Travanj 28, 2024, 15:55:36 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Pomoć oko vrtnog jezerca  (Posjeta: 5718 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline domi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 109
Pomoć oko vrtnog jezerca
« u: Ožujak 06, 2006, 20:35:00 poslijepodne »


Najprije pozdrav svima koji koriste ovaj site. Moram priznati da je ovo najbolja stranica o akvaristici koja postoji, a ljudi ovdje su genijalni. Pomazu oko bilo cega.


A sad zasto sam ovdje. Prosle jeseni sam izradio jezerce u dvoristu, ne ono koje se kupi u vrtnim centrima (plasticno) nego sam ga izradio pomocu geotexa i crne folije (1mm), naravno uz pomoc savjeta s ove stranice. Na zalost nisam uspio prije zime stavit biljke i ribice pa me zato sad zanima sta mi sve treba od opreme da bi mi ribice prezivjele, mislim na zlatne ribice. Ono od filtera, pumpi, pa ako nekom nije problem molio bi ga da mi objasni. Inace u jezercu ima oko 1000l vode. Ako netko ima volje da napise nesto bio bi jako zahvalan.


 

Offline bedemgrad

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 262
  • Spol: Muški   Dob: 57
  • Lokacija: Našice, Croatia
    • http://www.bedemgrad.hr
Pomoć oko vrtnog jezerca
« Odgovori #1 u: Ožujak 07, 2006, 11:27:00 prijepodne »
Ako ti je dubina bar 60 cm posadi koji lopoc. Kako je zaporemina mala vjerojatno mi povrsina nije velika pa ce ti taj lopoc kroz godinu dvije izrasti i pokriti dobar dio povrsine vode te tako sprijeciti razvoj algi. Kupi neku magnetnu pumpu koja je kapaciteta 1500 do 2000 l/h, postavi je na dno i spoji na home made filter izvan jezerca. Ne hrani previse ribe i po mogucnosti bez kemije.

pozdrav

P.S. Rub jezerca treba biti bar 20 cm dubok inace macke iz susjedstva imaju gozbu!

Nasice/Croatia
Glasujte za mene !!!!
Ne možete Vi od mene toliko puno tražiti koliko ja Vama mogu puno obećati !

Offline domi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 109
Pomoć oko vrtnog jezerca
« Odgovori #2 u: Ožujak 07, 2006, 13:46:00 poslijepodne »


kazes macke bi se rado pogostile . Nego daj reci ako nije problem koja se pumpa isplati kupiti, mislim ono da nije jako skupa a da ipak valja, da nece crknuti za par mjeseci. Inace dubina na najdubljem mjestu ce biti oko 1,2 m. Kazes home made filter, kuzim princip na kojem radi ali sta bi ti stavio u njega, to me zanima. Koliki bi morao biti?! Pa ako nije problem da mi i nesto oko toga kazes.
 

Offline domi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 109
Pomoć oko vrtnog jezerca
« Odgovori #3 u: Ožujak 08, 2006, 13:31:00 poslijepodne »
Ima ko jos kakvih ideja?! Ideja nikad previse
 

Offline bedemgrad

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 262
  • Spol: Muški   Dob: 57
  • Lokacija: Našice, Croatia
    • http://www.bedemgrad.hr
Pomoć oko vrtnog jezerca
« Odgovori #4 u: Ožujak 13, 2006, 11:15:00 prijepodne »
Ja sam kupio prije nekoliko godina Aqua-El pumpu kapaciteta 3000 l/h. Poljska proizvodnja, nije neka kvaliteta ali joj je cijena bila 350 kn. Svakih mjesec dana je vadim iz ribnjaka i dobro isperem vodom. Do sada sam imao jedan kvar na turbini (upao mi kamenčić i polomio plastičnu turbinu) i na osovini motora. Motor je magnetni, troši 30W, a novu osovinu sam prvo kupio a onda radio sam od elektroda za varenje. Naime, u kućište može ući pijesak i lagano izbrusi osovinu dok ne pukne. Zato redovno čistim pumpu i mijenjam osovinu.
U filter sam stavio PVC bužir za električne instalacije, vreće od krumpira, narezane spužve i na vrhu gdje dolazi voda je mrežica za komarce. Ovu mrežicu svaki dan malo isperem.
U vezi veličine filtera, što veći to bolji. Za moj ribnjak zapremine oko 5000 l filter je napravljen od PVC kante (kutije) zapremine 60 litara. Ove zime sam napravio novi filter od PVC kante za smeće od 180 litara i jedva čekam da ga stavim u upotrebu. Kakov je vrijeme, izgleda da će pričekati još malo u podrumu.

