Lipanj 16, 2024, 07:09:40 prijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: moj akvarij..pomoc oko riba.. hvala!  (Posjeta: 8843 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Matija22

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 147
  • Spol: Muški   Lokacija: Ri
moj akvarij..pomoc oko riba.. hvala!
« u: Svibanj 06, 2011, 12:02:49 poslijepodne »
pozdrav ! eto ga

Akvarij -150/50/50
Filtracija -2 vanjska filtera, serra bioactive 250 + uv i serra bioactive 250
Grijaci - eheim 300 i eheim 200
Rasvijeta - 2x36w sylvana
Podloga - sivi kvarcni pijesak 0.2 - 0.5mm
Pozadina -  Florian Kovac, Akvadekor   :klap:  :klap: sve pohvale

htio bi da mi sugerirate o sastavu riba...akvarij je trenutno u cikliranju (2. dan). dali je moguce unutra stavit 2 oscara i dodat koje drvo, posto setup i nije bas za americke ciklide..
malawi haplochromines? frontosa?

« Zadnja izmjena: Svibanj 06, 2011, 12:51:11 poslijepodne od Matija22 »

Offline Matija22

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 147
  • Spol: Muški   Lokacija: Ri
Odg: moj akvarij..pomoc oko riba.. hvala!
« Odgovori #1 u: Svibanj 06, 2011, 13:01:51 poslijepodne »
slike

Offline RuNNeR

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 54
  • Spol: Muški   Lokacija: Split
Odg: moj akvarij..pomoc oko riba.. hvala!
« Odgovori #2 u: Svibanj 06, 2011, 13:30:41 poslijepodne »
pozadina je perverzija  :up:

Offline tarantula 87

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1673
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Varaždin
Odg: moj akvarij..pomoc oko riba.. hvala!
« Odgovori #3 u: Svibanj 06, 2011, 13:35:01 poslijepodne »
pozadina je za 10...a ribice zavisi sta se tebi vise svida..akvarij pravis za sebe a tako i izbor riba..ja sam  par jata alunocara.

Offline Matej Plugel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Tenkovo-Požega
Odg: moj akvarij..pomoc oko riba.. hvala!
« Odgovori #4 u: Svibanj 06, 2011, 13:45:43 poslijepodne »
Super!!!!!

Offline Matija22

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 147
  • Spol: Muški   Lokacija: Ri
Odg: moj akvarij..pomoc oko riba.. hvala!
« Odgovori #5 u: Svibanj 06, 2011, 13:56:37 poslijepodne »
da, pozadina je prerealna, a vidim i sve druge od akvadekora su bomba..
akvarij mi se vec sad toliko svida da ni ne gledam tv, bigbrother i ostale gluposti  8)

inace  unutra je stalo oko 270 litara, to mi je mozda premalo za dva oscara..

 malawi haplochromines? koliko riba bi unutra islo te vrste i koje...

opet frontosa kao main riba...hmmmm .neznam ni sam  :rolleyes:

Offline papa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 473
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
  • samo CARica od sada na dalje
Odg: moj akvarij..pomoc oko riba.. hvala!
« Odgovori #6 u: Svibanj 06, 2011, 15:47:31 poslijepodne »
Ako se odlucis za frontose, max. 5 jedinki (2m + 3ž idealno), ako se odlucis za njih slobodno se javi za savjete sto za njihovo odrzavanja sto i za nabavu istih!

ljepa pozadina   :up:

Offline pajo_ultras

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 36
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: vinkovci
Odg: moj akvarij..pomoc oko riba.. hvala!
« Odgovori #7 u: Svibanj 06, 2011, 16:18:01 poslijepodne »
aposlutno frontoze bi se tu lijepo uklopile...krasna slika  :up:

Offline Domagoj_Sb

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 56
  • Spol: Muški   Lokacija: Slavonski Brod
Odg: moj akvarij..pomoc oko riba.. hvala!
« Odgovori #8 u: Svibanj 06, 2011, 17:52:21 poslijepodne »
Ja bi stavio MALAWI!
Malawi M"buna! <3

Offline Matija22

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 147
  • Spol: Muški   Lokacija: Ri
Odg: moj akvarij..pomoc oko riba.. hvala!
« Odgovori #9 u: Svibanj 06, 2011, 21:46:45 poslijepodne »
 ;)  ipak ide tanganjika...molio bi papu da se malo raspise u vezi frontosa..nabavu cemo na pm..kakva voda im ide? ph? dali jos neke ribe uz njih..meni su osobno predobre i samo one.

pretpostavljam da bi im voda trebala bit ispod 28 c...kako spustim temperaturu vode? izmjenom?

kad sam napunio vodom tank podesio sam grijace na 26c i valjda radi svijetla temperatura se popela na 28c tj varira izemdu 27.7 i 28.9 i ne pada...grijaci se ne pale vise..

