Lipanj 17, 2024, 02:15:48 prijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Kemičari pomagajte!  (Posjeta: 3206 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Kemičari pomagajte!
« u: Siječanj 26, 2012, 16:14:24 poslijepodne »
Za pocetak, molio bih sve kompetentne da mi pomognu odgovorima, savjetima, iskustvima, linkovima i komentarima vezanim uz neka pitanja koja cu postaviti...

Zelja mi je povecati rasvjetu u mom 54-litarskom akvariju. Sa trenutnih 600-700 lumena rasvjetu bi podigao na nekih 2200-2400 lumena.
Akvarij je vec sad dobrano zabiljen, ali bih htio i uvesti neko zahtjevnije bilje...S ovim svjetlom to nemogu.

Predjimo na stvar...S pojacanom rasvjetom stvorit ce se potreba za dodatnim gnojenjem bilja. Ja vec sada uz diy co2 uspricavam i profito...jednu trecinu ml. u vodeni stup, a dvije trecine ml kroz cijev ubacujem u podlogu - tjedno.
Koliko sam uspio shvatit, to mi sa jacom rasvjetom nece biti dovoljno tako da me zanima sve vezano uz makro i mikro elemente...
Kako smuckati gnojivo?
Gdje nabaviti sirovinu od koje cu napraviti gnojivo i koja joj je cijena?
Dali postoje metode s kojima mozemo promatranjem zakljuciti nedostatak nekog elementa ili to odradjujemo iskljucivonekim testerima?
Nasao sam na portalu clanak s podatcima o doziranju sirovine u pripremi gnojiva...U clanku se takodjer nalazi i kalkulator s kojim mogu izracunati za koliko ce porasti vrijednost nekog elementa ako ubacim 1 ml otopine. Kolike su optimalne vrijednosti elemenata po litri ili po litrazi akvarija?
Dali se prihranjivanje vrsi svakodnevno ili jednom tjedno?
Dali je uopce potrebno ubacivati sve elemente ili se potrebe za nekim od njih namire i samo redovnom tjednom promjenom vode?

U biti me zanima sve vezano uz ovu temu...Pokusao sam na forumu naci odgovore, ali su uglavnom rastrkani ili nisu objasnjeni na nacin na koji bi to pohvatao netko ko se do sad nije time bavio. Ako se sjetim jos kojeg pitanja postavit cu ga u hodu :)

Unaprijed hvala!

p.s. Udavio sam vas pitanjima kad sam nabavljao akvarij, u biti cak i prije nego sto sam ga kupio :D Moram vam priznati da sam se tada dosta temeljito pripremio i zahvaljujuci tome gotovo da nisam imao nikakvih problema...Gotovo da me nista nije moglo iznenaditi...Nadam se da se s ovim nisam urekao :D Naravno, nista od tog nebi bilo izvedivo bez Vase pomoci! Nadam se da cete me i ovaj puta pravilno pripremiti na sve sto me ceka :)

« Zadnja izmjena: Siječanj 26, 2012, 17:36:19 poslijepodne od Renta »
TikaTaka, MadaFaka

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: KEMICARI POMAGAJTE!
« Odgovori #1 u: Siječanj 26, 2012, 16:29:39 poslijepodne »
U osnovi postoje 2 glavna sistema gnojenja - PPS pro koji je blaži  - gnoji se 2x dnevno - ujutro makro, navečer mikro i EI koji dozira više - gnoji se svaki dan, makro-mikro naizmjence. Imaš na portalu članak:
http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=699:reimi-gnojenja-biljnoga-akvarija&catid=35:ureenje&Itemid=119
Uvjet je da uz dovoljno svjetla imaš i dovoljno CO2 - imaš li dropchecker?
Makrolelemente trenutno kod nas prodaje član Inbanezfrelon (preporučam 1kg kalijevog nitrata, 1 kg kalijevog sulfata i 200 kalijevog posfata) a mikroelemente - CSM+B trebaš naručiti iz Amerike (14$ 1/2kg i cca toliko za poštarinu za pakete do 2 kg) ali umjesto CSM+B možeš i dalje nastaviti gnojiti Profitom.
.

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: KEMICARI POMAGAJTE!
« Odgovori #2 u: Siječanj 26, 2012, 16:33:03 poslijepodne »
ispravak: 200 gr kalijevog fosfata
ne znam zašto mi ne dozvoljava editiranje posta  -?

