Lipanj 04, 2024, 12:49:32 poslijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Uginula bradata agama :'(  (Posjeta: 13445 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Virna1207

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 14
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Rijeka
Uginula bradata agama :'(
« u: Kolovoz 28, 2011, 05:03:59 prijepodne »
Pozdrav!
Ne znam od kuda da pocnem..
Ovako, jucer je uginula moja bradata agama. Osjetila sam da mi cijela prostorija smrdi I pomislila da je moj pas obavio veliku nuzdu I pregledala sve podove ali ne. Sve cisto I uredno. Prozracim sobu I malo ode smrad. Zatvorim prozore I opet grozan smrad. Idem pogledati je li moj bradonja imao nuzdu, no kad sam dosla I otvorila terarij, imala sam sto vidjeti. Prvo sam pomislila da spava u svom “sklonistu” unutar terarija I da ga ne diram I ne tlacim, upalim I ugasim mu svjetlo (lampu) ali on I dalje ne mrda. Prestrasila sam se da nije uginuo, ali kad sam ga izvadila iz tog njegovog mjesta di uvijek spava, imala sam sto vidjeti, mrtav je bio :(( uzasno me to pogodilo. Bio je mlad, imao je 3 godine samo.
Strasno je izgledao, oci su mu bile crne, trbuh tamni, sav je bio brizan osusen, tako bespomocan I mrtav. Grozno, grozan prizor za vidjeti I za osjetiti toliku bol. Mozda ce mi sad netko reci: “Pa to je samo guster!” ali meni definitvno nije bio samo to I puno mi je znacio. Voljela sam ga jako, svaki dan mi je unosio vedrinu. Svaki dank ad dodjem kuci popodne se naveseli I pocne kucati, tj. grabati po terariju, sretno izadje van, stavim ga na ruku pa na Sunce jer niti jedna lampa ne moze zamijeniti pravo Sunce I njegovu energiju. Uvijek je to voljeo, uzivao bi I rasirio se na Suncu kao palacinka. Unosio mi je srecu I uljepsavao svaki dan osim onih perioda kad spava po par dana (kao neka hibernacija). Takve periode je uvijek imao za vrijeme zime.
E sad ovako, posto sam tugu podijelila s bliskim ljudima I prijateljima, ovdje nisam dosla iz istog razloga vec iz razloga da mi netko mozda odgonetne sto je bilo, radim li nesto krivo, ima li netko ideju zbog cega se ovakva strasna I bolna stvar dogodila?
Sad cu napisati malo kako je sve izgledalo dok je bio jos tu, ziv I zdrav.
Prvo, prije cca 2 I pol godine kupili smog a u zoo shopu na Viskovu (Rijeka). Bio je vec poveci komad, tezak, veliki I buco je bio :) najveca bradata agama od svih koje su bile u zoo shopu. Platili smog a 1200 kn.
Terarij mu je velicine: duzina 60 cm, visina 50 cm I dubina 40 cm.
Po dnu terarija je pustinjski pijesak u sloju od 3,4 cm. Ispod terarija je grijac koji prekriva cijelo dno terarija, naravno s razmacima (jedan kabel od drugog 3 cm razmaknut). Unutar terarija je lampa I jos ona dodatna zarulja za suncanje cija svjetlost prekriva 1/4 terarija. Na strain terarija gdje nije ta zarulja za suncanje, nalazi se waterfall (Fontana za gmazove, kao neki slap koji se slijeva, vjerojatno cete I znati) koja je pokvarena I ne radi pa sluzi samo za ukras I za skrivanje (ili spavanje). Oko te kamene fontane je bilo umjetno plasticno lisce. On je uvijek spavao u tom dijelu terarija I tu bi se skrivao. Da napomenem, inace rekli su mi da je njemu Fontana sasvim nepotrebna I da to treba nekim zabama I slicnim, ali bradatoj agamid a to ne treba jer ona vecinu vode crpi iz zive hrane. Zato je nisam odlucila zamijeniti novom nakon sto se pokvarila. Takoder je u terariju imao jednu granu po kojoj se penjao I slicno, a tu granu sam nasla vani u prirodi, nije kupljena (to napominjem jer mi je susjeda danas rekla da je imala vodenu kornjacu I da joj je donjela kamen iz vana I da je nakon toga uginula jer je navodno na kamenu bilo nekih bakterija). Eto, ne znam ima li to bas veze u mom slucaju. Pretpostavljam da ne, jer ta grana njemu stoju u terariju vec sigurno godinu I pol. Da dodam na kraju opisa terarija da moj bradonja nije imao termometar u terariju ali imali smo doma neki termometar koji ide do 100 C stupnjeva pa smo time mjerili svako malo temperature ipod zarulje za suncanje, te na hladnijem mjestu terarija, tj. njegovom “skolnistu”.
E sad nakon opisa terarija, drzanje agame.
Hranila sam ga skoro svaki dan fobasima, cvrcima ili zoharima (dubiji), ovisno o tome sto bi bilo u djiru od tih kukaca, osim u slucajevima kad bih ostala bez zive hrane pa bi tada jeo mango, mahune, salatu, mrkvu I slicno (sve sirovo naravno). Bilo je dana kad nije jeo po par dana jer je odbijao hranu ili je spavao. No nakon toga bi sve ponovo bilo super.
Svjetlo mu palim svaki dan ujutro kad se probudim, tj. oko 7, 8 ujutro I gasim oko 11, ponoc. Cijeli dan su upaljene I lampa I zarulja za suncanje. Vode nije imao vec bih mu je ja svaki dan ili svakih par dana davala iz plasticne posudice. Voda je uvijek bila hladna, ne mlaka, ali ne niti jako hladna. Ajmo reci, ona srednja iz spine, temperature kao sto je Jadransko more ljeti. Svjetlo bi mu znalo ponekad svjetliti 2 ili 3 dana ako me nema kod kuce.
Sve je bilo super prve 2 godine drzanja, no onda su nastupili odredeni problem, tj. odredeN probleM, a to je da je izgubio vid na jedno oko. To se primijecivalo kad ga hranim jerk ad mu stavim zohara na lijevo oko odmah ga vidi I reagira, a kad mu stavim u polje vida desnog oka, ne vidi I ne reagira. Tako da mu je bilo I tesko “naciljati ga” kad bi ga zeljeo pojesti ali I dalje je on jeo.
