Travanj 27, 2024, 07:40:51 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu  (Posjeta: 19520 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« u: Prosinac 21, 2011, 19:55:56 poslijepodne »
Evo nekoliko uočavanja promatrajući fotografije s kojekakvih natjecanja i galerija u razdobljima od nekoliko godina...

 ...za dizanje iz mrtvih u ovom podforumu, makar i s dizanjem tlaka - "efekt kave" if ju lajkajte. :D



Nakon vladavine dutch-a svi su se zakačili za nature novitet. Tijekom godina on se ispraznio i ohladio, gotovo da više nema postavke koja nije reciklirana, a sve su imale istu izjavu: slaviti prirodu na način da su "prirodniji od same prirode", tj. oponašanje kopnenih pejsaža "netaknute" prirode pod vodom?
Sve izlazi iz formata u svom okviru vremena... Tj. vrijeme gazi sve. Što se vrati, proglašava se "retrom".

Ukoliko akvarij nije "nature" a nalazi se u aquascaping kategoriji za njega se često (krivo) kaže da je pod utjecajem jungle-a ili dutcha.
 Dutch je vrlo strogo određen stil, rezerviran za rijetke pa se u posljednje vrijeme javljaju termini "dutch" (dutch van okvira dutcha zbog premalih dimenzija stakla, manjka "ulica", krivog odabira riba, krivog smještaja u prostoru...) i "superdutch" (ili pravi dutch, onaj klasični koji poštuje nizozemska "superpravila").

 Jungle je nešto suprotno od dutcha - svjesno kršenje pravila dutcha u svrhu modifikacije ili zbog nemogućnosti poštivanja pravila ili jer to nekome baš odgovara, a na kraju ispada da je i svaki "početnički" akvarij ili "napredni" rasadnik "jungle akvarij" a to nije... Ili ono što se ne zna ili ne može drugačije definirati bude utrpano u "jungle" ladicu skupa s 30-litarskim akvarijem s plekićem Darkićem i 2 bettana koji se mlate oko plastičnog fikusa na ružičastom šljunku.

Opet neke se stvari polako kristaliziraju.

Je li akvarij nastao pod utjecajem "Avatara" akvarij u "nature stilu" ili je ipak "statement akvarij"?



Je li takav u istoj kategoriji kao ovaj, hommage trash filmu:



 Pojavljuju se akvariji inspirirani stilovima i utjecajima "izvana", kako je počeo baš i "nature stil"
: filmovima (Oliver Knott i lubanje u akvariju s piranama), politikom (IAPLC 2011 96 Borat Sagdiyev_Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan - koji je jungle akvarij i polupismenim naslovom i načinom slaganja ismijava USA i "melting pot" efekt), glazbom (punkerski akvariji, rokerski..), anti-aquascapingom (svjesnim i namjernim kršenjem pravila radi aquscapinga samog), poluumjetničkim pravcima (steampunk) koji nalik dutchu (koji mora biti vizualni fokus unutar životnog prostora, i DIY i "custom" pristup je većinom obavezan), uključuju poseban pristup modifikaciji i uređenju akvarističke opreme da nalikuje samostalnoj instalaciji i smještaju akvarija kao i uređenju unutar stakla...

Čini li mi se samo ili su ljudi sve maštovitiji i ima sve više "statement" akvarija? Moguće i novih stilova i podstilova...?

Još jedno pitanje:

gdje aquascape staje ("podvodno vrtlarstvo" koje koketira sa svakojakim ljudskim djelatnostima) a gdje počinje npr. maketarstvo..?




  Za kraj evo jedne male parodije na "nature stil", ono u što se pretvorio (konkretnije "iwagumi postavke"):

-Kad god probam preuredit akvarij u Iwagumi, nakraju završim s džunglicom.

Iwagumiji me uznemiravaju.

-U kom smislu?

Pa ono - 3 kamena s ramena u travicu i pokoji leptirić u staklu sa skupom opremom koja kompenzira nečiji manjak centimetara. Sve izgleda jako umjetno a kao jako je u skladu s prirodom (pored kamenjara u staklu na nuklearni pogon stoje plazma, Playstation, crveni Marlboro i raspelo), Azijski koncepti posred Balkana itd. To mi je nekakva dotepenska akvaristika.
Ne razmem ni kaj pa je to konvencijonalno i mejnstrim. Il' je, il' nije, od trećeg me vijuge svrbe.

 ;)

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #1 u: Prosinac 21, 2011, 22:37:05 poslijepodne »
Od 41 glasa, glasa čuti nije..

 Moguća objašnjenja:

1. U Hrvata (i uvijek dobrodošlih rijetkih stranaca na ovom forumu!) bitnija je umješnost no li umjetnost pa se i na taj navodno jako bitan aspekt nikada ne gleda.
     Bojim se pomisliti da se radi samo o prestižu i egu određenih pojedinaca.
2. U naših akvaskejpera ima jako puno pravih umjetnika, larpurlatista, koji umjetnost žive i rade samo radi umjetnosti same i puštaju gledatelju njihovo umjetničko djelo gledati i tumačiti vlastitim očima poštujući jednu postulu: umjetnik nikada ništa nije rekao niti je htio reć', on samo postavlja kostur bezbrojnih umjetničkih djela bezbrojnim očima koje ga gledaju..? Ti larpulartisti nikada ne izražavaju osobni stav, mišljenje ni kritiku ni u vezi čega, a kamoli da bi zasadili možda sjeme ideje u nečiji um preko svoga djela, toliko su bezazleni...
3. Jednostavno su bitnije teme ovoga podforuma "Amazonia- da ili ne", "zašto mi cuba raste uvis, po stoti put", "trebam li kamen pomaknuti ulijevo ili udesno"..?
« Zadnja izmjena: Prosinac 21, 2011, 22:40:54 poslijepodne od Iris »

Offline astralis

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 187
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Novska
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #2 u: Prosinac 21, 2011, 22:45:03 poslijepodne »
someone seems to get bored*?  :D
eruption of emotions

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #3 u: Prosinac 21, 2011, 22:50:28 poslijepodne »
someone seems to get bored*?  :D

Maybe got an assignment. How 'bout a more thoughtful reply to this topic? ;)
Per aspera ad astra, Astralis, per aspera ad astra...

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #4 u: Prosinac 21, 2011, 23:15:10 poslijepodne »
Evo mog mišljenja, neda mi se ići okolo naokolo pa ću biti direktna.

Iwagumi - 3 kamena s ramena na livadi? Naručiš karton bilja od Tropice, kamenje od ADA-e i imaš skejp u jedno popodne.  Boooooriiing...

Nature - Slapići od vate i zrcala koja glume jezerca + oblaci na pozadinskoj tapeti. Toliko o "nature" stilu  :D


Kad prolistam galerije "fensi" natječaja ja neznam u kojoj sam godini, kojem natječaju, sve mi to izgleda isto, iz godine u godinu, već viđeno...

Zato kažem da mi je ovaj elijen trash akvarij sa lubanjama fe-no-menalan! Pa pogledajte taj postav hardscapea (lubanja :D ) taj mračni ugođaj prašuime, i odlično pogođen odabir riba. A prije svega ORGINALAN!

Offline Orlando du

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 59
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Dubrovnik
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #5 u: Prosinac 21, 2011, 23:16:45 poslijepodne »
Kako je pobogu napravio ono plutajuce cudo

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #6 u: Prosinac 21, 2011, 23:33:03 poslijepodne »

Zato kažem da mi je ovaj elijen trash akvarij sa lubanjama fe-no-menalan! Pa pogledajte taj postav hardscapea (lubanja :D ) taj mračni ugođaj prašuime, i odlično pogođen odabir riba. A prije svega ORGINALAN!

