Lipanj 17, 2024, 02:39:18 prijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Bojno polje u akvariju  (Posjeta: 1492 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Monstrum

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 233
  • Spol: Muški   Dob: 42
Bojno polje u akvariju
« u: Srpanj 06, 2014, 11:22:37 prijepodne »
Pozdrav ... mislim da imam problem u akvariju ... naizgled ribe su sve zdrave, dobre, imaju apetita no postaju sve agresivnije ... u startu sam imao jednu ekstremno agresivnu plavu guramiju koja je pravila dar-mar po akvariju, što mom, što tuđim akvarijima, nju sam izvadio i naselio par novih riba i svaki dan vidim sve više i više agresije od skoro svih stanovnika ... dođe mi da vratim onu najagresivniju u akvarij

AKVARIJ:
-   dimenzije/litraža : juwel rekord 800, 80/40/30 cca 96L
-   temperatura : namješteno na 25C, ovisi o dnevnoj, jučer bila oko 28C
-   parametri vode: pH, NO2, NO3, GH i KH : pH 6.8, dH 8 (bez promjena već mjesec dana, mjerenje 2x tjedno)
-   vrijeme od pokretanja akvarija: cca mjesec dana   
-   kad su nakon pokretanja akvarija useljene prve ribice: cca 10 dana (niti jedno uginuće bez poznatog uzroka, bez bolesti)   
-   koliko često i koliko mijenjate vode: svaki tjedan 10%, svaki drugi 20%
-   da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija: da
   
FILTER:
-   model filtera (unutrašnji ili vanjski) i koliki je protok (koliko litara/sat): unutarnji juwelov bioflow super 500L/h   
-   način i periodi čišćenja filter materijala: tjedno filter vata, mjesečno spužva s aktivnim ugljenom (još nije promjenjena) 
-   što imate od filter materijala u akvariju (spužva, aktivni ugljen, keramika, vata...): dvije bio spužve (zelena i plava), aktivni ugljen spužva i filter vata   

OSTALA OPREMA:   
-   panjevi i kamenje te ima li sluzi na panju ili na kamenju i podlozi?: jedan veliki panj (ispiljen u jedan veliki i dva manja), nema sluzi   
-   grijač: aqua heat 100w
-   svjetlo: juwel duolux 2x18w dayglo i grolux + 2x 15w štedne žarulje (6500K), intenzitet svjetla 10h/dan (10:00-20:00 automatsko paljenje)
-   pumpa za zrak: ne   
-   CO2 sustav – kakav: diy s limunskom kiselinom i bubble counterom na 2bar, jučer montiran, cca 20-30bpm, noćas smanjeno na 10bpm   
-   koju kemiju dodajete u akvarij? (Gnojiva za biljke, sredstva za pripremu vode i dr.): sredstvo za pripremu vode prije izmjene aquatan, prije co2 dodavan easycarbo (nisam dodavao već cca tjedan i više), easy life profito dodan prošli tjedan 6ml (svježa je podloga smatram da ne treba još intenzivno gnojiti)

STANOVNICI:
-   popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka:
1x sijamski algojed (postao agresivan, nateruje neonke)
1x ancistrus
10x crna neonka
4x patuljaste guramije (1 dečko i 3 cure) (agresivne)
1x plava guramija (bila ekstremno mirna i povučena do prekjučer, trenutno agresivna)
   
-   starost ribica: nepoznata, neonke i plava guramija mi se čine starije (veličina neonki cca 2-3cm, guramija 6-8cm, sve ribe kupljene u pet centru)
-   ima li potencijalnih „terorista“: bila jedna ekstremno agresivna guramija, ubila 3 trihogastera i 1 plavu guramiju cca 8-10cm u mom akvariju i 2 skalara u drugom akvariju, trenutna agresija gotovo svih ribica 
-   hranjenje – koliko često hranite ribe i kojom hranom (da li je prošao rok trajanja): inače 1-2x na dan, jutarnje hranjenje 15min nakon paljenja svjetla (automatsko) juwel automatskom hranilicom, namještena na manje hrane, navečer hranjenje ručno, količina hrane koliko mogu pomumati u 2 min, dvije vrste listića jbl novo bel i sera vipan, jbl granomix mini granulice, jbl novo fex tubifexi (večernje hranjenje trećina ili pola kockice), 2x tjedno 2 tabletice dajana spirulina wafers    

