Potrebno je bijelu glinu razmutiti u vodi, dodati varikinu, rastpoljeni karton (još bolje wc papir), piljevinu, borove iglice, komadiće špage, kukuruz, ječam.. i još ko zna što sve nađete po kući ali u krutom stanju ne praškove( umanjule čvrstoču materijala) ili sol( otrovno za vrijeme pečenja - klorovodik). Varikima služi da se nebi kvarilo prilikom procesa sušenja.
Kad se glinena juha slegne, nakon par dana, odlije se višak vode( višekratno kroz tjedan dana) te se u masu dodaju gore navedeni sastojci. Oni će prilikom pečenja ispariti ili sa pretvoriti u ugljen i pepeo.
Peče se kad se sve osuši a debljima stijenke nebi trebala prelaziti 5 cm jer može eksplodirati prilikom pečenja (900-950 stupnjeva C )
I to je manje više to osim modeliranja samog predmete.
Na makro slikama se da nazrijeti rupe i rupice koje su nekad bila punila u samoj masi a sad mu daju porozmost i dozu prirodnosti. Inače površina je prividno manje porozna od sredine jer je tu glina zaglađena ali zato na presjeku se vidi kako to izgleda. Stražnju ču stranu dodatno ispiliti brusilicom kako bi došao do poroznije nutrine (za bakterije!)
Nakon namakanja stijene, vodu sam testirao na fosfate( pepel ) ali sve je na minimumu kao da ih nema.
Za oživljavanje se može stavi ili u akvarij ili u plastičnu vreču za kiseliti zelje (jer je velika stijene teška 17 kila - 60x40x25 cm ) u vodu (staru morsku) se dodaju bakterije i vodka pa kako keramika upija vodu upit če i rastvor bakterija. Dobro je dodavati i vodu iz skimera kako bi bakterije imale što raditi. Nakon 2 tjedna vide se prve aktivne naslage na cikliranoj keramici.
Sada me još čekaju druge dvije gromade pa da kompletiram postav.