Kad smo to primijetili s okom zvali smo prvo veterinara u Rijeci koji nam je potom dao broj veterinara na kinoloskom fakultetu u Zagrebu. Nazvali smo I njega I sve mu objasnili ali nije znao u cemu je problem jer nema bas iskustva s gmazovima pa nam je on dao broj od veterinara koji se bavi samo gmazovima u ZOO vrtu u Zagrebu. Zvali smog a I objasnili mu da nasa bradata agama ne vidi na desno oko, ali on je na to rekao: “To se vama cini, to nije istina. Trebali biste doci kod mene u ZOO vrt I vidjeti pitona od 6 metara pored kojeg skacu zecevi, a on ne reagira. I ne brinite se, to je samo period I vidjet cete da mu nine nista.” Eto, a sama znam da zmija jede samo kad je gladna I ako nije bila gladna ne cudim se sto ne reagira na zeceve koji skacu oko nje. No, uglavnom tako je to bilo pred nekih 4 mjeseca, nismo dobili niti savjet niti nista jer nitko u ovoj drzavi ne zna nista o egzoticnim zivotinjama. Na zalost.
S vremenom je agama pocela mrsaviti I pocele su joj se vidjeti kosti na repu sve jace I jace I sada je uginula :(
Zohare kojima sam je u zadnje vrijeme hranila nabavila sam od nekog decka tu na akvarij.net-u. MOLIM VAS ako se sjetite da ste PRODALI DUBIJE POSTOM JEDNOJ CURI IZ RIJEKE koja vam je platila preko banke (ako se ne varam PBZ), pliz javite se I recite jesu li vasi zohari zdravi I je li kod vas sve ok jer ja se ne sijecam vise od koga sam iz kupila jer sam vise puta kupovala I crve I cvrcke I svasta preko ovog foruma. I pitam se je li moguce da je u njima bio problem. Ne znam. Dobila sam 200 zohara za 100 kn I oni su se jako brzo razmozili I to mi je bila super I besplatna hrana. I moj bradonja ih je voljeo tamaniti. Pitam se je li moguce das u bili pospricani nekim sredstvom I potrovani pa se zato I guster potrovao? Sto nije valjalo, u cemu je bio problem… Radilo se o blaptica dubia zoharima, a agama je jela I one velike I one srednje velicine. Jerk ad se izlegu budu maleni kao krpelj I te nije jeo, vec samo one srednje velicine ili velike. Ne znam ima li to veze ali evo, napisala sam svasta I detaljno pa nece skoditi, da nisam falila neku informacija koja je mozda bila presudna. Grozno je to sto mi se desilo. Jako me boli jos I danas I mislim da ce to zauvijek ostaviti trag u mome zivotu.
Imam I veliki osjecaj krivnje jer sam mozda mogla nesto poduzeti dok je bio ziv I kontaktirati neke bolje veterinare u inozemstvu.
Jako bih voljela imati novu bradatu agamu ali definitivno iz nekog dobrog uzgoja I voljela bih vidjeti uzgajivaca I vidjeti njegove terarije I nacin drzanja I sve. Ali kako biti siguran da je dobro I zdravo leglo?
Kad skupim snage svoj terarij planiram ocistiti, izbaciti sav pijesak, teraij oprati domestosom ili alkoholom I dobra ga isprati I staviti unutra sve novo jer me strah da se novi guster ne razboli.
A sto sa zoharima? Oni su zivi I imam ih masu (cca 300 kom.). Sto s njima uciniti? Ne zelim ih davati novoj agami jer ne znam jesu li otrovani, pustiti van ih ne smijem nikako jer to nisu zohari koji su nastanjeni u Hrvatskoj, a ubiti ih necu I ne mogu. To mi je odvratno. Sto napraviti? Je li moguce njih 10tak odnjeti negdje da se izvrsi analiza I dokaze jesu li otrovani necime ili imaju li neku bakteriju?
Puno sam toga napisala, a u ponedjeljak cu otici do zoo shopa u kojem sam ga kupila da se malo raspitam je li se mozda jos netko od kupaca pozalio na neke problem ili sam jedina.
PS je li moguce da mu je bilo pretoplo? Ljeto je, soba mi je u potkrovlju, klime nema, a njemu su radili I grijac I lampe.?
Kad je uginuo, veterinara vise nisam kontaktirala jer je bilo prekasno, bio je mrtav vec neko vrijeme cim se tako usmrdio. Bio je mrtav nekoliko sati, a usmrdio se vjerojatno tako brzo zbog topline u terariju. A dva dana prije toga je jeo. Pojeo je 6 zohara. Uglavnom, odnjeli smo ga u sumu na Kastav (blizu Rijeke) I pokopali :(
PS nisam napomenula da sam zohare nabavila pred cca 4 mjeseca, tako da nisu neki novi I nije mu prvi put da ih jede, jedino je prvi put das am od tog decka narucila tu hranu.
Staviti cu I par fotografija gustera I fotku terarija.
Molim vas za savjete, sto mu je moglo biti, sto u vezi novog gustera (strah me je da se novom nesto ne dogodi), odgovara li moj terarij za to, sto u vezi zohara, je li moguce das u bolesni ili nesto, sto sam krivo radila, je li sve ok….dajte mi svoja misljenja, samo iskreno molim.
Hvala vam puno sto se uopce procitali ovaj moj dugi post ali stvarno me ovo jako pogodilo I boli me. A vi ostali, cuvajte svoje bestijice I dobro ih pazite I raspitujte se najvise sto mozete o nejasnim stvarima jer jako je tesko I tuzno kad se ovako nesto desi. Nestala mi je ona svakodnevna sreca kad grebe po staklu, ide van, onako blentavo se ponasa…jako tuzno I mozda vam je nevjerovatno da se za gusterom moze plakati I tugovati 2 dana I s kojom ga se tugom stavlja pod zemlju, ali to je bas tako barem u mom slucaju. Mislim si koliko se je mozda napatio dok je umirao, ne znam. Sve je to jos jako frisko I boli me previse. :’( :’( :’(
Sada se izrazite I recite sto mislite, no molim samo one koji znaju nesto o ovoj vrsti (pogona vitticeps), a ne one koji su nekad imali papigu ili ribicu pa me “kuze I sve znaju”.
Eto, hvala puno unaprijed.
Pozdrav
V

