Lipanj 17, 2024, 10:36:20 prijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Molim pomoć!!  (Posjeta: 1626 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Zlatna pajčolanka

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Molim pomoć!!
« u: Listopad 05, 2011, 19:27:27 poslijepodne »
Primjetila sam da mi je danas muški pajčolanac jako miran i da je stalno na dnu akvarija. Uopće ne pliva i jako je miran! Danas kad sam došla doma primjetila sam da mu je jedno oko jako nabubrilo i jako je ispupčano, ostatak tijela je normalan, kao i peraje. Samo područje oko tog oka je nabubreno i to jako. Šta da radim?!??  :nerv: :nerv: :nerv: :nerv: :nerv:

Offline Lili

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1142
  • Spol: Ženski   Dob: 33
  • Lokacija: Vukovo selo (Blizu Zaprešića), Zagreb
  • Fish freak
Odg: Molim pomoć!!
« Odgovori #1 u: Listopad 05, 2011, 22:02:10 poslijepodne »
Bilo bi dobro kad bi rekla malo više o akvariju i o uvjetima u kojim drzis ribe.
znaci litraza akvarija, oprema koju imas(koliko jak filter, grijac ako imas), stanovnici akvarija, da li je akvarij cikliran i sto sve imas u akvariju (Umjetno bilje, ukrasi- moguće da se ozlijedio na nesto).
Moguće je da je rječ o bolesti koja se zove Pop eye, a do nje dolazi zbog lose kvalitete vode.
« Zadnja izmjena: Listopad 05, 2011, 22:07:49 poslijepodne od Lili »

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Molim pomoć!!
« Odgovori #2 u: Listopad 06, 2011, 08:59:44 prijepodne »
Pozdrav Zlatna pajčolanka,

Bilo bi dobro odmah napraviti izmjenu 50% vode (sa vodom približno iste temperature kao i akvarijska te u koju trebaš dodati sredstvo za neutralizaciju klora) te detaljno usisavanje podloge i pranja stakala a ako nisi oprala filter materijal u posljednjih mjesec dana properi ga u vodi izvađenoj iz akvarija.

Ribu ćeš morati liječiti sa antibiotikom JBL "Furanol 2" ili Sera "Bactopur Direct" u kombinaciji sa nejodiranom soli Sera "Ectopur" i gorkom sol.

Dakle odmah promjena vode a onda ispuni Upitnik o bolestima riba (link na upitnik se nalazi ispod moga posta)
i postavi ovdje nekoliko fotografija bolesne ribe i ispupćenog oka

Čujemo se nakon ispunjenja Upitnika.

Offline Zlatna pajčolanka

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Odg: Molim pomoć!!
« Odgovori #3 u: Listopad 06, 2011, 12:30:05 poslijepodne »
Da, čitala sam malo po internetu, i vidjela sam da se tadi o pop eye. Redovito mijenjam vodu,u akvariju. Akvarij čistim tjedno,(uklanjam alge i sišem dno) i dvotjedno uz izmjenu vode.  Ovako litraža akvarija je 80l, dvije pajčolanke, i jedna mala pajločanka, stara oko 9mj. (iz njihovog mrijesta), Filter je od Juwela, unutrašnji jačinu neznam, ( imam tri spužve u njemu) Bilje koje su u akvariju su anubius. Od kad sam napravila akvarij prošlo je 8,mj. a ribice su stavljene u akvarij nakon tjedan dana. Nisam ništa novo dodavala u akvarij, jedino što sam premještala biljke. Da li je moguće da sam ja preko ruku nanjela neku bakteriju. Jučer sam zamjenila vodu, i očistila biljke i stakla, nema nikakvih promjena na ribi, hranim ih dva puta na dan, ali jučer sam ih samo jednom. Ribica je malo pljuvala hranu, ali nešto je i pojela. Jutros je bila malo živahnija, pljuvala je šljunak i plivala, ali sad je već dosta dugo mirna. Nisam nikad lječila ribice, di da nabavim antibiotike i da li moram ribicu stavljat u karantenu?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Molim pomoć!!
« Odgovori #4 u: Listopad 06, 2011, 13:04:00 poslijepodne »
Mozda...malo preceste izmjene vode...ako je mjenjas 2 puta tjedno.....

CUj...na rukama uvijek mozes nanjeti svasta...tako da to moze a i ne mora biti uzrok...

Ove lijekove, mislim, imas u svakoj pet trgovini, nebi smio biti problem nabaviti. A da...najbolje bi bilo da ribu odvojis... ja sam jednom, imao 2 zlatne.....ne sjecam se tocno sto je bilo, ali jedna je bila vidljjivo bolesna...i ubacio sam lijek u akvarij...tjedan dana poslje...bolesna je ozdravila...a zdrava je uginula.... :down: Mislim, mozda je samo slucajnost, ali svakako je bolesnu ribu lijeciti odvojeno od zdravih....