BILJE I HRANJIVA PODLOGA
-   da li vam trunu (propadaju) neke biljke: jedna biljka propada no rečeno mi je da izgleda biljka nije akvarijska (slika)
-   da li imate alge i koje (obavezno napomenuti ako imate Cijano bakteriju): zadnje staklo ima zelenkaste flekice, ništa pretjerano
-   da li ste nedavno koristili neko kemijsko sredstvo za ubijanje algi: ne
-   od čega se sastoji podloga i kako je rađena te koliko su debeli pojedini slojevi. kosina rađena od nazad prema naprijed i prema sredini (kao kanjon), vulkanit 5kg po uglovima 3-4 cm, tanje prema naprijed i sredini gdje je panj, ni 1 cm, prekriveno s 10cm kvarcnog bio šljunka
-   da li koristite tabletice za gnojenje bilja, koje i kako su stavljene u podlogu: ne

PROMJENE:
-   promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna (nove ribice, biljke, oprema): nove 4 ribice (patuljaste guramije) i co2 s limunskom   
-   promjena kvalitete vode (zamućenje, miris): ne, čak štoviše nema više ni trunke filma na površini i ne osjeti se nimalo (u početku se malo osjetila voda)

SIMPTOMI:
-  detaljan opis simptoma: nakon paljenja svjetla i hranjenja počinje agresija, sijamac nateruje neonke, guramije nateruju jedna drugu, zaleću se jedna u drugu, tuku se
-  promjene na koži, na perajama ili škrgama, očima: ne
-  da li uzima hranu, disanje, ponašanje (da li se sakriva...): ekstremna halapljivost, imam osjećaj da su non stop gladne
-  kakav izmet imaju ribe (normalan ili končasto sluzavi ili končasto zamučeno-bijeli ili...): normalan, u početku primijećeno da guramije imaju dugi izmet, smanjena hranidba, izmet se normalizirao
-  kad su se simptomi prvi puta uočili: od početka je agresija jedne guramije, kako je maknuta iz akvarija bio mir božji do nekidan, plava guramija provocirala crvenu, potukle se, smirile se, od jučer se mlate svi sa svima
-  pokušaj liječenja, kojim lijekom/lijekovima: zamjenjena voda   
-  koliko je ribica bolesno, da li je bilo uginuća?: ne
-  stanje ostalih stanovnika: čini mi se dobro, no bojim se rezultata stresa


« Zadnja izmjena: Srpanj 06, 2014, 11:35:20 prijepodne od Monstrum »
"When I die bury me upside down, so the world can kiss my ass."

Offline Monstrum

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 233
  • Spol: Muški   Dob: 42
Odg: Bojno polje u akvariju
« Odgovori #1 u: Srpanj 06, 2014, 11:40:43 prijepodne »
evo otprilike i video stanja ... znači stalno netko nekoga ganja, ćopka, zaleće se ... možda da vratim onu agresivku ubojicu ?

https://www.youtube.com/watch?v=BJ4k7ImDk9o&feature=youtu.be
"When I die bury me upside down, so the world can kiss my ass."

Offline DavorT

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 525
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Martinovka
Odg: Bojno polje u akvariju
« Odgovori #2 u: Srpanj 06, 2014, 13:29:11 poslijepodne »
Gouramiji znaju biti agresivni i teritorijalni, nije to nista neobicno. Visoka temepratura, mozda pripreme za mrijest, malo se naganjaju. Nis cudno.

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Bojno polje u akvariju
« Odgovori #3 u: Srpanj 06, 2014, 17:28:42 poslijepodne »
Jedini savjet je da gasiš CO2 kada gasiš i svjetlo.

Guramije... najbolje je držati jedan par u jako zabiljenom akvariju a i onda će biti agresivne prema drugim ribama...

Ribe su ti zdrave ali zbog povećanja temperature ubrzava im se metabolizam pa su i više nervozne.

Offline Monstrum

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 233
  • Spol: Muški   Dob: 42
Odg: Bojno polje u akvariju
« Odgovori #4 u: Srpanj 06, 2014, 18:03:34 poslijepodne »
hvala na odgovoru ... probat ću gasit co2, vidim da ima sigurnosni ventil no malo mi je sumnjiv, kineska plastičnjara pa se bojim da ne grune, ipak je pod 3 bara ... možda samo smanjim na cca 10bpm preko noći
"When I die bury me upside down, so the world can kiss my ass."