PS 3- moja agama nije imala stolicu u zadnjih mjesec dana, a u zadnjih par mjeseci je imala uvrnutu kandzicu. No u vezi vecine toga smo kontaktirali I dobijali savjete od djelatnika u zoo shopu I oni su rekli da je I nekim njihovim agamama takva nogica (s uvrnutom kandzicom prema dolje, zapravo izgleda kao da mu je slomjen taj zglob) I da se ne brinemo radi toga. Sad znam da oni ne znaju nista o tome. Ali nazalost prekasno. :’(
I krivim se da bih uzela novu bradatu agamu da joj ne naskodim jer mozda je bila negdje moja greska. Ne zelim nauditi novoj svojim neznanjem I strah me je uzeti novu ali bih voljela.
...yOu maY sAy tHat i'M a dReaMeR...buT i'm nOt tHe OnLy oNe...

Offline Virna1207

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 14
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Uginula bradata agama :'(
« Odgovori #1 u: Kolovoz 28, 2011, 05:44:07 prijepodne »
evo i nekih fotki kad je bio ziv :'( fotke na kojima pije vodu su od prije mjesec dana  :'( ostale su starije.
...yOu maY sAy tHat i'M a dReaMeR...buT i'm nOt tHe OnLy oNe...

Offline Virna1207

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 14
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Uginula bradata agama :'(
« Odgovori #2 u: Kolovoz 28, 2011, 05:57:16 prijepodne »
..
...yOu maY sAy tHat i'M a dReaMeR...buT i'm nOt tHe OnLy oNe...

Offline viking88

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 55
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uginula bradata agama :'(
« Odgovori #3 u: Kolovoz 28, 2011, 11:59:55 prijepodne »
Zao mi je zbog tvog bradonje, prvo taj terarij ti je premali. Najmanje bi trebao biti dimenzija 100x60x60 dšv jel je to vec odrasla agama. A sto se tice ovog sto si napisala da je bio slijep na jedno oko to je moguce zbog premlog razmaka izmedu gustera i lampe,procitao sam negdje da bi razmak trebao biti najmanje 15 cm. Razlog zbog kojeg je uginuo neznam ali da ti se nije mozda najeo onih kamencica iz pjeska pa se zastopao!? Neznam,pricekaj nekog iskusnijeg sto ce ti reci.

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Uginula bradata agama :'(
« Odgovori #4 u: Kolovoz 28, 2011, 15:53:07 poslijepodne »
prvo taj terarij ti je premali. Najmanje bi trebao biti dimenzija 100x60x60 dšv

Minimalno 120x50x60cm. Uvjeti u kojima si držala guštera su bili jako loši! Foto perid malo predugačak. Sve to ima posljedica na životinju

Ima dosta faktora koji uključuju smrt. Nepravilna prehrana ( kukci loše hranjeni). Premala ili previsoka temperatura. Koliko sam pročitao bio je odrasli primjerak kad si ga uzela, tako da ne isključujem i starosnu smrt. Mogu biti uključeni i paraziti, bakterije ili pak začepljenje crijeva, jer vidim da imaš umjetnu biljku. Koliko vidim premalo je prostora da bi se mogao i kretati.... Pogone su dosta aktivne životinje ukoliko imaju mjesta za kretanje i penjanje.

Uglavnom to sad možemo samo nagađati od čega je životinja uginula. Ukoliko češ nabaviti novog bradonju, uzmi ga od nekog uzgajivaća, a ne iz zoo shopova, pokušaj mu osigurati bolje uvjete, barem minimalne kakve treba!
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Virna1207