Offline Zlatna pajčolanka

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Odg: Molim pomoć!!
« Odgovori #5 u: Listopad 06, 2011, 13:11:47 poslijepodne »
Dobro, upustva su mi na ljekovima ili? Da li joj za vrijeme lječenja dajem normalno hranu? Da li postoji mogućnos da je izlječim. To joj je tek dva dana, jučer ujutro je bilo sve u redu, kad sam došla doma oko joj je bilo jako natečeno. Čitala sam da ona dugo može živjeti unatoč pop eye. :'(

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Molim pomoć!!
« Odgovori #6 u: Listopad 06, 2011, 13:32:52 poslijepodne »
Ovako, s obzirom da vodu mijenjaš svakih 14 dana te da ribe hraniš previše (2 puta na dan) a pitanje kada si zadnji puta oprala spužve u filteru u akvariju ti se drastično pokvarila kvaliteta vode a što je preduvijet da bakterije koje normalno žive u akvariju izazovu bolest.

S obzirom da je u tvom slućaju pop eye uzrokom neke unutrašnje bakterijske bolesti morat češ odmah započeti sa liječenjem u karantenskom akvariju a ako ga nemaš može u staklenci od 3 litre koju ćeš staviti da pluta u velikom akvariju i trebaš uključiti aeraciju preko zračnog kamena. Antibiotike češ kupiti u Pet shopu ali točno JBL "Furanol 2 ili Furanol" ili Sera "Bactopur Direct" a nikako ne samo Bactopur ili nešto drugo.

Sukladno navedenom potrebno je odmah započeti liječenje antibiotikom i to ili JBL "Furanol 2" ili Sera "Bactopur Direct"

1.Uključiti pojačanu aeraciju preko zračnog kamena
2.Dodati nejodiranu sol (Sera ectopur) 5g (čajna žličica) na 50 litara vode (kupuje se u Pet shopu)
3.Dodati gorku sol ½ čajne žlice gorke soli na 5 litara vode  (kupuje se u apotekama)
4.Dodati antibiotik te liječiti 7 do 10 dana

Evo primjer liječenja sa JBL-ovim Furanolom 2:

doziranje: 1 tableta na 50 litara vode (ti dodaj jednu desetinu tablete na staklenku) tako da se tableta izmrvi žlicom te otopi u šalici akvarijske vode
svaki dan vršimo izmjenu 50% vode i dodajemo 50% doze antibiotika, gorke soli i nejodirane soli

Dakle za uspjeh liječenja moraš kombinirati i gorku sol i nejodiranu sol i antibiotik.

Dok traje liječenje u staklenci istovremeno moraš popraviti kvalitetu vode u akvariju na slijedeći način:

-. Napravi promjenu 35% vode sa uz usisavanje prljavštine sa podloge i operi stakla u akvariju te ulij duplu dozu Easy Life FFM-a (kupuje se u pet shopu) na cijelu litražu akvarija
-. slijedeći dan ulij duplu dozu vitamina za ribe ( Sera Fishtamin ili JBL Atvitol)
-. slijedeći dan ulij propisanu dozu FFM-a
-. Slijedeći dan propisanu dozu vitamina
-. peti i šesti dan ništa
-. sedmi dan promjena 35% vode + propisana doza FFM-a
-. osmi dan propisana doza vitamina

Važno za ubuduće:

1.ribe hraniti jednom dnevno vrlo malo toliko da za 30 sekundi pojedu svu hranu (hranu prethodno nakvasiti ako su granulice)
2. jedan dan u tjednu ribe trebaju biti bez hrane
3. svaki tjedan mijenjati 35% vode
4. filter materijal jednom mjesečno proprati u akvarijskoj vodi

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Molim pomoć!!
« Odgovori #7 u: Listopad 06, 2011, 20:55:34 poslijepodne »
Vidis....ja sam shvatio da se voda mjenja 2 puta tjedno...a ne jednom u 2 tjedna....ali post je izgleda editiran...i vise tako ne pise...pa sad, mozda je taj detalj i nebitan...ali mozda i nije....

Offline Zlatna pajčolanka

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Odg: Molim pomoć!!
« Odgovori #8 u: Listopad 06, 2011, 23:42:47 poslijepodne »
Niša nisam mijenjala na postu, i spužve u filteru perem u akvarijskoj vodi, kad mijenjam i vodu... Hvala na uputam, i nisam htjela da moja rima oboli,i brinem se za akvarij! Napravit ću tako pa ću vidjet. Hvala!

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Molim pomoć!!
« Odgovori #9 u: Listopad 27, 2011, 12:03:49 poslijepodne »
Molim te javi nam što si poduzela i kakva je situacija sa ribom.

Offline Zlatna pajčolanka

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Odg: Molim pomoć!!
« Odgovori #10 u: Studeni 14, 2011, 14:32:12 poslijepodne »
Molim te javi nam što si poduzela i kakva je situacija sa ribom.

Ribica je ozdravila i super je sad! :)). Nisam je čak ni lječila, i mislim da je bila ipak mehanička povreda oka. Nakon šta sam odmah promijelnila vodu i sredila akvarij, drugi dan oko joj je već bila puno manje, pa nisam je odvajala ni ništa nego sam pustila da vidim kako će se situacija razvijat dalje. Druge ribice mi nisu oboljele,i nije bilo nikakvih drugih promjena na ribicama, i onda sljedeći dan ribici je oko bilo normalno. :). Super je prošlo kako je moglo bit!

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Molim pomoć!!
« Odgovori #11 u: Studeni 14, 2011, 15:49:27 poslijepodne »
Lijepa vijest, pozdrav i sretno.