Svibanj 12, 2024, 00:35:35 prijepodneNajnoviji Član: Davidunipt

Autor Tema: Ubrzano disanje malawaca  (Posjeta: 2206 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Ubrzano disanje malawaca
« u: Svibanj 21, 2011, 05:01:54 prijepodne »
ovako pitanje jedno, al neznam dal da ga uopce postavljam, ali ajde pošto sam vec krenuo, pa ako tko zna sto tocno to jest, bit ce mi drago, svaki savjet i preporuka dobro dode..
Inace imam malawce i primjetio sam na njima da nekako ubrzano dišu, sad me zanima dal je to opasno ili nije neka velika briga za paniku? Inace u akvariju nema nikakvih bolesti, cisto je, ribe su zdrave, negube boju, agresivne kao i svi ostali malawci, jedu sasvim okej, tj sve u svemu, iste kao uvijek mi se cine.. Pa ako je netko imao iskustva s time, slobodno neka napise stogod..

Hvala unaprijed!

Offline DRC VZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1325
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Varazdin
Odg: Ubrzano disanje malawaca
« Odgovori #1 u: Svibanj 21, 2011, 07:16:37 prijepodne »
a gle moze biti od stresa (hvatanja riba mrežicom) ili imas preagresivnih par komada ili si mjenjao vodu jer i izmjena vode moze biti uzrocnik toj bolesti , ili neodgovarajuca ishrana

Offline tarantula 87

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1673
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Varaždin
Odg: Ubrzano disanje malawaca
« Odgovori #2 u: Svibanj 21, 2011, 09:40:58 prijepodne »
To je inace znak visokog postotka amonijaka u vodi...trebao bi promijeniti 1/3 vode za početak..Kad si zadnji put mijenjoa vodu?

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Ubrzano disanje malawaca
« Odgovori #3 u: Svibanj 21, 2011, 12:35:28 poslijepodne »
al nisam ih hvatao odkad sam mjenjao sve u akvariju, znaci prije nekih cca 2,3 tjedna.. sto se tice agresivnog, svi su na svoj nacin, ali nema nekog koji je glavni..
a vodu sam mjenjao prekjucer, nekih 30%, mozda malo vise.. al ribe su u potpunoj normali, nit se na njima primjeti da su bolesne, nit gube boju, jedu normalno, krecu se kak treba, mrijeste.. neznam koji je tocno problem..

Offline DRC VZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1325
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Varazdin
Odg: Ubrzano disanje malawaca
« Odgovori #4 u: Svibanj 21, 2011, 14:53:47 poslijepodne »
a budes vidio kroz kojih dva , tri dana a neznam ono kaj sam ti napisao tako kazu da je uzrocnik bolesti za brzo disanje kod ciklida

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Ubrzano disanje malawaca
« Odgovori #5 u: Svibanj 21, 2011, 17:21:34 poslijepodne »
a budes vidio kroz kojih dva , tri dana a neznam ono kaj sam ti napisao tako kazu da je uzrocnik bolesti za brzo disanje kod ciklida
da budem vidio za koji dan, ali vec ih promatram nekih tjedan dana.. mislim da bolesti nemaju, a sad da ispunjavam upitnik bolesti, mislim da nemam bas dobar razlog za to, jer ribe su sasvim u redu, jedino ubrzo dišu, sad sto je to tocno, stvarno ni ja neznam.. znam da moze biti od stresa i hvatanja mrezicom, uznemiravanja i td.. ali to im cinim slabo, jedino dok im cistim akv generalno.. budem javio rezutate ak se sto promjeni..

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Ubrzano disanje malawaca
« Odgovori #6 u: Svibanj 22, 2011, 12:23:40 poslijepodne »
evo da malo dodam novosti, iako nije novost, isto je kao i od jucer i ostalih dana, i dalje ubrzano dišu, stavio sam im jos jednu dodatnu pumpu za zrak jucer, ali sve isto kao inace.. hm..  :roll: neznam dal je to normalno kod njih, al inace mi nikad tako nije bilo, ili ih ja stvarno dobro nisam promatrao..  :)

Offline kikoporto

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1470
  • Spol: Muški  
  • M A L A W I
Odg: Ubrzano disanje malawaca
« Odgovori #7 u: Svibanj 22, 2011, 17:31:21 poslijepodne »
ako ti je voda u redu, onda ih previše hraniš, probaj ih ostaviti da ne jedu dva dana pa javi šta se desilo
Virovitica - Brezovica

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Ubrzano disanje malawaca
« Odgovori #8 u: Svibanj 23, 2011, 09:54:27 prijepodne »
Pozdrav Alen,

znaš i sam da ti možemo dati konkretan odgovor samo ako detaljno ispuniš Upitnik o bolestima riba.

