@phrsak
Za CREE XM-L 65°C je sasvim prihvatljivo. Gdje mjeriš temperaturu ima veze.
Matematika i fizika iza prenošenja topline s ledice u ambijent je trenutno izvan mojih mogućnosti.
XM-L je deklariran na "max junction temperature" od 150°C. A "junction temperature" ima formulu koja za mene ima previše nepoznanica. Pogotovo ako ne znam karakteristike hladnjaka, a u pravilu ne znam. Iskustvom znam približno odrediti dimenzije hladnjaka primjerene za ono što slažem.
http://www.digikey.com/us/en/techzone/lighting/resources/articles/calculating-led-junction-temperature.htmlOsobno, za rasvjetu ispod zatvorenog poklopca u akvaristici, ravnam se po tome da li me peče ili ne kada dotaknem hladnjak odmah uz LED. Ako me peče, po meni je pretoplo i treba ili povećati hladnjak (odnosno povećati hlađenje) ili smanjiti struju (odnosno smanjiti grijanje). Naravno, sve to pri temperaturi ambijenta od 35°C. Obično to mogu (približno) testirati tek kad dođe ljeto u Rijeci.

XM-L može istrpiti i puno više temperature, ali kako već rekoh, ja hoću da to radi "zauvijek", ili bar 5-10 godina, sa što je moguće manjim opterećenjem na ledicama.
I, naravno, nije svejedno da li je hladnjak na kojem su ledice ispod zatvorenog poklopca, ili visi na 20cm iznad akvarija, na otvorenom. Na otvorenom bih bez problema XM-L ledice "odvrnuo" na više temperature.
Uz dobro hlađenje, XM-L može dati ekstremno perverzne količine svjetlosti. Na malo preko 3A, svaka daje 1000 lumena. To je dovoljno da svjetlost od 3 takve ledice montirane u male reflektore promjera ~2.5cm potpuno "prekrije" svjetlost koju isijavaju 2 automobilska fara kad se upale velika svjetla (H7, 55W). Ljudskom oku to ne izgleda "duplo jače", ali je definitivno "primjetno jače".
Nije baš neki znanstveni opis, ali dati će barem neku ideju onima koji su vidjeli kako svijetle prosječni halogenski automobilski farovi.

@penzic
Svaka čast, i meni paše zdrava rasprava bez skakanja pritiska, kako si rekao, tome forum i služi.

Da, otpornik ograničava struju,ali može propustiti (ovisno o wataži) 50 puta više nego treba ledici.kad bi joj povećao napon i povukla bi.Naravno nemože neograničenu,ali toliko da pregori može.Inače bi se otpornik jako grijao i služio kao osigurač.
Erm, ne baš. Znaš li kako se bira otpornik za bilo koji serijski spoj otpornika i trošila, odnosno kako se određuje vrijednost tog otpornika?
Pod uvjetom da imamo naponski izvor, kao što ih većina i je (punjači za mobitel, brijaće aparate, univerzalni adapteri, napajanje od kompa, punjač za laptop):
1. odabereš struju koja ti treba prolaziti kroz trošilo
2. odabereš napon koji trošilu odgovara
3. izračunaš napon otpornika = napon naponskog izvora - napon trošila
4. ohmov zakon - izračunaš otpor otpornika = vrijednost iz točke 3 / struja kroz otpornik
5. ohmov zakon - izračunaš snagu otpornika = vrijednost iz točke 3 * struja kroz otpornik; snaga se zaokružuje vrijednost ili dve na gore po dostupnim deklariranim snagama otpornika
Određivanje struje je prvi korak, a izračun snage zadnji, snaga otpornika potpuno ovisi o struji koju ćeš tjerati kroz otpornik, a ne obrnuto.
Tvoja tvrdnja da otpornik može propustiti veću struju kroz serijski spojeno trošilo je istinita
samo ako se promijeni ulazni napon.
Realno, da, otpornik se može koristiti kao osigurač. Ako staviš u sklop otpornik koji ima premalu snagu, istopit će se, zapaliti ili eksplodirati.
Spominješ tehničke podatke. Spominjao sam ih i ja. Brand proizvođači objavljuju tehničke podatke, noname ne objavljuju. Deklarirani maksimumi su nominalno 100% iskorištenosti. Ja sam u svom sklopu tjerao sve sa 33% struje i dobio 44% lumena. Ne znam koje još tehničke podatke bi ti htio? Koliko dugo će moja rasvjeta trajati? Barem toliko sati koliko proizvođač deklarira.
Proizvođači ledica zahtjevaju što bolje peglanje struje i naravno da napajanje kompa je tu vrh.
Napajanje od kompa je jako dobar naponski izvor. Pegla napon i drži ga stabilnim, dok god trošila u zbroju ne krenu vući više od max deklarirane struje za to napajanje.
Napajanje od kompa će dati točno toliko struje koliko trošila pitaju, pri stabilnih 3.3V, 5V i 12V.
To je varijabilna izlazna struja, a stabilan napon.Ledice zahtjevaju strujni izvor. Takav izvor će dati točno toliko struje koliko je "dizajner" napajanja odredio, dok god ulazni i izlazni napon prate deklarirane granice za minimum i maksimum.
Primjerice, ako uzmem strujni izvor koji je deklariran:
Vin: 12-20V
Vout: 3-18V
Iout: 1A
onda će takvo napajanje kada ga spojim na 12V akumulator uvijek davati točno 1A na izlazu, bez obzira da li na njega spojim jednu, dvije ili pet LEDica.
To je varijabilni izlazni napon, a stabilna struja.I mali offtopic, podsjetio si me na nešto što sam davno pročitao. Odsustvo dokaza protiv tvoje tvrdnje ne znači da si ti u pravu.
http://en.wikipedia.org/wiki/Argument_from_ignorancehttp://en.wikipedia.org/wiki/Russell%27s_teapotPozdrav,
Viktor