moonlight i ventilatore.





Gornja strana otvorena, jako jednostavna je izmjena lampi. 4 vide, skine se ovaj desni kraj, izvuce se plexi pokrov i to je to.







Lampe su sve ATI. Bijele, plave, actinic i purple. Uzeo sam 10 komada lampi (iako ide 8 komada unutra), tako da se mogu igrati s plavim, bijelim i actinic dok ne dojdem do boje svijetla koja nam odgovara. Na kraju sam isao s kombinacijom:

1. bijela
2. actinic
3. plava
4. purple
5. bijela
6. plava
7. actinic
8. bijela

Naravno ovo nije testirano u tanku, tako da ce se ovo jos uvijek mijenjati ako nam ne odgovara :) Otom potom...





Lampe postavljene. Po sredini se vidi jedan ogroman LED za shimmering efekt, te sa svake strane plavi led za moonlight.





Dozer je stigao, te je postavljen na svoje pripremljeno mjesto iako ce proci jos dosta vremena od njegove prve upotrebe. Al neka njega tu :)







Evo RO/DI spojen, TDS dvokanalni metar isto spojen. Dolje nakon plavog OUT od TDS metra ima jedan T, i 2 ventila, ono sto sam gore vec objasnio.





Jedna cijev od RO koja ide u tank. Jos nisam rijesio nosač cijevčica za ovo i za dozer, to bi triba danas/sutra isto rijesiti. Dolje se vidi DIY nivomat s 2 u seriju spojena plovka.





Evo u firmi imao visak nosaca za kabele od neke cisco opreme, pa mi to dobro doslo da napravim trasu da mi svi kabeli idu jednim putem, i da nisu porazbacani. Do sada sam radio ovo s cicak trakom, ali ovo mi je definitivno jednostavnije za baratanje od cicak trake, + sto mi drzi kabele na visini.





Evo kako za sada izgleda ostatak postolja (ono sto je ostalo od sumpa). Onaj dolje junk zanemarite. To se cisti, i tu dolaze 3 kanistra s FM balling kemijama :) U one 2 ladice treba jos doci neke elektronike tipa termometar s sondom i switcherom za paliti chiller kada dojde, i sl.


To je to za sada, kad bude novosti s svijetlom dobijete update :)

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #182 u: Prosinac 19, 2011, 12:54:14 poslijepodne »
Izgleda kao naučna fantastika!
Cjevčice koje ti kondenziraju obuci u izolaciju, vidio sam negdje spužvastih baš za tako male promjere.
Koja je to dozirka?

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #183 u: Prosinac 19, 2011, 12:56:01 poslijepodne »
Super izgleda!  :klap:


Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #184 u: Prosinac 19, 2011, 12:57:24 poslijepodne »

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #185 u: Prosinac 19, 2011, 12:59:38 poslijepodne »
Izgleda kao naučna fantastika!
Cjevčice koje ti kondenziraju obuci u izolaciju, vidio sam negdje spužvastih baš za tako male promjere.
Koja je to dozirka?

Da, dobra ideja za izolaciju cijevi, ali je problem sto se i sam RO (jer kroz njega isto prolazi ta hladna voda) ovlazi. Mozda sve obuc u izolaciju :)

Dozirka je FaunaMarin.

Offline Che*

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zg east
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #186 u: Prosinac 19, 2011, 13:38:26 poslijepodne »
@Vipko...

Nakon svih onih profesionalno odradjenih   nacrta  u   xxx   programu ja sam razocaran ovim paint nacrtom. Mislim kaj je ovo? Ja ovo ne prihvacam!!!  Ovo nisi ti.. Ja te molim da odvojis jedan cijeli dan,napravis model  i predocis mi sliku sumpa kao na slikama prije..    :klap:  :klap:  :klap:

Ovo je u najmanju ruku - savrseno !!!   

ps. Ovu temu printam i nosim svoj psihijatru da vidimo kome ce on kenjat da je opsesivno-kompluzivan :P :P

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #187 u: Prosinac 19, 2011, 13:58:11 poslijepodne »
Ovo je bolesno dobro. Nisam mogao zamislit da bi netko mogao ovako do savršenstva dovesti sve detalje...

P.S. mislim da smo se ima par dana sreli na kolodvoru kad smo čekali bus iz BG samo si tako brzo projurio kad si dobio paket da se nisan uspia ni javit..

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #188 u: Prosinac 19, 2011, 14:05:11 poslijepodne »
Ovo je bolesno dobro. Nisam mogao zamislit da bi netko mogao ovako do savršenstva dovesti sve detalje...

P.S. mislim da smo se ima par dana sreli na kolodvoru kad smo čekali bus iz BG samo si tako brzo projurio kad si dobio paket da se nisan uspia ni javit..

A jebemu sta se nisi javio pa bi pice popili. Inace bas sam Petru bio pricao kako sam zamalo dobio uz dozer i free tvoje ribe/koralje, sto je vec bilo u onim drugim kesama :) Daje meni sofer meni kutiju s dozerom i jos 2 kese, osjecam vodu u kesama, i mislim se ja, vidi kul, dobit cu i free ribe :) (doduse sada kada sam cuo da si bio iza mene moga bi instant dobit letvom po glavi ili bloketu u sofersajbu :)) Tako da kazem ja soferu, ne ne, za mene je samo ova kutija, doc ce neko po ove ostale stvari :)

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #189 u: Prosinac 19, 2011, 14:19:28 poslijepodne »
ps. Ovu temu printam i nosim svoj psihijatru da vidimo kome ce on kenjat da je opsesivno-kompluzivan :P :P

ROFL  :D Evo mi se i zena javlja na MSN kako place od smija kad je ovo procitala  :D

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #190 u: Prosinac 19, 2011, 17:52:35 poslijepodne »

Vipko svaka čast već smo dosadni. :klap:  :) Prekrasan projekat dorađen do detalja iako još ima posla....