TOOOOO KOKA!  :zagrljaj:
Zanimalo me kak' to izgleda uživo, nažalost nisam bila "orginalna" niti sam Knott da mi sve ide od ruke...
(moj potpis, Natječaj:
Dobila sam već puno kritika da je majmunska lubanja bila u neprirodnom položaju i da se vidi da ne gledam CSI.
... Pitam se tko je još ovo primjetio (privitak).  :D :D :D

@Orlando: vjerojatno ima kakav štapić na rubovima stakla s kojih taj "otok" visi na flaksu. Il' nekaj drugo, valjda nije photoshop.  :D



Offline ZeleniMrav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1423
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Stockholm, Sweden
  • You'll Never Walk Alone
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #7 u: Prosinac 21, 2011, 23:44:26 poslijepodne »
Zato kažem da mi je ovaj elijen trash akvarij sa lubanjama fe-no-menalan! Pa pogledajte taj postav hardscapea (lubanja :D ) taj mračni ugođaj prašuime, i odlično pogođen odabir riba. A prije svega ORGINALAN!

Skull island je cudo od akvarija da,ima slika cijele te prostorije i stvarno sve izgleda fenomenalno kako se uklopilo,nesto svjeze recimo.
Inace ni meni ti akvariji sa natjecanja nisu bas nesto,svi su vise manje isti,isti princip,isto bilje tj. mahovina....boring....

Zanimalo me kak' to izgleda uživo, nažalost nisam bila "orginalna" niti sam Knott da mi sve ide od ruke...
Dobila sam već puno kritika da je majmunska lubanja bila u neprirodnom položaju i da se vidi da ne gledam CSI.

Tvoj postav sa lubanjom ne zelim vise komentirati ;)
Recimo samo da mi je bio jeziv :D

A kaj se tice aquascapea,on me opcenito ni ne zanima,mozda bi me zanimalo da imam imalo smisla al ovako mi je dovoljno da uzivam u uzgoju bilja,znaci moj akvarij=farma!

« Zadnja izmjena: Prosinac 21, 2011, 23:49:07 poslijepodne od ZeleniMrav »
20l vanila
North: Unfinished business
“Look deep into nature, and then you will understand everything better.” AE

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #8 u: Prosinac 21, 2011, 23:45:56 poslijepodne »
Da se taj postav još malo zagustio i da je lubanja dobila zelene algice, mozda malo mahovine.. prigusena svjetla i to je to  ;)

@Orlando  neznam kako je autor riješio, ali ja bi otok zavezala flaksom za viseću rasvjetu ;)

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #9 u: Prosinac 21, 2011, 23:50:04 poslijepodne »
u meni vecina tih "skejperskih" postava izaziva odusevljenje na prvi pogled, bez obzira jel dutch, iwagumi,nature....... No na treci pogled mi se ukljucuje i mozak koji kaze da tako nesto nema sanse da se nadje u prirodi (prvi i treci iz prvog posta). Nakon pola sata uz takve akvarije zakljucujem da je za mene zapravo "jungla" ili nesto u tome smjeru. Uglavnom, tank u kojem nis nema pretjerano smisleni raspored i u kojem sve izgleda nabacano kao da se bori za svoj zivotni prostor.  

Offline ZeleniMrav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1423
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Stockholm, Sweden
  • You'll Never Walk Alone
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #10 u: Prosinac 21, 2011, 23:55:25 poslijepodne »
Uglavnom, tank u kojem nis nema pretjerano smisleni raspored i u kojem sve izgleda nabacano kao da se bori za svoj zivotni prostor.  

Uf,ja sam totalna suprotnost.....da se mene pita svaka biljka bi bila na svome mjestu,u svome kvadraticu....toliko o aquascapeu :-[
Samo bilje po sebi mi je dovoljno lijepo da mu se divim a za kreativnost i umjetnost sam oduvijek bio tudum pa ne zelim ni pokusavat...
20l vanila
North: Unfinished business
“Look deep into nature, and then you will understand everything better.” AE

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #11 u: Prosinac 21, 2011, 23:58:53 poslijepodne »
u meni vecina tih "skejperskih" postava izaziva odusevljenje na prvi pogled, bez obzira jel dutch, iwagumi,nature....... No na treci pogled mi se ukljucuje i mozak koji kaze da tako nesto nema sanse da se nadje u prirodi (prvi i treci iz prvog posta). Nakon pola sata uz takve akvarije zakljucujem da je za mene zapravo "jungla" ili nesto u tome smjeru. Uglavnom, tank u kojem nis nema pretjerano smisleni raspored i u kojem sve izgleda nabacano kao da se bori za svoj zivotni prostor.  

IAPLC 2011., 96. mjesto, naslov: Borat Sagdiyev :Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan :D :D kao za tebe:



 ;)

Al' naš' kaj..? I meni se to sviđa..


Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #12 u: Prosinac 22, 2011, 00:11:42 prijepodne »
hah,to je sve umjetnost a umjetnost je "vesela" i nisam umjetnički tip baš,više sam za dobar čevap  :D e sad..ovo Nature style nije prirodni izgled podvodnog svijeta već imitacija prirode(land scape ali pod vodom,aqascape)..u akvarij,kao što je Iriš i napisala.
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #13 u: Prosinac 22, 2011, 00:12:51 prijepodne »
e, to.Borat.  :D I taman da ti neka biljka propadne ili nesto, to i dalje izgleda jednako. Dok na onim uredno podisisanim livadama jedna trula vlat trave strsi kao drek u puncu.

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #14 u: Prosinac 22, 2011, 00:44:38 prijepodne »
Joj daj Iris, al fakat! Ovdje si našla dizat bunu o svjetskim pravcima u aquascapingu!!?? Pa kad već barataš stranim jezicima, uputi sve ovo na pravu adresu ako već želiš ostaviti neki dojam i dizat nešto iz mrtvih, nije na ovom forumu i opčenito kod nas problem što ljudi slažu samo Iwagumije (dobro ajde slažu Malawi Iwagumije)  i što meću stakalca da im glume jezerca pod vodom.. Ovo sve što pokazuješ na slikama tako lijepo iskomentiraj i pošalji od kud te slike i dolaze ili na natjecanja na kojima prolaze i bok! I kaj se uostalom ti s tim opterečuješ kad si na moju tvrdnju s gnušanjem odbila i pomisao na to da si Scaperica? ;)
« Zadnja izmjena: Prosinac 22, 2011, 00:48:30 prijepodne od Vele bit »

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #15 u: Prosinac 22, 2011, 00:45:45 prijepodne »
@Faber: da se vratimo na "nauture". Znam da čitaš TFH u "orginalu" pa evo nečeg do čeg' i ja mogu doć' kaj je barem free of charge:

 citiram Amana, tatu naturea, njegovo ocjenjivanje tuđih "nature" radova iz članka http://www.tfhmagazine.com/details/articles/the-international-aquatic-plants-layout-contest-2009-full-article.htm:

"high level of techniques based on standard layout composition without any eccentric style of expression. The composition had a left-to-right weight balance at a 3:2 ratio, and the use of good-looking driftwood made it well balanced and stable. The stemmed plants in the background were neatly trimmed and showed splendid coloring in clusters. Among many unpredictable style applications, this is a good example of a planted aquarium composed using the basic layout principle"

Traži se biti dosadan kako bi bio prvi...

Vidiš da se u prvom postu slažem s tobom oko definicije "naturea", možda Amano ne:
"The overall impression is not like an aquascape but an image of a terrestrial landscape, and evaluation of judges was divided on this point".

