Lipanj 16, 2024, 01:31:41 prijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Od onda do sada...uzgoj Show Betta  (Posjeta: 12096 vremena)

0 Članova i 4 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline puska

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 669
  • Spol: Muški  
Odg: Od onda do sada...uzgoj Show Betta
« Odgovori #25 u: Svibanj 18, 2009, 13:58:41 poslijepodne »
Kako dobro daj jos neke sitnice napisi kao naprimjer, da malo opises kak ide taj mrijest, jer me bas zanima.
Ja sam pokusavao vise puta mrijestit ali nista od toga, svaki put bi im se raspalo ono gnjezdo ili najdalje sta sam uspio bilo je do te razine da su mali poceli ispadat al su bili mrtvi

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Odg: Od onda do sada...uzgoj Show Betta
« Odgovori #26 u: Svibanj 18, 2009, 15:53:28 poslijepodne »
Ah, mrijest... mogla bi pisati brdo o tome i na kraju sve to nema toliko veze kad riba na kraju po svojem  :nerv: Ako dobro pripremis ribe (dobro ih uhranis prije mrijesta - jedno 2 tjedna kondicioniranja) onda je veca vjerojatnost da ce sve proci kako treba tj. da ce imati snage proci cijeli mrijest i da tata nece pojesti jaja ili vec izlegnute mlade.
Ja najcesce imam problema sa 2 stvari: prva je sto mnogo masih riba ima strasno lose instinkte, nekad jednostavno neznaju sto da rade! Imala sam par krasnih riba koje se nisu znale izmrijestiti jer muzjaci nisu znali stisnuti zenku ili nesto slicno. A drugi razlog je sto muzjak jako cesto pojede jaja. Nekad je to zato jer nije dovoljno uhranjen a nekad cisto zato jer to voli raditi! Opet vjerojatno problem sa instinktima.
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Od onda do sada...uzgoj Show Betta
« Odgovori #27 u: Svibanj 18, 2009, 21:21:48 poslijepodne »
samo se ti hvali svojim ljepotanima - imaš čime! i baš te briga što (zavidni) ljudi komentiraju!

ajme, a ona bijela ljepota...ne samo da je ribac predivan, već je i fotka genijalna...bravo, kolegice!  :klap: :D

Offline Mastino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4960
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pula, Istra!
    • AVOID HYBRIDS!
Odg: Od onda do sada...uzgoj Show Betta
« Odgovori #28 u: Svibanj 19, 2009, 00:03:13 prijepodne »
samo se ti hvali svojim ljepotanima - imaš čime! i baš te briga što (zavidni) ljudi komentiraju!
potpisujem 100%  :up:

ako netko misli da se ti hvalis svojim bettama onda smo SVI MI hvalisavci posto predstavljamo svoje ribe, akvarije ili ostale kucne ljubimce na forumu...  :D

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Odg: Od onda do sada...uzgoj Show Betta
« Odgovori #29 u: Svibanj 19, 2009, 00:09:39 prijepodne »
Hvala! Na zalost, ta je ljepota od jako nedavno pokojna  :( :( Naime, ta linija (Eskimo) je zbilja bila cudna. Svi su eksterijerom bili krasni, no zdravljem jako losi, gotovo svi su uginuli iz nepoznatih razloga vrlo mladi, vecina se nije bila sposobna mrijestiti, kao ni ovaj moj. Sad se cini da je Eskimu uspio jedan mrijest pa moooozda bude jos koji u buducnosti! Ako ne, morat cemo opet uvesti nesti...

Sada imamo zbilja problema sa manjkom riba, tj. imamo par linija koje su vec dosta povezane i trebalo bi nove krvi nabaviti a to bas nije lako...

P.S. hvala za lijepe rijeci. Mislim da od kada sam ovdje clan sam par puta postavila slike, jednom oglas za bette, mislim da to nije prenapadno al eto, neki ljudi nisu nikad zadovoljni ;)

Uspjela sam usnimiti jedan kratki video ovog bjelca kada sam ga pokusvala spojiti sa jednom metallic plavom zenkom. To su bili najbolji dani, od onda je samo propao... Mislim da se na tom videu vidi koja je to ljepota bila...



