Lipanj 17, 2024, 11:26:26 prijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: moje ribice  (Posjeta: 2742 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Zlatna ribica4

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 99
moje ribice
« u: Ožujak 03, 2009, 09:30:30 prijepodne »
Pozdrav svima!
Nova sam na ovom sajtu (selim se s foruma na forum da prikupim sto vise informacija) :)

Prije gotovo 2 tjedna dobila sam na poklon 3 crvena karasa i akvarij od 20litara bez ikakve opreme i ičega.
Prvo sam kupila Aquatan (Sera), Fishtamn (Sera) i hranu Sera Goldy. Vodu sam ostavila 24h i tako smjestila ribice, hranim ih 2 puta dnevno po 15ak mrvica hrane. Vec su mi govorili da jako mažu vodu i da je stalno moram mjenjati ali ne svu odjednom. Tako i radim, ali u roku odmah one uprljaju vodu.
Znam da je taj akvarij premal za njih (ali jednostavno ja sad nemogu kupiti veći), moje ribice su počele ici na površinu po zrak, tako je i čim vodu promjenim.
Prošli tjedan mi je mama kupila malog crnog teleskopa misleći da je njima baš fino u tom akvariju.
Kupila sam Wave niagara 190 filter ali i dalje idu po zrak. Sad sam naručila pumpicu za zrak Wave mouse1 pase iskreno nadam da ce im bit bolje.

Svagdje citam po ribici 30-40 litara ali kod mene je to neizvedivo, živimo u malom stanu, tako da mi je maksimum 60litara sto i planiram kupit iduci mjesec a do tad ce se gužvat nažalost.
Mene zanima dal one idu zbog zraka gore ili nečeg drugo?
Stvarno mi je ovo sve nepoznato ali poklon je bio pa se moram nosit s tim. Molim vas za razumjevanje i svaki savjet je dobrodošao.

Offline Tonya

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 351
Odg: moje ribice
« Odgovori #1 u: Ožujak 03, 2009, 10:32:46 prijepodne »
Pozdrav! U principu, tih 20 litara za četiri ribice je puno premalo, pa je i voda stalno prljava, ribice se hvataju za zrak itd... Super što ćeš nabaviti veći akvarij, no 60 litara realno će ti biti ok samo dok su ribice male, a zlatne ribice jako brzo rastu. Uz to, teleskopi ne idu s karasima jer su osjetljiviji... Da sam na tvom mjestu, udomila bih teleskopa, možda i jednog karasa, a ostale čim prije prebacila u veći akvarij.

p.s. skini s početne stranice vodič za početnike, tamo možeš naći hrpu korisnih informacija ;)!
FBI - Riboobavještajci :ninja:

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: moje ribice
« Odgovori #2 u: Ožujak 03, 2009, 10:48:08 prijepodne »
Pozdrav!
Dobro nam došla među ljubitelje hladnovodnih!
NO, kako ti je već Tonya rekla - bojim se da ćeš morati načiniti neke bolne rezove! Najbolje bi bilo da odmah nabaviš akvarij od barem 80 - 100 litara. Nisu oni toliko veliki koliko na prvi pogled izgleda...akvarij od oko 120 l je nekih 80x40x40 cm... Ili, ako ne možeš toliki, onda veči, pa njemu prilagoditi broj ribica a ostale udomiti (uvijek se netko nađe tko će ih rado udomiti).
Svakako moraš nabaviti pumpu za zrak koja će im bućkati vodu i tako "dodavati" kisik - plivaju na površinu jer nemaju dovoljno zraka - 20 l je za njih definitivno premalo bez obzira što su bebe - ne može im osigurati dovoljno zraka!
Najveći je problem što u tako malom akvariju se ne mogu razvijati kako treba (zakržljati će) i neće biti zdravi...

Sorry ako smo te malo razočarali, no tako je to...
Moja jedna ekipa je njih 4 u 120 l, toliko veliki da im je i to postalo premalo....svaki ima preko 30 cm!...jedva čekamo da im složimo ogromni akvarij! ;)

Offline Zlatna ribica4

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 99
Odg: moje ribice
« Odgovori #3 u: Ožujak 03, 2009, 11:03:06 prijepodne »
hvala na odgovorima, pokušat cu nabaviti veliki akvarij.

PS.babyboom imaš predivnog pekinezera na avataru, (moj je smeđi star 4g i obožavam ga)
« Zadnja izmjena: Ožujak 03, 2009, 11:21:40 prijepodne od Zlatna ribica4 »

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: moje ribice
« Odgovori #4 u: Ožujak 03, 2009, 12:47:02 poslijepodne »
hvala na odgovorima, pokušat cu nabaviti veliki akvarij.

PS.babyboom imaš predivnog pekinezera na avataru, (moj je smeđi star 4g i obožavam ga)

lijepo od tebe!
ako trebaš još savjeta - samo reci - tu smo da si pomognemo! :)

malo off  ;):
hvala na pohvali moje jubavi dlakave - ne bi vjerovala, ali on je totalno šareni - pramenirani smeđe-crni....i imat će u svibnju 10!
imaš slikicu tvoga?

Offline Zlatna ribica4

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 99
Odg: moje ribice
« Odgovori #5 u: Ožujak 04, 2009, 11:07:51 prijepodne »
babyboom, evo mog ljepotana s keksom u zubićima

Offline Zlatna ribica4

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 99
Odg: moje ribice
« Odgovori #6 u: Ožujak 04, 2009, 11:14:48 prijepodne »
evo mene opet sa pitanjima.
Zanima me zašto moj teleskop glumi čistača, stalno je na dnu, mislim propliva on malo po aq ali stalno nosićem ruje po dnu?!
ribice mi idu gore po kisik ali i kad im promjenim vodu? zašto? u sub ću im stavit pumpu za zrak i nadam se da neće više ićiu na površinu po zrak. Dal postoji još koji razlog da idu gore osim kisika?
Zanima me gdje u zg mogu kupiti obični četvrtasti stakleni akvarij od 60-70litara jer veci mi nema gdje stati. koliko košta takav aq? jer sam zvala pet centar i kažu da imaju od 54l za 145kn a veci nemaju

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: moje ribice
« Odgovori #7 u: Ožujak 04, 2009, 11:21:50 prijepodne »
prvo off - pesek je preslatki - izgleda kao beba (tako izgleda Gizmova seka)...bravo, maleni!  :D :heart:

a sad ozbiljno  :):

teleskopić, a i ostali zlatni mališani (i divovi) jako voli kopati po dnu i cuclati kamenčiće, a onda pljuckati okolo - to je način skupljanja ostataka hrane, ali i igra...dok to radi, a ne pliva naopako...dobro je!
skupljaju se na površini jer im treba zraka, ali i kad staviš pumpicu će to raditi - ja to kod mojih smatram isto načinom skupljanja hrane koja pliva, igranjem (moji se nekad nagutaju zraka i onda isto pljuckaju mjehuriće - kad im uspije, vesele se ko blesavi - ali, to je igra samo kad ima dovoljno zraka u akvariju!)
što se tiče akvarija - pitaj u viliju - koliko znam, kod njih možeš i naručiti dimenziju koja ti odgovara samo onda treba pričekati koji dan...a i cijene su im OK...

Offline Zlatna ribica4

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 99
Odg: moje ribice
« Odgovori #8 u: Ožujak 04, 2009, 11:27:09 prijepodne »
tnx baby...
moje zlatne su jako živahne i stalno šibaju po aq, a teleskop otkako sma ga dobila pliva jako okomito prema dole ili tako isto prema gore pa ode na dno i tamo se zadržava.

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: moje ribice
« Odgovori #9 u: Ožujak 04, 2009, 11:44:17 prijepodne »
to je onda vjerojatno igra!
pazi, ako počne naopako plivati, ili imati nesuvisle pokrete, ili čak kao plutati...onda nam odmah viči!
no, da to izbjegnemo - a to je i inače preporuka - jednom tjedno bi trebali (svi) dobiti "domaću" papicu - odnosno, grašak skuhan u malo vode, ocijeđen i napravljen poput pirea (mi našima jednostavno istisnemo prstima iz ovojnice, pa prvo pojedu "pire" a onda ovojnicu), naravno, uz grašak, može biti list dobro oprane (neki popare, ali moji prasci to ne vole) salate, blitve, špinata...
samo da te upozorim - grašak dosta prlja vodu - pa, ako ne utamane sve što im daš, dobro je taj dan nakon par sati, ili sutradan, posisati dno i počistiti ostanjke (ne brini, vrlo brzo tih ostanjaka neće biti  ;))

