Lipanj 04, 2024, 20:56:26 poslijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: "ograđivanje" valisnerije  (Posjeta: 1465 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline maya031

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: osijek
  • "Opet čačkaš po akvariju...?"
"ograđivanje" valisnerije
« u: Travanj 21, 2012, 12:44:07 poslijepodne »
pozdrav, akvaristi!

imam pitanje za sve koji su se susreli sa valisnerijom - naime, htjela bih si ju dodati u akvarij kao pozadinsku biljku, jer mi se vizualno sviđa kako izgleda u kombinaciji sa panjevima i granama prekrivenim mahovinom (i sama sam si iskombinirala takav postav u svom akv.). može li ju se nekako "ograditi" panjevima/kamenjem tako da mi se ne širi po akvariju i koliko je to dobro za njen rast, a opet efikasno na duge staze, da ju ne moram puno rezati ili čupati kasnije?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: "ograđivanje" valisnerije
« Odgovori #1 u: Travanj 21, 2012, 14:11:49 poslijepodne »
nema poante u ogradjivanju. valisneria se siri tako da od sebe u svim smjerovima pusta "zilu", par cm, i na tom mjestu nice nova biljka. iz nove, ali i iz one stare opet tjera sljedeca zila, i opet nova biljka.

Znaci sve se desava ispod podloge, ograditi je eventualno mozes tako da ti ne pusta nove mladice na zeljenom mjestu, samo i to je upitno, meni je probila ispod panja i uredno raste. Valisneria je za visoke akvarije, po meni, ako akvarij nije barem 40cm visine, valisneria je beskorisna, jer ces je morati sisati na kratko, ili ce ti blokirati svo svjetlo u akvariju. A ako su listovi kratki, nije to to po meni.

Offline pierre

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 577
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: Osijek
Odg: "ograđivanje" valisnerije
« Odgovori #2 u: Travanj 21, 2012, 14:24:21 poslijepodne »
pozdrav sugradjanki!
ja sam probao valisneriji ograniciti sirenje tako da sam je sadio u odrezano dno plasticnih boca, koje sam onda zakopao u sljunak, i ostavio vani rub od 2 cm. ali, ni to nije pomoglo, nasla je ona put kako ce to preskociti, izaci iz dna boce i siriti se. tesko ces to sprijecit, jedino da probas nekom ravnom plastikom ogradit pozadinu, ali ni u to nisam siguran da ce uspjeti.... mozda da razmislis o nekoj drugoj biljci? napisi nesto o dimenzijama i uvjetima u akvariju da ti mozemo predloziti alternativu, ako te zanima.

Offline Filip Zebec

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 997
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: "ograđivanje" valisnerije
« Odgovori #3 u: Travanj 21, 2012, 14:32:16 poslijepodne »


Pa samo noce izdanke redovito ( jednom tjedno ) odrežeš od matične biljke i riješeno.  Meni je gotovo uvijek rasla samo uz rub akvarija.
Bjela Amazona -http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=79037.0

Offline maya031

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: osijek
  • "Opet čačkaš po akvariju...?"
Odg: "ograđivanje" valisnerije
« Odgovori #4 u: Travanj 21, 2012, 14:46:16 poslijepodne »
hvala na savjetima! dobro da sam pitala iskusnije prije nego sam se zaletila sa sadnjom.

dimenzije akvarija su 80x40x35, rasvjeta 2x18w (t8 cijevi), unutarnji eheim filter, diy co2 koji ubacujem preko nano difuzora. valisnerija mi se vizualno svidjela jer ima te izdužene ravne listove koji bi mi se dobro uklopili u sadašnji postav. možda biste mi onda ipak mogli predložiti kakvu sličnu nezahtjevnu alternativu?

Offline maya031

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: osijek
  • "Opet čačkaš po akvariju...?"
Odg: "ograđivanje" valisnerije
« Odgovori #5 u: Travanj 21, 2012, 14:52:55 poslijepodne »
e da, zaboravih - kao podlogu imam jbl manado i preko toga crni kvarcni šljunak, od gnojiva dodajem pro fito jednom tjedno + tjedna izmjena 30 % vode.

Offline Filip Zebec

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 997
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: "ograđivanje" valisnerije
« Odgovori #6 u: Travanj 21, 2012, 15:16:10 poslijepodne »


jbl manado ti treba biti gornja podloga jer je u biti inertna i nema nikakva hranjiva svojstva.
Bjela Amazona -http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=79037.0

Offline maya031

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: osijek
  • "Opet čačkaš po akvariju...?"
Odg: "ograđivanje" valisnerije
« Odgovori #7 u: Travanj 21, 2012, 19:12:32 poslijepodne »
uhh, ako je tako - dobro da ciljam na nezahtjevne biljke... malo mi je kasno da sad raskopavam cijeli akvarij i vadim to van, akv. je zacikliran i ribe su odavno unutra pa nebih dirala.

Offline pierre

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 577
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: Osijek
Odg: "ograđivanje" valisnerije
« Odgovori #8 u: Travanj 21, 2012, 19:49:41 poslijepodne »
od nezahtjevnih bi ti odgovarale: limnophila sessiliflora, juncus repens, neka ludwigia - a sjetit ce se i drugi poneke biljke... to su brzorastuce biljke pa ces brzo popuniti straznji plan. po meni je ljepse kada imas vise vrsta bilja raznih oblika, takve su ove tri koje sam ti predlozio.

Offline maya031

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: osijek
  • "Opet čačkaš po akvariju...?"
Odg: "ograđivanje" valisnerije
« Odgovori #9 u: Travanj 22, 2012, 10:13:50 prijepodne »
hvala pierre! početi ću polako ići u izvidnice po pet centru i doggy trade-u  :up:

Offline pierre

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 577
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: Osijek
Odg: "ograđivanje" valisnerije
« Odgovori #10 u: Travanj 22, 2012, 13:23:52 poslijepodne »
bolje pregledaj oglasnik: naci ces odgovarajuce zdravo bilje uz nizu cijenu, a i bez mogucnosti da ti uvale terarijsko bilje, sto ti se moze dogoditi narocito u pc.

Offline maya031

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: osijek
  • "Opet čačkaš po akvariju...?"
Odg: "ograđivanje" valisnerije
« Odgovori #11 u: Travanj 22, 2012, 13:52:47 poslijepodne »
to sa terarijskim biljem sam uspješno izbjegla zahvaljujući člancima na ovom forumu! odlučila sam se za juncus repens, pogledala sam malo po netu što aquascaperi rade s time i sviđa mi se izgled. naručiti ću ga sa elegance reefa. a javila sam se članu "cigo" i pitala ga ima li kojim slučajem još nešto stargrassa, pa čekam odgovor. sve u svemu - nazire se dovršetak postava! (konačno)   8)