Nasice/Croatia
Glasujte za mene !!!!
Ne možete Vi od mene toliko puno tražiti koliko ja Vama mogu puno obećati !

Offline domi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 109
Pomoć oko vrtnog jezerca
« Odgovori #5 u: Ožujak 13, 2006, 21:48:00 poslijepodne »


Puno ti hvala...ali uvijek ima jos pitanja. Sigurno ne mozes vjerovati . Zanima me kako si spojio filter ipumpu. Mislim da li pumpa upumpava vodu u filter ili ju izvlaci, Tj. je li pumpa prije ili poslje filtera? I dal filter mora biti u razini jezera ili ispod nje ili u razini povrsine vode?!


Gdje ima takvih pumi za kupiti ako nije tajna? Da li moze posluziti ona potopna pumpa sta se koristi za ispumpavanje vode iz bara i sl.
 

Offline bedemgrad

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 262
  • Spol: Muški   Dob: 57
  • Lokacija: Našice, Croatia
    • http://www.bedemgrad.hr
Pomoć oko vrtnog jezerca
« Odgovori #6 u: Ožujak 15, 2006, 15:07:00 poslijepodne »
Pumpa mi je montirana na mali filter koji sam kupio još dok mi jezerce bilo 1m3. Izvadio sam filterski materijal iz njega i ubacio kamenje koje skuplja samo veliki otpad (otpale listove i slično). Običnim vrtnim crijevom od 3/4" sam spojio pumpu s vanjskim filterom. Onaj prvi filter (predfilter) je na dnu jezera a vanjski se nalazi pokraj jezera i ima cijev kojom se čista voda vraća preko vodopada (napravljen od običnih cigli, ukupne visine oko 40 cm) natrag u jezero. umpe imaš u svakom pet shopu za kupiti. Cijene variraju u ovisnosti od proizvođača a i po trgovinama znaju jako odskakati. Npr, u Osijeku na jednom mjestu košta 500 kn a na drugom 900 kn! Moraš obilaziti i tražiti.
Potpona pumpa je prevelike snage! Računaj koliko struje troši pa pomnoži s satima pa s brojem dana u godini i ideš na prosjački štap vrlo brzo.

Nasice/Croatia
Glasujte za mene !!!!
Ne možete Vi od mene toliko puno tražiti koliko ja Vama mogu puno obećati !

Offline domi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 109
Pomoć oko vrtnog jezerca
« Odgovori #7 u: Ožujak 15, 2006, 21:33:00 poslijepodne »


Da, tocno ti je to da trosi previse struje i stvarno i nije najpametnije rjesenje. Nista onda mi ne preostaje nista nego otici do pet shopova ili do velikih centara (Pevec, Baumax, Bauhaus) pa da vidim sta se nudi. Znaci pumpama ne smeta ako rade cijeli da i ako su pod vodom?! Znaci pumpa bez beda "gura" vodu u filter i baca ju van, tj. na vodopad u tvom slucaju. I znaci nema veze da li je pumpa u razini jezera ili ispod njega?! Stvarno se vidi da imas iskusta a ne oni u ducanima, govore da je sve ok samo da prodaju....
 

Offline bedemgrad

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 262
  • Spol: Muški   Dob: 57
  • Lokacija: Našice, Croatia
    • http://www.bedemgrad.hr
Pomoć oko vrtnog jezerca
« Odgovori #8 u: Travanj 03, 2006, 17:36:00 poslijepodne »
Nakon duzeg vremena odsustva s foruma, evo da ti prenesem moja iskustva.

