Travanj 29, 2024, 09:28:40 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Moj prvi Reef - 900L  (Posjeta: 11000 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Moj prvi Reef - 900L
« u: Prosinac 28, 2013, 14:44:04 poslijepodne »
Pozdrav svima!


Nakon dugog izbivanja iz akvaristike (slatkovodne-discusi) koja mi je u jednom trenutku postala robija , a ne hobi ukazala se dugo čekana prilika - preuređivanje dnevnog boravka!  :)
Zašto robija, pa kad imate jednu sobu punu akvarija i krenete čistiti kolonu po kolonu i shvatite da ste u ponedjeljak krenuli i u nedjelju završili i da vas sve čeka ponovo sljedeći tjedan onda se izgubi žar, volja, a i društveni život.Zato sam rekao ženi i sebi "beba" kad ćemo preuređivati dnevni boravak ovdje ide jedan veliki akvarij i to je to. Tada je bila opcija opet discusi jer mi je more uvijek bilo lijepo ,ali po mom mišljenju za mene ipak preteško za povezat jer me kemija nikad nije voljela , a bogme ni ja nju! :)
Druga odbijenica od mora mi je bila financije.
Došlo je vrijeme kada smo preuredili dnevni boravak i ja kažem: tu ide akvarij, a moja žena iz tada prikrivenih namjera da ja odustanem od akvaristike kaže;  može ali MORSKI !!!  :nerd:
Kako ona isto tako nije znala da meni treba samo detonator da puknem i krenem u tu pustolovinu ispalo je da se je sve poklopilo u pravom trenutku kako je trebalo za pokretanje morskog akvarija! Kasnije mi je priznala da je mislila da ću odustati od svega , ali da joj sada nije nimalo žao jer guštamo zajedno u svakoj sitnici zajedno iako samo ja radim na svemu, no ona se obvezala da će ona preuzeti logistiku oko hrane , pića i podizanja morala! Mrak , više od toga ne treba!!!  ;)  Kako moje znaje o morskoj akvaristici ne prelazi visinu sobne temperature krenuo sam sa čitanjem starih tekstova po forumu i pisanju zabilješki i sa dosađivanjem nekim starim članovima koje poznajem , a i nekim novim koje sam upoznao gnjaveći ih i za to im svima HVALA i da  nemojte misliti da je sada  sve prošlo - sad tek počinjem dosađivati !!!   :D :D :D
Naravno, da sam kopirao sva odlična riješenja i povodio se idejama i prilagođavao ih svom projektu pa čak i od nekih svojih ideja i odustao zbog trenutne neizvodivosti , ali sheme (laičke) su ostale na papiru za bolja vremena i pokazivanje nekima koji bi i mogli imati ideju za završni "touch" .
Vedran me je dobronamjerno odgovarao od dimenzija koje sam naumio napraviti i savjetovao mi da  rađe kupim auto  dijeci, no nisam odustao iz jednog jedinog razloga,a to je poznata boljka čovjeka nikad nije dosta veliko. Kako sam to prošao u slatkovodnoj akvaristici  u morskoj si to nemogu priuštiti da složim akvarij od 400 litara i da za 3-4 godine sve prodam za 80% od nabavne cijene i onda ponovo sve kupujem za veći akvarij, tako da sam rekao idemo na veliki i polako , vremena imamo , novaca baš i ne (žena bivši djelatnik Dioki-a), no u moru se po mom čitanju upravo i traži strpljivost tako da već jedan od uvjeta u potpunosti zadovoljavamo!

Akvarij je startan 26.11.2013


Metalna podkonstrukcija:

- izradio sam ju  od cijevi 40x40x2 i plastificirao u crnu boju,  drvenu oblogu  sam morao ponoviti identično kakva je i postojeća vitrina od prije u dnevnom boravku (uvjet od moje drage) i bogami me samo to  koštalo onako  khm... prokleti Venge

Osnovni podaci:
- mjere ormarića za akvarij :     2440 x 710 x 780 mm (d š v)
- mjere akvarija:                        2000 x 650 x 700 mm (d š v)
- litraža :                                    910 l
- staklo :                                    12 mm, dno 15 mm



Filtracija:


- Protein skimer ATI powercone 250is
- Predfilter vrećica - u dolasku
- izmjene mora trenutno nema , osim doljevanja RO cca. 8 l/dan



Protok:


- Povratna pumpa Sicce 3500 l /h
- Stream pumpa se očekuje i trebala bi biti Sicce Voyager HP 10 - 15000 l/h , sada je zamjenjuje jedna mala  nabrijana Tunzica i neki veliki bučni  Kinez. Kasnije bi trebala doći još jedna HP 10 ili ako se utjeraju neki dugovi možda i neka druga jača kombinacija.
Imam u pripremi  i dvije Melagdon Sharkman pumpe sa kontrolerima koje prodajem , no ako se ne prodaju idu u moj tank.

