Lipanj 17, 2024, 03:50:23 prijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Jadranske kozice!!!  (Posjeta: 14135 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Goran

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 100
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Mostar-Metković-Čapljina
Jadranske kozice!!!
« u: Studeni 30, 2008, 23:20:34 poslijepodne »
Danas sam prošetao uz more i shvatio da još uvijek nije toliko hladno i da još uvijek ima kozica odmah uz obalu.Uzeo sam mrežicu i zahvativši samo jednom ulovio u mrežicu preko 30 komada.Kući imam morski aq koji cikliram već skoro mjesec dana.U morskom sam početnik. Htio sam ubaciti kozice kao prve da mi još malo počiste aq prije nego dođu ribe i koralji.To sam negdje pročitao i odlučio to uraditi.Došao sam kući i 10-tak kom ubacio u refugium a ostalo u aq.U refu sam do tada po pjesku imao kao neku smeđkastu mahovinu na kojoj je bilo mjehurića zraka.Ove koze su to vrhunski počistile kao i sve trule dijelove Caulerpe.Sada mi je pijesak ponovno bijel i čist.Ne znam koliko je to dobro???Ove što su u aq prilično su divlje jer ih pumpe bacaju na sve strane.Imam od ranije iskustva sa domaćim"slatkim"kozama.Znam da im je normalno da se po aq ludo ponašaju,tj.da ih ima u svim ijelovima aq.Razlikuju se po tome što ove morske izgledaju puno atraktivnije.Imaju neke fluorescentno plave točkice na vrhovima pipaka,po tijelu imaju žute točkice i zelene pruge.Simpa su.Zanima me jel iko imao iskustva sa ovim kozama i čime bi ih mogao hraniti???Slikao sam ih pa ću gledati da prebacim slike.
PORUŠITI TREBA MEĐE DA SE LJUDI MRZE RIJEĐE!!!

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Jadranske kozice!!!
« Odgovori #1 u: Studeni 30, 2008, 23:31:47 poslijepodne »
Danas sam prošetao uz more i shvatio da još uvijek nije toliko hladno i da još uvijek ima kozica odmah uz obalu.Uzeo sam mrežicu i zahvativši samo jednom ulovio u mrežicu preko 30 komada.Kući imam morski aq koji cikliram već skoro mjesec dana.U morskom sam početnik. Htio sam ubaciti kozice kao prve da mi još malo počiste aq prije nego dođu ribe i koralji.To sam negdje pročitao i odlučio to uraditi.Došao sam kući i 10-tak kom ubacio u refugium a ostalo u aq.U refu sam do tada po pjesku imao kao neku smeđkastu mahovinu na kojoj je bilo mjehurića zraka.Ove koze su to vrhunski počistile kao i sve trule dijelove Caulerpe.Sada mi je pijesak ponovno bijel i čist.Ne znam koliko je to dobro???Ove što su u aq prilično su divlje jer ih pumpe bacaju na sve strane.Imam od ranije iskustva sa domaćim"slatkim"kozama.Znam da im je normalno da se po aq ludo ponašaju,tj.da ih ima u svim ijelovima aq.Razlikuju se po tome što ove morske izgledaju puno atraktivnije.Imaju neke fluorescentno plave točkice na vrhovima pipaka,po tijelu imaju žute točkice i zelene pruge.Simpa su.Zanima me jel iko imao iskustva sa ovim kozama i čime bi ih mogao hraniti???Slikao sam ih pa ću gledati da prebacim slike.
palemon elegans?
prozirne?
30 kom ti je po meni daleko previse imam ih ja 5 komada.
daj sliku pošalji.jer ova s linka?(ima plavo na pipcima)
http://www.pticica.com/slike/dsc06217/495873
jedu mi ostatke od onoga što ribe jedu s tim da su sad fakat narasle.