Al' opet nije ni loše biti drugačiji da bi bio u prvih 12, evo Amana opet: "The way the driftwood points to the top is interesting, and it is like seeing a scene of a different world."

Food for thought.

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #16 u: Prosinac 22, 2011, 00:47:53 prijepodne »
Joj daj Iris, al fakat! Ovdje si našla dizat bunu o svjetskim pravcima u aquascapingu!!??

Naravno da ovdje, gdje drugdje? Govorim o domaćima. Ne vidim tu ništa svjetskog. Nažalost.
Pa kad već barataš stranim jezicima, uputi sve ovo na pravu adresu ako već želiš ostaviti neki dojam i dizat nešto iz mrtvih, nije na ovom forumu i opčenito kod nas problem što ljudi slažu samo Iwagumije (dobro ajde slažu Malawi Iwagumije)  i što meću stakalca da im glume jezerca pod vodom.. Ovo sve što pokazuješ na slikama tako lijepo iskomentiraj i pošalji od kud te slike i dolaze ili na natjecanaj na kojima prolaze i bok! I kaj se uostalom ti s tim opterečuješ kad si na moju tvrdnju s gnušanjem odbila i pomisao na to da si Scaperica? ;)


Pa kad nisam.  :D

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #17 u: Prosinac 22, 2011, 01:04:08 prijepodne »
Uh koji tekstovi Iris...ti si filozofiju završila jel. :D :D  Ma super, nek se diže iz mrtvih..ili uspavanih :122:..sam neznam jel te tko može pratiti...bojim se rijetki.. :D  

Probati ću jednostavno...ostavimo Azijcima nature...primimo se niskozemaca...mislim da nam to više leži...nama Europljanima.

Čast izuzecima, valjda imaju tatarske gene. :D

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #18 u: Prosinac 22, 2011, 06:36:04 prijepodne »
u najmanju ruku mi je nekak bezobrazno i licemjerno kritizirat nečije postavke, naročito ako su ti radovi od ljudi koji su nešto i postigli u vidu natjecanja..ja si ne trgam glavu sa time i divim se svakom novom postavu koji izađe i koji rezultira zdravim biljem, odličnim hardom i sveopćim izgledom, ma kako god se taj stil zvao ;)
u nas hrvata (već sam prije spominjao), nema više onog entuzijazma (ako ga je ikad i bilo) kakav bi možda trebao bit da se nešto pokrene...manje više sve je to još uvijek (nažalost), piknem 3 biljke i to je to, bez ikakve inovativnosti (čast izuzecima), što u biljnim i malawi tankovima....
..i još ovaj komentar od iris, di se radi atack na amana, mi je smiješan :D :D

i da me se krivo ne shvati, držat ću se i dalje rečenice jamesa findley-a : aquascape je umjetnosti i tu nema pravog i krivog puta, to je vaša osobna odluka...


Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #19 u: Prosinac 22, 2011, 07:13:25 prijepodne »
Mislim da ima jos mjesta inovativnosti,ali ruku na srce sto kaze Cannibal,da je imati zdravo bilje i da sve to u jednu ruku lijepo izgleda onom tko prvi put vidi akvarij meni je to dovoljno,pa koliko god taj postav bio isfuran

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #20 u: Prosinac 22, 2011, 09:26:50 prijepodne »
Meni se čini da ne treba ovu temu shvaćati baš tako negativno, to je samo jedna mala zabavna razmjena mišljenja... :-[

A s obzirom na dosadašnje reakcije čini se da će i dalje biti zanimljiva. Pratit ću temu sa zanimanjem, u očekivanju novih fotki, linkova... samo naprijed! :up:

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #21 u: Prosinac 22, 2011, 10:31:48 prijepodne »
nisam lud za Amanom, nikad bio... eto, nadam se da Cannibal sad neće past u bed, od ove heretičke misli... :D  Poštujem rad, poštujem što je napravio za hobi, ali jednako tako cijenim i poštujem rad Van Morrisona ili Franka Sinatre pa ih ne slušam...
Nature stil je lijep za oko, skladan, ponekad impresivan, čak i zahtjevan, nudi razne mogućnosti i traži stručnosti, ali brate mili... nije mi to to... jer mi jednostavno nije dovoljno prirodan za moje oko ( subjektivna ocjena i procjena, primjetiti molim) .. Koliko god se trudio, koliko god puta slagao nature ili dutch stil...meni to nije to..uvijek mi je ljepše složiti akvarij sličan biotopu..  ulaganje truda u istraživanje tog malog dijela svijeta, MAKAR to bio i komad Malawija VeleBite, da... i bodu me ovi "krivi" synodontisi u oči... i helena puževi...ali neće ni oni dugo :D

zbog toga sam recimo neki dan , netipično za mene, na sva usta pohvalio Wickermanov  rad -  https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=67618.0 , jer ima alge na granama, jer izgleda prirodno ( iako još malo prečisto) , jer mi  jednostavno više paše od nekog Iwagumastičnog perfekcionizma... Osvježio mi akvarij dan...
Zadnji put me je tako oduševio Delletin na AkTeru veliki, a bome i mali...

 Ali OK, također moram reći da izuzetno cijenim rad naših skejpera, koji su se uvijek morali gombati sa nedostatkom kvalitetnih sirovina, ali u uspjevali proizvesti odlične rezultate... lijepo mi je vidjeti, znam koliko je truda iza toga jer sam i sam u tome bio i žao mi je što kod nas scena nije uspjela toliko zaživjeti kao recimo u Srbiji , iako smo ranije krenuli i sa stilom i sa organizacijom natječaja...no, što je tu je, nikad nismo bili neka homogena skupina hobista :D

inače, najbolje mije otić do kuma Juruparija, jer je to biotop ludilo u pravom smislu riječi..iako mi većina njegovih riba ne šmeka, sama činjenica da ih drži kao u prirodi me opušta...

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #22 u: Prosinac 22, 2011, 10:34:52 prijepodne »
i jos jedna stvar koja mi se ne svidja kod svih tih umjetnickih postava je sto su ribe tamo nuzno zlo. Sve je zapravo podredjeno bilju. Da me se ne shavti krivo, volim neonke i druge male ribe, imam ih u malom akvariju oko 30, no kad vidim tank od 500 ili vise litara a unutra 20 neonki to mi je bzvz. Prva asocijacija na akvarij su mi ribe. I akvarij bez riba mi je zanimljiv koliko i zena bez sisa. Mislim, ima ljudi koji to vole i neka im je, ali nije to za mene. Svaka cast tim ljudima na volji, znanju i svemu ostalome sto ide uz to jer su svojim pokusajima i promasajima sigurno mnogo doprinjeli akvaristici opcenito pa tako "nered" stilu.  :D

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #23 u: Prosinac 22, 2011, 10:55:42 prijepodne »
nisam lud za Amanom, nikad bio... eto, nadam se da Cannibal sad neće past u bed, od ove heretičke misli... :D  Poštujem rad, poštujem što je napravio za hobi, ali jednako tako cijenim i poštujem rad Van Morrisona ili Franka Sinatre pa ih ne slušam...
Nature stil je lijep za oko, skladan, ponekad impresivan, čak i zahtjevan, nudi razne mogućnosti i traži stručnosti, ali brate mili... nije mi to to... jer mi jednostavno nije dovoljno prirodan za moje oko ( subjektivna ocjena i procjena, primjetiti molim) .. Koliko god se trudio, koliko god puta slagao nature ili dutch stil...meni to nije to..uvijek mi je ljepše složiti akvarij sličan biotopu..  ulaganje truda u istraživanje tog malog dijela svijeta, MAKAR to bio i komad Malawija VeleBite, da... i bodu me ovi "krivi" synodontisi u oči... i helena puževi...ali neće ni oni dugo :D

zbog toga sam recimo neki dan , netipično za mene, na sva usta pohvalio Wickermanov  rad -  https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=67618.0 , jer ima alge na granama, jer izgleda prirodno ( iako još malo prečisto) , jer mi  jednostavno više paše od nekog Iwagumastičnog perfekcionizma... Osvježio mi akvarij dan...
Zadnji put me je tako oduševio Delletin na AkTeru veliki, a bome i mali...

 Ali OK, također moram reći da izuzetno cijenim rad naših skejpera, koji su se uvijek morali gombati sa nedostatkom kvalitetnih sirovina, ali u uspjevali proizvesti odlične rezultate... lijepo mi je vidjeti, znam koliko je truda iza toga jer sam i sam u tome bio i žao mi je što kod nas scena nije uspjela toliko zaživjeti kao recimo u Srbiji , iako smo ranije krenuli i sa stilom i sa organizacijom natječaja...no, što je tu je, nikad nismo bili neka homogena skupina hobista :D

inače, najbolje mije otić do kuma Juruparija, jer je to biotop ludilo u pravom smislu riječi..iako mi većina njegovih riba ne šmeka, sama činjenica da ih drži kao u prirodi me opušta...

čini mi se da si reko isto ko i ja, samo nekak ljepše sričeno i mirnije...živio ti meni  :up:

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #24 u: Prosinac 22, 2011, 10:58:33 prijepodne »
pa je... ja to elokventnije i staloženije , ti si više ko Ice Age vjeverica ;) :D

baš to.. nema pravo i krivo, ima samo zeleno i živo! :)

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #25 u: Prosinac 22, 2011, 11:17:47 prijepodne »
@Renta- opsjeo me Thomas Nagel, kaj ćeš.. ;) Svaka čast Iwagumijima, al' stojim uz Dellete, Vedrana, Vele bita, kingga... Inovativnost se cijeni, ne šablona.

Dutch je već posebna tema, s dugom tradicijom i itekako poziva na inovativnost jer inovativan znači biti kreativan u ograničenom broju mogućnosti. Nije li poanta truditi se da bi dorastao toliko velikom izazovu? Nekako mi je i najmanje licemjeran smjer- pravila su sasvim jasna, tu je oblikovanje "vrta" glavna stvar, uz sigurnost, usklađivanje s ribama, da sve funkcionira kao skladna cjelina estetski, biološki i kako god već. Biotop je vrlo plemenit pokušaj ugađanja ribama i atmosferi doista prirodnog, mada je jasno da je svaki akvarij daleko od prirodnog osim po tom' što u staklu nešto živi. :up:

@kinggo- doista se čini kako su nekima ribe nužno zlo... Ne znam, meni su ljubimci. Ako mi botia iskopa grm po 5. put odustajem od njega i radim joj kućicu. :D Valjda i riba zna kaj hoće, ipak živi u tom staklu. Ovaj Boratov akvarij mi je mrak- tko bi rekao da humor može prestići puno "finih" akvarija, ha? :D

@Scrat- a pa valja Amano zna kaj je nature bolje od tebe i mene. :D :D
Svejedno mi se ovaj Findleyev citat svidio. :up: Aj' bar ti uvijek skačeš iz okvira a voliš Amana. :D

@Werther - i rasprava je početak, pogotovo kad nije bitno da se itko složi s nečijim postovima i kad ovako lijepo napreduje. Dosta je pranja mozga, vrijeme je da se vijuge pokrenu i da svi počnemo učti nešto novo, jedni od drugih, možda i postanemo neka homogenija skupina. ;)

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #26 u: Prosinac 22, 2011, 11:28:33 prijepodne »
mislim da si namjerno otvorila temu, za pljuvanje (u celofanu) ne istomišljenika ;)

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #27 u: Prosinac 22, 2011, 11:33:08 prijepodne »
mislim da si namjerno otvorila temu, za pljuvanje (u celofanu) ne istomišljenika ;)

To je tvoje mišljenje, bez celofana. Al' je samo mišljenje, kao i moje, i imaš ga pravo i krivo shvatiti. :D

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #28 u: Prosinac 22, 2011, 11:44:59 prijepodne »
Cannibal, ti si konfliktan tip i ti ovakve teme uvijek shvaćaš kao izazivanje frke, a posebno ako je nisi sam pokrenuo ... :D :D :D

Meni se tema sviđa, fino se može razviti.. a ak će se netko krenuti svađati bezveze i bez razloga, dobit će po pixi :D :diablolol: 

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #29 u: Prosinac 22, 2011, 11:50:07 prijepodne »
moram priznati da nisam temu tak dozivio nego vise kao nekakvo nase vidjenje raznih stilova.
Ponavljam, meni je sve to OK za vidjeti i sve to treba znati napraviti i odrzavati, no malo mi je nategnuto to prodavati kao komadic prirode kad se sa kilometra vidi da je sve planski rasporedjeno. A to mi dojadi relativno brzo.
Ja osobno polazim od riba, njima treba biti OK. Onda bilje. Zasadim pa sto bude. Naravno da nesto ide bolje nesto losije, naravno da maknem staro i preveliko lisce ali nisam nikad forsirao biljku koja ne ide zato jer, eto, bas ta bi tu dobro izgledala. Sto se bolje prilagodi to nek i raste.

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #30 u: Prosinac 22, 2011, 12:06:46 poslijepodne »
Cannibal, ti si konfliktan tip i ti ovakve teme uvijek shvaćaš kao izazivanje frke, a posebno ako je nisi sam pokrenuo ... :D :D :D
:D :D :D

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #31 u: Prosinac 22, 2011, 12:07:24 poslijepodne »
Super je tema, svakim postom postaje sve zanimljivija... bit će to odlična razmjena mišljenja, samo da bude i konstruktivna!

Slažem se s Vedranom u smislu biotopa, to mi je najdraži pristup za uređivanje akvarija i baš je šteta da helene nisu kozmopolitski puževi. Ili da u svakom podneblju nema barem neka varijanta "puža ubojice", tako da svaki biotop ima svoju varijantu helene. :) Iris je u pravu da bi ovo moglo biti i korisno i poučno. A kinggo, tebi svaka čast, usporedba je odlična! Da sad ne ponavljam. :-[

Ali mislim da se mora uzeti u obzir da način na koji azijati gledaju na svijet oko sebe (pa i na akvarij) je drugačije od onoga kako mi gledamo na to. Odrasli su u drugačijoj sredini, pod drugačijim utjecajima, religija, filozofija, sve je drugačije kod njih. Njima je nešto savršeno normalno a nama baš i nije i obratno. Meni je to vidljivo npr. na proučavanju arhitekture (pošto sam arhitekt po zanimanju). Ima impresivnih i zanimljivih projekata ali se vidi da je to ipak drugi svijet, drugačije promišljanje, drugačiji način života. Naravno treba dublje ući u njihov svijet da bi se razumjelo zbog čega je netko nešto projektirao baš tako a ne onako kako se nama čini da je logično. Primjerice kroz razvoj europske arhitekture dominira simetrija, dok kod njih dominira asimetrija. Naravno ta asimetrija je u ravnoteži, nije bilo kakva asimetrija. Oni su prvi počeli paziti da kad se boravi u prostoriji da prozori savršeno kadriraju određeni pogled prema van. Kao što slikari i/ili fotografi paze kako kadriraju određenu scenu tako su oni pazili na to da kad recimo sjede u dnevnom boravku i gledaju van, da je taj prozor savršeni okvir za npr. neku planinu ili hram ili što već vani ima zanimljivo. Ima takvih primjera puno i u arhitekturi i izvan nje... ne mislim da su pri tom oni bolji ili gori od europljana, ali razlike ipak postoje i treba ih uvažavati. :up:

E sad, u akvaristiku se na razumijem toliko koliko u arhitekturu, ali vjerujem da su i tu vidljive takve razlike... -?






Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #32 u: Prosinac 22, 2011, 12:19:43 poslijepodne »
Zasadim pa sto bude. Naravno da nesto ide bolje nesto losije, naravno da maknem staro i preveliko lisce ali nisam nikad forsirao biljku koja ne ide zato jer, eto, bas ta bi tu dobro izgledala. Sto se bolje prilagodi to nek i raste.

Ovako većina pristupa - čuj nemrem natjerat' da mi Ludwigia glandulosa raste kak' spada jer nemam dosta svjetla za nju.. Raste sporo ko puž i nikad mi neće biti kričavo crvena. Dakle nije mi za taj i taj akvarij, al' možda bude za neki drugi ok. :D

Stalno pričamo o slatkovodnoj akvaristici..

Može se vrtlariti i u morskom akvariju!





@Werther- Japanci i tu imaju svoj stil:



Što je sad s tim? Je li itko barem pokušao nešto konkretno?

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #33 u: Prosinac 22, 2011, 12:35:22 poslijepodne »
Cannibal, ti si konfliktan tip i ti ovakve teme uvijek shvaćaš kao izazivanje frke, a posebno ako je nisi sam pokrenuo ... :D :D :D

Meni se tema sviđa, fino se može razviti.. a ak će se netko krenuti svađati bezveze i bez razloga, dobit će po pixi :D :diablolol: 

ne niti najmanje nisam konfliktan, nego mi je bazveze govorit protiv nekog nešto i sprdat na njegov račun..iskreno, hebe mi se za amana, ali ne podržavam da se tako govori o čovjeku kojeg poznati svjetski aquascaperi smatraju ocem aquascape (findley, famrer, ceed...)...niti najmanje..
ja sam reko da podržavam apsolutno sve i da mi je uvijek lijepo vidjet lijep i zdrav tank..to je najbitnije, ništa drugo..
niti mi pada napamet nekome nametat svoje mišljenje  :up:

i još nešto, ako smatraš da je tema ok, onda ovakve bisere

Cannibal, ti si konfliktan tip i ti ovakve teme uvijek shvaćaš kao izazivanje frke, a posebno ako je nisi sam pokrenuo ... :D :D :D
:D :D :D


isto upozori na konstruktivnu raspravu, a ne da dotični ne znam kud bi sam sa sobom u bilo kojoj temi ;)


Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #34 u: Prosinac 22, 2011, 12:39:48 poslijepodne »
eto, opet se navlači u neke stanputice :D dečki, ako imate neke razmirice, molim na PP, svaku sljedeću tog tipa u ovoj temi lupam po ušima :D :D

Iris, pa ima pokušaja..Stina recimo ima fino "izvrtlaren" morski od zadnjih koje sam vidio.. iako je većina još uvijek u fazi - natrpaj čim više raznih koralja..i to je ok, jer se još uvijek u toj grani otkriva i eksperimentira...
Ja sam se igrao nešto sa bangajcima i diadema ježevima svojevremeno, dok mi ježevi nisu dosadili sa konstantnim klopanjem algi i grickanjem kablova od pumpi... :D

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #35 u: Prosinac 22, 2011, 12:54:31 poslijepodne »
Evo jednog koji nije Japanac, susjed, a ima stvarno super akvač, možda najbolji morski koji sam vidio!
Sad sve to ovisi o percepciji, ali meni se svidaju akvariji oko kojeg možeš hodat i vidjeti sa svih strana. što znači da radiš ustvari 4 scapea, dok kod standardnih recimo to 3.
Što se tiće scapea unutar akvarija, forme koralja, riba, mislim da nema greške!

govorim o ovome:

https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=64618.25

Dakako da i kod nas ima fenomenalnih morskih, samo morski i slatkovodni su dvije priče...u ovo vrijeme recesije da ne pričam!

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #36 u: Prosinac 22, 2011, 14:10:19 poslijepodne »
Koji akvarij! Nema veze što je susjed, al' navijam da Stina ima ljepši!  :up: Drago mi je ta ima napredaka s ovih prostora i u slanoj vodi.

Offline demza

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 22
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Dubrovnik
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #37 u: Siječanj 16, 2012, 12:46:33 poslijepodne »
Mene zanima koji vam je motiv za početak uređenja akvarija?

Da li prilagođavate stil akvarija životnom prostoru ili stil prostora stilu akvarija?
Ili ti se jednostavno sviđa Iwagumi pa ti je svejedno što imaš hrastovu komodu, raspelo, sliku Bogorodice, šteku Marlbora i pajcovanu lamperiju oko Iwagumija? Hoću reči, ili je akvarij zasebna stavka ovisna o trenutačnim trendovima.

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #38 u: Siječanj 16, 2012, 13:56:19 poslijepodne »
jooooj...kompleksno pitanje...

meni je povod uvijek psihička bolest kojase zove "akvaristička potreba za stalnim prtljanjem oko vodei stakla"
zatim gledam da li mogu izvesti nešto što još nisam
nakon toga gledam jel imam dovoljno love..ne za projekt nego da prikrijem  cijenu projekta na način da žena nikako ne osjeti da trošim više nego bi trebao...mislim, teško je ovo objasniti bez pola tuceta knjiga iz psihologije i ekonomije
zatim razmišljam da li će me projekt dovoljno zadovoljiti da ga imam nepromijenjenog duže od 6 mjeseci... odgovor DA je bio istinit samo jednom u zadnjih 15 godina...
nakon toga se primam posla ... i hvatam koju god prečicu mogu...jer sam pomalo i lijen :D

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #39 u: Siječanj 16, 2012, 14:04:21 poslijepodne »
  Meni je uglavnom ljubav prema određenim biljnim i ribljim vrstama koje žive 20+ godina stoga gledam kako se to može uklopiti u staklo da to liči na nešto i čim dulje traje. :D I nema apsolutno nikakve veze s prostorom u kojem je akvarij... Hm, ili ima.. uglavnom idem na čistu suprotnost jer mi odgovara džungletina u minimalističkom prostoru, a stalak i sva oprema - za nju naravno volim da je čim manje primjetna (što nijedan ADA style ormarić jednostavno nije) pa je DIY uvijek nekako glavno rješenje, a i puno draže. Uglavnom ima dosta planiranja prije - koliko para, fali li mi što i kako do toga doći/ zaraditi to/ što mijenjati za što, grubi nacrt stakla koji se u praksi popunjava detaljima, tj. prilagođava ribama (sadnja oko skrovišta da ih se sakrije i sl. pa premještanja jer jedna biljna vrsta zasjenjuje drugu il ju guši, il jednostavno nema dovoljno kontrasta bojom ili oblikom među njima, uglavnom jedno vodi drugome.. Do jednog dana kad shvatiš da ti se sve sviđa baš kako je i počneš to samo održavati). :D Za konkretno igranje sa slaganjem da mi je sve baš po guštu, s malo vrsta
« Zadnja izmjena: Siječanj 16, 2012, 17:23:42 poslijepodne od Iris »

