Svibanj 23, 2024, 14:36:41 poslijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Zlatna ribic stara 7 godina lezi na dnu i crkava  (Posjeta: 1314 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Nedjeljko

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Zlatna ribic stara 7 godina lezi na dnu i crkava
« u: Travanj 23, 2012, 17:25:18 poslijepodne »
Postovani,
htio sam prikaciti onu listu s pitanjima za lakse detektiranje problema, ali ne znam kako.
Uglavnom, imam akvarij star ca. 9 godina od 70 litara i do prije dva tjedna sam imao
unutra dvije zlatne ribice koje su stare isto toliko.
Inace, redovito cistm akvarij, mijenjam vodu, usisvam dno, imam pumpu za vodu, biljke... akvarij uredno "funkcionirao"
tako da kazem i ribice su bile O.K.

Prije dva tjedna dodali dvije male zlatne ribice i dva mala teleskopa (kupili u PET Shopu na Drvinju).
Unazad tri dana, ove stare ribice bezvoljno lezale na dnu, ali povremeno plivale i normalno jele.
Ove nove su ko grom, vesele, plivaju, jedu....
Jucer ujutro jedna od starih "stajala" okomito ispod povrsine vode i doslovce gutala zrak. Za sat vremena legla na dno i uginula.
Danas ova druga samo lezi bezvoljno na na dnu i cini se da nece ni ona dugo.
Inace nema nikakvih vidljivih promjena na kozi, ocima, perajama, sve se cini O.K.

Jeli imao netko slicnih problema?
Jeli je moguce da su nove ribice donijele sa sobom neku bakteriju i zarazile ove stare pa zato ugibaju?

Molim pomoc
uvijek optimist

Offline tommySB

  • Trade Count: (+15)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 390
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: SLAVONSKI BROD
Odg: Zlatna ribic stara 7 godina lezi na dnu i crkava
« Odgovori #1 u: Travanj 23, 2012, 17:51:23 poslijepodne »
vjerovatno si doneo nesto u akvarij s tim novim ribicama,dok je njima dobro..zlatne imaju dug zivotni vijek,a i da su umrle od starosti nebi obje u isto vrijeme...znaci da si najvjerovatnije nesto doneo s novima..a to je u zadnje vrijeme dosta cest slucaj,i meni se dogodilo,ali sa platy-em....
CATCH AND RELEASE
Znao je reći marva je marva,u trnju jede u blatu spava, al se nikada ne uprlja ko čovjek

Offline Nedjeljko

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Odg: Zlatna ribic stara 7 godina lezi na dnu i crkava
« Odgovori #2 u: Travanj 23, 2012, 17:55:24 poslijepodne »
Hval ti na sugestiji. To sam i ja pomislio.
Jesi li mozda otkrio sto je ubilo tvog platy-a
uvijek optimist

Offline gmatanic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 844
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Slavonski Brod
  • ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶ ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶
Odg: Zlatna ribic stara 7 godina lezi na dnu i crkava
« Odgovori #3 u: Travanj 23, 2012, 18:04:54 poslijepodne »
Moguće je ovo što si napisao, ali...
Pretpostavljam da su te 2 ribice već poprilično narasle ako su toliko stare. I taj akvarij ti zapravo realno nije bio dovoljno velik ni za njih dvije. To je možda kako-tako šljakalo, dok nisi ubacio još 2. Tada je došlo do preopterećenja, poremetio si sustav gadno i zapravo problem je pretrpan akvarij. Te tvoje 2 su se navikle na takve uvjete koji su pretpostavljam bili koliko-toliko konstantni, ali su se poprilično poremetili kada su ove 2 došle. Filter to jednostavno ne može više isfiltrirati i došlo je do trovanja ribica, te su one jače preživjele. Jače su u tom trenutku možda bile ove 2, jer su navikle da ih se pretumbava iz jednog u drugi akvarij, odnosno navikle se da trpe svakakve uvjete, dok ove 2 "domaće" nisu.
Ja bi promijenio dobar dio vode, dobro usisao podlogu i hitno našao drugi dom, pa makar i privremeni za ove 2 pridošlice, jer pretpostavljam da želiš zadržati staru. Nadam se da nije već prekasno za nju.

To je moje mišljenje, ne mora biti točno. Sretno

A upitnik... Samo copy/paste u temu i dodaj odgovore  :up:
Give a man a gun, and he can rob a bank. Give a man a bank, and he can rob the world

Offline tommySB

  • Trade Count: (+15)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 390
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: SLAVONSKI BROD
Odg: Zlatna ribic stara 7 godina lezi na dnu i crkava
« Odgovori #4 u: Travanj 23, 2012, 18:06:52 poslijepodne »
nisam,ali vjerovatno je dosao bolestan iz trgovine..jer je nakon par dana uginuo..ali nije mi ostale ribice s nicim zarazio,sto znaci da je bilo do njega vjerovatno...od prvog dana je bio najmirnija ribica u akvariju,jeo je,ali nije bio posebno aktivan niti zainteresiran za zenke..
CATCH AND RELEASE
Znao je reći marva je marva,u trnju jede u blatu spava, al se nikada ne uprlja ko čovjek

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Zlatna ribic stara 7 godina lezi na dnu i crkava
« Odgovori #5 u: Travanj 23, 2012, 18:17:27 poslijepodne »
Mozda si nesto donjeo, mozda i nisi, nebitno. ono sto nisi trebao, na tako mali akvarij u kojem su vec 2 odrasle ribe dodavati jos 4 nove. 70 litara ti je malo kako god okrenes, i za 2 ribe, kamoli za 6 komada.

Offline gmatanic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 844
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Slavonski Brod
  • ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶ ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶
Odg: Zlatna ribic stara 7 godina lezi na dnu i crkava
« Odgovori #6 u: Travanj 23, 2012, 18:36:31 poslijepodne »
Auu, 4 nove su ubačene. Ja sam krivo vidio, mislio sam da su samo 2 nove ubačene. Sad još više mislim da je ovo što sam rekao
Give a man a gun, and he can rob a bank. Give a man a bank, and he can rob the world

Offline Nedjeljko

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Odg: Zlatna ribic stara 7 godina lezi na dnu i crkava
« Odgovori #7 u: Travanj 23, 2012, 18:47:23 poslijepodne »
Društvo, hvala vam na trudu.
Možemo temu zatvoriti, uginula stara.
U svakom slučaju, naučio sam nešto novo
Pozdrav
uvijek optimist

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Zlatna ribic stara 7 godina lezi na dnu i crkava
« Odgovori #8 u: Travanj 24, 2012, 09:02:15 prijepodne »
Točno kako je zaključio kolega gmatanic na čemu posebno zahvaljujem  :up:

Dakle ribe su bile stare i oslabljenog imuniteta a akvarij od 70l (efektivno 60litara) dovoljan je za samo jednu ribu a nipošto dvije a ti si dodao još četiri. U tom trenutku je naglo porasla razina nitrata i fosfata koje je dovela do otrovanja i smrti riba kojima je bio najslabiji imunitet.

Ubuduće razmisli o broju riba i litraži akvarija ( Jednoj zlatnoj treba 50l akvarijske vode)
radi redovite tjedne promjene vode cca 35% uz usisavanje podloge i vrlo umjereno hrani ribe sa raznolikom hranom (ljuspice, granulice, kuhana blitva, špinat, kelja...) te jednom tjedno dodaj vitamine.

Pozdrav i sretno.