Offline Kwan

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 462
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ravnice
Odg: moj akvarij..pomoc oko riba.. hvala!
« Odgovori #10 u: Svibanj 06, 2011, 23:58:10 poslijepodne »
;)  ipak ide tanganjika...molio bi papu da se malo raspise u vezi frontosa..nabavu cemo na pm..kakva voda im ide? ph? dali jos neke ribe uz njih..meni su osobno predobre i samo one.

pretpostavljam da bi im voda trebala bit ispod 28 c...kako spustim temperaturu vode? izmjenom?

kad sam napunio vodom tank podesio sam grijace na 26c i valjda radi svijetla temperatura se popela na 28c tj varira izemdu 27.7 i 28.9 i ne pada...grijaci se ne pale vise..

probaj sad dok još nema riba i dok se ciklira igrat se sa grijacima, nije to puno svjetla da bi tolko grijalo tu silnu vodu
smanji, stavi grijače na 24 pa vidi na kolko ce onda voda doći i biti, eheim-i su inace dosta precizni, ali nikad neznas možda ipak odstupaju tih stupanj dva...  ;)

Offline papa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 473
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
  • samo CARica od sada na dalje
Odg: moj akvarij..pomoc oko riba.. hvala!
« Odgovori #11 u: Svibanj 07, 2011, 01:30:54 prijepodne »
Pozdrav Matija!

Drago mi je vidjet da ima jos ljudi koji se interesiraju za ovog prekrasnog ciklida, po meni najljepsi Tanganyikanac.
Evo ti par natuknica na koje bi definitivno trebao obratit paznju ako ces drzati Cyphotilapiu.
Prvo vidim da imas dva grijaca 300w i 200w iskreno mislim da ti je ovaj od 200 visak em ti trosi struju bez veze a ovaj od 300 ce ti sasvim bez problema zagrijavati akvarij na zeljenu temperaturu. Kazes da te muci temperatura, Cyphotilapia se najbolje osjeca na temperaturama od 24 -26 C° (meni je recimo cak i na 27 i nikakvih problema ma nebude ti problema ni na 28 isto tako), da se vratim na tvoj problem oko temperature velis stavis na 26 a ode ti na 28, postoji mogucnost da se grijac moze kalibrirati pa ti mozda nije kalibriran dobro i zapravo ti bjezi za dva stupnja previse etc.. (provjeri dali ima kalibraciju ako nema gle nastimaj na 24 pa bu ti na 26 :) naravno uz pretpostavku da ti je termometar ispravan).

Da se vratim ribekima, dakle iskusni frontozasi preporucaju po odrasloj jedinki cca 100 L, gledajuci tvoju litrazu znaci realno bi bilo na kraju imas max cca 5 jedinki odraslih na tu litrazu (naravno ti mozes uzet vise od 5 malih pa kad porastu napravis odabir i ostavis si najljepsih 5). Setup i sustanari za Cyphotilapiu, ona se najbolje i najzdravije osjeca ako je dominantna riba u akvariju, znaci zaboravi sada neke agresivne sustanare ili velike sustanare i na kraju krajeva previse sustanara, ona mora biti dominantna riba, u protivnom dolazi do dve stvari ili je agresivna i pobije te sustanare ili pak obratno previse stresa gdje je onda samo pitanje vremena kad ce ju bolestina neka sabit, naravno sad ce neko reci da ali ja sam vidio taj i taj tank s ovom ili onom kombinacijom riba s frontosama i sve su bile dobre, ja govorim koji su uvjeti za nju idealni ili barem pozeljni da se zdravo razvija i da ti se prikaze u svom najboljem svijetlu.

Primjetio sam tvoj pjesak cini mi se dost krupan mozda se varam, one vole i to je isto cak pozeljno, sitniji pjesak koji jako cesto trpaju u usta (prosijavaju kroz skrge, na taj nacin traze hranu u prirodu i ciste skrge), pa mozda da stavis onaj sitniji pjesak ili barem da nadodas jos sitnog na ovaj...