Neznam jesam li naglasila, rijec je o kratkorepoj show betti (HMPK), koji su mi sve drazi i drazi tipovi repa :)

"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline vjeko38

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zadar
    • panda.fullbusiness.hr
Odg: Od onda do sada...uzgoj Show Betta
« Odgovori #30 u: Svibanj 19, 2009, 09:46:20 prijepodne »
Ja također radim bette.. I meni je problem iznalaženja novih kvalitetnih muških primjeraka. Samo ja radim sa malo primjeraka jer, koliko god su oni lijepi, imaju svoju cijenu i slabo idu u dućane. Trenutno radim sa dva mužjaka (mlada) i šest ženki. Ako treba pomoć slobodno se javi.
ZADAR
Kad molim, ne molim za ishod, već da budem dorastao borbi u koju se upuštam..

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Odg: Od onda do sada...uzgoj Show Betta
« Odgovori #31 u: Svibanj 19, 2009, 16:43:41 poslijepodne »
Hvala na ponudi!  :up:

Ajde pokazi te ljepote! To su VT-i?
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Od onda do sada...uzgoj Show Betta
« Odgovori #32 u: Svibanj 19, 2009, 20:34:18 poslijepodne »
gledam filmić i još mi je više žao što bijelac nije uspio ostaviti potomstvo...
ali zato držim palce da uspije novi pokušaj - prekrasna riba, i ni malo mu ne "smeta" što je kratkorepi!

Offline Ignus

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 533
Odg: Od onda do sada...uzgoj Show Betta
« Odgovori #33 u: Svibanj 19, 2009, 20:42:09 poslijepodne »
gledam filmić i još mi je više žao što bijelac nije uspio ostaviti potomstvo...
ali zato držim palce da uspije novi pokušaj - prekrasna riba, i ni malo mu ne "smeta" što je kratkorepi!

Kratkorepe bette ili plakati su najmanje križani i najsličniji su izvornim divljim bettama. Vani su puno cijenjenije od dugorepih betta poput veil taila( VT su 95% betta koje se nalaze u našim pet shopovima )
Potpredsjednik udruge ljubitelja i uzgajivača Betta 'Betta Svijet'

Offline vjeko38

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zadar
    • panda.fullbusiness.hr
Odg: Od onda do sada...uzgoj Show Betta
« Odgovori #34 u: Svibanj 20, 2009, 00:07:55 prijepodne »
Hvala na ponudi!  :up:

Ajde pokazi te ljepote! To su VT-i?
Da većina je VT, a imam i one raščupane kao što je tvoj logo. Nemam slika trenutno.. Pošaljem sutra..
ZADAR
Kad molim, ne molim za ishod, već da budem dorastao borbi u koju se upuštam..

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Odg: Od onda do sada...uzgoj Show Betta
« Odgovori #35 u: Svibanj 20, 2009, 00:09:18 prijepodne »
Meni su sve drazi plakati. HM-i su kraljevi, al kad ih se gleda u zivo, nevjerojatno koliko PK-i imaju snage i elana. Rijetko koji HM to moze nadmasiti.

Vjeko, CT-e onda imas :) Bilo bi lijepo vidjeti slike!
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline val82

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 415
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: velika gorica
Odg: Od onda do sada...uzgoj Show Betta
« Odgovori #36 u: Svibanj 20, 2009, 00:09:58 prijepodne »
 predivne bete svaka cast :up: :up: :up:  i steta radi bijelog  :'(

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Odg: Od onda do sada...uzgoj Show Betta
« Odgovori #37 u: Svibanj 20, 2009, 00:53:59 prijepodne »
Hvala! Stvarno je steta, al idemo dalje... Na zalost su ovakvi gubici dio hobija  -?
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline myself

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 67
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Vukovar
Odg: Od onda do sada...uzgoj Show Betta
« Odgovori #38 u: Svibanj 20, 2009, 22:14:15 poslijepodne »
Ne da je predivno nego nemam rijeci :D  najljepsa riba, ljubomoran sam :D

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Odg: Od onda do sada...uzgoj Show Betta
« Odgovori #39 u: Svibanj 21, 2009, 02:09:32 prijepodne »
Hvala hvala :D :D

Nego, imam nove slike (strasno lose al bolje nego nikakve - slikane mobitelom) mog malog ljubimca kojeg sam zadnja 2 mjeseca intenzivno trenirala i gojila, on je sin dragon PK-a i krasne mjesanke CT-a i HM-a.