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #40 u: Siječanj 16, 2012, 14:57:00 poslijepodne »
jooooj...kompleksno pitanje...

meni je povod uvijek psihička bolest kojase zove "akvaristička potreba za stalnim prtljanjem oko vodei stakla"
zatim gledam da li mogu izvesti nešto što još nisam
nakon toga gledam jel imam dovoljno love..ne za projekt nego da prikrijem  cijenu projekta na način da žena nikako ne osjeti da trošim više nego bi trebao...mislim, teško je ovo objasniti bez pola tuceta knjiga iz psihologije i ekonomije
zatim razmišljam da li će me projekt dovoljno zadovoljiti da ga imam nepromijenjenog duže od 6 mjeseci... odgovor DA je bio istinit samo jednom u zadnjih 15 godina...
nakon toga se primam posla ... i hvatam koju god prečicu mogu...jer sam pomalo i lijen :D

Tako nekako i kod mene (pogotovo ovo o lijenosti), samo sto se ja moram opravdavati drugim osobama. :D 

Ne gledam da li će se skejp uklopiti u životni prostor, gledam samo da se potrebna tehnika ne ističe previše, a onda je lako uklopiti sve ostalo.
Diy mi je zakon, kažu mi da nisam normalna kad me vide u garaži :D

 Samo da je akvarij ugodan stanovnicima, to mi je važnije od skejpa.

 

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #41 u: Siječanj 16, 2012, 19:51:22 poslijepodne »
Ili ti se jednostavno sviđa Iwagumi pa ti je svejedno što imaš hrastovu komodu, raspelo, sliku Bogorodice, šteku Marlbora i pajcovanu lamperiju oko Iwagumija? Hoću reči, ili je akvarij zasebna stavka ovisna o trenutačnim trendovima.

Ne sviđa mi se Iwagumi.. Inače napisah onu parodiju na Iwagumi u uvodnom postu.  Po tome vidiš koliko to duhovno i ozbiljno shvaćam - očito sam nekulturna što se tiče shvaćanja Japana. Možda bi bilo drugačije da sam rođena u Osaki. :D

A sad - prije no što sam odselila iz ZG u Gorski kotar, furala sam sa sobom 3 kamena (petrificirano drvo sa zelenim škriljevcem) i mislila sam ih ako ništa drugo staviti u kakvu vitrinu. Bili su kod mene u akvariju, pa kod dragog i sad opet kod mene. :D

     I danas...

1. Jedna biljčica je trebala u poluemerzno da pusti sjemenke,
2. druga biljčica se trebala spasiti od moje zvjeradi koje ju stalno ruju u glavnom akvariju (siroticu sam nedavno dobila a zvijeri navalile..),
3. vidjela sam to prazno stakalce od 1.8 L i svoja 3 kamena,
4. rastavila sam teglu za uzgoj puževa za botije i eto... Nakon 10 min i bubanja nekih pelcerića, "vazagumi" je smješten na kopno kornjačama... :D
5. Sad mi je utažena želja za nanačem
6. i kornje imaju što gledati + održavat će im razinu vlage na ograđenom kopnu, što je također bitno. ;) 


Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #42 u: Siječanj 16, 2012, 20:30:05 poslijepodne »
reko sam sam sebi da više neću pisat i nervirat se..al me iris sad malo ohrabrila :D

možeš ti pričat i trkeljat ovdje kaj god hoćeš, al dušo draga, da u ovaj akvarij koji si postala sad fotke, ubaciš unutra cubu, i amano (kojeg toliko prezireš) bi te pohvalio..možda nisi iz osake, al slaganje iwagumija ti ide..
toliko, nemojtze mi zamjerit na direktnosti, al ne znam drugačije :)

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #43 u: Siječanj 16, 2012, 21:44:25 poslijepodne »
@Cann - ありがとうございます  :D
Al' to nije Iwagumi. :D Nije shvaćen duhovno, niti intelektualno, niti ikako drugačije.. A i nema nikakve opreme, kamoli ADA-ine. I još ima zemlje! :D :D :D
To je pužićnjak. Prije je na tom mjestu bila tegla, jednake zapremine (skoro 2 L). Po toliko kamenja rast će algice koje pužekima trebaju jer ću ih zaboravljati hraniti, a kamoli mijenjati vodu, a cubu ne volim jer ju i puž iskopa, no tu je mini glossa na raspelcavanju (valjda bu se ulovila).  :zagrljaj:
« Zadnja izmjena: Siječanj 16, 2012, 21:50:38 poslijepodne od Iris »

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #44 u: Siječanj 16, 2012, 21:47:55 poslijepodne »
molim..i drugi put ;)

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #45 u: Siječanj 16, 2012, 21:59:48 poslijepodne »
Al' to nije Iwagumi. :D Nije shvaćen duhovno, niti intelektualno, niti ikako drugačije.. A i nema nikakve opreme, kamoli ADA-ine. I još ima zemlje! :D :D :D
To je pužićnjak. Prije je na tom mjestu bila tegla, jednake zapremine (skoro 2 L). Po toliko kamenja rast će algice koje pužekima trebaju jer ću ih zaboravljati hraniti, a kamoli mijenjati vodu, a cubu ne volim jer ju i puž iskopa, no tu je mini glossa na raspelcavanju (valjda bu se ulovila).  :zagrljaj:

da repliciram ovo drugo, pošto si editirala naknadno... (vidim te u avataru, pa mi je odma nekak lakše pisat i sporazumjevat se, hebem ti internet :D )

..ma ko hebe ada-u, i drugdje sam napisal da su počeli trkeljat za lovom, i da ne vrijede toliko koliko misle..iskreno, niti ne bi htio aquaoil u svome tanku, pa onda si na leđa natovarit svaki dan mijenjat vodu po 50% zbog ogromne količine ispuštenog amonijaka, i tako 2 tjedna..no way..ja sam više lijenivac, utrpaj što više bilja unutra da srće nutrijente, pa onda nekak probaj balansirat između svega toga i dobit nekki izgled, što nije to...ne bitno..

..mini glossa, ok, cuba znam da ti neće rast jer nemaš co2 :D :D

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #46 u: Siječanj 16, 2012, 22:20:20 poslijepodne »
@Cann -  Heheeeej, imam Sarajevski kiseljak! Ak' to nema ceodva k'o Sahara pijeska, onda ne znam.. :D Na ovoliki prcknedl od stakla bu mi boca Kiseljaka trajala 2 tjedna! :D (Stvarno mi se ne da za ovo mućkati kvasac i šećer... Možda kasnije ak' mi ovo staklo priraste srcu, za sada mi je samo- korisno.)