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 14
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Uginula bradata agama :'(
« Odgovori #5 u: Kolovoz 29, 2011, 06:21:32 prijepodne »
Hvala vam puno obojci na odgovorima. Sve savjete koje sam dobijala bili su iskljucivo iz zoo shopa u kojem sam kupovala i svu opremu za njega te hranu dok nisam skuzila da je jeftinije uzeti tu preko foruma, a i bolje jer se kasnije razmoze pa imam besplatnu hranu, a sto je najbitnije ne ovisim o zoo shopu i ne brinem se hoce li zoo shop ostati bez phobasa ili cvrcaka.
Uglavnom kako kazete sad samo mozemo nagadati sto je bilo. Da je bio star ne vjerujem jer su mi prilikom kupnje istog rekli u zoo shopu da je star oko godinu dana. Sad, tko ce im vjerovati nakon svega ovoga jer svasta su mi rekli sto se sada ispostavilo sasvim netocnim. Tamo sam i gotovi terarij kupila za koji kazete da je premali, a oni su rekli da u takav stanu komotno dvije jedinke (bradate agame). Oni su sami u teraiju 80*60*40 drzali 10tak agama ali su se branili tvrdnjom da su tamo agame samo u transportu pa im je stoga to dovoljno mjesta. Sto reci, necu sada optuzivati zoo shopovog vlasnika i djelatnike jer kriva sam sama sto se nisam informirala puno puno vise ali ljuti me cinjenica da ljudi koji ne znaju nesto bas o tome pricaju. Razumijem da zele prodati zivotinju i opremu i zaraditi veliki novac ali ako ne znaju osnovne informacije tada prodlozi da nadem sama iste na nekom drugom mjestu.
Mislim uzeti novog bradonju, ali sam odlucila da necu dok ne napravim sve sto trebam, a to je: prvo napraviti novi terarij, a stari cu vjerojatno prodati (ipak je bio 550 kn). Novi planiram napraviti od drva (iverice) i stakla ili ako ne bude jako skupo samo od stakla (ljepse za vidjeti), dimenzije 150*90*60 jer tolika mi je jedna komoda u dnevnom boravku pa bih da terarij dodje tocno na nju dimenzijama, tako da unutra imam mjesta staviti sve sto pozelim kao stjenu za penjanje, grane itd. I da toplo mjesto bude udaljeno od hladnog. U sadasnjem terariju je tako malo prostora da se nista ne moze staviti. Kupila sam onu stijenu za penjanje i naravno nakosila je ali mi je oduzela gotovo citav terarij pa sam je izvadila. Jer kad stoji skroz ravno uz okomitu plohu terarija prestrma je pa se agama ne moze penjati po njoj. Mislim urediti cijeli terarij pa tek onda donjeti bradonju unutra.
A sto mi preporucate sa zoharima koji su mi ostali i jos su naravno zivi? Ne znam je li sve ok s njima, jesu li mozda potrovani necime. Sjetila sam se od kuda sam ih nabavila, od jednog decka iz Osijeka. Ilija se zove. Je li moguce da sam dobila potrovane od njega? Napisala sam ime jer pretpostavljam da cete znati o kome se radi jer je isto tu s akvarij.net foruma.
Uglavnom, da zadrzim te zohare i pustim ih da se mnoze za novu agamu ili?
Je li potrebna fontana (waterfall, http://www.kubazoo.com/en/jbl-niagara-1585.html ) za bradate agame ili ne?
Imate li za preporuciti nekog uzgajivaca, mozda iz Rijeke ali ako ne, moze i Zagreb i okolica. Nije mi problem doci do Zagreba.
Ali da je dobar uzgajivac i da ne radi to radi novca nego radi ljubavi prema zivotinjicama.. I da ga mogu pitati sve sto me zanima. Nije mi bitna cijena nego da je zivotinja koju cu preuzeti zdrava i da znam od kuda je, a ne kao u zoo shopu koji niti sami ne znaju od kuda je zivotinja i u kakvim uvjetima je uzgojena. Voljela bih vidjeti i zivotinje uzgajivaca, da vidim njegove uvjete, njegove terarije. Ali ne na videu ili fotografiji vec uzivo. Ne znam hoce li netko uopce to dopustiti da me pusti u svoju kucu da bih vidjela ali to me jako zanima i vazno mi je.
Imate koga za preporuciti?

PS Meni su rekli da bradate agame zive u prosijeku 30 godina, a ne vjerujem da je moja imala bas toliko. Kad smo je kupili bila je duga 50 cm, a kasnije se jos podebljala i narasla jos kojih 5 cm u duzinu. Ovdje na forumu i na nekim americkim stranicama sam nasla informacije da agame ne zive niti priblizno 30 godina. Najstarija je bila 17 godina, a u prosijeku americki uzgajivaci kazu da u zatocenistvu zive oko 10,12 godina. Je li to tocna informacija?

Jos jednom, hvala vam na odgovorima.
Pozdrav
Virna
...yOu maY sAy tHat i'M a dReaMeR...buT i'm nOt tHe OnLy oNe...

Offline acidorange

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 718
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Osijek
Odg: Uginula bradata agama :'(
« Odgovori #6 u: Kolovoz 29, 2011, 07:28:24 prijepodne »
Zašto bi ti netko prodao potrovane žohare? Glupost! Osim toga, osobu od koje si ih kupila poznaje jako puno ljudi ovdje na forumu, kako osobno tako trgovanjem. Ilija uzgaja hranu prvenstveno za svoje životinjice, a višak prodaje.

Pitanje je čime si hranila žohare i fobase otkad su kod tebe? Za guštere je jako bitno da ih hraniš hranom koja je zdravo hranjena. Znači, žohare moraš hraniti svježim voćem i povrćem te suhom psećom/mačjom hranom ili hranom za ribice.

Jesi li agami davala vitaminske i mineralske dodatke? Prehrana mlade agame sastoji se od 70% mesne hrane i 30% biljne, dok je kod odraslih obrnuto. Možda sam krivo shvatila, ali rekla si da je tvoja agama jela voće i povrće kada nisi imala mesne hrane.