Offline bolek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb, Donja Dubrava
Odg: Jadranske kozice!!!
« Odgovori #2 u: Studeni 30, 2008, 23:32:42 poslijepodne »
ja svoju hranim hranom za ribice i to rukom dodje bez problema
I'm Normally Not a Praying Man, but If You're up There, Please save Me Superman

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Jadranske kozice!!!
« Odgovori #3 u: Studeni 30, 2008, 23:34:33 poslijepodne »
Danas sam prošetao uz more i shvatio da još uvijek nije toliko hladno i da još uvijek ima kozica odmah uz obalu.Uzeo sam mrežicu i zahvativši samo jednom ulovio u mrežicu preko 30 komada.Kući imam morski aq koji cikliram već skoro mjesec dana.U morskom sam početnik. Htio sam ubaciti kozice kao prve da mi još malo počiste aq prije nego dođu ribe i koralji.To sam negdje pročitao i odlučio to uraditi.Došao sam kući i 10-tak kom ubacio u refugium a ostalo u aq.U refu sam do tada po pjesku imao kao neku smeđkastu mahovinu na kojoj je bilo mjehurića zraka.Ove koze su to vrhunski počistile kao i sve trule dijelove Caulerpe.Sada mi je pijesak ponovno bijel i čist.Ne znam koliko je to dobro???Ove što su u aq prilično su divlje jer ih pumpe bacaju na sve strane.Imam od ranije iskustva sa domaćim"slatkim"kozama.Znam da im je normalno da se po aq ludo ponašaju,tj.da ih ima u svim ijelovima aq.Razlikuju se po tome što ove morske izgledaju puno atraktivnije.Imaju neke fluorescentno plave točkice na vrhovima pipaka,po tijelu imaju žute točkice i zelene pruge.Simpa su.Zanima me jel iko imao iskustva sa ovim kozama i čime bi ih mogao hraniti???Slikao sam ih pa ću gledati da prebacim slike.
počistile smeđe čudo moje to nisu radile?

Offline Goran

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 100
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Mostar-Metković-Čapljina
Odg: Jadranske kozice!!!
« Odgovori #4 u: Prosinac 01, 2008, 00:00:19 prijepodne »
Ja ću probati staviti bolju sliku ali to su kozice sa linka.Gdje si ih ti nabavio.Koliko ih dugo imaš?Aq mi je 330 lit.pa sam ih stavio toliko da vidim koliko će ih ostati živo.Meni još nema ribica u aq pa nema otpada.Šta da im dajem??? G.
PORUŠITI TREBA MEĐE DA SE LJUDI MRZE RIJEĐE!!!

Offline Goran

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 100
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Mostar-Metković-Čapljina
Odg: Jadranske kozice!!!
« Odgovori #5 u: Prosinac 01, 2008, 00:13:05 prijepodne »
PORUŠITI TREBA MEĐE DA SE LJUDI MRZE RIJEĐE!!!

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Jadranske kozice!!!
« Odgovori #6 u: Prosinac 01, 2008, 09:00:03 prijepodne »
Imas tu slika jadranskih kozica (mojih).

DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Jadranske kozice!!!
« Odgovori #7 u: Prosinac 01, 2008, 10:57:48 prijepodne »
Ja ću probati staviti bolju sliku ali to su kozice sa linka.Gdje si ih ti nabavio.Koliko ih dugo imaš?Aq mi je 330 lit.pa sam ih stavio toliko da vidim koliko će ih ostati živo.Meni još nema ribica u aq pa nema otpada.Šta da im dajem??? G.
imam ih mjesec i pol 5 komada u 500 litara.
baci im nesto sitne hrane za ribu tu i tamo sam pazi da vodu ne prljas previse.
fora stvorovi kod mene su došle male sad su se poduplale.

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
Odg: Jadranske kozice!!!
« Odgovori #8 u: Siječanj 11, 2009, 00:17:20 prijepodne »
pozdrav

novi sam u morskoj i zanima me:
- dal' su opčenito kozice dobre za "koralje" mislim dal' ih iritiraju (pa su ovi zatvoreni)
i dal' je istina da su jadranski puno blaži prema koraljima za razliku od "tropskih kozica" ili nema pravila ???

pozdrav icek
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline Area5189

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1854
  • Spol: Muški   Lokacija: Dubrovnik/Zagreb
Odg: Jadranske kozice!!!
« Odgovori #9 u: Siječanj 11, 2009, 00:30:02 prijepodne »
u pa to je najbolje jeska,prekrasne zivotinje,uvijek ih imas masu iza nekog mula gdje valovi ne lupaju otvoreno
... Šaka suza, vrića smija, ča je život vengo fantažija? ...