 - ne prezirem Amana, kajgod, samo mislim da je postao dosadan stil kojeg je započeo, a drugi ubijaju. Što se fotografije tiče, tu je meštar, i vidi se gdje i kako je brusio okeco. Nema se tu ni kaj ni prezirat', ni obožavat' u vezi stilova, samo preferirati il' ne preferirati. Jednostavno mi se više sviđaju akvariji prenapucani biljnim vrstama, radi samoga izazova ugađanja tolikim biljnim vrstama, a i dinamike takvog divljeg izgleda. Više cijenim akvarije koji se slažu i vrtlare godinu dana nego one koji su nastali u 10 min, ma koliko god zanimljivo izgledali na jednoj fotografiji - jer akvaristika nije samo fotografija, tu ima i suza, i znoja, i istraživanja, eksperimentiranja, blatnih tenisica u potrazi za "granom koja ima rupe" i inih fiks ideja... Ma čudo živo! Zato mi jedan Iwagumi nikada neće biti ljepši od dutcha ili džunglice. Nije nikakva ni umješnost ni umjetnost baciti 3 kamena u staklo i piknuti unutra 30 košarica prema uvriježenom "receptu" već je pravo majstorstvo godinu dana uzgajati jednu te istu biljku dok ona ne dobije savršene ružičaste žilice (kao što je npr. Cryptocoryne cordata rosanervig za kojom patim i nikako da ju nabavim..). A ako je takva krasotica od biljke još na pravom mjestu za oko promatrača, to je samo veliki plus. Azijatima mi fali te neke... hm.. strasti?
 Aquasoil je SOIL, naravno da ispušta puno amonijaka i stoga nije za tvrdu vodu (jer prije dođe do algi), a kamoli bezROuređajne, tvrdovodne i zaboravne, eh da - i one bez ADAinog skimmera i posebnog konca za vezanje paprati... (o, bože...što sve jedan Japanac može.. prodati Europljaninu..) :D

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #47 u: Siječanj 16, 2012, 22:24:51 poslijepodne »
zaboravila se ada dijetao za lomljenje lava stone-a :D ..

aj šalu na stranu, dutch je i meni krasan, al brate mili, ko će imat živce toliko prtljat oko tog..ubaci, slži, nabrij da završiš u roku 4 mjeseca i bok te veseli..ne stignem sporije, niti znaš što...... :D

sve je danas na brzaka, takva su vremena, da ga hebeš  :clown:

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #48 u: Siječanj 16, 2012, 23:08:22 poslijepodne »
Jednostavno mi se više sviđaju akvariji prenapucani biljnim vrstama, radi samoga izazova ugađanja tolikim biljnim vrstama, a i dinamike takvog divljeg izgleda. Više cijenim akvarije koji se slažu i vrtlare godinu dana nego one koji su nastali u 10 min, ma koliko god zanimljivo izgledali na jednoj fotografiji - jer akvaristika nije samo fotografija, tu ima i suza, i znoja, i istraživanja, eksperimentiranja, blatnih tenisica u potrazi za "granom koja ima rupe" i inih fiks ideja... Ma čudo živo! Zato mi jedan Iwagumi nikada neće biti ljepši od dutcha ili džunglice. Nije nikakva ni umješnost ni umjetnost baciti 3 kamena u staklo i piknuti unutra 30 košarica prema uvriježenom "receptu" već je pravo majstorstvo godinu dana uzgajati jednu te istu biljku dok ona ne dobije savršene ružičaste žilice (kao što je npr. Cryptocoryne cordata rosanervig za kojom patim i nikako da ju nabavim..).

Tako je, povikaše seljaci  i  :a015: ispiše čaše :a015:

kakvo hebeno svršavanje. znam koji put ubiti akvarij, ali završiti? -?

Offline Godfish

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 398
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb - Čulinečka (kod Bille)
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #49 u: Siječanj 17, 2012, 10:35:41 prijepodne »
Hm,zanimljiva tema, pa da i ja stisnem koju tipku na tipkovnici o tome...
Kada je akvarij/scape odrađen sa smislom nema stila koji mi se ne sviđa iako preferiram džungla/nature svašta nešto izgled akvarija.
Volim akvarije "sa pričom",mnoštvom mikro detalja...netko je negdje iznio savršenu definiciju:"Kad poželiš da se možeš smanjiti na veličinu npr.kozice i cijelog ga istražiti,uzduž i poprijeko".
Divim se Niskozemcima...prekrasno mi je vidjeti to šarenilo boja,razigranost oblika,gusto i zdravo bilje;iako znam da ga vjerojatno nikada neću slagati jer zapravo niti imam dovoljno znanja, niti volje i vremena za održavanje akvarija tog tipa.
Iwagumi je specifična biljka...koliko mi god neki put djeluje nezanimljivo (par kamena i livada),ima nešto u toj filozofiji postizanja savršenstva minimalizmom.Za takav akvarij fali mi njihove smirenosti pa ne slažem ni to.
Džungla...e to je već nešto gdje se vidim...akvarij "za smanjivanje".Kad se bilje međusobno bori za prevlast,igre svjetla i sjene,prolazi,visoko,nisko,kamen ,drvo...i naravno da je bitno što takav tip akvarija dozvoljava lijenost.Ležerniji pristup,zen promatranje uz minimalne intervencije i financije a ne grozničavo gnojenje,mjerenje parametara ovih,onih i ne možeš na godišnji jer nakon par dana ode sve u p.m.
Kad slažem,stavljam se u poziciju ribe/ribolovca...da cory ima dovoljno dna za rovanje,da anči ima drva za glodanje i neki tamniji kutak,da rasbora ima mjesta za plivanje i za skrivanje,da joj dno nije previše bijelo i da sam akvarij nije previše osvijetljen...Zašto su mi ribe bitne?Pa npr. ja mogu izaći iz stana i promijeniti svoju realnost kad mi se god svidi.One ne mogu otplivati uzvodno ili nizvodno..to je jedan razlog.Drugi je taj što sam kao prvu ribu imao zlatnu, pa sam neprestanim blejanjem u akvarij zapravo uočio određene naznake "osobnosti" kod tih bičenaca.Možda sam u krivu i brijem bezveze ali ja vjerujem da je to tako,pa im ugađam iz poštovanja prema tim malim "zatvorenicima".Zato jedu svaki dan u tjednu drugu vrstu hrane da im ne dosadi, pa tako u krug i slično.
Izazov je složiti u tako ograničenom prostoru svijet koji će funkcionirati,po mogućnosti sa što manje našeg uplitanja zbog placebo efekta prirodnosti.
Čestitam svima vama koji ste uspjeli ili uspijevate u tome...ja se nadam da sam na dobrom putu.
  
 
« Zadnja izmjena: Siječanj 17, 2012, 10:46:56 prijepodne od Godfish »
- :a042:

Offline artal

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 509
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #50 u: Siječanj 17, 2012, 10:48:38 prijepodne »
Jednostavno mi se više sviđaju akvariji prenapucani biljnim vrstama, radi samoga izazova ugađanja tolikim biljnim vrstama, a i dinamike takvog divljeg izgleda. Više cijenim akvarije koji se slažu i vrtlare godinu dana nego one koji su nastali u 10 min, ma koliko god zanimljivo izgledali na jednoj fotografiji - jer akvaristika nije samo fotografija, tu ima i suza, i znoja, i istraživanja, eksperimentiranja, blatnih tenisica u potrazi za "granom koja ima rupe" i inih fiks ideja... Ma čudo živo! Zato mi jedan Iwagumi nikada neće biti ljepši od dutcha ili džunglice. Nije nikakva ni umješnost ni umjetnost baciti 3 kamena u staklo i piknuti unutra 30 košarica prema uvriježenom "receptu" već je pravo majstorstvo godinu dana uzgajati jednu te istu biljku dok ona ne dobije savršene ružičaste žilice (kao što je npr. Cryptocoryne cordata rosanervig za kojom patim i nikako da ju nabavim..).

Tako je, povikaše seljaci  i  :a015: ispiše čaše :a015:

kakvo hebeno svršavanje. znam koji put ubiti akvarij, ali završiti? -?

A Marko, Marko... kakvo izražavanje i to još u prisutnosti dama  :D :D :D

Sad da se i ja priključim temi, i meni osobno iwagumi stil nije baš najdraži jer dosta postavki izgleda umjetno, možda je bolje reć neprirodno (a da ne spominjemo copy-pastanje). Ali opet izroni, i to ne samo povremeno, kakav stvarno lijep scape.
S druge strane vidim da vas puno spominje dutch stil kao nešto što više cijenite. Ja cijenim rad i trud na takvim scapeovima ali mi se također ne sviđaju (generalno) i djeluju mi umjetno. Previše šarenila, sve ko po špagi...
 