Voda, znaci 24 - 26 C°, ph 8 - 8,6 ostale parametre ja ni ne mjerim mi u ZG-u imamo dokazano vodu koja pase vecini ciklida bez nekih dodatni buffera etc. Izmjena vode slobodno mjenjas svakih 10 dana znaci 3x mjesecno po 30-40% volumena vode svog akvarija uz dodavanje FFM-a (ili Prime) i definitivno preporucujem "sol" za ciklide Seachem Cichlid Lake Salt (moze i recimo od Nutrafina mislim da se zove African Cichlid conditioner) to su razno razni minerali i ostali elementi koji se nalaze u jezeru i jaaako su dobrodosli ribekima. Sad neznam kakvu vodu imas u Rijeci i dali ces imat potrebe za nekim od buffera da reguliras ph to moras vidjet sam ili pitat nekog od kolega s foruma koji su u rijeci i drze ciklide.

Pogodni sustanari za Frontose, opet velim ljudi rade svasta, moje osobno iskustvo i vecina ljudi sa www.frontosa.com (koji ti toplo preporucam) su recimo neki od porodice Altolamprologus ili Calvus ili pak Compressiceps, Neolamprologus leleupi, Cyprichromis leptosome po mogucnosti jumbo, nemoj pretjerivati s kolicinom sustanara vjeruj mi ako budu dominantne uzivat ces u njihovom vrlo specificnom ponasanju i nacinu na koji vladaju tankom, za sve ove sustanare vrijedi pravilo stavit ih ili sto odraslije a ako nemozes doci mogu i mali ali obavezno onda da su i frontose male ne vece od 5-6 cm, jel ce postat njihovim ruckom, cak i kasnije ti sustanari nece biti sto posto sigurni ali ako odrastaju zajedno velika je sansa da se slazu kasnije...

Prehrana, moja preporuka Hikari cichlid gold, JBL Tanganyika Novo, od zive smrznuti krill Ruto, ili neki sl drugi i to kombiniras kroz tjedan i naravno 1 dan u tjednu post, ako su svi mali taj post i nemoras odma prakticirati nek malo se privknu i dobiju malo na masi na pocetku pa kasnije pocnes uvoditi taj dan posta...

Oko odabira varijante Cyphotilapia mozemo preko pp-a o detaljima i dobavljivosti...

Evo sad kad pogledam rapisao sam na malo dugo ali evo nadam se da ti je od pomoci, ako sam nesto i zaboravio to cemo u hodu...

lp





Offline tarantula 87

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1673
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Varaždin
Odg: moj akvarij..pomoc oko riba.. hvala!
« Odgovori #12 u: Svibanj 07, 2011, 08:11:42 prijepodne »
Papa ti je sve objasnio...svaka čast :klap:

Offline mile.Rab

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 51
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Rab
Odg: moj akvarij..pomoc oko riba.. hvala!
« Odgovori #13 u: Svibanj 07, 2011, 11:05:24 prijepodne »
bok..ja sam imao 2 oscara u 150l i sve je bilo savrseno...mislim da bi s njima mogao staviti i neku vrstu ciklida,recimo Pelvicachromis pulcher..jako lijepa ribica!!

Offline Matija22

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 147
  • Spol: Muški   Lokacija: Ri
Odg: moj akvarij..pomoc oko riba.. hvala!
« Odgovori #14 u: Svibanj 07, 2011, 11:40:50 prijepodne »
hvala papa!  :up: 

zanima ne ima li di za kupit napravu koja mjeri i ph i temp vode ?
nis najbolje mi onda ugasit sklopku od akvarija, izbacit svu vodu ,stavit sitniji pijesak i odma narihtat grijaca na 23-24...
FFM i sol za ciklide bi trebali imat u pet centru ?
 