Bilo pa prošlo, pametan čovjek uči iz svojih grešaka ;) Moj savjet je da prvo dobro proučiš literaturu pa onda u nabavku nove agame (ako malo pregledaš forum, vidjet ćeš kako su drugi svojim agamama uredili terarije, a ima ljudi koji uzgajaju i prodaju agame). Što više čitaj forum(e), jer svašta korisnoga tu piše, evo, ovo se nalazi na naslovnici portala http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=219:pogona-vitticeps-bradata-agama-ukratko-i-openito&catid=56&Itemid=176, a u jednoj temi i piše o doktoru za gmazove kod nas, citiram
Ukoliko si iz Zagreba, preporuka je dr.vet.med. Maja Lukač - Veterinarski fakultet - Heinzelova 55, Zagreb, tel: 01 2390 410, E mail: [email protected]

« Zadnja izmjena: Kolovoz 29, 2011, 07:34:12 prijepodne od acidorange »

Offline Virna1207

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 14
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Uginula bradata agama :'(
« Odgovori #7 u: Kolovoz 29, 2011, 08:29:38 prijepodne »
Hvala acidorange!
Prvo da ti odgovorim. Moja bradata je jela svacega. Jela je zohare (dubije), phobase, brasnare (jako rijetko, mozda jednom mjesecno), pinky-je nikad, cvrcke, a od biljne hrane radic, mahune, mango, bananu (rijetko jer nije bas voljeo jesti bananu), jabuku, krusku, bobicasto voce, mrkvu, mahune, radic,...
Jeo je i biljke i kukce podjednako. U vodu koju pije sam mu stavljala neku tekucinu JBL s kalcijem, a Nekton je dobijao na bubama koje bih posula nektonom.
Bube (dubiji, phobasi, cvrcci) sam hranila bas tako kako si napisala jer sam negdje na netu nasla upsutstva "kako uzgojiti bube" i tocno tako kako kazes sam ih hranila. Znaci zelena salata, jabuka, razno sezonsko voce i povrce, a vodu sam im stavljala tako da natopim cik cak vatu i stavim im u kutiju pa bi na taj nacin pili. Mislim da sam tako i procitala da treba jer ako im stavis posudicu s vodom ce se utopiti. I da, takoder jeli su psece Hills ili Eukanuba bobulice (te imam od psa). Kutiju bih im cistila jednom tjedno ili jednom u 1o dana. Svjezu vodu na vati i frisku hranu (biljke) sam im stavljala svaki dan ili svaki drugi dan.
Po meni, zohari su jeli najbolje sto su mogli. Bilo im je cisto i uredno i smatram da je taj dio sasvim ok. Tu i tamo bih zoharima u kutiju stavila malo Nekton praha preko lista salate ili slicno.
Hvala ti za ovaj dio sto kazes da zohari nisu potrovani! Ne znam, u ovakvoj situaciji svasta sam pomislila pa je i to bila jedna od opcija.
Evo citala sam raznorazne forume i naisla na osvjezeni post neke cure koja je imala kameleona koji je uginuo jer se najeo pijeska. Pa sam pomislila da je i mojoj bradatoj mozda to presudilo. Ne znam ni sama. Uglavnom isprike zbog sumnje na zohare! :sorry: Svasta mi se motalo po glavi, svakakvi uzroci ali drago mi je da si demantirala taj dio.
Za veterinara za egz. zivotinje su nam rekli i u veterinarskoj st. u Rijeci i dali nam broj od nekog veterinara na vet. fak. u Zg-u, no nije bila zenska tako da sigurno nije bila Maja Lukac.
Javila nam se centrala ili tko vec i preusmjerili nas na tog veterinara koji nije bas znao o tome pa nam je rekao da zovemo zoo vrt Zg i da ce nam tamo veterinar koji se bavi samo gmazovima znati najbolje reci. No i taj nije bas nesto znao i rekao je (ponavljam se) da nam se cini da agama ne vidi na jedno oko i da to nije tocno.
Kako god, sada je nazalost gotovo. Da, ucimo iz vlastitih gresaka samo to je ponekad jako bolno. Ali najbolja skola.
A to stoi kazes, ovi forumi su stvarno super, jako puno se da nauciti ih njih pa s time i pruziti bolji zivot svojoj zivotinji, sto je najbitnije. Super je sto vas ima toliko iskusnih s egz. zivotinjama ovdje na akvarij.net-u jer po drugim forumima stvarno svasta znam procitati.
lp
...yOu maY sAy tHat i'M a dReaMeR...buT i'm nOt tHe OnLy oNe...

Offline IggyOS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 624
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Osijek
Odg: Uginula bradata agama :'(
« Odgovori #8 u: Kolovoz 29, 2011, 09:35:13 prijepodne »
Uzgajam i prodajem razne bube već godinama, ni sam ne znam koliko sam prodao, imam stalnih kupaca, pazim na uzgoj, masa životinja je othranjena i živi na njima, sve životinje su odlično, pa i moje ali jedino sam tebi poslao otrovne žohare... :-X >:(
I Love Animals... They’re Delicious

Offline Virna1207

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 14
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Uginula bradata agama :'(
« Odgovori #9 u: Kolovoz 29, 2011, 09:50:50 prijepodne »
zato sam lijepo napisala "ispricavam se :sorry: "
puno je mogucih uzroka pa sam zato pomislila i na to medu ostalih sto. vjerujem da je sve ok i sigurna sam da sam bila u zabludi. sori jos jednom, zao mi je sto sam to pomislila i ovdje javno iznjela. jako je tuzno kad se ovako nesto desi pa sam bila zbunjena prvi dan od svega i od svih prica kojima su mi napunili glavu veterinari.
eto :)
...yOu maY sAy tHat i'M a dReaMeR...buT i'm nOt tHe OnLy oNe...