 

Interijer:


- 41 kg živog  kamena, trenutno razbacanog po dnu akvarija i čeka dobru dušu da svojim savjetima i znanjem doprinese slaganju jednog scapea kojim bi se ponosili jer tu nemam dovoljnog znanja
- u pripremi tj. čeka da se složi scape
 
                     40 kg koraljnog pijeska - granulacije 2-5  mm                   
                     20 kg koraljnog pijeska - granulacije sugar size


Rasvjeta:


- DIY inox nosači za rasvjetu - nisam htio bušiti plafon
- DIY led  2000x460 mm
- korišten alu profil za izradu fiksnih grilja u aluminijskoj stolariji i spojen iz tri djela u jedan
bolje će biti vidljivo iz fotki koje ću postaviti kasnije

- 78 kom. 3w led Cool White           12000 K
- 52 kom. 3w led Royal blue            445-455 nm
- 25 kom. 3w led Ultra Violet           400-410 nm
- 05 kom. 3w led Green                   510-530 nm
- 03 kom. 3w led Red                               660 nm

- 10 kom. 1w Royal blue  led (moonlight)  u pripremi da složim dimer jer tuku bez njega opako!
- hlađenje rasvjete u probnom periodu u ljetnim mjesecima je bilo NIKAKVO i temperatura nije prelazila niti minimalne vrijednosti zagrijavanja ledica tako da se termo pasta i šerafljenje svake ledice posebno isplatilo, NO ipak ću postaviti 4 kom 12 V ventilatora  80x80 mm da se vrte zlu netrebalo i oni su u dolasku tako da ....


Ostala oprema:


- Top off sistem (DIY) u završnoj fazi trebam samo napraviti nosače, jedan će biti za RO, a drugi za skimer tako da mi se ne dogodi over skim koji mi se  je dogodio nakon samo 2 dana, tako da nebu on mene  khm.....
- Grijanje: Grijač 300w - bit će  spojen na termostat , moram u ormaru dovršiti jednu kutiju sa prekidačima za svaku utičnicu koja se nalazi kod sumpa ( njih 10 komada) pa ću postepeno puštati sve u pogon preko ormarića, tako da je sada sve pogonjeno preko produžnih kablova što ima svojih posebnih istaživačkih čari !

- Hlađenje će biti  6 kom  8cm 12V ventilatora  spojeno na termostat koji su također u dolasku, no ako se predomislim možda pređem na 12 cm veličinu , no do ljeta imam vremena
- Ph kontroler
- RO uređaj
-dozirka za balling  je u planu , tankovi za otopine već izrađeni



Trenutne vrijednosti parametara:


-nemam pojima, RO vodu sam zasolio po matematičkoj formuli + dodao 100 litara mora sa Žnjana
-u planu je nabavka instrumenta za mjerenje saliniteta i ostalih neophodnih testova koji mi trenutno nisu potrebni.


Od organizama nemam ništa kao ni riba, ali već sada vidim da ću imati velikih problemma kod izbora jer gledajući po forumima sviđaju mi se samo skupe i slabo dostupne vrste, no tako je bilo i sa discusima pa sam ih imao gotovo sve koji su bili na listi želja !!!!
Toliko za sada pa uskoro postavim i slike nekim slijedom kako se projekt razvijao   :up:
 Još jednom svima koje sam do sada gnjavio  VELIKO HVALA !  :zagrljaj:


           


Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #1 u: Prosinac 28, 2013, 16:36:29 poslijepodne »
Nice, veliki akvarij. Neka mu je dug život :)

Gledajući što sve imaš od opreme u oči mi je upala povratna pumpa jer mislim da je 3500 litara premalo za takav akvarij.

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #2 u: Prosinac 28, 2013, 18:29:35 poslijepodne »
Super projekt. Sjecam se nasih ovakvih pocetaka i planiranja i gustanja u izradi svake sitnice  :up:

Nabaci kakvu sliku i ako trebas ikakvu pomoc ili savjet slobodno se javi :)

Offline bokinjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 39
  • Spol: Muški  
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #3 u: Prosinac 28, 2013, 20:42:59 poslijepodne »
Baci neki sliku da vidimo kako izgleda okean  :klap:

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #4 u: Prosinac 28, 2013, 20:51:13 poslijepodne »
Sve skupa impresivno, jedino mi nije jasno zasto si ga odabrao tako duboko 700mm??
Ja istina neznam zbrojiti sve led-ice koje si naveo kao rasvjetu...ali, fucking jaka mora biti da bi 'probila' do dna....
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #5 u: Prosinac 28, 2013, 20:54:25 poslijepodne »
hvala na podršci i svakako ću iskoristiti svaku ponudu pomoći ako zatreba, a i savjeti su dobro došli!
Što se tiće povratne pumpe imao sam sicce od 5000 L i bila je prejaka - tsunami i zamjenio sam ju za ovu koja je super!
Kako kažu nije uvjek najveće uvjek i najbolje !
Slike obećavam do sutra prije podne jer ih prebacujem sa telefona na PC , a sad mi upravo ulaze gosti pa ...  :a01o0:

