Ne slažem se sa ovom konstatacijom jer nikako ne mogu prihvatiti da će se bolja biološka filtracija izvršiti u poroznoj kuglici u turbulentnom strujanju (gdje će zbog turbulencije voda oplahivati samo površinu kuglice koja će se rotirati i biološka filtracija će se odvijati samo površinskom difuzijom), za razliku od lamilarnog kretanja tekučine kroz porozni materijal (protok vode kroz kockasti porozni materijal koji zauzima cijelu površinu posudice)
Biloška filtracija se uvijek odvija međufaznom difuzijom!
Jer reaktant mora difundirati iz mase vode (tzv. bulk) do površine bakterije.
Turbulentno ili laminarno je nebitno jer uvijek imaš hidrodinamički granični sloj bez obzira na vrstu strujanja.
I on će uvijek predstavljati otpor prijenosu tvari, a ukupna brzina će ovisiti o difuziji.
A difuzija ovisi o temperaturi, a ne o vrsti strujanja.
Ali tzv. džepovi (mrtva mjesta bez strujanja) mogu jako utjecati na učin filtracije.
Način strujanja je bitan kod homogenih reakcija (u jednoj fazi).
Brzina protoka (ili samo protok), utječe na strujanje, ali ne utječe na prijenos tvari.
Povećanjem protoka povećavaš Re broj, time i turbulenciju, ali smanjuješ vrijeme zadržavanja vode u filteru što je loše.
Točno, ali u malim filterima je mala površina filter materijala (katalizatora) a protok vode relativno brz a pore se vrlo brzo začepe...
Netočno, u malim filterima je manja masa filter materijala, ali sa istom specifičnom površinom filter materijala kao i velika.
Zato povećavanjem protoka kroz "mali" filter, smanjuješ učin filtracije.
Vrijeme zadržavanja (Tau) u velikom filteru bi trebalo biti isto kao i u malom i učin filtracije bi trebao biti jednak.
Kako možeš kazati da je nebitna veličina filtera pa citat ispred si rekao da je jako bitna površina katalizatora? Ne znam koliko si dugo u akvaristici ali po ovim tvojim riječima ispada da akvarij od 250 litara može funkcionirati sa malim unutrašnjim filterom od recimo 0,5 litre ako zadržavamo pravilo skaliranja?
dakle:
Tau = V(velikog filtra) / vr(veliki protok) = V(malog filtra) / vr(manji protok)
Ne miješaj sad kapacitete filtera!
Tvoja tvrdnja je da su manji filteri (s keramikom) lošiji od većih, odnosno imaju slabiji učin, iskoristivost, efikasnost (kako god).
Kapacitet filtera ovisi o njegovoj veličini, odnosno sposobnost da obradi određenu količini vode.
Npr. Za akvarij od 250 L, treba 4 izmjene vode na sat, dakle kapacitet filtera mora biti 1000 L/h. Vrijeme zadržavanja u filteru mora biti 15 minuta. Da nema keramike taj filter bi trebao biti velik 1000 L, a ovako je zbog velike specifične površine velik samo 10 L. (ovo je primjer!!!)
Dakle, još jednom ću naglasiti da se ovaj članak odnosi samo na filtere malog volumena u kojima je predviđen mali prostor za filter materijal (katalizator). U tim malim filterima protok vode je relativno brz, zbog malog prostora predviđenog za filter materijal vrlo brzo dolazi do onečišćenja, začepljuju se pore i učinak biološke filtracije se smanjuje a posebice se smanjuje ako je u njima keramika u obliku valjčića, kuglica i sl.
Nadam se da sad uviđaš pogrešku u ovoj gornjoj rečenici, koja je pogrešna.
I upravo zato manji filteri imaju manji protok.