Offline tarantula 87

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1673
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Varaždin
Odg: Uginula bradata agama :'(
« Odgovori #10 u: Kolovoz 29, 2011, 11:26:32 prijepodne »
Od IggyOS osobno kupujem zohare vec 1g i nije bilo nikad problema s njima...tako da to nije sigurno razlog smrti tvog bradonje.

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Uginula bradata agama :'(
« Odgovori #11 u: Kolovoz 29, 2011, 11:46:58 prijepodne »
Mlade bradonje ti ja imam, slobodno se javi, jer ovaj terarij koji sad imaš je dovoljno velik za bebice bradonja.
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Virna1207

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 14
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Uginula bradata agama :'(
« Odgovori #12 u: Kolovoz 29, 2011, 12:23:54 poslijepodne »
@tarantula87 hvala :) vjerujem da nije do njega i zao mi je sto sam ga okrivila neduznog! hvala na tvojoj informaciji :)
@skorpac - o pa super! kad sve uredim i prilagodim kako treba, javiti cu ti se pp-om. ne zelim malog bradonju stavljati o ovaj terarij da me nebi kasnije vrijeme presisalo pa da si ne govorim: "napravit cu veci za mjesec dana..pa za mj dana..." i nikad ga ne napravim. stvarno bih voljela napraviti sve kako spada jednom pa sam zauvijek na miru. novoj zelim pruziti dostojan zivot.
a reci mi nesto. meni su rekli kada sam kupovala agamu u zoo shopu da je tesko s malenima jer ne zele jesti, da ne znaju loviti..da im se doslovno mora trpat u usta hrana itd. Iz tog razloga sam ja i uzela odraslu.
je li to istina ili mi ti preporucas uzeti upravo mladu i malenu agamu? mislim da je super kad je mala pa je mogu promatrati kako raste! ne znam, preporuci mi ti.
inace ti si iz zg-a, je li tako? ja bih inzistirala osobno preuzimanje jer ne zelim da mi agama stigne u paketu hp-a :/ pretpostavljam da ti to i nije problem. a postoji li mogucnost da vidim tvoje agame i da porpricamo ja i decko s tobom opcenito u vezi bradatih. voljela bih dobiti savjete od nekoga tko stvarno zna sve o njima pa bih voljela popricati s tobom da ne pisem tu po forumu jer svako malo mi padne neko novo pitanje napamet, a tko ce ih sve tu napisat, tj. lako je meni napisati ali cu samo utlaciti tu tebe i ostale forumase koji se trude oko mog slucaja.
hvala  :)
...yOu maY sAy tHat i'M a dReaMeR...buT i'm nOt tHe OnLy oNe...

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Uginula bradata agama :'(
« Odgovori #13 u: Kolovoz 29, 2011, 20:42:41 poslijepodne »
... ma to su gluposti! Bebice bradonja ukoliko imaju dobre uvjete jedu ko velike :)  ... jedu bez problema! Ne jedu ukoliko su bolesne ili pod stresom o lovljenja rukom po terariju i tomu sličnih akcija. Ispod lampe nekih 45-46°C, hladniji dio terarija oko 25°C i sam će si naći mjesto gdje mu paše. :)
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Virna1207

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 14
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Uginula bradata agama :'(
« Odgovori #14 u: Kolovoz 30, 2011, 13:13:25 poslijepodne »
aha, jasno mi je! super, onda se javim uskoro privatnom porukom :) hvala!!
...yOu maY sAy tHat i'M a dReaMeR...buT i'm nOt tHe OnLy oNe...