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Jadranske kozice!!!
« Odgovori #10 u: Siječanj 11, 2009, 02:23:15 prijepodne »
pozdrav

novi sam u morskoj i zanima me:
- dal' su opčenito kozice dobre za "koralje" mislim dal' ih iritiraju (pa su ovi zatvoreni)
i dal' je istina da su jadranski puno blaži prema koraljima za razliku od "tropskih kozica" ili nema pravila ???

pozdrav icek


Koralje iritiraju i jadranske i tropske kozice. To da tropske "poznaju" koralje u mom slučaju se nije pokazalo istinitim.. sve one prelaze preko koralja i isti se naravno zatvaraju..no čim kozica prođe odmah se ponovno otvore. Tako da te to Icek nebi trebalo previše brinuti..osim ako misliš staviti 50 kozica e onda ti se koralji neće baš otvarati.. :)

a neznam što si točno mislio pod ovim "puno blaži prema koraljima"..

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Jadranske kozice!!!
« Odgovori #11 u: Siječanj 11, 2009, 02:41:15 prijepodne »
bio sam 4 dana na odmoru i 3 su nestale jedna je ostala mislim da ih je nesto pojelo vjerujem gpby.
ostala jedna i ta je ok.
ma ok su koralji i one nema tu problema.

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
Odg: Jadranske kozice!!!
« Odgovori #12 u: Siječanj 11, 2009, 08:58:10 prijepodne »
pozdrav

nije mi cilj staviti u akvarij ništa što iritira koralje...
zapravo imam akvarij zbog koralja i želim ih gledati dok su "otvoreni"...
a kozice znaju (to sam vidio još' kod Krajtena iritirati koralj s nožicama...onak' ga cimaju'
no njegova je bila neka tropska kozica (crvena) a veli Krcko da ove naše kozice (iz Jadrana)
ne iritiraju koralje pa sam mislio uzeti eventualno jednu našu' no sad mislim da neću...

pozdrav icek
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Jadranske kozice!!!
« Odgovori #13 u: Siječanj 11, 2009, 10:53:22 prijepodne »
Ja sam ubacio Jadranske nakon cikliranja i ostao odusevljen sa njima: gotvo uopce ne hodaju po koraljima, uglavnom se drze nezivih povrsina (staklo, pijesak, kamen), a ako i prodje koji put preko koralja on se zatvori na nekih pola minute, no to se uglavnom dogodi kad trce na hranjenje.

Pitome, atraktivne, ne rade stetu i besplatne su: pa di ces bolje! :)

DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline Area5189

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1854
  • Spol: Muški   Lokacija: Dubrovnik/Zagreb
Odg: Jadranske kozice!!!
« Odgovori #14 u: Siječanj 11, 2009, 13:17:49 poslijepodne »
ma ja bi formirao samo jedan akvarij s njima,kako stoje s razmnozavanjem u akvarijskim uvjetima
... Šaka suza, vrića smija, ča je život vengo fantažija? ...

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Jadranske kozice!!!
« Odgovori #15 u: Siječanj 11, 2009, 13:29:43 poslijepodne »
Meni i ribovlasniku su nakon dolaska u akvarij bile pune jajasaca, a na staklu je bilo hrpa malih.

Mali su polako nestali - mozda im je falila neka karika u prehrani jer ih u to vrijeme nije imao tko pojesti osim odraslih koza, a odrasle vise ne nose jajasca.
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline Area5189

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1854
  • Spol: Muški   Lokacija: Dubrovnik/Zagreb
Odg: Jadranske kozice!!!
« Odgovori #16 u: Siječanj 11, 2009, 13:33:44 poslijepodne »
steta,mislim dostupne su,barem nama na moru.a i vecini ljudi kad podju na more,jer ih ima svugdje po mulima,pogotovo onima na L
... Šaka suza, vrića smija, ča je život vengo fantažija? ...

Offline Goran

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 100
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Mostar-Metković-Čapljina
Odg: Jadranske kozice!!!
« Odgovori #17 u: Siječanj 25, 2009, 19:32:05 poslijepodne »
Ja ih svima mogu preporučiti koji tek zacikliraju aq.Dok sam čekao da bude spreman za koralje i ribice ubacio sam 30 kozica.Očistile su kamen tako dobro da blješti od bjeline.One zađu za svaki kamen i u svaku rupu koju očiste.Kad ih se hoćete riješiti ugasite svijetla i na prednjoj strani aq upalite malu bateriju tako da se one iskupe na staklo i izvadite onoliko koliko mislite da vam je višak.Meni ih puno nosi jaja pa ću vidjeti šta će biti.
PORUŠITI TREBA MEĐE DA SE LJUDI MRZE RIJEĐE!!!

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Jadranske kozice!!!
« Odgovori #18 u: Travanj 21, 2009, 23:15:02 poslijepodne »
Ja ih svima mogu preporučiti koji tek zacikliraju aq.Dok sam čekao da bude spreman za koralje i ribice ubacio sam 30 kozica.Očistile su kamen tako dobro da blješti od bjeline.One zađu za svaki kamen i u svaku rupu koju očiste.Kad ih se hoćete riješiti ugasite svijetla i na prednjoj strani aq upalite malu bateriju tako da se one iskupe na staklo i izvadite onoliko koliko mislite da vam je višak.Meni ih puno nosi jaja pa ću vidjeti šta će biti.
ak ih prije ambionensis ne riješi :up:

Offline Goran

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 100
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Mostar-Metković-Čapljina
Odg: Jadranske kozice!!!
« Odgovori #19 u: Travanj 28, 2009, 12:00:26 poslijepodne »
Zar će ih ambionensis"riješavati"??? Čekaj,Morino kako znaš da imam tu kozicu tek sam je nabavio prije 10-ak dana??? G.
PORUŠITI TREBA MEĐE DA SE LJUDI MRZE RIJEĐE!!!

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Jadranske kozice!!!
« Odgovori #20 u: Travanj 28, 2009, 14:08:26 poslijepodne »
Zar će ih ambionensis"riješavati"??? Čekaj,Morino kako znaš da imam tu kozicu tek sam je nabavio prije 10-ak dana??? G.
govorim iz vlastitog slučaja imao ih 4, 3 su nestale u nerazjašnjenim okolnostima(ni horatio to ne bi skuzio) ili gobi ili anemona valjda, a 4 je vidio sam ubila ambionensis kozica.
jučer skuzim da mi je žuti respektabilno namlatio gobija

Offline Goran

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 100
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Mostar-Metković-Čapljina
Odg: Jadranske kozice!!!
« Odgovori #21 u: Travanj 30, 2009, 23:45:31 poslijepodne »
Pa javi ako trebaš morskih kozica.Dobiješ ih koliko hoćeš.G.
PORUŠITI TREBA MEĐE DA SE LJUDI MRZE RIJEĐE!!!

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Odg: Jadranske kozice!!!
« Odgovori #22 u: Svibanj 01, 2009, 14:11:24 poslijepodne »
Jadranski rak kozica Palaemon elegans može se uspešno držati u akvariju zajedno sa tropskom vrstom Lysmata amboinensis. Ova tropska kozica se ne hrani kao predator u pravom smislu te reči. Napast će i savladati nekakav u odnosu na njenu veličinu jako, jako sitan pokretan plen, nekog crvića, recimo....Ovaj rak se u akvariju prevashodno ponaša kao čistač - higijeničar: osim onoga što mu mi dajemo hrani se i raznim otpadom koji pronalazi na dnu, mikroalgama, a naravno i parazitima koje skida sa tela riba. L.amboinensis i P.elegans se međusobno ne razlikuju mnogo po veličini, telo prve može biti duže za centimetar-dva. Tako, ukoliko u akvarij ubacite nekoliko mladih primaraka obe vrste ovih  kozica, realno je očekivati da će zadovoljno uporedo rasti i proživeti bezmalo čitav potencijlani životni vek za date organizme. Ovaj,nažalost,nije naročito dug, iznosi tri – četiri godine. 

Odnosi među morskim orgnizmima su složeni, u nesretnim okolnostima događa i što šta iznenađujuće! Ipak, verujem da je u slučaju koji je Morino pomenuo Lysmata ipak samo „čistila teren“. Primerak P. elegans-a je vrlo verovatno već bio mrtav ili skoro mrtav kada ga je Lysmata pronašla i počela da „glođe“. Po mom iskustvu, ubedljivo najveći problem u držanju u akvariju (i tropskom) inače veoma prilagodljivog i korisnog Palaemona elegansa je agresivnost koju prema ovoj vrsti ispoljavaju mnoge ribe. Čak i ako se ne radi o krupnim ribama koje nameravaju raka odmah da pojedu, posledice ovih napada mogu biti ozbiljne povrede (najčešće nakon njegovog presvlačenja) ili iskakanje raka iz akvarija bez poklopca. Neretko se „nestali“ primerci P.elegansa mogu pronaći negde među akvaristčkom opremom ili nameštajem u okolini akvarija! Pozdrav!
« Zadnja izmjena: Svibanj 01, 2009, 14:19:30 poslijepodne od ZorK »