Travanj 28, 2024, 11:24:48 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: početnik - tražim savjete iskusnijih  (Posjeta: 4447 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Tompa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 498
početnik - tražim savjete iskusnijih
« Odgovori #25 u: Travanj 25, 2007, 13:25:00 poslijepodne »


Citat: riky&iwa
poput anubiasa, paprati itd. i sl., da li da za njih koristim supstrat i lijepo ih zasadim...


što se tiče rasvjete, imam dvije lampe, jednu sun-glo 20w, a drugu neke firme, piše, lampa za fresh water (slatku vodu) 18w, dal je to ok rasvjeta za ove ''početničke'', tj. manje zahtjevne biljke?



Anubiase i paprat zavežeš flaksom za kamen ili panj i pustiš da rastu. Povremeno dodaj tekuće gnojivo. Nemoj pretjerati jer te biljke ne rastu brzo i ne troše puno hraniva pa će ostatak nepotrošenih tvari služiti za rast nepoželjnim algama. Nemoj ih saditi u podlogu.


Ovo svjetla je dovoljno za anubiase i paprat. Možeš pod to svjetlo staviti i neke druge manje zahtijevne biljke poput Hygrophile ili nekih Echinodorusa.

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
početnik - tražim savjete iskusnijih
« Odgovori #26 u: Travanj 25, 2007, 13:30:00 poslijepodne »


Tetrini filteri su u pravilu dobri, bez obzira bili vanjski ili unutarnji. Ja sadimamu funkciji vanjski, jako sam zadovoljan. Imao sam iunutarnji, ali kakoimam velike prljaviće (zlatne), prešao sam na vanjski jer su oni za njih efikasniji!Tetrini filter imaju uglavnom crne spužvice, i zaista su ono kaj piše!


Za ribice poslušaj akvariste koji se bave tropiskim ribicama! Sijamaca trenutno imaš u Viliju, a dobit će navodno i u Tukanu! Nedavno su imali i u Belugu.


Biljke imaš (barem ovih dana) trenutno najbolji izbor u Tukanu, i dobre su kvalitete! Svi će ti, bez obzira na složenost izgajanja biljki, savjetovati supstrat i na njega podlogu kakvu želiš. Ja imam supstrat samo oko korijena biljaka, gnojim 1 x mjesečno s pola količine tekućeg gnojiva i tableticama (ovisno o veličini biljke, pola ili jedna pod korijen). I dobro je, osim što mi ribice srede malo mekše biljke (zločestići...).


Sretno, i dobru zabavu s najljepšim hobijem na svijetu!

Offline Kori

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
početnik - tražim savjete iskusnijih
« Odgovori #27 u: Travanj 25, 2007, 15:45:00 poslijepodne »

Citat: riky&iwa

...tako da æu ja u njega staviti tu grubu
spužvu i eventualno onu vatu za akvarije, jer ako je ta gruba spužva
tvornièki stavljena i ako na pakiranju piše da je za sve, onda valjda
je, možda ne tolko kvalitetno, ali tetra ipak veæ dulji niz godina radi
te proizvode, pa valjda znaju? ili? koja su vaša mišljenja ili
iswkustva s njihovima unutarnjim filterima ako ih je ko imo?



Nemoj unutra stavljati vatu zato jer ces samo smanjiti protok filteru ili ga cak zastopati. Postoji unutarnji filter koji ima vise mogucnosti sto se filter materijala tice, Eheim Aquaball, nesto je skuplji od Tetre.

I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline riky&iwa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 108
početnik - tražim savjete iskusnijih
« Odgovori #28 u: Travanj 27, 2007, 10:29:00 prijepodne »
kolko treba cm bit5i dubok taj sloj supstrata oko biljke kada ga stavljam? kolko to dugo drži, tj. nakon koliko bi trebao umetati oko biljke te tabletice?
 

Offline Kori

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
početnik - tražim savjete iskusnijih
« Odgovori #29 u: Travanj 27, 2007, 22:04:00 poslijepodne »
Ako mislis imati dosta bilja u akvariju onda ti je potreban sloj sljunka od negdje 5-10cm. Substrat se najcesce postavlja na dubinu 1/3 podloge. Znaci, prvo stavis 1/3 sljunka (podloge) u akvarij, onda stavis substrat i na kraju to sve prekrijes sa ostale 2/3 sljunka. Kupovni substrat traje oko 2-3 godine.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org