Offline KLOKI95

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 789
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Srbija-Majdanpek
Odg: Uginula bradata agama :'(
« Odgovori #15 u: Rujan 01, 2011, 06:32:42 prijepodne »
Pozdrav!
Ne znam od kuda da pocnem..
Ovako, jucer je uginula moja bradata agama. Osjetila sam da mi cijela prostorija smrdi I pomislila da je moj pas obavio veliku nuzdu I pregledala sve podove ali ne. Sve cisto I uredno. Prozracim sobu I malo ode smrad. Zatvorim prozore I opet grozan smrad. Idem pogledati je li moj bradonja imao nuzdu, no kad sam dosla I otvorila terarij, imala sam sto vidjeti. Prvo sam pomislila da spava u svom “sklonistu” unutar terarija I da ga ne diram I ne tlacim, upalim I ugasim mu svjetlo (lampu) ali on I dalje ne mrda. Prestrasila sam se da nije uginuo, ali kad sam ga izvadila iz tog njegovog mjesta di uvijek spava, imala sam sto vidjeti, mrtav je bio :(( uzasno me to pogodilo. Bio je mlad, imao je 3 godine samo.
Strasno je izgledao, oci su mu bile crne, trbuh tamni, sav je bio brizan osusen, tako bespomocan I mrtav. Grozno, grozan prizor za vidjeti I za osjetiti toliku bol. Mozda ce mi sad netko reci: “Pa to je samo guster!” ali meni definitvno nije bio samo to I puno mi je znacio. Voljela sam ga jako, svaki dan mi je unosio vedrinu. Svaki dank ad dodjem kuci popodne se naveseli I pocne kucati, tj. grabati po terariju, sretno izadje van, stavim ga na ruku pa na Sunce jer niti jedna lampa ne moze zamijeniti pravo Sunce I njegovu energiju. Uvijek je to voljeo, uzivao bi I rasirio se na Suncu kao palacinka. Unosio mi je srecu I uljepsavao svaki dan osim onih perioda kad spava po par dana (kao neka hibernacija). Takve periode je uvijek imao za vrijeme zime.
E sad ovako, posto sam tugu podijelila s bliskim ljudima I prijateljima, ovdje nisam dosla iz istog razloga vec iz razloga da mi netko mozda odgonetne sto je bilo, radim li nesto krivo, ima li netko ideju zbog cega se ovakva strasna I bolna stvar dogodila?
Sad cu napisati malo kako je sve izgledalo dok je bio jos tu, ziv I zdrav.
Prvo, prije cca 2 I pol godine kupili smog a u zoo shopu na Viskovu (Rijeka). Bio je vec poveci komad, tezak, veliki I buco je bio :) najveca bradata agama od svih koje su bile u zoo shopu. Platili smog a 1200 kn.
Terarij mu je velicine: duzina 60 cm, visina 50 cm I dubina 40 cm.
Po dnu terarija je pustinjski pijesak u sloju od 3,4 cm. Ispod terarija je grijac koji prekriva cijelo dno terarija, naravno s razmacima (jedan kabel od drugog 3 cm razmaknut). Unutar terarija je lampa I jos ona dodatna zarulja za suncanje cija svjetlost prekriva 1/4 terarija. Na strain terarija gdje nije ta zarulja za suncanje, nalazi se waterfall (Fontana za gmazove, kao neki slap koji se slijeva, vjerojatno cete I znati) koja je pokvarena I ne radi pa sluzi samo za ukras I za skrivanje (ili spavanje). Oko te kamene fontane je bilo umjetno plasticno lisce. On je uvijek spavao u tom dijelu terarija I tu bi se skrivao. Da napomenem, inace rekli su mi da je njemu Fontana sasvim nepotrebna I da to treba nekim zabama I slicnim, ali bradatoj agamid a to ne treba jer ona vecinu vode crpi iz zive hrane. Zato je nisam odlucila zamijeniti novom nakon sto se pokvarila. Takoder je u terariju imao jednu granu po kojoj se penjao I slicno, a tu granu sam nasla vani u prirodi, nije kupljena (to napominjem jer mi je susjeda danas rekla da je imala vodenu kornjacu I da joj je donjela kamen iz vana I da je nakon toga uginula jer je navodno na kamenu bilo nekih bakterija). Eto, ne znam ima li to bas veze u mom slucaju. Pretpostavljam da ne, jer ta grana njemu stoju u terariju vec sigurno godinu I pol. Da dodam na kraju opisa terarija da moj bradonja nije imao termometar u terariju ali imali smo doma neki termometar koji ide do 100 C stupnjeva pa smo time mjerili svako malo temperature ipod zarulje za suncanje, te na hladnijem mjestu terarija, tj. njegovom “skolnistu”.
E sad nakon opisa terarija, drzanje agame.
Hranila sam ga skoro svaki dan fobasima, cvrcima ili zoharima (dubiji), ovisno o tome sto bi bilo u djiru od tih kukaca, osim u slucajevima kad bih ostala bez zive hrane pa bi tada jeo mango, mahune, salatu, mrkvu I slicno (sve sirovo naravno). Bilo je dana kad nije jeo po par dana jer je odbijao hranu ili je spavao. No nakon toga bi sve ponovo bilo super.
Svjetlo mu palim svaki dan ujutro kad se probudim, tj. oko 7, 8 ujutro I gasim oko 11, ponoc. Cijeli dan su upaljene I lampa I zarulja za suncanje. Vode nije imao vec bih mu je ja svaki dan ili svakih par dana davala iz plasticne posudice. Voda je uvijek bila hladna, ne mlaka, ali ne niti jako hladna. Ajmo reci, ona srednja iz spine, temperature kao sto je Jadransko more ljeti. Svjetlo bi mu znalo ponekad svjetliti 2 ili 3 dana ako me nema kod kuce.
Sve je bilo super prve 2 godine drzanja, no onda su nastupili odredeni problem, tj. odredeN probleM, a to je da je izgubio vid na jedno oko. To se primijecivalo kad ga hranim jerk ad mu stavim zohara na lijevo oko odmah ga vidi I reagira, a kad mu stavim u polje vida desnog oka, ne vidi I ne reagira. Tako da mu je bilo I tesko “naciljati ga” kad bi ga zeljeo pojesti ali I dalje je on jeo.