Video :D (los)



Njegov tata:



Evo slike kako je izgledao prije 2 mjeseca (sa 5 mjeseci kada je vec trebao biti dugih peraja)



Da netko ne misli kako ovi ljepotani samo plutaju u boxevima, ovakve peraje je dobio zbog najmanje 3 puta dnevno vjezbanja. To zahtjeva mnogo vremena, a ukljucuje i plan prehrane, takodjer 3 puta dnevno raznim proteinskim hranama. Tek nedavno sam uspjela postic neku normu s time jer je tesko uskladiti obaveze s time...  Al isplati se :D Nista mi nemoze biti draze nego kada vidim kako ruzno pace postaje labud :D
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline acies

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 946
  • Spol: Ženski   Lokacija: zg
  • zagreb
Odg: Od onda do sada...uzgoj Show Betta
« Odgovori #40 u: Svibanj 21, 2009, 08:24:32 prijepodne »
predivno :a034k:

pratim ovu nadasve zanimljivu temu od početka i moram te zamoliti za sve nas koji mislimo da peraje same po sebi ovako izgledaju, objasniš što znači kondicioniranje i treniranje bettana,te koja to visokoproteinska prehrana prati njegov razvoj :up:


Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Od onda do sada...uzgoj Show Betta
« Odgovori #41 u: Svibanj 21, 2009, 09:34:47 prijepodne »
predivno :a034k:

pratim ovu nadasve zanimljivu temu od početka i moram te zamoliti za sve nas koji mislimo da peraje same po sebi ovako izgledaju, objasniš što znači kondicioniranje i treniranje bettana,te koja to visokoproteinska prehrana prati njegov razvoj :up:



Slažem se!
Gwyneeth,pa nisam znao da trebaš biti Betta fitness Guru za ovakvo što :D .Svak čast :up:
Jel imaš možda slike od divljih Betta?

Offline puska

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 669
  • Spol: Muški  
Odg: Od onda do sada...uzgoj Show Betta
« Odgovori #42 u: Svibanj 21, 2009, 10:29:23 prijepodne »
Odlicno bas me zanima kak to vjezbaju i kakav je taj plan prehrane jel bi mogla to onak malo opisat u kratkim crtama, mislim za sve nas koji nemaju pojima da se s njima treba radit da bi imali tak duge peraje :D

Offline myself

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 67
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Vukovar
Odg: Od onda do sada...uzgoj Show Betta
« Odgovori #43 u: Svibanj 21, 2009, 12:06:12 poslijepodne »
Da stvarno :D kako vjezbaju?

Mene jako zanima kako ribu natjerati da vjezba.

Offline Ignus

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 533
Odg: Od onda do sada...uzgoj Show Betta
« Odgovori #44 u: Svibanj 21, 2009, 13:26:56 poslijepodne »
Bette se treniraju tako da se jedna riba pokaže drugoj preko stakla akvarija. Ne treba ih tjerat, same se počnu 'šepuriti' jedna na drugu. Drugi način je uz pomoć ogledala.Tako ostaju u dobroj kondiciji i sprečava se 'sljepljivanje' peraja. Pokazivanje ne bi trebalo trajati duže od 15tak minuta 1-2 x dnevno.
« Zadnja izmjena: Svibanj 21, 2009, 13:48:59 poslijepodne od Ignus »
Potpredsjednik udruge ljubitelja i uzgajivača Betta 'Betta Svijet'

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Odg: Od onda do sada...uzgoj Show Betta
« Odgovori #45 u: Svibanj 21, 2009, 14:06:29 poslijepodne »
Da, mozda zvuci komplicirano al je toliko jednostavno da nemoze bit vise  :-[ Samo treba malo vremena da se provede uz njih par puta dnevno u vise-manje pravilnim razmacima, sto je dosta tesko ako imate posao.

