Nadam se da će ti ovo pomoć:
: Bolesti u riba najčešće su posljedica pada imunološkog statusa, što najčešće nastaje zbog stresnih situacija kao što su transport, prenapučenost akvarija ribicama (svakoj ribici na centimetar dužine treba omogućiti 1-2 litre vode), nedovoljna aeracija i filtracija akvarija (manjak kisika u vodi, nagomilavanje oraganskog otpada), neadekvatan kemijski sastav vode (pH, tvrdoća vode, amonijak, nitriti, nitrati itd), dolazak novih ribica u akvarij (savjetuje se karantena od najmanje 14 dana), neadekvatno osvjetljenje, prehrana, itd.
Bolesti mogu biti uzrokovane bakterijskim, gljivičnim, virusnim i parazitarnim infekcijama. Bakterijske infekcije se mogu lokalizirati na vanjskim dijelovima tijela ili mogu zahvatiti unutrašnje organe. Lokalne infekcije se mogu generalizirati, a unutarnje infekcije vrlo brzo rezultiraju septikemijom. Bakterijske infekcije mogu se manifestirati vanjskim znakovima bolesti, od kojih su najčešće raspadanje peraja, nastanak erozija, ulceracija, te krvnih podljeva, odnosno hematoma, a ako zahvate unutrašnje organe najčešće nema vanjskih znakova bolesti, pa najčešće dolazi do iznenadnog uginuća ili se pak javljaju problemi s održavanjem ravnoteže ako je zahvaćen plivaći mjehur i sl.
Gljivične infekcije su najčešće lokalne, a često se pojavljuju i sistemske gljivične infekcije. Od vanjskih znakova najčešće vidimo bijele nakupine, slične vati. Ako sporangije rastu u tkivo i oštećuju organe najčešće se ribice ne uspiju izliječiti. Gljivične infekcije mogu se komplicirati bakterijskim infekcijama i obrnuto. Tada govorimo o mješovitim infekcijama, a najbolji izbor je lijek koji ima široki spektar djelovanja i na bakterijske, gljivične i parazitarne infekcije.
Parazitarne infekcije najčešće su uzrokovane parazitskim crvima ili protozoama. Očituju se kao pojava bijelih točkica, ribice izgledaju kao da su posute grizom, te se češu o predmete u akvariju. Ovakve infekcije se često kompliciraju gljivičnim infekcijama.
Virusne bolesti također mogu biti klinički manifestne ili bez vidljivih znakova bolesti, a česte su i sekundarne komplikacije bakterijama.
Kod Vaših ribica najvjerojatnije je došlo do mješovitih infekcija, pa je najbolje koristiti sredstvo sa širokim spektrom djelovanja. Trebali biste svakako tretirati čitav akvarij i to sredstvom Medi Mor od Aquarium Munstera. Svakako je potrebno se držati uputa koje propisuje proizvođač s obzirom na doziranje i duljinu primjene preparata. Temperaturu u akvariju bi trebalo povisiti na 30°C, s time da dnevno povećavate najviše za 2°C. Na isti način, nakon liječenja spuštajte temperaturu. Na svakih 50 litara vode dodajte jednu jušnu žlicu kuhinjske soli. Obavezno provjerite kemijski sastav vode, što možete napraviti specijalnim testovima, koje možete nabaviti u našim trgovinama. Eventualna odstupanja od referentnih vrijednosti, možete korigirati specijalnim preparatima koje također možete nabaviti u našim trgovinama.
Savjetujem i multivitaminske pripravke, kako biste ojačali imunološki status u ribica. Provjerite broj ribica s obzirom na litražu akvarija, te obavezno pojačajte filtraciju i aeraciju vode.