evo da napisem nesto o izradi rasvjete za akvarij tj, kako sam to ja osmislio... pa mozda nekom pomogne ili dobi kakvu ideju
posto imam nesto malo iskustva s izradom lampi u led tehnologiji prilikom izrade nisam se bas osvrtao na iskustva s foruma pa ce mozda u mom tekstu biti nekih ponavljana, izvinjavam se na tome.
evo ovako, posto sam sklepo akvarij i skuzio da mi je i rasvjeta potrebna da bi mi biljke prezivjele dao sam se u izradu akvarijske lampe. mana mi je ta da cim dobim neku ideju i volju da nesto napravim (to je rijetko ali desi se), to mora biti gotovo odmah!!! tako da sam se smjesta dao u izradu. inace mi je obicaj uci u garazu i prekopati po smecu koje drzim tamo kako bi dobio kakvu ideju tj, napravio nesto od onog sto imam jer sam lijen ici u trgovinu. (a trgovina kosta). znao sam da negdje imam aluminijski pleh od nekih 1cm, znao sam i da imam razne drvenarije u kampanji te sam to iskopao kako bi mi posluzilo za kostur lampe.tada poceo razmisljati kako da tehnicki ispravno sastavim lampu i da bude svrsishodna.
od ostalog materijala sta sam imao doma bilo je tu nekoliko jeftinih led drivera, pet sest sta xml sta xpl dioda raznih boja, stakla, starih hladnjaka te nekoliko plasticnih reflektora koji su mi ostali od ranije. istu vecer sam si napravio i vizualizaciju u cadu te sam iz nje izvukao sve dimenzije buduceg projekta!
naravno pri izradi led rasvjete treba imati na umu:
-led se grije pa sta god vi o tome mislili
-driveri se griju takodjer
-diode zahtjevaju tocno odredjen napon i upravljane su jacinom struje
moj je savjet:
-koristiti 10w diode koje su trenutno najefikasnije
-pokusati nabaviti kvalitetniji driver jer ovi kineski su koma (dokazano bezbroj puta, zato su mi i ostali ovi kineski koje sam ovdje upotrijebio jer me je bilo sram ugradit ih u neku ozbiljniju rasvjetu)
-izabrati si boju diode po volji jer ih ima u svakakvim bojama (u tome nisam mjerodavan ali ja preferiram toplije svijetlo)
koliko dioda???
-vjerojtno ovisi o velicini akvarija i vrsti biljaka
-nek vam nit vodilja bude da jedna dioda daje 10w sto je otprilike 1000 lumena ako kroz nju protjece struja od 3ampera
-svakako bi pametno bilo da diode nisu pogonjene max strujom (tad se griju prokleto i sve mora biti perfektno napravljeno kako bi izdrzale neko vrijeme)
-tako da nekih 2 do 2.5a ce biti ok. u tom slucaju je jacina svjetlosti okoli 600-700 lumena pa si to uzmite u obzir
kakvi driveri???
- ako ikako mozete nabavite neke pouzdane i tocno tehnicki definirane
- ovi jeftini kineski koji se najcesce koriste za rucne i bike lampe lazu ko psi pa ako vam recimo pise 7v 2.2A (sta je recimo ok za dve diode spojene u seriju i daje nesto preko 1000lm svjetla),provjerite to, tesko ce taj driver isporucit struju vecu od 1a (one koje sam ja imao prilike testirat izgledaju vam ovako-u trenutku ukljucenja potece 2a a za 2 sekunde struja se stabilizira na oko 700ma)
znaci kinezi ne lazu ali koriste politicke fore,hehe. zasto je to tako pa vjerojatno zato jer rijetko tko taj driver dobro smontira pa bi se pri vecim strujama ti driveri rastopili a kinezu se neda prepirat radi reklamacija.
-ako vam netko prodaje driver i s njim isporucuje i hladnjak i pastu ili termo silikon, vjerojatno je rijec o ozbiljnijem prodavacu koji mozda prodaje driver koji drzi vodu!(naravno mozda...)
-sa driverima koji pogone vece serije led dioda nemam iskustva ali mogu se naci razni driveri raznih voltaza i amperaza koji bi bili adekvatni za vas slucaj serijsko spojenih ledica
moj izabor za akvarij od 100l prosjecno zabiljen (to sam imao doma):
-2xml diode, 2 xpl diode, svaka razlicite boje od 3000k do 5000k (manje kelvina toplije svjetlo, vise kelvina hladnije svjetlo)
-2 reflektora od 60 stupnjeva, 2 od 45stupnjeva
-2 drivera, svaki za po dvije diode u seriji spojeno, tri razine svjetla, maximum oko 700lm po diodi
-aluminijska ploca na koju sam nalijepio diode (cca 80*25 debljine 8mm)netreba nikakav rebrasti hladnjak za diode jer takva ploca odlicno disipira toplinu i svakako bi preporucio to rjesenje
-4 puna luminijska valjka fi40 koji su izborani skroz na skroz s svrdlom fi16 i na kojima je sa obe strane napravljen utor za oring te urezan navoj kako bi se isti mogao prisarafiti na prethodnu plocu a sa druge strane na staklo
- okvir od hrastove lajsne 8*3cm sa utorom po sredini u koji ulijeze metalni dio lampe
- i naravno ispravljac koji moze isporuciti dostatnu struju driverima te rebrasti hladnjak za drivere
kolko to kosta (u mom slucaju)????
- 4 diode 20 usd
- 2 drivera 20 usd
- ispravljac 20 usd
- alu valjak 50kn
- reflektori i ostale sitnice 10 usd
- kablove prekidace drvenariju i aluminijska plocu sam imao tako da to ne racunam)
kolko posla ima da se to dovede u funkciju??
- dosta, tj pun klinac, zena je vec bila luda s mojim izbivanjem u garazi
jel se isplati?
- ja zadovoljan, zena zadovoljna, pa sta ces vise!!!!!!
e da, posto sam koristio 2 drivera to sam iskoristio na nacin da mi jednu stranu osvjetljuje nizi nivo svjetlosti i tu su smjestene biljke koje traze malo svjetla, dok sam na drugu stranu usadio biljke koje zahtjevaju jako svjetlo te tu koristim driver na maximumu i uze reflektore kako bi biljke dobile dovoljno svjetla. akvarij mi ima oko 2mj i definitivno sam siguran da pomaze to sto se rasvjeta moze prilagoditi i tako barem malo sprijeciti razvoj algi!!
i sad ono najgore, bilo bi lijepo da to poslikam al to mi je takva tlaka, al obecajem da ocu cim dobim volju(kao sta sam prije napisao rijetko se to desi ali desi se). mozda iskopam vizualizaciju negdje pa bar to posaljem da se dobije uvid kako lampa izgleda.
pozdrav i hvala na strpljenju