"Kondicioniranje" se kao rijec koristi za opisati pripremanje betta za mrijest ili show, u svakom slucaju nam je cilj da betta bude sto bolje ugojena i u sto boljoj kondiciji. Jedno i drugo je presudno za mrijest. Show necu spominjati dalje jer je nebitan trenutno u nasem slucaju.
Razliciti ljudi imaju razlicite nacine, al je jedno isto: jaka hrana i vjezbanje. Jaka hrana je sto se mene tice sve sa oko i iznad 40 % proteina, 8-10 % masti. Listici i slicno ne dolaze u obzir. "Ziva hrana" (smrznuta ili osusena - zivu jos nisam pocela uzgajati al imam namjeru...) je odlican izbor: bloodworms, blackworms, artemia (odrasla)... vecina ovih buba (i racica) ima i preko 55 % proteina u sebi pa s njima treba biti dosta oprezan i ne hraniti samo s njima. Preteska dijeta moze izazvati suprotan ucinak - riba se uljeni, (mozda i zacepi) i udeblja previse. Dobra kombinacija sa crvima su razne granule sa 40-tak % proteina. Osobno koristim od Sere za diskuse, neke JBL-ove zaboravila koje jer ih nemam vec dosta, Sera ima jos jednu "potpunu hranu" sa nesto vise zelenjave u sebi al isto 40 % proteina, i Atison Betta Pro koja je jedina hrana napravljena bas za kondicioniranje betta: sadrzi 45 % proteina i cak 70 % artemije! Lako je probavljiva.
Takva hrana 2-3 puta dnevno, sto cesce a manje to bolje.

Drugi dio kondicioniranja je upravo ta vjezba. To jednostavno znaci pokazati jednu bettu drugoj ili joj dati ogledalo. Naravno, druga betta je uvijek bolja. Ne reagiraju sve isto i cesto ima veze tko je partner. Neki ne zele "imati posla" s muzjacima jer ih se boje pa im treba vratiti samopouzdanje zenkom, pa onda pokazati manjeg muzjaka, pa tek onda nekog njegove velicine, a to zna trajati tjednima. Bitno je da se sepure.
Podrazumjeva se da se nesmiju stalno gledati, jer tada gube interes jedan za drugoga ili se pocnu bojati. Oni moraju imati svoj osobni prostor koji je samo njihov, i povremeno ih izloziti drugima kako bi se potakla agresija i teritorijalnost.

Za neko normalno odrzavanje kondicije je jednom dnevno dovoljno, al za kondicioniranje ili treniranje vrlo mladih betta da izrastu u sto bolje ljepotane - bar 2 puta a pozeljno 3, pa cak i 4 puta dneveno! Nakon vjezbe (5-10 min) ih je najbolje nahraniti sa malo hrane, tada najbolje jedu i probavljaju :)

Raspisala sam se... al kad se nemoze reci malo  :-[


E da, bettama narastu peraje u duzinu i same ako su genetski predodredjene za to, al posto ja/mi drzimo "rasne" bette, treba dosta brige da peraje narastu toliko u sirinu jer i riba koja ima dobre gene moze lose izgledati jer je zapustena... Mozda zvuci prepotentno to "rasne" bette, al s obzirom na mnogo godina selektivnog uzgoja i kako ih je tesko uzgojiti (ne razmnoziti ne go dobiti jednako kvalitetne jedinke) mislim da su zasluzile taj naziv. A i cijena opravdava.

"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline acies

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 946
  • Spol: Ženski   Lokacija: zg
  • zagreb
Odg: Od onda do sada...uzgoj Show Betta
« Odgovori #46 u: Svibanj 21, 2009, 14:58:12 poslijepodne »
hvala ti...takvom sam se odgovoru i nadala..savjeti zlatna vrijedni,a prehranu odmah mijenjam za svoju ekipu betta :up:

Offline Lili

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1142
  • Spol: Ženski   Dob: 33
  • Lokacija: Vukovo selo (Blizu Zaprešića), Zagreb
  • Fish freak
Odg: Od onda do sada...uzgoj Show Betta
« Odgovori #47 u: Svibanj 21, 2009, 15:01:46 poslijepodne »
thanks na tekstu, moj/a sad bas vjezba ima da bu ljep/a  :D :D

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Odg: Od onda do sada...uzgoj Show Betta
« Odgovori #48 u: Svibanj 21, 2009, 16:22:35 poslijepodne »
Tako treba  :klap: Samo sa vjezbom nemojte pretjerivati, 10-15 minuta u komadu. Desi mi se da zaboravim da sam ih stavila vjezbati i vratim se nakon pol sata-45 minuta, i odmah imam problema dan-dva da im vratim interes i agresivnost!
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline acies

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 946
  • Spol: Ženski   Lokacija: zg
  • zagreb
Odg: Od onda do sada...uzgoj Show Betta
« Odgovori #49 u: Svibanj 21, 2009, 16:29:54 poslijepodne »
čitam opet tvoj post i nekako mi se čini da si najzadovoljnija s Atison Betta Pro hranom...obzirom da imam već raznu varijaciju hrane doma,nabavila bi još i nju, pa me interesira gdje ju nabavljaš...