Evo sad znamo vise:
1. Prvo bih rekao da je temperatura previsoka, ja svoju drzim oko 26( 25,5-26) , neznam za diskuse jer ih ja nemam. , mislim da veca temperatura pododuje razvoju bakterija ( bolesti) ali kolega 985plavi ce znati bolje.
2. Taj JBL easytest su trake koliko ja znam i nisu bas pouzdani, pa nisam siguran u tocnost parametara vode.
Evo tablice optimalnih vrijednosti akvarijske vode NH4 ( amonijak) 0 mg/L, NO2 (nitriti) < 0.1 mg/L , N03 < 25 mg/L , sto ce reci da su tvoje vrijednosti prevelike , vjerojatno imas i amonijaka koji nisi mjerio --- BIOLOSKA FILTRACIJA NE RADI ---- dakle nemas dovoljnu kolicinu nitrificirajucih bakterija koje hranu i otpad preraduju u amonijak, amonijak u nitrite , a nitrite u nitrate, dakle treba dobra spuzva ili keramika , bolji filter ili jednostavno nisi dovoljno dugo ciklirao akvarij pa nemas dovoljno nitrificirajucih bakterija .
Kakve to mikororganizme dodajes u akvarij - jel se drzis uputstava proizvodjaca( jel to kultura nitrificirajuce bakterija) koji proizvod konkretno. ( ja recimo kad mijenjam spuzvu u filteru dodajem 2 tjedna EasyStart - kultura nitrificirajucih bakterija) .
Dakle to ti muti vodu , a ne treset. iako kazes da je mutna , pa nije, neznam sav si se smotao.
Amonijak, nitrite i nitrate ces smanjiti izmjenom vode , ali izgleda da nesto ne stima sa tvojim filterom ili nisi dovolno ciklirao, pa nemas dovoljo nitrificirajucih bakterija na spuzvi filtera i na keramici( iako se keramika bas i ne stavlja u unutrasnji filter) , usisavati dno akvarija isto da pokupis otpad sa dna pa ce biti manje amonijaka i nitrita i nitrata.
Pocitaj ovo :
Dušik i dušikovi spojevi
Dušikovi spojevi su iznimno bitni za biološko funkcioniranje akvarija i njegovu biološku filtraciju. U dušičnom kruženju uz pomoć mikroorganizama i bakterija otpad i otrovne tvari sastavljene od dušikovih spojeva prelaze u fazama iz nepoželjnih i toksičnih do iskoristivih i manje toksičnih spojeva.
Kruženje dušika u prirodi predstavlja prirodnu filtraciju i obuhvaća zrak, vodu i tlo. U akvariju pokušavamo uspostaviti biološku filtraciju i zbog toga su veći akvariji pogodniji, jer bilo kakve promjene u tom sustavu kruženja imaju manje negativne učinke i sustav je stabilniji što je biomasa bakterija veća. Dušik je zastupljen u zraku oko 70%, a u otpadnim produktima i više od 60%. Unošenjem organizama u akvariju započinje kruženje dušika. Prvi nusprodukt ribljeg izmeta, nepojedene hrane, odumrlog bilja kojeg rastvaraju mineralizacijom heterotrophic bakterije je amonijak.
Amonijak NH3
Amonijak se u vodi nalazi u dva stanja kao NH3 i konačno kao NH4+ (ionizirani NH3).
Pojednostavljeni princip: NH3 H2O NH4 OH
Ovaj odnos NH3 i NH4 ovisi o vrijednosti pH i temperaturi vode. Što je voda kiselija i hladnija NH3 lakše prelazi u NH4 i obrnuto ako je alkalna. Zbog toga je veća opasnost od amonijaka u alkalnim i tvrdim vodama. Testovima se mjere ukupne vrijednosti amonijaka, NH3 i NH4. NH3 je izrazito opasan u akvariju i vrijednosti već od 0.1 ppm u kratkom trajanju ostavljaju posljedice na ribe, a vrijednost veća od te je smrtonosna! Uklanjanje amonijaka iz vode moguće je biološkom filtracijom ili
sredstvima za uklanjanje amonijaka (npr. zeolit). Slijedeći korak čine bakterije porodice nitrosomonas, koje oksidacijom amonijak pretvaraju u nitrit. Nitrosomonas bakterije su aerobne, odnosno za razvoj im je potreban kisik.
Nitrit NO2
Nitrit je manje toksičan od amonijaka, ali uzrokuje poremećaje u metabolizmu i krvotoku riba uništavajući hemoglobin u krvi. Količine veće od 0.5 ppm na duže vrijeme uzrokuju trajne posljedice, a trovanje ima simptome slične nedostatku kisika. Nitrit uklanjamo biološkom filtracijom i periodičnom izmjenom jednog dijela vode. Slijedeći korak čine bakterije porodice Nitrobacter koje oksidiraju Nitrit u Nitrat. Nitrobacter bakterije su također aerobne.
Nitrat NO3
Nitrat je tek u velikim količinama toksičan za ribe, pa ga je poželjno imati u manjim količinama, jer služi kao hrana biljkama. Dopuštena količina Nitrata ovisi o količini i vrsti biljaka, rasvjeti i CO2. Velika količina Nitrata u uvjetima slabe rasvjete i malog broja biljaka uzrokuje razvoj nepoželjnih algi koje uništavaju biljke i nepovoljno djeluju na cjelokupan sistem. Nitrat uklanjamo periodičkom izmjenom jednog dijela vode. Nitrati se djelomično razgrađuju u ne aerobnim dijelovima, najčešće podloge, dakle pomoću bakterija koje se razmnožavaju i hrane bez prisustva kisika. Međutim u ovakvim anaerobnim zonama dolazi do neželjenih produkata u obliku plinova (dušik, hidrogen-sulfid).
Česti problem u prvim danima funkcioniranja akvarija je tzv. Sindrom novog akvarija (new tank syndrome) Za ovaj poznati termin je direktno odgovoran dušik i njegovi spojevi. Često se dešava akvaristima početnicima i nestrpljivima koji bi htjeli za kratko vrijeme osposobiti akvarij. Radi se o pogrešci, kada se novi akvarij napuni vodom i u njega odmah stave ribe, te tada počinje kruženje dušika koje uzrokuju povećanje količine dušikovih spojeva, bakterija i pomanjkanje količine kisika. Nakon sedam dana počinjemo unositi postepeno otpornije vrste riba, dok osjetljive vrste unosimo kada je proces potpuno završen. Taj period traje prosječno 30 dana, ovisno o temperaturi, pa u hladnovodnim akvarijima može potrajati i duže. Kruženje dušika je završeno kada amonijak i nitriti padnu na dozvoljenu vrijednost u akvariju. Često u prvih nekoliko dana akvarij dobije mutnu, zamagljenu i mliječno-bijelu boju vode, što je pokazatelj početka razvoja bakterija i mikroorganizama. Nakon nekog vremena voda se potpuno razbistri.