Dakle, dali bi mogli reci nesto u stilu ovoga?
Obicna voda iz pipe, jasno, ili odstajala ili tretirana kemijom za uklanjanje klora i metala, je sa aspekta "zdravstvene pogodnosti" prvi dan jednaka onoj vodi koja je u akvariju vec mjesecima?
Jer, u frisko natocenoj vodi, pretpostavljam, nema ni amonijaka, niti icega stetnog za ribe? Kako ribe jedu, kakaju i sve ostalo, povecava se razina amonijaka i ostalih stetocina u vodi, nema bakterija koje bi to mogle razgraditi na neopasne spojeve, i nastaju problemi?
Znaci, mozemo sa nekom sigurnoscu pretpostaviti da su prvih par dana ustvari relativno bezopasni, jer, iako se u vodi pocimaju nakupljati stetni spojevi, njih jos uvijek nema dovoljno da bi nanjeli neku stetu? Sto se desava u slucaju izmjene dijela vode u tih prvih par dana? Izbacivanjem dijela stare vode i naljevanjem nove, pretpostavljam da staru vodu rasterecujemo od stetnih spojeva, ilustrirano, ako je nakon 5 dana u vodi bilo "10 necega", izmjenom dijela vode, mi broj "necega" spustamo na 5,6 ili vec neku drugu vrijednost, nizu od one startne?
Sto se desava u akvariju koji nema biljaka? Gdje odlaze ti nitrati, koji kontinuirano nastaju "preradjivanjem" amonijaka i slicnog smeca?
Dakle, ovo pitam u teorijske svrhe, zbog boljeg razumjevanja tih procesa, manje vise svi znamo da ceste izmjene vode nisu dobre, posebice ne takve koje bi drzale razinu opasnih tvari na sigurnom nivou bez pomoci filtracije, ali cisto teoretski, stima li gore iznesena teza?