Od pocetka do kraja teme ste presli iz jedne krajnosti u drugu. Danasnji filteri koji su punjeni medijima od sintetickog stakla imaju 5-10 puta vecu povrsinu za kolonizaciju nitrificirajucih bakterija u odnosu na starije filtere punjene klasicnim medijima. Za prosjecan mjesoviti akvarij je dovoljno staviti filter jacine koju preporuca proizvođac. Za zahtjevnije ribe, veci broj riba, ribe koje zagađuju puno je svakako bolje uzeti duplo jaci filter, ali vise od toga ne bi bas rekao da ima smisla. Jer duplo jaci filter ce uspijeti razgraditi vecinu organskog otpada (od amonijaka na nitrite pa onda na nitrate), no nitrati i ostali spojevi ce se i dalje gomilati u akvariju. Problem tog gomilanja nece rijesiti niti 20x jaci filter od preporucenog tako da je umjesto ulaganja u velik i skup filter bolje uloziti u kemijsku filtraciju ili dodatan biljni filter.
I ja sam razmisljao o JBL E1501
za njegov iznos bih mozda i mogao odvojiti samo ne znam da li ce voda samo sa njim biti cista u akvariju od oko 300L akvarij dimenzija 130x50x50, jer mi se ne cini los filter s obzirom na njegovu zapreminu.jos sam razmisljao i o EHEIM 2217 u tom cjenovnom rangu ali je sve upitno sa ovim filterima jer ne znam da li bi voda stvarno bila cista samo sa njima da bezveze ne bacam pare.dosta ljudi kaze da je kvalitetnija filtracija sa vanjskim prelivnim filterom sa 3 komore nego sa kanisterima a puno je isplativije bar sto se tice sastavljanja tog filtera ali je veca i potrosnja struje sa potopnom pumpom.kako god okrenem nema savrsenog filtera tj. da je povoljno,da malo struje trosi i da dobro filtrira 
JBL e1501 je deklariran za akvarije do 700 litara tako da ce u tvojih 300 litara osigurati dovoljno dobru biolosku filtraciju. Eheim 2217 ima deklariranih 1000 l/h i drzi 6 litara medija, a JBL e1501 ima deklariranih 1400 l/h i drzi 8 litara medija tako da je definitivno bolji, i uz sve to s njim dobivas najmodernije medije, dok Eheima moras dodatno puniti jer vecina starih Classic modela dolazi prazno. Umjesto 2217 ti se vise isplati uzeti JBL e 901 koji ima neznatno manji 900l/h protok i također drzi 6 litara medija, on je i deklariran do 300 litara.
Stakleni prelivni filter moze biti daleko bolji, a moze biti i losji ovisno o tome kako ga napravis i s cime ga napunis. Ako govoris o filteru koji se smjesta pokraj ili iza akvarija potrosnja struje moze biti cak i manja. Kanister filteri obicno trose oko 15-20W jer njihove pumpe trebaju svladati visinsku razliku, dok u prelivni filter mozes staviti power head manje snage (5-10W) i postici jednako dobar protok. U svakom slucaju potopna pumpa moze trositi isto kao i pumpa u kanister filteru.