Čekamo.........  :zagrljaj: :zagrljaj: :zagrljaj:

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Ubrzano disanje malawaca
« Odgovori #9 u: Svibanj 25, 2011, 01:52:07 prijepodne »
AKVARIJ:
-   dimenzije/litraža - 100x50x40v = 200lit
-   temperatura - 26 stupnjeva
-   parametri vode: pH, NO2, NO3, GH i KH - Nemam pojma, samo znam da je tvrda
-   vrijeme od pokretanja akvarija - 3 tjedna
-   kad su nakon pokretanja akvarija useljene prve ribice - na isti dan pokretanja akv, jer je voda u njemu bila zaciklirana, jer je iz starog setupa..
-   koliko često i koliko mijenjate vode - Svaki tjedan po 30-40 %
-   da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija - Da,
  
FILTER:
-   model filtera (unutrašnji ili vanjski) i koliki je protok (koliko litara/sat) - Vanjski filter Haqos expro 1200 + protocna pumpa 1100l/h
-   način i periodi čišćenja filter materijala - jos nisam, jer je nedavno pokrenut,
-   što imate od filter materijala u akvariju (spužva, aktivni ugljen, keramika, vata...) - spužva, vata i keramika

OSTALA OPREMA:
-   panjevi i kamenje te ima li sluzi na panju ili na kamenju i podlozi - nemam panjeve, samo kamen i nema sluzi
-   grijač - 150w
-   pumpa za zrak - Da
-   CO2 sustav – kakav - Ne
-   koju kemiju dodajete u akvarij? (Gnojiva za biljke, sredstva za pripremu vode i dr.) - easy life ffm

STANOVNICI:
-   popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka - 3x pseudotropheus ornatus, 7x socolofi, 1x demason, 1x saulosi, 2x labeotropheus fuelleborni, 1x labidochromis sp.Perlmutt, 2x metriaclima estherae, 8x greshakei, 3x neolamprologus leleupi, 3x pseudotropheus tursiops, 3x kadango borley, 3x elongatus mpanga, 1x pleh.
-   starost ribica - od 4 mjes, pa nadalje
-   ima li potencijalnih „terorista“ - Ne
-   hranjenje – koliko često hranite ribe i kojom hranom (da li je prošao rok trajanja) - 2 puta dnevno (u jutro i navecer), sera granugreen cichlid i dajana cichlid listici

PROMJENE:
-   promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna (nove ribice, biljke, oprema) - novi stanari 3x borley kadango i 3x elongatus mpanga.
-   promjena kvalitete vode (zamućenje, miris) - Ne, uvijek ista
-   da li vam trunu (propadaju) neke biljke - Ne, nemam biljke

SIMPTOMI:
-  detaljan opis simptoma - Radi se o ubrzanom disanju svih riba u akvariju, krenulo je ajmo reci cim sam startao akvarij iznova. Inace ribe su zdrave kako mi pokazuju, nema drugih uzroka bolesti, jedu normalno, kakaju normalno, sve u svemu ribe su sasvim normalno, osim ubrzanog disanja.
-  promjene na koži, na perajama ili škrgama, očima... - nema nikakvih promjena,
-  da li uzima hranu, disanje, ponašanje (da li se sakriva...) - uzima hranu normalno, disanje ubrzano kako sam vec naveo, ponasanje normalno.
-  kakav izmet imaju ribe (normalan ili končasto sluzavi ili končasto zamučeno-bijeli ili...) - normalan
-  kad su se simptomi prvi puta uočili - prije 2,3 tjedna
-  pokušaj liječenja, kojim lijekom/lijekovima - nisam pokusavao, al bi rado
-  koliko je ribica bolesno, da li je bilo uginuća? - nije bilo uginuca, a sve disu ubrzano.
-  stanje ostalih stanovnika - svi disu ubrzano.

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Ubrzano disanje malawaca
« Odgovori #10 u: Svibanj 25, 2011, 02:00:15 prijepodne »
Pozdrav i tebi plavi.. evo ispunio sam upitnik, pa se nadam da ces uspjeti naci neki razlog sto tocno jest u akvacu i zasto ubrzano disu ili bar navesti nesto sto bi moglo biti..
hvala ti unaprijed, a i svima ostalima tko je htio pomoc..  :up:

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Ubrzano disanje malawaca
« Odgovori #11 u: Svibanj 25, 2011, 10:10:22 prijepodne »
Daj mi reci da li si isciklirao filter materijal?

Da li postoji mogučnost da izmjeriš NO2, NO# i fosfate?

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Ubrzano disanje malawaca
« Odgovori #12 u: Svibanj 25, 2011, 14:32:58 poslijepodne »
Daj mi reci da li si isciklirao filter materijal?

Da li postoji mogučnost da izmjeriš NO2, NO# i fosfate?
filter je bio zacikliran, tako sam ga i kupio od jednog kolege..  :)
hm, nemam s cim izmjeriti, moram uzeti to za mjerenje.. samo mi reci sto tocno moram uzet, jer nisam nikad mjerio nista oko vode, pa tak da nemam nekog iskustva u tome..  :-[

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Ubrzano disanje malawaca
« Odgovori #13 u: Svibanj 25, 2011, 14:41:06 poslijepodne »
Čekaj, kako si kupio zaciklirani filter?

Ako sam dobro razumio ti si doma donio filter u kojem je bila voda?

Za amatere su dovoljne JBL-ove trakice 5u1 one nisu previše precizne ali su dovoljno dobre da pokažu ako se radi o nekom poremećaju a to nam je sasvim dovoljno da reagiramo na vrijeme.

Što se tiće ubrzanog disanja riba to je najčešće znak povišene razine nitrata i amonijaka te fosfata u akvarijskoj vodi. Škrge imaju malo crveniju boju, ribe se brže umaraju, više se odmaraju i miruju itd.

Drugi uzrok mogu biti škržni paraziti ali onda im se ponekad zatvara, odnosno, "zalijepi" jedan škržni poklopac, češu se o kamenje i sl.

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Ubrzano disanje malawaca
« Odgovori #14 u: Svibanj 25, 2011, 16:27:28 poslijepodne »
Čekaj, kako si kupio zaciklirani filter?

Ako sam dobro razumio ti si doma donio filter u kojem je bila voda?

Za amatere su dovoljne JBL-ove trakice 5u1 one nisu previše precizne ali su dovoljno dobre da pokažu ako se radi o nekom poremećaju a to nam je sasvim dovoljno da reagiramo na vrijeme.

Što se tiće ubrzanog disanja riba to je najčešće znak povišene razine nitrata i amonijaka te fosfata u akvarijskoj vodi. Škrge imaju malo crveniju boju, ribe se brže umaraju, više se odmaraju i miruju itd.

Drugi uzrok mogu biti škržni paraziti ali onda im se ponekad zatvara, odnosno, "zalijepi" jedan škržni poklopac, češu se o kamenje i sl.

da kupio sam ga, bio je pun vode, al sam tu vodu istresao i malo ga ocistio, tako da ipak sam ga prebrzo pokrenuo.. mozda moze biti zbog toga?
budem otisao kupiti te trakice pa cu izmjeriti i javiti.. al ovo sto si dole napisao, sve je tako, bas sam ih malo promatrao, dosta se odmaraju i cešu od pijesak, ali ne bas stalno, ali cesce ego inace..
hvala na odgovorima!  :)

Offline Mins

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 237
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb
  • I mala riba je - riba.
Odg: Ubrzano disanje malawaca
« Odgovori #15 u: Svibanj 25, 2011, 19:31:39 poslijepodne »
Samo da primjetim kako bakterije u filteru baš ne preživljavaju bez redovitog kruženja vode...zato ja svoje imam max iskopčano pola sata dok mjenjam vodu. Bez obzira što je voda stara i filter, ako si dodavao dio nove razina amonijaka ti se možda povisila. Plus, bilo je temperaturnih promjena ovaj tjedan. Bez testera nećeš ništa znati. NH3/NH4 uz  pH se tek vidi kakvo je stanje. Pogledaj si sliku ciklusa na sredini strane http://www.kokosgoldfish.com/cycle.html. Ja sam svojoj zlatnoj kad je bila u karanteni znala mjenjati svaki dan do 50% ako su testeri pokazivali porast amonijaka. Naravno temperiranu i sa FFM odstajalu. Nekad se mjenja i 70% i ubacuje se toxivec, sve zavisi od vrste ribe i rezultata testa. Ako se bilo šta mrda po akvariju, a nemaš puno iskustva, a čak niti onda bez testova se ne može. Bar se ja ne bih usudila jer ne valja niti mjenjati vodu bezveze pa samo šokirati ribu.

Dodatno, ako je slučajno previsoka temperatura (ne znam od do temperaturni raspon za malawi); ako nemaš stanovnika koji iskaču, otvori poklopac i smanji period osvjetljenja, tak sam ja kad su moje neonkice u tropskom od vrućine prošle godine "dahtale". Mrak će ih smiriti i neće se dodatno voda grijati.
« Zadnja izmjena: Svibanj 25, 2011, 19:44:50 poslijepodne od Mins »
Pet ribljih sloboda: site i kvalitetno hranjene, u ugodnom okruženju, bez ozljeda, boli i bolesti, sa slobodom prirodnog ponašanja i izostankom stresa i strahova.