Poštovani kolega, bubući da si napisao kako ribe nemaju nikakve simptome bolesti prije ugibanja uzrok bi mogao biti jedino u vodi.
Naime, bez obzira što redovito mijenjaš vodu, uočio sam nekoliko stvari koje ne radiš dobro:
1. Kamenje si premazao EPOKSOM to je naime, kemijski spoj koji se dobiva poliadicijom viševalentnih fenola i njihovih derivata s epiklorhidrinom. Poliadicija se od polikondenzacije razlikuje u tome što pri spajanju monomera u polimer ne nastaju sporedni produkti.
Fenol je otrovna supstanca, čija je formula C6H5OH. Spada u aromatske spojeve sa hidroksil grupom vezanom na benzenov prsten.
Možda ti je poznat slučaj otrovne vode u naselju Vrbani III tamo je u vodi pronađen fenol i benzen a koji su kako je gore i navedeno izrazito otrovni i kancerogeni...
2. U filter si ubacio zeolit koji na sebe veže amonijak i nitrate (ne bi se trebao koristiti u akvarijima s puno bilja). Iz ovoga zaključujem da si vjerojatno imao povišenu koncentraciju amonijaka, nitrata i nitrita pa si morao reagirati stavljanjem zeolita u filter.
3. Imaš preslab filter. Iako je Fluval 205 deklariran za litražu do 180L ima na žalost premale filtracijske površine tako da dobre bakterije koje žive u filter materijalu nisu u mogučnosti vodu održavati "čistom".
Sukladno svemu navedenom izvodim zaključak (iako nam nisi javio vrlo bitne podatke (kemijski sastav vode- ph, KH, NO3, NO2 i GH))
1. S obzirom da živiš u Zagrebu u akvariju ti je voda velike tvrdoče a u takvoj vodi su amonijak, nitrati i nitriti dosta toksični. (Ti ovu toksičnost smanjuješ na minimum jer svaki tjedan mijenjaš 30L vode).
2. S ubacivanjem zeolita u filter smanjio si protok a ujedno i filtracijsku prostor namijenjen za spužvu u kojoj žive dobre bakterije, odnosno, još si više smanjio broj i prirodnu funkciju dobrih bakterija (denitrifikacija).
3. Uz navedeno je u vodi sigurno i povečana koncentracija fosfata (spomenio si alge) koji je također na velikoj tvrdoči otrovan.
4. Nisi spomenuo da imaš dodatnu aeraciju a u povečanim količinama amonijaka i njegovih nusprodukata te fosfata ribama je potrebno puno kisika
5. Uz navedeno ribe truješ fenolom i benzolom
Savjet:
1. Odmah izvaditi kamenje koje si premazao epoksom
2. Promjena 40l vode (to si vjerojatno već napravio)
3. Izbaciti zeolit i prostor gdje je on bio ispuniti spužvom
4. Ribe hraniti manje i dovoljno je jednom dnevno
5. Izlaz iz filtera podesiti tako da mreška površinu vode (otapanje kisika-aeracija)
6. Što prije kupiti jači vanjski filter može i Fluval 305 koji ima protok 1000 l/h
7. U vodu osim Easy life FFM-a obavezno ubaciti i kulturu dobrih bakterija (najbolje AquaStart od Easy life)
8. Ako je akvarij dobro zabiljen slobodno pojačaj dodavanje CO2 na 2 mjehurića u sekundi (smanjio bi malo ph a biljkama omogučio da ubrzaju svoj metabolizam što rezultira večim otpuštanjem kisika u vodu te iz vode večim iskorištavanjem NO2 i NO3, odnosno, smanjenjem broja i potpunom nestanku algi).
Oprosti na dužini posta ali bilo je potrebno malo više napisati posebice zbog početnika u akvaristici jer najviše se bolesti i poremečaja kod riba javlja upravo zbog lošeg sastava vode i raznih otrova i kada stabiliziramo vodu u našem akvariju stvorili smo preduvjete da naše ribe budu zdrave i da dugo i sretno žive, pozdrav i sretno.