Kad smo to primijetili s okom zvali smo prvo veterinara u Rijeci koji nam je potom dao broj veterinara na kinoloskom fakultetu u Zagrebu. Nazvali smo I njega I sve mu objasnili ali nije znao u cemu je problem jer nema bas iskustva s gmazovima pa nam je on dao broj od veterinara koji se bavi samo gmazovima u ZOO vrtu u Zagrebu. Zvali smog a I objasnili mu da nasa bradata agama ne vidi na desno oko, ali on je na to rekao: “To se vama cini, to nije istina. Trebali biste doci kod mene u ZOO vrt I vidjeti pitona od 6 metara pored kojeg skacu zecevi, a on ne reagira. I ne brinite se, to je samo period I vidjet cete da mu nine nista.” Eto, a sama znam da zmija jede samo kad je gladna I ako nije bila gladna ne cudim se sto ne reagira na zeceve koji skacu oko nje. No, uglavnom tako je to bilo pred nekih 4 mjeseca, nismo dobili niti savjet niti nista jer nitko u ovoj drzavi ne zna nista o egzoticnim zivotinjama. Na zalost.
S vremenom je agama pocela mrsaviti I pocele su joj se vidjeti kosti na repu sve jace I jace I sada je uginula :(
Zohare kojima sam je u zadnje vrijeme hranila nabavila sam od nekog decka tu na akvarij.net-u. MOLIM VAS ako se sjetite da ste PRODALI DUBIJE POSTOM JEDNOJ CURI IZ RIJEKE koja vam je platila preko banke (ako se ne varam PBZ), pliz javite se I recite jesu li vasi zohari zdravi I je li kod vas sve ok jer ja se ne sijecam vise od koga sam iz kupila jer sam vise puta kupovala I crve I cvrcke I svasta preko ovog foruma. I pitam se je li moguce da je u njima bio problem. Ne znam. Dobila sam 200 zohara za 100 kn I oni su se jako brzo razmozili I to mi je bila super I besplatna hrana. I moj bradonja ih je voljeo tamaniti. Pitam se je li moguce das u bili pospricani nekim sredstvom I potrovani pa se zato I guster potrovao? Sto nije valjalo, u cemu je bio problem… Radilo se o blaptica dubia zoharima, a agama je jela I one velike I one srednje velicine. Jerk ad se izlegu budu maleni kao krpelj I te nije jeo, vec samo one srednje velicine ili velike. Ne znam ima li to veze ali evo, napisala sam svasta I detaljno pa nece skoditi, da nisam falila neku informacija koja je mozda bila presudna. Grozno je to sto mi se desilo. Jako me boli jos I danas I mislim da ce to zauvijek ostaviti trag u mome zivotu.
Imam I veliki osjecaj krivnje jer sam mozda mogla nesto poduzeti dok je bio ziv I kontaktirati neke bolje veterinare u inozemstvu.
Jako bih voljela imati novu bradatu agamu ali definitivno iz nekog dobrog uzgoja I voljela bih vidjeti uzgajivaca I vidjeti njegove terarije I nacin drzanja I sve. Ali kako biti siguran da je dobro I zdravo leglo?
Kad skupim snage svoj terarij planiram ocistiti, izbaciti sav pijesak, teraij oprati domestosom ili alkoholom I dobra ga isprati I staviti unutra sve novo jer me strah da se novi guster ne razboli.
A sto sa zoharima? Oni su zivi I imam ih masu (cca 300 kom.). Sto s njima uciniti? Ne zelim ih davati novoj agami jer ne znam jesu li otrovani, pustiti van ih ne smijem nikako jer to nisu zohari koji su nastanjeni u Hrvatskoj, a ubiti ih necu I ne mogu. To mi je odvratno. Sto napraviti? Je li moguce njih 10tak odnjeti negdje da se izvrsi analiza I dokaze jesu li otrovani necime ili imaju li neku bakteriju?
Puno sam toga napisala, a u ponedjeljak cu otici do zoo shopa u kojem sam ga kupila da se malo raspitam je li se mozda jos netko od kupaca pozalio na neke problem ili sam jedina.
PS je li moguce da mu je bilo pretoplo? Ljeto je, soba mi je u potkrovlju, klime nema, a njemu su radili I grijac I lampe.?
Kad je uginuo, veterinara vise nisam kontaktirala jer je bilo prekasno, bio je mrtav vec neko vrijeme cim se tako usmrdio. Bio je mrtav nekoliko sati, a usmrdio se vjerojatno tako brzo zbog topline u terariju. A dva dana prije toga je jeo. Pojeo je 6 zohara. Uglavnom, odnjeli smo ga u sumu na Kastav (blizu Rijeke) I pokopali :(
PS nisam napomenula da sam zohare nabavila pred cca 4 mjeseca, tako da nisu neki novi I nije mu prvi put da ih jede, jedino je prvi put das am od tog decka narucila tu hranu.
Staviti cu I par fotografija gustera I fotku terarija.
Molim vas za savjete, sto mu je moglo biti, sto u vezi novog gustera (strah me je da se novom nesto ne dogodi), odgovara li moj terarij za to, sto u vezi zohara, je li moguce das u bolesni ili nesto, sto sam krivo radila, je li sve ok….dajte mi svoja misljenja, samo iskreno molim.
Hvala vam puno sto se uopce procitali ovaj moj dugi post ali stvarno me ovo jako pogodilo I boli me. A vi ostali, cuvajte svoje bestijice I dobro ih pazite I raspitujte se najvise sto mozete o nejasnim stvarima jer jako je tesko I tuzno kad se ovako nesto desi. Nestala mi je ona svakodnevna sreca kad grebe po staklu, ide van, onako blentavo se ponasa…jako tuzno I mozda vam je nevjerovatno da se za gusterom moze plakati I tugovati 2 dana I s kojom ga se tugom stavlja pod zemlju, ali to je bas tako barem u mom slucaju. Mislim si koliko se je mozda napatio dok je umirao, ne znam. Sve je to jos jako frisko I boli me previse. :’( :’( :’(
Sada se izrazite I recite sto mislite, no molim samo one koji znaju nesto o ovoj vrsti (pogona vitticeps), a ne one koji su nekad imali papigu ili ribicu pa me “kuze I sve znaju”.
Eto, hvala puno unaprijed.
Pozdrav
V

PS 3- moja agama nije imala stolicu u zadnjih mjesec dana, a u zadnjih par mjeseci je imala uvrnutu kandzicu. No u vezi vecine toga smo kontaktirali I dobijali savjete od djelatnika u zoo shopu I oni su rekli da je I nekim njihovim agamama takva nogica (s uvrnutom kandzicom prema dolje, zapravo izgleda kao da mu je slomjen taj zglob) I da se ne brinemo radi toga. Sad znam da oni ne znaju nista o tome. Ali nazalost prekasno. :’(
I krivim se da bih uzela novu bradatu agamu da joj ne naskodim jer mozda je bila negdje moja greska. Ne zelim nauditi novoj svojim neznanjem I strah me je uzeti novu ali bih voljela.

Zar grejac ne bi trebao da pokriva najvise polovinu dna terarijuma? ( ako gresim ispravite me )
Ne verujem da je zbog toga nastupila smrt,ali ako vec kupujes drugu agamu, valjalo bi znati ovo :)