Offline Zlatna ribica4

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 99
Odg: moje ribice
« Odgovori #10 u: Ožujak 04, 2009, 11:51:36 prijepodne »
hvala nisam znala za tu domaču hranu. reci mi koje sve povrće mogu kuhati i dati ima , to bi im mogao biti međuobrok popdne

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: moje ribice
« Odgovori #11 u: Ožujak 04, 2009, 12:00:02 poslijepodne »
najbolje je davati im jednom tjedno kao redovitu "dijetu"...
a preporuča se grašak, mrkvica, karfiol, brokoli, špinat, blitva, salata...
možeš napraviti i tzv. geliranu hranu - povrće izmiksaš i pomiješaš sa želatinom (ili želinom) i dobro uhladiš da se stisne, te im daješ komadiće toga kao jedan dnevni obrok - to jako vole...

ne daj Bože bolesti - u tu geliranu hranu se onda može i umiješati potreban lijek...tako da nije loše naučiti ih to papati...

Offline Zlatna ribica4

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 99
Odg: moje ribice
« Odgovori #12 u: Ožujak 04, 2009, 12:21:01 poslijepodne »
evo im idem skuhat zajedno malo mrkvice na kockice i malo kelja

Offline Tonya

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 351
Odg: moje ribice
« Odgovori #13 u: Ožujak 04, 2009, 14:45:06 poslijepodne »
sretno, moje ne žele ni vidjeti mrkvu, odmah sve ispljunu :D ;)... nekako najbolje funkcionira grašak, nisam još čula za ribicu koja ga je odbila jesti.
FBI - Riboobavještajci :ninja:

Offline Zlatna ribica4

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 99
Odg: moje ribice
« Odgovori #14 u: Ožujak 04, 2009, 22:04:15 poslijepodne »
zašto voda u akvariju ima ružan miris, jako brzo počne smrdit iako filter radi 24h?

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: moje ribice
« Odgovori #15 u: Ožujak 05, 2009, 08:02:33 prijepodne »
zbog rastvaranja organskog otpada - ribice kakaju puno, možda ih malkice previše hraniš, pa se i ostaci papice raspadaju, a kako ti je nov akvarij, stvaraju se i dobre bakterije...

kad budeš imala akvarij odgovarajući broju ribica, jači filter i pumpicu za zrak, taj miris neće biti tako jako izražen (dapače, vjerojatno ga neće niti biti), a ako se pojavi - jedan je od znakova da se mora mijenjati voda (dio) ili čak čistiti filter  :)

Offline Zlatna ribica4

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 99
Odg: moje ribice
« Odgovori #16 u: Ožujak 05, 2009, 10:19:48 prijepodne »
pa rekli su mi da je ovaj moj filter dosta i za 50litara

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: moje ribice
« Odgovori #17 u: Ožujak 05, 2009, 11:04:10 prijepodne »
ako je dosta - super...pogledaj mu proizvodnu specifikaciju ili ga probaj naći na internetu...pa, provjeri! ;)

Offline Zlatna ribica4

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 99
Odg: moje ribice
« Odgovori #18 u: Ožujak 19, 2009, 11:53:16 prijepodne »
dugo nisam pisala o svojim zlaticama, dobile su akvarij od 60l i sad uživaju. Voda im je čista i nema miris kao prije u malom aq, imam osjećaj da su malo porasle, boja im je intenzivna. Preslatke su :)

Offline Tonya

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 351
Odg: moje ribice
« Odgovori #19 u: Ožujak 19, 2009, 11:56:16 prijepodne »
Super! Nadam se da ćeš staviti kakvu fotku ;)...
FBI - Riboobavještajci :ninja:

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: moje ribice
« Odgovori #20 u: Ožujak 19, 2009, 14:43:58 poslijepodne »
 :klap: :klap: :klap: da, da, da...hoćemo slikice.... :)