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #6 u: Prosinac 28, 2013, 21:02:18 poslijepodne »
Sve skupa impresivno, jedino mi nije jasno zasto si ga odabrao tako duboko 700mm??
Ja istina neznam zbrojiti sve led-ice koje si naveo kao rasvjetu...ali, fucking jaka mora biti da bi 'probila' do dna....
evo da i na ovo odgovorim nabrzaka!
70 cm visine - kad odbiješ 6 cm do površine mora ispod te visine  ostaje 64 cm , kad postaviš kamenje u visinu uzme ti 35-40 cm i kaj ti ostane 24 cm. Baš i nije neka visina , neka (daj bože) se koralji razigraju imaju kuda rasti, a ne da ih štucam i sl. Znam da to malo i komplicira za raditi po akvariju, no ima i dubljih zar ne...
Na dno ću stavljati manje zahtjevne koralje za svjetlo , no možda bude svjetla i previše jer kako su tukla bez leća nije bilo za gledat u sobu ,a kamoli u tom smjeru. Sada kada sam stavio leće - MRAK !

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #7 u: Prosinac 28, 2013, 21:21:26 poslijepodne »
Vauuu, svaka čast!
Hehe već vidim da ciljaš na sps-ove.
Uvod ti je odličan i neka je sa srećom ;)

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #8 u: Prosinac 28, 2013, 21:36:21 poslijepodne »
Sve skupa impresivno, jedino mi nije jasno zasto si ga odabrao tako duboko 700mm??
Ja istina neznam zbrojiti sve led-ice koje si naveo kao rasvjetu...ali, fucking jaka mora biti da bi 'probila' do dna....
evo da i na ovo odgovorim nabrzaka!
70 cm visine - kad odbiješ 6 cm do površine mora ispod te visine  ostaje 64 cm , kad postaviš kamenje u visinu uzme ti 35-40 cm i kaj ti ostane 24 cm. Baš i nije neka visina , neka (daj bože) se koralji razigraju imaju kuda rasti, a ne da ih štucam i sl. Znam da to malo i komplicira za raditi po akvariju, no ima i dubljih zar ne...
Na dno ću stavljati manje zahtjevne koralje za svjetlo , no možda bude svjetla i previše jer kako su tukla bez leća nije bilo za gledat u sobu ,a kamoli u tom smjeru. Sada kada sam stavio leće - MRAK !
Hvala na odgovoru...onda dalje nemam sto reci(naglasio da neznam pobrojati ledice :) )...samo potvrditi IMPRESIVNO..cekajuci strpljivo slike  :zagrljaj:
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #9 u: Prosinac 29, 2013, 08:39:29 prijepodne »
ja još uvijek mašem glavom u ne-ne :D :D

Kak misliš-nemaš koralja? A kaj je ovo u mojem podrumu??

Offline Sonny

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 580
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
  • "Life is too short to drink bad wines"
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #10 u: Prosinac 29, 2013, 08:58:19 prijepodne »
Uh nisam znao za ovo, jako dobro  :klap: O-ćemo sli-ke  :D

Zavidne dimenzije , opako (jučer sam napravio prvu izmjenu vode u 400l i već skužio razliku o odnosu na starih 180l, tako da nije lud deda  :D )

 :up:

Offline baica_s

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1936
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: SL.Brod Kaniža 38
  • ulovi i pusti
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #11 u: Prosinac 29, 2013, 09:10:29 prijepodne »
900l vauuuuuu ludilo brale ludilo
 :klap: :klap: :klap:
Slaven Jurkiv 0989815052    035433028
Facebooku "malawi mbune"
[email protected]

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #12 u: Prosinac 29, 2013, 12:19:03 poslijepodne »
evo probna  slika , valjda nebum  nekaj zabrljal, nisam to već duuugo radil. Ako bude dobro pucam polako dalje.
admini ak kaj zabrljam - samo naprijed  :D
« Zadnja izmjena: Prosinac 29, 2013, 12:32:00 poslijepodne od Dubravko »

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #13 u: Prosinac 29, 2013, 12:21:49 poslijepodne »
Vauuu, svaka čast!
Hehe već vidim da ciljaš na sps-ove.
Uvod ti je odličan i neka je sa srećom ;)

vidilica iz Karlovca ! :D

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #14 u: Prosinac 29, 2013, 12:46:58 poslijepodne »
Tu se vidi i taj preeecjenjeni fu*/?#g Venge

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #15 u: Prosinac 29, 2013, 12:55:59 poslijepodne »
Super izgleda. Jesi planirao kakvu ventilaciju ispod? Velik je to volumen i velik ce biti i sump i jak skimmer, kondenzacija ce te ubiti ako ne bude nekakva ventilacija.

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #16 u: Prosinac 29, 2013, 12:58:33 poslijepodne »
ovdje se vide inox nosaći koje sam napravio  (ipak mi je to struka) za rasvjetu koji su učvršćeni za zadnju stranicu ormarića i sa unutarnje strane stranice ojačano sa inox flahom 40x5 te šerafom i maticom pričvrščeno jedno za drugo.
Nisam htio bušiti plafon za rasvjetu

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #17 u: Prosinac 29, 2013, 13:08:54 poslijepodne »
Super izgleda. Jesi planirao kakvu ventilaciju ispod? Velik je to volumen i velik ce biti i sump i jak skimmer, kondenzacija ce te ubiti ako ne bude nekakva ventilacija.
imam tri otvora fi 90 na zadnjoj stranici ormarića za ventilaciju, a i desna strana ormariča gledajući fotografiju se skida kao i prednje stranice.
planirao sam stviti ventilatore na ove 3 rupe , no nekako sam siguran da će mi od direktnog ispuhivanja na zid taj isti i nastradati, a sada više nemogu odmicati to sve od zida kako bi postavio usmjerivače u stranu ili prema gore. Trenutno ima cca nekih 6 cm što mi nije dovoljno za moju "šapu" kako bi išta napravio.Zimi je kod nas uvjek otvoren jedan prozor u kuhinji na "kipu" zbog kuhanja i prozračivanja , a dnevni boravak je sa kuhinjom povezan i aq. je od tog prozora cca 8m  tako da nebi smjelo biti frke. Doduše razgovarali smo ako će biti kakvih problema napravit ću jedan jači ventilator koji će na bočnu stranu preko hidrostata ili timera preko gibljivog crijeva kroz zid izbacivati vlagu, no još prije toga razmišljam da sump poklopim. Trenutno mi hlapi cca 6-8 litara vode dnevno i sve je za sada super!

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #18 u: Prosinac 29, 2013, 13:20:56 poslijepodne »
Sve 5, ali samo da te upozorim da s pokrivanjem sumpa neces se rijesiti ovog problema. U ormaricu je najveci problem skimmer i njegov ispuh zraka koji je obogaćen vlagom. Posto on radi 24/7 i pumpa poprilicno ubacuje zraka u skimmer, taj isti se kroz pjenu vraca (kroz one rupice na kapi skimmera) i to ti radi vecinu vlage u ormaricu.

Gledao sam neki post na stranom nekom forumu kako je tip napravio kao "kapu" za skimmer, kao ljevak, jedan ventilator stavio u vrh kape, njega povezao s flexi crijevom, i to izbacio vani. Kaze da vlage vise nije vidio.

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #19 u: Prosinac 29, 2013, 13:23:57 poslijepodne »
dobra ideja, da vidiš a stalno sam se pitao za kaj služe te rupice , reko vidiš i ti njemci mogu napravit neku grešku u projektu kad ono nemreš ti njih švabo je švabo !

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #20 u: Prosinac 29, 2013, 13:27:56 poslijepodne »
daj molim te probaj naći taj link pa ga tu postavi, već mi se neke ideje vrte po glavi! Balt-Baltazar,Baltazaaar  :D
To nebi trebao biti neki preveliki ventilator i neka pravelika brzina vrtnje već konstantna i srednje brzine tako da bi ventilator bio praktički nečujan , a i netreba biti ljevak več (nagađam) površina da prekrije kapu u cjelosti i na bočnu stranu da izvlači zrak , nešto slično napama u industriji

Offline zzorann

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #21 u: Prosinac 29, 2013, 17:02:54 poslijepodne »
Stvarno zavidna veličina, nadam se de će i moj narasti tako jednog dana  :D Nego jedno pitanje, vidim da ne misliš stavljati sharkman pumpe, a mislim da su one prilično nove (ako se ne varam) pa me baš zanima zašto ih prodaješ? Imam jednu i meni radi super, tiha i baca fini širok mlaz i to još u valovima preko kontrolera.

Offline sparko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 166
  • Spol: Muški  
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #22 u: Prosinac 29, 2013, 20:30:14 poslijepodne »
Sve skupa impresivno, jedino mi nije jasno zasto si ga odabrao tako duboko 700mm??
Ja istina neznam zbrojiti sve led-ice koje si naveo kao rasvjetu...ali, fucking jaka mora biti da bi 'probila' do dna....
evo da i na ovo odgovorim nabrzaka!
70 cm visine - kad odbiješ 6 cm do površine mora ispod te visine  ostaje 64 cm , kad postaviš kamenje u visinu uzme ti 35-40 cm i kaj ti ostane 24 cm. Baš i nije neka visina , neka (daj bože) se koralji razigraju imaju kuda rasti, a ne da ih štucam i sl. Znam da to malo i komplicira za raditi po akvariju, no ima i dubljih zar ne...
Na dno ću stavljati manje zahtjevne koralje za svjetlo , no možda bude svjetla i previše jer kako su tukla bez leća nije bilo za gledat u sobu, a kamoli u tom smjeru. Sada kada sam stavio leće - MRAK !

Jedna mala opaska. Dimenzije su nam vrlo slične, a visina 70 cm identična. Nisam ti siguran da ćeš na tu dubinu /visinu proći samo sa LED-enjacima ;). Ja sam stavio uz T5 i nešto LEDica (hvala Grofu) metal-halide i tek to mi daje pravi intenzitet do pijeska. No, u krajnjoj liniji vidjet ćeš kako će ti koralji napredovati, pa za nevolju možeš uvijek nešto naknadno  iskemijat sa dodavanjem metala.
St/HR

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #23 u: Prosinac 29, 2013, 20:44:22 poslijepodne »
Sve skupa impresivno, jedino mi nije jasno zasto si ga odabrao tako duboko 700mm??
Ja istina neznam zbrojiti sve led-ice koje si naveo kao rasvjetu...ali, fucking jaka mora biti da bi 'probila' do dna....
evo da i na ovo odgovorim nabrzaka!
70 cm visine - kad odbiješ 6 cm do površine mora ispod te visine  ostaje 64 cm , kad postaviš kamenje u visinu uzme ti 35-40 cm i kaj ti ostane 24 cm. Baš i nije neka visina , neka (daj bože) se koralji razigraju imaju kuda rasti, a ne da ih štucam i sl. Znam da to malo i komplicira za raditi po akvariju, no ima i dubljih zar ne...
Na dno ću stavljati manje zahtjevne koralje za svjetlo , no možda bude svjetla i previše jer kako su tukla bez leća nije bilo za gledat u sobu, a kamoli u tom smjeru. Sada kada sam stavio leće - MRAK !

Jedna mala opaska. Dimenzije su nam vrlo slične, a visina 70 cm identična. Nisam ti siguran da ćeš na tu dubinu /visinu proći samo sa LED-enjacima ;). Ja sam stavio uz T5 i nešto LEDica (hvala Grofu) metal-halide i tek to mi daje pravi intenzitet do pijeska. No, u krajnjoj liniji vidjet ćeš kako će ti koralji napredovati, pa za nevolju možeš uvijek nešto naknadno  iskemijat sa dodavanjem metala.
neznam koliko imaš ledica, no ovo što imam tuće ludo. Mućim se sa prebacivanjem fotki sa telefona na pc. pa kad to sredim postavit ću slike gdje se vidi snaga svijetla

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #24 u: Prosinac 29, 2013, 20:48:38 poslijepodne »
Sharkice su potpuno nove i nisam odustao od njih, osobno mislim da su super ali ima traćak nade da bi nešto mogao uskoro dobiti iz njemačke jako povoljno, pa ako se to ostvari onda će to biti cijeli Tunze komplet tako da mi sve ove pumpe neće biti potrebne. Tako da za sada nemam potrebe za njima i prodajem ih kao što i jesu nove! Ako se ne ostvari priča sa Tunze kombinacijom uvijek ih stignem ubaciti u tank

Offline sparko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 166
  • Spol: Muški  
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #25 u: Prosinac 29, 2013, 20:52:27 poslijepodne »
Ma meni ledice nisu glavni nositelji luxa. Popunjavaju rupu u intenzitetu koja nastaje u sredini između dva Haqosa u kojima su T5 i metali. No, ono što ti hoću reći, kada se M-H ugase (timer) a ostanu ledice i T5, nisam baš siguran da bi intenzitet led-a bez M-H bio dovoljan za ekipu na dnu.
St/HR

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #26 u: Prosinac 29, 2013, 21:08:21 poslijepodne »
Nakon nabavke stakla kod dugogodišnjeg prijatelja i poslovnog partnera došlo je na red da se to staklo i poljepi!
Kako nisam htio gnjaviti ekipu sa foruma oko ljepljenja odlučio sam se na opciju usluge ljepljenja akvarija.
Tako se je sve napravilo do samoga kraja bez greške i na samom kraju jedna greška i za mene neprihvatljiva, stranice prejako stisnute i čoškovi akvarija su došli "staklo na staklo". Moja reklamacija , njihov nedostatak vremena uzrokovao je više od mjesec dana stajanja na mjestu, dok me je u istom trenu čekao kamen da se useli u moj tank !!!  GROFE hvala ti na strpljenju još jednom !  :up:
Sve sam na ovom projektu odradio sam i moram reći da je sve klapalo ko Švicarski sat i onda "pljus" jedina stvar koju ne napraviš sam .....
Sada tj. tada se nakon tolikog čekanja i ljepljenje odradilo sve izpočetka i došao je trenutak istine
Kako vidite imao sam i vanjski nadzor moje mlađe pekinezerice  :D
Btw.
tako radoznalog bića još nisam vidio, dok sam se zavlačio pod akvarij u ormar i montirao kanalice, utičnice bilo šta ona mi je doslovce visila na alatu sa kojim sam radio

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #27 u: Prosinac 29, 2013, 21:39:03 poslijepodne »
Nakon dužeg vremena traženja folije za zadnje staklo i već razmišljanja o forexu uspio sam pronaći foliju u komadu i to doslovce u jednoj firmi u samoboru pored koje prolazim gotovo svaki dan brijući da oni drže samo plastiku  :devil:
Kako svi centri imaju standardnu veličinu koja mi nije bila dovoljna ovo je bilo kao melem na ranu!
Znam neki će reči bolje da si išao na crnu , na koju sam i ja preferirao no nagovor žene odustao sam i stavio plavu. Kada smo kasnije čuli opravdani razlog zašto crna boja onda je žena dobila zadatak da svako malo struže koralinu sa zadnje strane. Mislim da će i ova plava biti ok. nekako mi je prirodnija boja.
Btw.
moram se pohvaliti da je pozadina iz jednog komada i da nema niti naaj sitnijeg mjehurića (ipak sam ja djevica po horoskopu)

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #28 u: Prosinac 29, 2013, 22:09:41 poslijepodne »
..... dok me je u istom trenu čekao kamen da se useli u moj tank !!!  GROFE hvala ti na strpljenju još jednom !  :up:

Ma kao što rekoh, nije mi bio problem ... žao mi je samo što smo daleko pa ti nisam mogao pomoći da izbjegneš problem sa onim loše zaljepljenim staklom.


Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #29 u: Prosinac 29, 2013, 22:09:50 poslijepodne »
iz ovih aluminijskih profila sam napravio hladnjak za ledice i na njega postavio i još jednu al. ploču na kojoj se nalaze driveri. Da sam tada znao za napajanje ledica preko pc. napajanja ukupna visina lampe bi mi bila 7 cm niža i bila bi ukupno 8 cm , sada je 15cm i ja sam zadovoljan!  Sve na jednom mjestu i samo jedan kabl, na sve te drivere - 11 komada + 1 za moon light + 4 ventilatora u dolasku. Sve to će raditi po izboru kako isprogramiram preko timera.

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #30 u: Prosinac 29, 2013, 22:23:19 poslijepodne »
da zaboravio sam napisati da sam ledice sve šerafio sa inox šerafima, a predhodno stavljao termo pastu.
Kako ništa nemože proći "glatko" tako ni u ovom djelu izrade, glavice šerafa su bile toliko prevelike da su mi doticale + i - na ledici , a to i nije baš neko sretno riješenje i evo razloga za novu avanturu!
Gdje nabaviti u ovoj našoj vrloj zemljici teflon koji može izdržati bar 100C. JEDVA jedvice  i to u cvječarnici kod Grunfa!
Cijena - boli glava,boli duša sva sreća da Grunf prodaje i ispod stola pa je bila cijena sitnica, a i nije mi trebalo puno nekih 10 cm!
Sad vidim kako je teško vama u manjim sredinama, mislim znao sam no ....

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #31 u: Prosinac 29, 2013, 22:24:33 poslijepodne »
..... dok me je u istom trenu čekao kamen da se useli u moj tank !!!  GROFE hvala ti na strpljenju još jednom !  :up:

Ma kao što rekoh, nije mi bio problem ... žao mi je samo što smo daleko pa ti nisam mogao pomoći da izbjegneš problem sa onim loše zaljepljenim staklom.
nema veze, prava riječ u pravom trenutku je isto puno!

Offline Tomica28

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 223
  • Lokacija: Kremšnita City
  • Algae is 90% of all life in the ocean
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #32 u: Prosinac 29, 2013, 22:49:19 poslijepodne »
Bok Dubravko, gdje si nabavio ovaj alu profil ako nije tajna?

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #33 u: Prosinac 29, 2013, 22:49:21 poslijepodne »
još malo kako sam spojio ledice

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #34 u: Prosinac 29, 2013, 22:54:03 poslijepodne »
Bok Dubravko, gdje si nabavio ovaj alu profil ako nije tajna?
nije tajna !
Feal ili Zekić , nisam 100% siguran od njih dvoje jedan je  jer masu puta jedan nema, drugi ima pa se kemija.
Profil ti je od 6 metara dužine i nemože se kupovati na manje i košta poprilično, kako ja radim al. stolariju ostalo je sa jenog gradilišta i potrošio sam ga na svoj projekt mada znam da sam ga mogao bolje unovčiti, ali samo jednom se živi pa ....

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #35 u: Prosinac 29, 2013, 22:59:03 poslijepodne »
samo moonlight ,kojeg ću dimat jer je prejak. Ima 10 ledica 1w Royal blue i tuku prejako!

Offline zzorann

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #36 u: Prosinac 29, 2013, 23:12:59 poslijepodne »
Bok Dubravko, gdje si nabavio ovaj alu profil ako nije tajna?
nije tajna !
Feal ili Zekić , nisam 100% siguran od njih dvoje jedan je  jer masu puta jedan nema, drugi ima pa se kemija.
Profil ti je od 6 metara dužine i nemože se kupovati na manje i košta poprilično, kako ja radim al. stolariju ostalo je sa jenog gradilišta i potrošio sam ga na svoj projekt mada znam da sam ga mogao bolje unovčiti, ali samo jednom se živi pa ....

Ze Feal ne znam, ali znam da imaju u Zekicu u Zg-u u bijeloj i crnoj boji trenutno, a u Ri u jos nekoliko boja, u ovoj kao od Dubravka, zelenoj itd. Komad je po 6.5m i kosta oko 400-500kn sa pdv-om, ne rezu na manje..

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #37 u: Prosinac 29, 2013, 23:18:31 poslijepodne »
picajzla u horoskopu  :D

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #38 u: Prosinac 29, 2013, 23:23:47 poslijepodne »
picajzla u horoskopu  :D
takav sam po cijelom tijelu  :D :D :D

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #39 u: Prosinac 29, 2013, 23:26:02 poslijepodne »
Bok Dubravko, gdje si nabavio ovaj alu profil ako nije tajna?
nije tajna !
Feal ili Zekić , nisam 100% siguran od njih dvoje jedan je  jer masu puta jedan nema, drugi ima pa se kemija.
Profil ti je od 6 metara dužine i nemože se kupovati na manje i košta poprilično, kako ja radim al. stolariju ostalo je sa jenog gradilišta i potrošio sam ga na svoj projekt mada znam da sam ga mogao bolje unovčiti, ali samo jednom se živi pa ....

Ze Feal ne znam, ali znam da imaju u Zekicu u Zg-u u bijeloj i crnoj boji trenutno, a u Ri u jos nekoliko boja, u ovoj kao od Dubravka, zelenoj itd. Komad je po 6.5m i kosta oko 400-500kn sa pdv-om, ne rezu na manje..
zorane, zakaj imam dojam da bi mi ti mogao neki dobar rabat složiti u budučnosti  :D ;)

Offline zzorann

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #40 u: Prosinac 30, 2013, 18:01:38 poslijepodne »

Ze Feal ne znam, ali znam da imaju u Zekicu u Zg-u u bijeloj i crnoj boji trenutno, a u Ri u jos nekoliko boja, u ovoj kao od Dubravka, zelenoj itd. Komad je po 6.5m i kosta oko 400-500kn sa pdv-om, ne rezu na manje..
[/quote]
zorane, zakaj imam dojam da bi mi ti mogao neki dobar rabat složiti u budučnosti  :D ;)
[/quote]

Ma da, ne znam o cemu pricas, to ja samo onako, pretpostavljam ;) Sto je to rabat, to je neka strana rijec :D

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #41 u: Prosinac 30, 2013, 23:33:54 poslijepodne »

Ze Feal ne znam, ali znam da imaju u Zekicu u Zg-u u bijeloj i crnoj boji trenutno, a u Ri u jos nekoliko boja, u ovoj kao od Dubravka, zelenoj itd. Komad je po 6.5m i kosta oko 400-500kn sa pdv-om, ne rezu na manje..
zorane, zakaj imam dojam da bi mi ti mogao neki dobar rabat složiti u budučnosti  :D ;)
[/quote]

Ma da, ne znam o cemu pricas, to ja samo onako, pretpostavljam ;) Sto je to rabat, to je neka strana rijec :D
[/quote]
skroz si mi sumnjiv  :D :D :up:

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #42 u: Siječanj 01, 2014, 18:50:37 poslijepodne »
evo da se vratimo na slike rasvjete.
Ovo je pogled na gornju stranu rasvjete gdje sam postavio na 4 cm visine od glavne ploče sa ledicama novu al. ploču na kojoj se nalaze svi driveri , a stat će i još 2 dimera sa kojima ću dimati  moonlight i brzinu ventilatora njih 4 komada koji će biti učvršćeni na al.poklopac koji je pripremljen zajedno sa bočnim stranicama i čeka da ga odnesem na plastifikaciju.

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #43 u: Siječanj 01, 2014, 19:41:36 poslijepodne »
ovo izgleda mnogo komplikovano :)

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #44 u: Siječanj 01, 2014, 19:46:10 poslijepodne »
kratki pogled malo na sump
Kako sam predugo čekao na rasplet sa staklom glavnog akvarija, u sampu je skimer čekao na suhom, no i on je dočekao svoje more. Trenutno je samo skimer u sumpu, a u planu je ATS sa kojim se trenutno ne žurim jer mislim da ću ciklirati akvarij cca. 4 mjeseca ako ne i duže. Uz samp sam napravio tank za RO vodu koji je cca 63 litre i njegovu litražu sam svjesno žrtvovao sa 125 litara na manju zbog malog frag tanka koji se nalazi između njega i sumpa. U ljetnim mjesecima ako će biti veća hlapljenja, a mene neće biti duže doma uvjek mogu postaviti bačvu od 200 ili više litara. frag tank sam odlučio staviti iako će neki reči nema potrebe za njime, ali tako sam odlučio sve prije nego uđe u glavni tank ide prvo u "čistilište", ako se ima kaj izvaljati iz kojeg koraja ili slično neka to napravi u frag tanku. Uz ta dva stakla napravio sam tankove za otopine i veličine sam prilagodio otprilike tako kako se koja otopina više troši, no kako vidite 2 kockaste posude svaka ima jednaku litražu (10 L ) kao  i ona jedna uska ali dugačka posuda, osim one uske koja se nalazi između dvije kockaste. Tako sam iskoristio prostor maksimalno, jesam se malo nagnjavio ljepeći tako usku posudu pa mi je malo neuredan silikon po nutarnjim rubovima ,no "nemožeš uvjek novce i ovce"
« Zadnja izmjena: Siječanj 01, 2014, 20:02:16 poslijepodne od Dubravko »

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #45 u: Siječanj 01, 2014, 19:56:35 poslijepodne »
ovo izgleda mnogo komplikovano :)

ustvari nije, ima malko više žica na koje se mora paziti, no ...
sistem je jednostavan izbušio sam na ljevoj i desnoj strani po jednu fi 25mm rupu i stavio u nju gumeni uložak za prolaz žica i na ljevu stranu od svake kolone sam vukao minus, a na desnu stranu plus i označivao ih sa rednim brojem kako bi mi poslije bilo lako spajati na driver. Prije spajanja sam podijelio kolone ledica u skupine kako će se paliti i gasiti preko timera pa sam tako podijelio i drivere u grupe vidi se na ploči kako su razdvojeni. Time sam dobio da kad sam spojio ledice na drivere izlaz drivera sam spoji luster klemama u jedninu i tako poslao + i - na timer koji se nalazi u ormariću. Na taj način sam uspio sve opskrbiti sa strujom jednim  desetžilnim kablom koji nije predebel. Sve druge opcije bi zahtjevale dva kabla , a na to nisam nikako mogao pristati, ružno mi je vidjeti masu kablova oko akvarija (horoskop  :D)
« Zadnja izmjena: Siječanj 01, 2014, 20:03:49 poslijepodne od Dubravko »

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #46 u: Siječanj 14, 2014, 21:15:16 poslijepodne »
kako su se Kineski poštari uljenili i očekivane sitnice kasne pa nemogu završiti neke sitnice vezane za struju i el.ormarič, odlučio sam se za slaganje grebena. Nikada nisam takvo što radio pa je ishod nepoznat, no odvažio sam se pa šta bude, naravno imao sam pomoć u mojoj dragoj ženi tako da smo zajedno "krivi za sve".
Probat ću postaviti link na you tube, ako ne uspije - radim na tome i to radim prvi put!
PS.
Takvi smo mi koji smo se učili pisati sa olovkom i gumicom!  :D :D

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #47 u: Siječanj 16, 2014, 15:12:35 poslijepodne »
Bravo Dubravko na rockscape-u, meni se sviđa jako! :up:

Sad samo oprezno s koraljima koje ćeš montirat gore... planiraj "2 godine unaprijed" i nemoj naselit koralj kojeg nećeš moć skinut sa kamena a da ne devastiraš reef. ;)


Offline Grale

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1916
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #48 u: Siječanj 16, 2014, 15:22:07 poslijepodne »
Volim pratit ovakve doktorske radove  :up:

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #49 u: Siječanj 16, 2014, 17:41:44 poslijepodne »
dečki hvala na pozitivi!
Već sam mislio da sam nešto grdo ˇ"khm"  kad dva dana nitko da pokudi ni da pohvali?!!
Malo je mutan video pa kad ulovim ženin mob. opalim koju fotku.
Stina računam na pomoć oko planiranja koralja onako ugrubo!  :up:

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #50 u: Siječanj 16, 2014, 20:56:38 poslijepodne »
Promaklo mi ovo. Odlicno si sastavio scape, i prosto sam ljubomoran kada neko moze ovako slagati scape na "suhom", mozes napraviti sto god zamislis. A onako dok je vec more u tanku, a zivi kamen, pa nemoze dugo van vode biti, pa vlazi ga, pa se cement ili epoxy ne osusi, pa prebacuj u tank, pa se negdje odvoji, pa psujes sve i svasta, ajme ajme, ovo mi je bio najgori dio slaganja tanka. A ovo je super, terase si dobro napravio, mozda malo previsoko oni vrh desno (uvijek racunaj na rast koralja), jer sigurno da ces na vrh staviti neke koji vole svijetlo, a vecina tih koralja voli rasti u visinu :) Ali vec ces ti sloziti tocno koje koralje staviti tu da ne idu previse u visinu i nema problema ;)

Jos jednom dobar posao, a pogotovo pohvala zeni na ispomoci. Ja znam iz svog primjera sto to znaci imati stalnu ispomoc u radu oko tanka  :up:

Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1218
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #51 u: Siječanj 16, 2014, 23:12:24 poslijepodne »
Nekako gledam ovaj filmić, i nisam siguran da tu ima 900 litara.. si siguran da si ga dobro izmjerio? :D
Inaće, za ovu fazu skroz solidno izgleda..
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Moj prvi Reef - 900L
« Odgovori #52 u: Siječanj 17, 2014, 17:56:00 poslijepodne »
Vipko :  od zadnje terase na desnoj strani do površine mora ima 30cm. istina možda je moglo malo dolje , no kamen je tu sam sebi našao mjesto - mislim tu je sjeo onako baš da skoro sam sebe  nosi tako da ...
Možda da sam imao još jedno 2-3 komada koji da su bili malo veći cca. 5kg mogao je skroz desni greben biti malo deblji u podnožju, no doći će koralji sa svojim kamenjem tako da će se popuniti.

Seba : matematika kaže 910L no ....  znaš kako konobar zbraja 2+2=5 , zamisli si sad  kako  bravar zbraja na obračunu mušteriji !!!  :D :D :D