Offline texlip

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Sveta Nedelja - Brezje
    • 150 L Biljni
Odg: KEMICARI POMAGAJTE!
« Odgovori #3 u: Siječanj 26, 2012, 16:41:16 poslijepodne »
A zasto ne kupis EasyLife Nitro , Fosfo i Kalium kad vec koristis Profito.
Otkad sam otkrio Akvaristiku puno sam opusteniji!
http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=67806.new#new

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: KEMICARI POMAGAJTE!
« Odgovori #4 u: Siječanj 26, 2012, 16:52:54 poslijepodne »
nemam drop checker, ali nebi bilo lose da ga nabavim u slucaju dami ovaj projekt zazivi...cini mi se kao odlicna stvar!

hvala ti za link!
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: KEMICARI POMAGAJTE!
« Odgovori #5 u: Siječanj 26, 2012, 16:54:08 poslijepodne »
U osnovi postoje 2 glavna sistema gnojenja - PPS pro koji je blaži  - gnoji se 2x dnevno - ujutro makro, navečer mikro i EI koji dozira više - gnoji se svaki dan, makro-mikro naizmjence. Imaš na portalu članak:
http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=699:reimi-gnojenja-biljnoga-akvarija&catid=35:ureenje&Itemid=119
Uvjet je da uz dovoljno svjetla imaš i dovoljno CO2 - imaš li dropchecker?
Makrolelemente trenutno kod nas prodaje član Inbanezfrelon (preporučam 1kg kalijevog nitrata, 1 kg kalijevog sulfata i 200 kalijevog posfata) a mikroelemente - CSM+B trebaš naručiti iz Amerike (14$ 1/2kg i cca toliko za poštarinu za pakete do 2 kg) ali umjesto CSM+B možeš i dalje nastaviti gnojiti Profitom.
.

i da...imam taj vec spomenuti diy co2 na kvasac i secer...
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: KEMICARI POMAGAJTE!
« Odgovori #6 u: Siječanj 26, 2012, 16:56:15 poslijepodne »
A zasto ne kupis EasyLife Nitro , Fosfo i Kalium kad vec koristis Profito.

iskreno da ti kazem...nemam pojma zasto :)

citao sam da ljudi muckaju sami i da im je tako 50 puta jeftinij, a nisam ni znao za ove proizvode koje si naveo...
dali imas iskustva s njima i koja im je cjena (ako znas otprilike)?
TikaTaka, MadaFaka

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: KEMICARI POMAGAJTE!
« Odgovori #7 u: Siječanj 26, 2012, 17:23:22 poslijepodne »
69,95 kn u PC za 1/2l. To je cca 30gr KNO3  >:(

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: KEMICARI POMAGAJTE!
« Odgovori #8 u: Siječanj 26, 2012, 17:27:03 poslijepodne »
ako nemislis mjesat sam, kupi si od seachema gnojiva, imas u aquashopu..ili naruci izvana, daleko je kvalitetnije nego ova iz pet centra a nisu preskupi, pogotovo za tvoju litrazu

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: KEMICARI POMAGAJTE!
« Odgovori #9 u: Siječanj 26, 2012, 17:31:09 poslijepodne »
ako nemislis mjesat sam, kupi si od seachema gnojiva, imas u aquashopu..ili naruci izvana, daleko je kvalitetnije nego ova iz pet centra a nisu preskupi, pogotovo za tvoju litrazu

hvala na preporuci! pogledat cu!
TikaTaka, MadaFaka

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Kemičari pomagajte!
« Odgovori #10 u: Siječanj 26, 2012, 17:46:53 poslijepodne »
seachem flourish, to je osnovna mjesavina, a imas i posebno kupovati elemente. velika je koncentracija i netreba ga puno http://www.seachem.com/Products/product_pages/Flourish.html   inace, oni su jedna od najboljih firmi na trzistu, bar sto se mene tice

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Kemičari pomagajte!
« Odgovori #11 u: Siječanj 26, 2012, 17:47:39 poslijepodne »


Zelja mi je povecati rasvjetu u mom 54-litarskom akvariju. Sa trenutnih 600-700 lumena rasvjetu bi podigao na nekih 2200-2400 lumena.
Akvarij je vec sad dobrano zabiljen, ali bih htio i uvesti neko zahtjevnije bilje...S ovim svjetlom to nemogu.


preporuka, tropica plant nutrition i plant nutrition +

http://www.aquashop.hr/Catalog-Tropica_1221.aspx

kontaktiraj ih i dobavit će ti sigurno, za manje tankove kao što je tvoj, trenutno jedan od najboljih proizvoda i jako jako isplatljiv.