Još kad bi ovo sve perfektno napravljeno garantiralo automatski i isto tako dobar reef s koraljima uff di bi ti bio kraj.. :up:  :)  vjerujemo u tebe. ;)

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #191 u: Prosinac 19, 2011, 19:06:27 poslijepodne »
Sve pohvale za izradu al meni su u oko upale ova  grla za lampe, ne vidim bas najbolje al jel su to obicna grla ili se varam?


Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #192 u: Prosinac 19, 2011, 19:38:33 poslijepodne »
Pozdrav, Vipko!

Pratim ovu temu otvorenih ustiju, vjerojatno kao i ostali morski akvaristi.. :) ..ali sada imam i jedan komentar:
- ide li kakav plexi ili staklo izmedju lampi i površine vode?

Koliko vidim, imas identična grla kao i ja - vodopropusna. Ja nemam zaštitno staklo, pa se zbog kondenzacije navuče sol u grla i pojede mi bakrene žice. Otprilike 1x godišnje iznenadi me strujni udar i uskoro nakon toga moram izmijeniti kabel.

Uglavnom, preporučam da staviš vodonepropusna grla i obratiš pozornost na spojeve žica, kako ne bi imao problema kasnije.
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #193 u: Prosinac 19, 2011, 20:00:53 poslijepodne »
@Teehee i Malky:
Je obicna keramicka grla, ali izmedju dolazi plexi (zaboravio staviti sliku s njim, stavit cu sljedeci put), i bas ima utor di se ubacuje tako da prilicno dobro brtvi.

@Renta:
Da, dobro napravljen tank nemora apsolutno nista znaciti i za godinu dana moze jos uvijek bujati s algama, cijanoshitom i neznam cime jos ne :) Ali eto, barem se imaju relativno dobre predispozicije da to i postane jedan ok tank :)

Offline DRC VZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1325
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Varazdin
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #194 u: Prosinac 19, 2011, 20:15:48 poslijepodne »
stvarno vrhunski odrađeni posao , mrak :up:

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #195 u: Prosinac 19, 2011, 20:29:42 poslijepodne »
@Renta:
Da, dobro napravljen tank nemora apsolutno nista znaciti i za godinu dana moze jos uvijek bujati s algama, cijanoshitom i neznam cime jos ne :) Ali eto, barem se imaju relativno dobre predispozicije da to i postane jedan ok tank :)



Upravo tako, ne garantira ništa ali imaš veliku odskočnu dasku da to bude i više nego ok tank iznutra.

Nego neznam dali si napisao, što planiraš od koralja, SPS, ili miješano kao i svi uglavnom...pretpostavljam da pošto si uzeo vrlo jaku rasvjetu i balling soli da naveliko planiraš SPS..?

Offline benak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 174
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #196 u: Prosinac 19, 2011, 21:16:20 poslijepodne »
Ovo sa plovkom u kanisteru ti je super ideja nesto slicno sam gledao na reef centralu ali tamo je plovak bio u casi od skimera tako da ti nije potreban kanistar koji ti zauzima prostor.

Offline Grale

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1916
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #197 u: Prosinac 19, 2011, 22:09:18 poslijepodne »
Dok vidim svu ovu struju, mislim da ti je idući projekt solarne ploče i vjetroelektrana u dvorištu :).

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #198 u: Prosinac 19, 2011, 23:40:37 poslijepodne »

Nego neznam dali si napisao, što planiraš od koralja, SPS, ili miješano kao i svi uglavnom...pretpostavljam da pošto si uzeo vrlo jaku rasvjetu i balling soli da naveliko planiraš SPS..?

Ovo je prvi tank da ga zena i ja radimo skupa od nule. Tako da cemo skupa birati koralje, ribe, organizme i neznam sto jos. Recimo vec sam dobio naputak od drage da je ona vidila u CMA super ljeeeepe skoljke, kako su suppppeerrr boje i sl. tako da se mogu pozdraviti s andjelima i sl. skoljkoljupcima :D Kompromisi, kompromisi :) Ali da, mislim da cemo ici mjesano. SPSove cemo naravno pokusati drzati jer su oni mi najkompliciraniji, ali zato ih ima i jako ljepih. Korak po korak...



Ovo sa plovkom u kanisteru ti je super ideja nesto slicno sam gledao na reef centralu ali tamo je plovak bio u casi od skimera tako da ti nije potreban kanistar koji ti zauzima prostor.

Je i ja sam isto mislio to napraviti u casi ali onako uz ovo sve imam i veci kapacitet skimmata. Al jos cu vidjeti. Kada mi dojdu plovci onda cu vidit kako to ide s mjestom u casi i sl.



Dok vidim svu ovu struju, mislim da ti je idući projekt solarne ploče i vjetroelektrana u dvorištu :).

Ti se smijes ali ja sam vec razmisljao o 2-3 solara staviti na balkon, taman sam na juznoj strani. Nakon sto ovo sve zavrsimo uhvatiti cu se i toga i vidit koliko bi me doslo rijesiti solare da mi moze napajati samo akvarij :) I koliko vremena ce proci za return of investment.

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #199 u: Prosinac 20, 2011, 00:25:57 prijepodne »
stari moj, svaka ti cast!! izbezumio sam se kako to vrhunski i uredno sve sklapas i radis...  :klap: :klap: :klap: