Poštovani kolega od samog cikliranja akvarija imaš problema samo zato što se prije upuštanja u akvaristiku nisi educirao o pravilima u akvaristici: od cikliranja, naseljavanja riba, prehrane i dr. Sada navodiš da ti ugibaju plehostomusi. S namjerom da ti dam kakav dobar savjet trebao sam prikupiti više podataka o tome što se sve događalo od kada si kupio akvarij i našao sam slijedeće:
1. Uginula ti je cijela prva postava riba u akvariju od itcha (pitanje da li od itcha jer si spominjao nekakve mjehuriće po ribama).
2. Nestajale su ti nove ribe iz druge serije...
3. Sada ugibaju plehostomusi...
1. Ako krenemo od pretpostavke (nadam se da je tako), nakon što su ti pougibale sve ribice, da si izvadio cijeli set up, dobro isprao kamenje i bilje te dezinficirao akvarij, mišljenja sam da si uništio preživjele jedinke parazita (itcha), pa stoga nevidim razlog ugibanju riba od itcha i drugih uzročnika. Ako nisi proveo dezinfekciju uzročnik/ci bolesti su ostali u akvariju.
2. Nestajale su ti ribice...to znači da su ugibale a onda su ih druge ribe a naručito plehostomusi pojeli do kostiju (to je normalna pojava u prirodi), međutim, problem je što tada uzročnik smrti ostaje u akvariju, razmnožava se i čeka da poneka riba doživi stres, odnosno da joj oslabi imunološki sistem i tada ga napadne i riba ugiba... Bojim se da je možda u pitanju bila trbušna vodenica?
3. Ugibaju plehostomusi...
Plehostomusi su inače vrlo, vrlo otporne ribe, čak su i dosta otporne na narušen kemizam vode ali kod tebe je nekoliko problema vezanih za iste.
Naime, plehostomusi su biljojedi, napominjem biljojedi a ne algojedi...
Oni će ponekad malo grickati alge ali oni trebaju za normalan rast i razvoj dobivati hranu u tableticama i spiruline (hrana za biljojede)kuhanu tikvicu, špinat, salatu i dr., osim ove hrane za zdravlje im je jako potreban i mangrov panj jer isti sadrži tvari koje plehičima pomažu u probavi...
Također za jednog plehostomusa koji naraste do 30 cm akvarij od 54l je premali a kamoli za dva plehača...
Sukladno navedenom:
1. Trebao si ovo napraviti još nakon ugibanja prvih riba i nakon "nestajanja" ribica iz drugog postava a ako nisi napravi to sada: Izvadi ribe u karantenu i provedi preventivno liječenje recimo sa general tonicom, a akvarij, kamenje i bilje dezinficiraj te ribe vrati nakon desetak dana u (na brzinu) iscikliran akvarij.
Ili provedi liječenje svih riba u akvariju a nakon liječenja promijeni 50% vode, ubaci u filter aktivni ugljen i s njime tretiraj 3 dana, potom promijeni 30% vode te u filter ubaci tabletice sa korisnim bakterijama.
2. Zamijeni plehostomuse za jednog ancistrusa koji je dovoljan za tu litražu jer on naraste i do 15 cm i svejedno nabavi mangrov panj koji će i njemu pomoći u prehrani a služit će njemu i coridorasima za sakrivanje.
Oprosti na opširnom postu ali ubuduće se dobro educiraj o svemu a posebice o vrsti riba koju unosiš u akvarij (o prehrani, kemizmu vode, sa kojim ribama može živjeti i dr.)
Sretno.