Kazes da imam iskustva. Ucio sam na vlastitim greskama! Trgovci ti uvale ono sto imaju na lageru! Kad ih pitas za savjet, naravno da je njabolje ono sto imaju u trgovini.
Do sada sam iskopao 15 kubnih metara zemlje za jezerca i mogu ti reci da je svako premalo; kao i akvarij, uvijek je premali (a i neke druge stvari). Meni je ovo treci vrtni ribnjak i naucio sam da ako zelis nesto da ti bude ukras ne treba stedjeti. Tako mi vise ne pada na pamet kupiti obicnu foliju za plastenike vec foliju za vrtne ribnjake, vise ne betoniram vec sad postavim foliju. Jedino na cemu stedim je filter jer sve filtere koje sam vidio mozes sam napraviti za desetinu njihove cijene u trgovini.
U vezi pumpi: imas dvije vrste. Suhe se postavljaju van jezera ali ispod njegove razine a mokre idu direkt u jezero. Iako su ove druge malo skuplje, trose malo struje. Moja pumpa je magnetna, snage 40 W i kapaciteta 3000 litara na sat. Dize vodu do visine 1,8 metara. Realna visina dizanja a da bude koliko toliko upotrebljivo je 60cm. One potopne za ispumpavanje su snage 500W na više, puno vise dizu vodu i imaju veci kapacitet. Ali i trose 10 puta vise struje! Sad to pomnozi s cijenom kilowata puta 24 sata puta 365 dana i isplati ti se napraviti nuklearku u dvoristu!
Pumpa treba raditi 24/7, znaci bez prestanka. Moja se gasi jednom mjesecno kad cistim filter. Buduci da je filter mali, ovo mi je ciklus ciscenja. Ako zavrsim novi filter ovo proljece, ciklus ciscenja se produzuje na tri mjeseca.
Ajd, pozdrav.

Nasice/Croatia
Glasujte za mene !!!!
Ne možete Vi od mene toliko puno tražiti koliko ja Vama mogu puno obećati !

Offline domi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 109
Pomoć oko vrtnog jezerca
« Odgovori #9 u: Travanj 04, 2006, 14:51:00 poslijepodne »
Hvala puno na savjetima. Ma nemam namjeru stedjeti na jezercu. Samo mi se filteri cine stvarno preskupi, a svi su neki mali. Ima i velikih samo im cijena prelazi 1000kn, a to je ipak malo pretjerano s obzirom da tek pocinjem pa se troskovi samo gomilaju. Imas mozda koju fotku filtera da vidim kako izgleda, pa malo opises kako radi. Ako nije bed
 

Offline Tompa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 498
Pomoć oko vrtnog jezerca
« Odgovori #10 u: Kolovoz 31, 2006, 22:31:00 poslijepodne »


Citat: bedemgrad
Jedino na cemu stedim je filter jer sve filtere koje sam vidio mozes sam napraviti za desetinu njihove cijene u trgovini.
U vezi pumpi: imas dvije vrste. Suhe se postavljaju van jezera ali ispod njegove razine a mokre idu direkt u jezero. Iako su ove druge malo skuplje, trose malo struje. Moja pumpa je magnetna, snage 40 W i kapaciteta 3000 litara na sat. Dize vodu do visine 1,8 metara. Realna visina dizanja a da bude koliko toliko upotrebljivo je 60cm. One potopne za ispumpavanje su snage 500W na više, puno vise dizu vodu i imaju veci kapacitet. Ali i trose 10 puta vise struje! Sad to pomnozi s cijenom kilowata puta 24 sata puta 365 dana i isplati ti se napraviti nuklearku u dvoristu!
Pumpa treba raditi 24/7, znaci bez prestanka. Moja se gasi jednom mjesecno kad cistim filter. Buduci da je filter mali, ovo mi je ciklus ciscenja. Ako zavrsim novi filter ovo proljece, ciklus ciscenja se produzuje na tri mjeseca.
Ajd, pozdrav.



Nakon duuugo vremena došao na ovaj sajt, i vidim da se ljudi dosta raspisali o barama u vrtu. I vidim da svi imaju pumpe i filtere, i da ih svi definiraju pod "obavezno". Naravno uz obavezni trošak struje i sl. Ja u vrtu imam kojih 2500 l bare, bez pumpe, bez filtera, bez ičega. Vodu nisam mijenjao već tri godine, i nemam nikakvih problema - sve uredno raste, ribe žive, razmnožavaju se... Ljudi, ne trebaju vam nikakve pumpe ni filteri samo zato jer vam to kažu tete u dućanu ili jer tako piše u knjizi (koju je napisala neka teta iz dućana)! Što vam treba je pažljivo isplanirana bara koja će se održavati sama, bez ikakve tehnologije i kemije. ;)