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Kemičari pomagajte!
« Odgovori #12 u: Siječanj 26, 2012, 18:01:10 poslijepodne »
a po cemu su bolji od seachema?
na aquashop.si treba gledati cijene, nas ih nestavlja jos jer nema na lageru, pa bar znas okvirno, mislim da jos dodaju pdv na slo cijenu

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Kemičari pomagajte!
« Odgovori #13 u: Siječanj 26, 2012, 18:08:28 poslijepodne »
već sam naručival od tropice prozvode sa aquashopa, koje su dobavili iz slovenije i nema nikakvog dodatnog pdv-a na slovenske cijene, odakle ti to ?
i da, ajmo se držat teme ;)

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Kemičari pomagajte!
« Odgovori #14 u: Siječanj 26, 2012, 18:23:47 poslijepodne »
ma neznam vise, onda je valjda pdv odmah prikazan na slo shopu..zato sam zamjenio, znam da ga nekad server micao dok sam radio popis u kosari

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Kemičari pomagajte!
« Odgovori #15 u: Siječanj 26, 2012, 18:35:28 poslijepodne »
imam novo pitanje...
obratite pozornost...na dnu opisa proizvoda je postotak ( http://www.aquashop.hr/Product-Seachem-Flourish-Potassium%E2%84%A2-100-ml_49.aspx?gid=5 )
pise da to pakovanje od 100ml sadrzi 5,8% kalija...pa cu vas pitati...
kad bih na primjer uzeo elemente od ibaneza za 50kn, zar nebih tu imao materijala da smuckam puno, puno, puno, puno  vise gnojiva od tih kupovnih 100ml?
TikaTaka, MadaFaka

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Kemičari pomagajte!
« Odgovori #16 u: Siječanj 26, 2012, 18:38:54 poslijepodne »
svakako da bi...

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Kemičari pomagajte!
« Odgovori #17 u: Siječanj 26, 2012, 18:40:02 poslijepodne »
ni taj nije cist..ali bi, ako sam mjesas isplativije je. samo treba uzeti u obzir da nabavljas dobru kemiju, jer i tu svasta zna biti, ali uvjek je financijski isplativije da sam mjesas. samo uzmi u obzir svoj volumen akvarija i potrebu za istim, onda gledaj razliku u trosku i dali ti se za tu razliku isplati nabavljati i sam dozirati

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Kemičari pomagajte!
« Odgovori #18 u: Siječanj 26, 2012, 18:44:51 poslijepodne »
kontam da bi mi se dugorocno sigurno isplatilo...

gdje se jos moze nabaviti kemija...dali su to ljekarne ili?
TikaTaka, MadaFaka

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Kemičari pomagajte!
« Odgovori #19 u: Siječanj 26, 2012, 18:46:56 poslijepodne »
ljekarne, ne znam kak su danas sa time, al prije se moralo naručit min kila, pa nas se skupilo više pa podjela i slanje..kupus, sve u svemu..
uzmi od ibaneza, ja sam uzeo od njega prije i ima odličnu robu, a i on ju koristi, tak da je ziher ;)

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Kemičari pomagajte!
« Odgovori #20 u: Siječanj 26, 2012, 18:47:58 poslijepodne »
kod nas tesko, u tome je problem, kno3 su zabranili da nebi pizdarije radio stim :) tak da to sigurno neces vise naci u ljekarni, a i drugo ti je tesko naci u maloprodaji. uglavnom, narucivat izvana, kao i sve drugo jer zivimo tu di zivimo

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Kemičari pomagajte!
« Odgovori #21 u: Siječanj 26, 2012, 18:51:45 poslijepodne »
ljudi svaka vam cast...nadam se da nece bit problem da vas i u buduce nesta priupitam ako bude potrebe :)

u slucaju da jos neo drugi zeli nesto reci...slobodno...tema je otvorena i dalje,a savjeti suuvjek dobro dosli! :up:
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Kemičari pomagajte!
« Odgovori #22 u: Siječanj 26, 2012, 20:23:57 poslijepodne »
evo vec sam se vratio! :)
malo sam citao :)
npr. koristio bi estimative index...uzmem KNO3, K2SO4, KH2PO4 i smuckam gnojivo...uz to ubacujem ovaj profito koji imam...
dali bi trebao uz to nabaviti i zeljezo(Fe)?
TikaTaka, MadaFaka

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Kemičari pomagajte!
« Odgovori #23 u: Siječanj 26, 2012, 21:28:26 poslijepodne »
Željezo nabaviš u poljoprivrednim ljekarnama, cvjećarnama itd. Imaš čisto (bez drugih gnojiva) kelatirano željezo za cvijeće, npr od Plantelle.

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Kemičari pomagajte!
« Odgovori #24 u: Siječanj 26, 2012, 21:56:28 poslijepodne »
zeljezo puno ovisi u kojem je obliku, inace ga biljka nemoze samo tako uzeti. a kad smo kod toga, kad vec sam miksas i narucujes, sta nemozes odma kupiti sve, i csm+b? to su ti mikroelementi, i zeljezo, unutra. trebao bi znati sve sto ti treba i drzati se metode i izbaciti taj profito van. ako vec neznas to doziras i kako, bar se drzi pravila. kad se to savlada onda se moze kemijati..bar ja nebih ranije