Lipanj 17, 2024, 19:50:43 poslijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: zelena končasta alga  (Posjeta: 19572 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Zir

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 399
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Rijeka
  • Udruga RiBA
zelena končasta alga
« u: Kolovoz 26, 2006, 13:46:00 poslijepodne »
pojavljuje mi se zelena končasta alga (jeko ružna)i to samo na javanskoj mahovini.ima jako tanke niti i izgleda kao paučina.postoji li kakva metoda da je utamanim ili se to ne može maknut?
Zagreb - Blato

Offline riza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 329
zelena končasta alga
« Odgovori #1 u: Kolovoz 26, 2006, 14:56:00 poslijepodne »
meni se isto sporadicnopojavljuje na javi ali kako dođe tako i prođe, valjda ju neko pojede, sijamac, kozice, puzevi. I cini mi se da je nema od kako mi je malo jaci protok vode
Lokve, Gorski Kotar Hrvatska

Offline Rossonero

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1489
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Split
  • Malawi & Tanganyika
    • Hrvoje Jukica Photography
zelena končasta alga
« Odgovori #2 u: Kolovoz 26, 2006, 16:25:00 poslijepodne »
Zelena končasta alga se čak nekome i sviđa samo je problem kad se proširi jer se isprepleće oko bilja, panjeva i sl. Jedina moja preporuka je mehanično otklanjanje i to što prije jer zna toliko izluditi da ćeš mijenjati čitavi setup u akvariju  
Hrvoje - Split

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
zelena končasta alga
« Odgovori #3 u: Kolovoz 26, 2006, 17:20:00 poslijepodne »
Kao sto to Ruki radi zadnjih par mjeseci... Lagano iz akvarija izbacujem vrstu po vrstu bilja...
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Zir

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 399
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Rijeka
  • Udruga RiBA
zelena končasta alga
« Odgovori #4 u: Kolovoz 26, 2006, 18:25:00 poslijepodne »


Citat: Rossonero
Jedina moja preporuka je mehanično otklanjanje i to što prije jer zna toliko izluditi da ćeš mijenjati čitavi setup u akvariju



već me izluđuje. Čupam sve više jave, a ovo se stalno pojavljuje, čak mi se znaju razborići zapetljat. gadi mi se... ufff...
Zagreb - Blato

Offline maliapostol

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 432
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
Odg: zelena končasta alga
« Odgovori #5 u: Siječanj 05, 2010, 08:26:26 prijepodne »
Evo da ne radim novu temu a naslov pase
meni se to tanko dugacko cudo pojavilo na flame moss frisko zavezanoj na panj i neznam kak se dubreta rijesiti jer mahovina se i ne vidi od nje pa me zanima jel ko nasel konkretno rijesenje
Odrasto sam al na kratko bit cu dijete zivot cijeli...C.J.

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: zelena končasta alga
« Odgovori #6 u: Siječanj 05, 2010, 09:42:32 prijepodne »
jedino konkretno riješenje je van s mahovinom,ja sam je imao u sitnolisnim biljkama i koliko kod da sam čistio uvijek se pojavljivala tako da sam na kraju sve vadio van,a koliko ti je star akvarij?

Offline maliapostol

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 432
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
Odg: zelena končasta alga
« Odgovori #7 u: Siječanj 05, 2010, 14:21:42 poslijepodne »
sad ce godina i pol ali sam prije nekoliko mjeseci uveo co2 pa sam prije 2 tjedna dodao rasvjete i prosli mi se tjedan pojavila pa sam danas vec cuo da probam smanjiti rasvjetu da bi moglo pomoci jer problem je kaj cekam drugu rundu makroelementa jer mi je prva pri kraju i malo ih manje stavljam nego inace da nebi skroz ostal bez njih pa mozda i zato
Odrasto sam al na kratko bit cu dijete zivot cijeli...C.J.

