el_nino ... zanimljiva hipoteza!!!!! Mislim da je u slatkovodnim sistemima slicno kao u morskim gdje to funkcionira ovako:
Ca2+ je jedan od makrokonstituenata, glavnih elemenata tj. anorganskih soli otopljenihu morskoj vodi cija koncentracija se mijenja ovisno o raznim faktorima, ali je stalna u odnosu na druge otopljene soli u moru! E sad... kako u prirodi sve tezi ravnoteznom stanju takokruzenje Ca2+ u moru u pravilu ovisi o omjeru unosa i potrosnje kalcija, ato se zove "residence time"... Glavni unos Ca2+ u more je donosom rijeka koje tope nas krs (vapnenac), a iz mora se on uklanja najvise uklapanjem u karbonatne skelete zivotinja koje nakon uginuca ulaze u gradu sedimenata. I to se vise manje sve nalazi u nekom ravnoteznom stanju. Dakle, Ca2+ u moru uvijek postoji i to uravnotezeno.
S druge strane topivost CO2 ovisi o tlaku, temperaturi itd... uzmi npr. oceane, od sjevernog pola do ekvatora.... Na polu je puno CO2 koji se zbog povoljnih uvjetatopi u povrsinskom sloju mora. Kakoje ta povrsinkavoda inace gusta i hladna -"teska", ona s tim otopljenim CO2 tonei termohalinom cirkulacijom putuje(velikim dubinama) prema tropima gdje upwellingom izlazi van. Tu se zbog smanjenja tlaka i povecane temperature otopljeniCO2 otpusta natrag u atmosferu...
Formula kojom se prikazuje otapanje CO2 u moru:
CO2 + H2O <=> H2CO3 (karbonatna kiselina koja je nestabilna i dalje disocira na....)
H2CO3 <=> HCO3- + H+ (a hidrogenkarbonatni ione dalje disocira na...)
HCO3- <=> CO32- + H+
U moru je uvijek najvise HCO3- iona (hidrogenkarbonatni ion)
E sad, kako uopce nastaje CaCO3 u moru?S obzirom na to da je u moru daleko vise hidrogenkarbonatnih (HCO3 -) nego karbonatnih (CO3 2-)iona, talozenje CaCO3 ovisit ce u prvom redu oprisutnosti tih HCO3- iona. Oni se u moru spajaju sa Ca2+ i daju kalcijhidrogenkarbonat = Ca(HCO3)2!!! No, da bi doslo do talozenja CaCO3 u moruu kojem postoji Ca(HCO3)2 mora na neki nacin doci do odstranjivanja vode i CO2... prikazano formulom to izgleda ovako:
Ca(HCO3)2 <=> CaCO3 + H2O + CO2
E sad, kako se odstranjuju CO2 ili H2O iz mora? CO2 se najvise oslobada prilikom zagrijavanja mora, rasprsivanja u kapljice pri djelovanju valova, pri smanjenju atmosferskog tlaka i kod fotosinteze biljaka! ovo je najizrazenije u tropima. H2O se pak odstranjuje isparavanjem koje ujedno povecava koncentraciju kalcijhidrogenkarbonatnih iona i time pospjesuje stvaranje CaCO3... No za izlucivanje CaCO3 bitan je i pH koji mora biti blago alkalan, ispod pH7,8 u moru CaCO3 vise nije stabilan i dolazi do otapanja.
Dakle, zakljucak:
Visak Ca2+ iona, HCO3- i CO3 2- ionau morskoj vodi bude onda kada imas otopljeni CaCO3 tj. kada se on ne talozi, dakle, u hladnijim morima (polovi) gdje je niza temperatura vode, i gdje dolazi do velikog otapanja CO2 i povecanja kiselosti, a zbog svih tih uvjeta ne moze doci do talozenja CaCO3!
E sad, sto se tice logike.... Ako se ne varam (negdje sam procitala)kH je vrijednost za koncentraciju CO3 2- i HCO3- iona (ne za CaCO3)... Ti ih po onome sto si napisao imas premalo!? Kao sto vidis iz gore napisane formule, kada voda isparava (pogotovo kada se radi o zatvorenom sustavu kao sto je akvarij)vise je CaCO3, ali MANJE karbonatnih i bikarbonatnih iona. Dakle, logicno je da ti je kH manji...A toodgovara i vrijednosti pH koja je visoka, alkalna,te bi i ponjoj trebalo biti manje karbonatnih i hidrogenkarbonatnih iona zbog talozenja CaCO3...
Esad... zasto ti se to dogada i kakav sve to utjecaj ima na organizme, na kraju