Offline Matija22

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 147
  • Spol: Muški   Lokacija: Ri
Odg: moj akvarij..pomoc oko riba.. hvala!
« Odgovori #15 u: Svibanj 07, 2011, 11:53:39 prijepodne »
sto se tice oskara..prejebena riba ali mislim da nikako nebi isla dva u 270 litara a kamoli u 150


Offline papa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 473
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
  • samo CARica od sada na dalje
Odg: moj akvarij..pomoc oko riba.. hvala!
« Odgovori #16 u: Svibanj 07, 2011, 14:49:53 poslijepodne »
Za temperaturu valjda imas najobicniji termometar, ak ne dodju ti 10-20 kn svi su dovoljno dobri, za ph isto tako postoje razno razni testeri ja sam u pocetku to kao nesto mjerio ali s vremenom sam prestao jel znam da je nasa zg voda dovoljno tvrda i da odgovara africkim ciklidima. Velim ti drzi se redovite izmjene vode s ffm-om i soli za ciklide i nemas problema sigurno, naravno uz adekvatnu filtraciju...

Malo me bunis s time sto spominjes 250 L pa 150 L za oscare, pa tvoj tank je ako dobro racunam 375 L, ok minus pjesak i stjena vjerojatno cca 300 L, zar ti je stjena tako debela da oduzima toliko volumena??




Offline Matija22

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 147
  • Spol: Muški   Lokacija: Ri
Odg: moj akvarij..pomoc oko riba.. hvala!
« Odgovori #17 u: Svibanj 07, 2011, 15:10:16 poslijepodne »
nesto sam krivo racuno, doslo bi oko 300litara, nesto malo manje..bas cu pogledat kad budem napunio opet i stavio sitniji i lijepsi pijesak

kad napunim tank stavim aquatan, ffm i sol za ciklide? takoder i priliko izmjene (20litara) isto stavljam to troje?

imam informaciju da je rijecka voda takoder pogodna za ciklide i s redovnom izmjenom ph bi bio kako treba

Offline papa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 473
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
  • samo CARica od sada na dalje
Odg: moj akvarij..pomoc oko riba.. hvala!
« Odgovori #18 u: Svibanj 07, 2011, 16:21:11 poslijepodne »
eto onda nemas problema s vodom, aquatan nema potrebe stavljat, kao sto sam ti napisao priliko izmjene 30-40% vode  stavljas samo dve stvari FFM (ili prime) i "sol" za ciklide Seachem Cichlid Lake Salt  (ili od Nutrafina African Cichlid Conditioner).

Offline Matija22

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 147
  • Spol: Muški   Lokacija: Ri
Odg: moj akvarij..pomoc oko riba.. hvala!
« Odgovori #19 u: Svibanj 07, 2011, 16:46:39 poslijepodne »
odlicno! puno hvala...javim ti se jos za ribe.. :up:


Offline Matija22

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 147
  • Spol: Muški   Lokacija: Ri
Odg: moj akvarij..pomoc oko riba.. hvala!
« Odgovori #20 u: Svibanj 07, 2011, 17:36:18 poslijepodne »
pumpa zraka ? treba ili ne?

Offline kiarb

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 70
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: moj akvarij..pomoc oko riba.. hvala!
« Odgovori #21 u: Svibanj 07, 2011, 18:04:17 poslijepodne »
pozadina je i više nego odlična, savršeno izgleda

Offline papa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 473
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
  • samo CARica od sada na dalje
Odg: moj akvarij..pomoc oko riba.. hvala!
« Odgovori #22 u: Svibanj 07, 2011, 18:33:59 poslijepodne »
Ako imas kakvu stream pumpu pa je usmjeris prema povrsini da se mreska, ili ako ti filter ima za izlaz onaj nastavak koji ima rupice (spray bar se zove cini mi se) pa s njime isto tako mozes nastelat da ti se povrsina mreska u tom slucaju netreba ti pumpa za zrak. Koje to filtere imas koliki im je protok??


Offline papa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 473
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
  • samo CARica od sada na dalje
Odg: moj akvarij..pomoc oko riba.. hvala!
« Odgovori #23 u: Svibanj 07, 2011, 18:44:43 poslijepodne »
Evo nasao sam imaju protok cca 700 l/h, to ti je taman na knap, za pocetak i vise nego dovoljno ali racunaj za kasnije kad frontice malo porastu da jednog zamjenis s necim jacim...

Offline Triput

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb, Dubrava / Dubai
Odg: moj akvarij..pomoc oko riba.. hvala!
« Odgovori #24 u: Svibanj 08, 2011, 08:56:15 prijepodne »
Odlicna pozadina, frontosama ce bit lijepo.

Provjeri si temperaturu vode netom nakon sto ti se upale svijetla,
tako ces znati da li ti svijetla zagrijavaju vodu ili grijac nije dobro kalibriran.

Vjerojatno je ovo drugo.