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: zelena končasta alga
« Odgovori #8 u: Siječanj 05, 2010, 15:22:22 poslijepodne »
sad ce godina i pol ali sam prije nekoliko mjeseci uveo co2 pa sam prije 2 tjedna dodao rasvjete i prosli mi se tjedan pojavila pa sam danas vec cuo da probam smanjiti rasvjetu da bi moglo pomoci jer problem je kaj cekam drugu rundu makroelementa jer mi je prva pri kraju i malo ih manje stavljam nego inace da nebi skroz ostal bez njih pa mozda i zato
Pojačao si rasvjetu a smanjio makroelemente a mikroelemente vjerojatno doziraš kao i prije,tako da vjerujem da nemaju dovoljno makroelemenata pa ti ostane višak mikroelemenata i evo alge.
Od profita ti znaju bujat zelene končaste alge
Koliki ti je akvarij i kolika ti je rasveta?

Offline maliapostol

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 432
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
Odg: zelena končasta alga
« Odgovori #9 u: Siječanj 05, 2010, 16:05:25 poslijepodne »
180lit i prije je bilo 90wata rasvjete i sad sam jos dodal 78wata
mislim da bum trebal dok ne dodu elementi ugasiti jedan red zarulja tj.ugasil bum onih 90 wata orginal jer su i zarulje dosta stare?
Odrasto sam al na kratko bit cu dijete zivot cijeli...C.J.

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: zelena končasta alga
« Odgovori #10 u: Siječanj 05, 2010, 16:09:35 poslijepodne »
problem je sa nedovoljnom koncetracijom co2 i možda predoziranje sa makroelementima

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: zelena končasta alga
« Odgovori #11 u: Siječanj 05, 2010, 22:44:05 poslijepodne »
problem je sa nedovoljnom koncetracijom co2 i možda predoziranje sa makroelementima
problem je što pojačao rasvjetu a smanjio dozu makroelemenata,tako da bi ti bilo dobro smanjiti rasvetu na staro a kad počneš sa punom makroelemenata bilo bi dobro nekako spojit jednu lampu pa nakon vremena drugu.
Ako pojačaš rasvjetu skoro za duplo bilje ti se nebude stiglo priviknut a algama jako malo treba da zavladaju akvarijem.
A veća rasvjeta i traži veću koncentraciju co2

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: zelena končasta alga
« Odgovori #12 u: Siječanj 05, 2010, 23:10:25 poslijepodne »
Evo nekoliko mojih opažanja s končastom. Ja ju znam dobiti periodično u akvariju i malo sam eksperimentirao i utvrdio slijedeće: promjena u dodavanju makroelemenata ne utijeće na njeno pojavljivanje, co2 mi je konstantan i njega ne mogu uzeti kao faktor jer ga ionako ima stalno u akvariju, tako da i kad ima dovoljno co2 alga nastaje. Algu sam gotovo cijelu prvo istrijebio s H2O2, a da se ne bi ponovno pojavljivala treba smanjiti rasvjetu odnosno fotoperiod- po meni ne bi trebao ići iznad 10h. Druga bitna stvar i po meni najbitnija jest da mi uvijek nastaje kada ne mijenjam vodu redovito. pod redovitno znači da preskočim jedan tjedan promijenit i već 10. dan je vidim u tragovima. Do 15. dana već se vidi poprilično. Također je dobra metoda za skidanje i namotavanje na četkicu za zube. Nadam se da će vam ovo pomoć.

Offline JohnnyV

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 93
  • Spol: Muški   Lokacija: Sisak
Odg: zelena končasta alga
« Odgovori #13 u: Siječanj 05, 2010, 23:24:06 poslijepodne »
Meni se pojavila u mahovini, stavio sam amano kozice koje su ju pojele do korijena, a mahovina raste i dalje bez drastičnog uklanjanja dijelova obraslih algom jer je nema više.
Sisak; N45°27.472692, E016°23.090616

Offline maliapostol

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 432
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
Odg: zelena končasta alga
« Odgovori #14 u: Siječanj 06, 2010, 10:23:35 prijepodne »
citajuci sve ovo odlucio sam za pocetak pokidati rukama koliko mogu a da si mahovinu puno ne ostetim,ugasio sam dvije lampe i sad mi svjetlo gori 10 sati sa 1 grolux i 1 luxine 865 ukupno 78 wata,co2 je konstantan,mikro cu smanjiti jer sam smanjio i makro(cekam posiljku)pa cu viditi a ako kroz par dana ne vidim napredak bit ce belaja po akvariju :)
Odrasto sam al na kratko bit cu dijete zivot cijeli...C.J.

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: zelena končasta alga
« Odgovori #15 u: Siječanj 06, 2010, 11:00:22 prijepodne »
upps, krivo sam tam napisal umjesto makro, mikroelementi..
al mi se sve čini da je problem u co2, zašto ne znam..
ja sam redovito mijenjal vodu, makro je bilo po ei sistemu, doziranje mikroelemenata je bilo za oko 70% manje od preporučene doze proizvođača..
sve to je bilo ok, al nisam imal dobro riješen co2, pa mislim da problem leži upravo u njemu..

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: zelena končasta alga
« Odgovori #16 u: Siječanj 06, 2010, 11:26:03 prijepodne »
ja sam je doslovce uništio tako što sam pojačao protok direktno prema njoj sa koraliom i co2 je bio na maksimumu sudeći po ribama.
počela je crniti nakon tjedan dana i nakon 2 nestala, naravno svi ostali parametri trebaju biti u redu.

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: zelena končasta alga
« Odgovori #17 u: Siječanj 06, 2010, 13:32:05 poslijepodne »
E baš ovo što Karlo kaže sam i ja htio napisati, u mom slučaju čini mi se da protok dosta utječe na njenu pojavu... od kada sam umjesto unutarnjeg filtera stavio hangon i od kada zbog tog hangon-a nema kvalitetne cirkulacije u akvariju , pojavila mi se končasta u većim količinama..nemislim da je jedini krivac slaba cikulacija vode ali ima u tome nečega..

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: zelena končasta alga
« Odgovori #18 u: Siječanj 06, 2010, 13:44:14 poslijepodne »
E baš ovo što Karlo kaže sam i ja htio napisati, u mom slučaju čini mi se da protok dosta utječe na njenu pojavu... od kada sam umjesto unutarnjeg filtera stavio hangon i od kada zbog tog hangon-a nema kvalitetne cirkulacije u akvariju , pojavila mi se končasta u većim količinama..nemislim da je jedini krivac slaba cikulacija vode ali ima u tome nečega..

baš ne vjerujem da je samo protok bitan za njeno suzbijanje, imal sam u 54 litre brutto 1200 na sat protok i opet je bila...

bit svega je ono kaj karlo veli uz dovoljan protok i velika koncentracija co2

Offline maliapostol

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 432
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
Odg: zelena končasta alga
« Odgovori #19 u: Siječanj 06, 2010, 15:13:43 poslijepodne »
ja imam co2 bocu i ljestve iznad kojih je protocna pumpa pa razbije i ono malo baloncica koji ostanu i jos k tome dropchecker(jucer kupljen)kaze zeleno a protok mi je 1000lit/sat u 180 lit i jos cu probat kad dodem doma okrenuti powerhead na taj panj pa da ga mlati sa co2 pa mozda i to pomogne
iako ja mislim da su makroelementi problem jer sam ih smanjio kao sto sam vec rekao!
ota alga cisto zlo iako da se primila za goli kokos mozda bi ju i ostavil ali di bas na flame moss koju sam tak dugo cekal :kosa: :a018k: :f080: :icon3:
Odrasto sam al na kratko bit cu dijete zivot cijeli...C.J.

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: zelena končasta alga
« Odgovori #20 u: Siječanj 06, 2010, 15:23:22 poslijepodne »
teraj dc prema žutom

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: zelena končasta alga
« Odgovori #21 u: Siječanj 07, 2010, 07:20:28 prijepodne »
Ja sam si isto lijepo preselila i alge iz starog u novi akvarij.Jako sam vesela.Ma presretna!

teraj dc prema žutom
što se ovog tiče...Primjećujem da mi ribe pate kad je dc svijetli. -? Glowlight tetre najviše.

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: zelena končasta alga
« Odgovori #22 u: Siječanj 07, 2010, 17:23:49 poslijepodne »
Na početku su alge sasvim normalene i bilo bi čudno da ih nema. Predlažem ti da smanjiš rasvejetu i postepeno povečavaš nju i fotoperiod. Iskušani recept koji pomaže. Također radi što veće promjene vode i to što češće.

Offline maliapostol

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 432
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
Odg: zelena končasta alga
« Odgovori #23 u: Siječanj 12, 2010, 20:52:30 poslijepodne »
e sad sam u banani
ugasio sam dodatne dvije lampe i sad je ostalo 90w smanjio sam na duplo mikroelemente(nutrafin plantgro)
i skratio fotoperiod na 9 sati
proslo par dana i dubre koncasto se siri ko mutavo a biljke se zasada lijepo prelaju ali samo navecer i lijepo izgledaju
dc nikak da krene ka zutom iako idu max moghuce brzo mjehurici jer ako ih jos ubrzam ne stignu po lojtrama doc do vrha i pretvore se u jedan veliki
inace mi stargrass raste ko pljeva i predivan je stovise nikad ljepsiali i na njemu imam koncastu i jos uz sve to napala mi je cubu i ostale biljke pa i staklo i filter i jos se i zelena tockasta pojavila
da ponovimo radi lakseg snalazenja
180 lit juwel rio,90wata a do nedugo je bilo ali samo na kratko 170 wata
1 grolux 39w,1luxineplus (865)39w,jedna orginal juwel 45w,i jedna solar tropic 4000k 45w(tu solar sam dobil sa akv)
podloga je vulkanit i preko sljunak 1-3 mm
ribaica oko 30 ali sve malene tipa tetre neonke dvije bete cory fox anciji i tak....
starost oko 1 godine i orginal filter sa 600 l/h je unutra plus powerhead od 400 l/h koji se nalazi iznad ljestvi za co2 i jos rasprsuje a co2 je iz boce
DC je prozirno smeckast ili nesto neodredeno ali kad porezem stargrass pozeleni
imam nekoliko panjeva manjih i dva kokosa obrasla mahovinom
od biljki imam joj imena...javanska flame i christmas mahovina ,polysperma,stargras mali limun,cubu,pet grmica blixei neke lopoce al neznam kak se zovu
gnojim sa makro(pro) i mikro i mjenjam 50% vode tjedno zagrebacke pipovace i dodam ffm 
sve je nakako krenulo kad sam smanjio makroelemente relativno dosta jer sam se preracunao i sad cekam posiljku i dodao sam lampe dvije (grlolux i luxine)
sve ostalo znate i sad mi je velika panika da mi sve ne propadne pa sam cak razmisljao da na 4 dana ugasim svjetlo i prestanem gnojiti recimo ko malo oblacnih dana
znam da nije u redu gnjaviti sa ovak velikim postom ali bolje da znate s kakvim ludakom imate posla :D :D :D
eto  :jupi:
Odrasto sam al na kratko bit cu dijete zivot cijeli...C.J.

Offline SMRTNIK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 889
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: ZAGREB-TRNJE
Odg: zelena končasta alga
« Odgovori #24 u: Siječanj 12, 2010, 22:17:57 poslijepodne »
neznam al ako povecas protok mozda se makne.kod mene je protok drito u koncastu upere a ona ne odustaje nego buja tak da neznam