Znači po svemu sudeći naginjem nature džunglicama. I tu ima popriličan broj prekrasnih radova, čak i od ovdje prozivanog Amana i Ada-e. Iako je taj brand stvarno skroz komercijaliziran i štancaju "umjetnost" po šabloni.

I ja bi volio da mogu tako: zaposlim po sela da nosaju kamenje i granje, sve to ubace u akvarij, malo to porazmjestim, onda mi dovedu karijolu bilja i ja to lagano "piknem" unutra i onda opet mojim dragim pulenima dopustim da sve spoje, napune vodu i puste u pogon  :D :D :D

Inače uskoro i sam krećem u opreaciju slaganja jednog divljeg akvarija i to po provjerenoj recepturi: 80 kg šljunka, 30 kg kamenja, 15 kg granja, 30 l hranjive podloge, još mi fali nekoliko kila bilja i jedna žlica vegete  :a01o0:
Razlika između genijalnosti i gluposti je ta da genijalnost ima granice

Offline veco

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1237
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #51 u: Siječanj 17, 2012, 11:02:52 prijepodne »
Mene zanima koji vam je motiv za početak uređenja akvarija?

Da li prilagođavate stil akvarija životnom prostoru ili stil prostora stilu akvarija?
Ili ti se jednostavno sviđa Iwagumi pa ti je svejedno što imaš hrastovu komodu, raspelo, sliku Bogorodice, šteku Marlbora i pajcovanu lamperiju oko Iwagumija? Hoću reči, ili je akvarij zasebna stavka ovisna o trenutačnim trendovima.

Jako bitno mi je da akvarij bude ukras u stanu znači da cijela njegova pojava od aquascapea unutar stakla, pa do izbora riba i na kraju što mi je isto vrlo bitno njegov hardwear znači sam izgled stakla, poklopca, rasvjete i ormarića bude onako jako lijepo uklopljen u prostor i sredinu u kojoj boravim tokom dana.

O od stila uređenja unutar stakla hm... sve mi je više manje OK od Nature do Holandeza, pa zadnje vrijeme preferiram minimalističke južnoameričke biotope tipa Rio Tapajos i sl. gdje dolaze u prvi plan isticanje ljepota riba u blackwater okruženju...

Morski akvarij mi je bio jedan period napet i jako podizao prostor svojim šarenilom i konstantnim movingom riba i koralja, ali sam se osjećao napeto dok ga promatram vjerojatno zbog te hiperaktivnosti cijelog sistema unutar stakla.
A recimo jedan lijepo uređeni biljni sa jatom tetri djeluje po mene terapijski i opuštajuće dok sjedim u fotelji i cijeli prostor u kojem se nalazi je nekako smireniji i opuštajući.
Sad već ode u sferu ukusa, a ukusi su različiti... :)

Offline hologram

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 664
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb,Volovčica
  • samo za hitne slučajeve 0997022021
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #52 u: Siječanj 25, 2012, 23:18:03 poslijepodne »
 mislim da su iris i canibal idealni suparnici u ringu za ultimate fight
;)
za sve ostalo je mastercard ;)
:AkTer:

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #53 u: Siječanj 25, 2012, 23:45:47 poslijepodne »
mislim da su iris i canibal idealni suparnici u ringu za ultimate fight
;)
za sve ostalo je mastercard ;)
Ako će se ovo realizirati, ja bih rezervirao ulaznicu za jedno dobro mjesto u prvom redu! :D

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #54 u: Siječanj 26, 2012, 06:03:13 prijepodne »
ajde ajde ljudi, pa samo imamo reazličita stajališta i niš drugo, kako bi svijet bio glup kad bismo svi samo kimali glavom i djelili svačije mišljenje..uh..
živeli  ;)

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #55 u: Siječanj 26, 2012, 09:52:06 prijepodne »
baš to...

i da , usput budi rečeno,...
nema mi gluplje izjave od one " O ukusima se ne raspravlja"

Pa o čem se onda raspravlja?? O vremenu majku mu?*??? :diablolol:

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #56 u: Siječanj 26, 2012, 09:53:11 prijepodne »
mislim da su iris i canibal idealni suparnici u ringu za ultimate fight
;)


pih, pa to je igra mačke i miša...nije fer...prema cannibalu. :D :D ;)

Offline moke

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1093
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Sarajevo Stari grad
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #57 u: Srpanj 02, 2012, 10:37:01 prijepodne »
Posto je tema stara sto godina, meni je promakala nekako a idem na sami pocetak izlaganja kolegice Iris,  njenog komentara dosta je pametnog receno, te moram reci nesto a neznam ni sta :D..Nature stil - Land scape nazovi stil,  mislim da se tu mjesaju dvije stvari..ako grijesim, ili je ovo jedna te ista stvar, ili se sbve pomjesalo :D. Kad nesto skontam nakon ovih mojih avantura, pa saberem u ovoj tintari i oduzmem nista mi nije jasno -? uzecu onog Samuraja :) posto se sve skoro danas vrti oko ADA kompanije koja je sve vise industrija, pa mi sve vise pada u ocima itd..Copy Paste Akvarija na sve strane vise ne znas ni ciji je ciji, radi se hrpa kamena-cuba i ribe lete  umjesto da plivaju :rolleyes:, to je taj moj dojam kada pogledam iwagumi, nesto mi tu nestima definitivno, ili je starac dobio prosirene vene pa mu mrsko hodati po prirodi, da radi foto session ili je puko skroz :D :D. Ali kad se vratim na Land scape onda mi to i ima neke logike shvatanja u samom prjevodu Land scape to bi trebalo da se shvati na neki nas nacin, ugrubo receno  predijo ili dio prirode na kopnu, pa onda ga eto i Natura stil -? dio predjela kreiran od strane Gospodara svjetova, pa je to valjda kad ono kazemo idemo u prirodu i nalazimo se u prirodi, hahahah konfuzija...Ja cu licno reci svoje misljenje a ovo dosad receno odbacit jer ja ovo ne kontam, kao sto se moze zakljuciti iz predhodne price. Amano hoda po ivicama krajnosti i tu kad tad  ova njegova pjesma ce se zavrsiti na nacin na koji je i pocela, Akvarijum je dio podvodnog svjeta koji mi kao pojedinci kreiramo sa onim sta imamo i onoliko lijepo napravimo kako nam to ide od ruke, materijale koje koristimo kamen, grana i biljke te mislim da se tu ne traba mjesati kopno i predjeli kopna i trpati ih pod vodu, razijati glavu kad im tu nije ni mjesto..te praviti neku filozofiju i samim tim hoby pretvarati u nesto sto ce nam stvarati nervozu, velika ulaganja itd. Sto hocu reci,  Biotop je po meni naj realnija krajnost i mislim da svaki Akvarij treba da ostane takav., sto vise vrsta riba, biljaka, grana, kamenica itd.uzivaj u hobiju i lijepom ukrasu u svojoj sobi itd...itd.. :up: A ne sada kategorisati biljke npr. kripta je bez veze, blixa je super i treba je tri milimetra lijevo ili pet nazad..cista glupost. :up:
spasavaj se ko moze  :aaa:

Offline MARIO79

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Dizanje iz mrtvih: promjene u stilovima i ukusima u podvodnom vrtlarstvu
« Odgovori #58 u: Srpanj 07, 2012, 19:55:14 poslijepodne »
Pozdrav svima!

Ja krenuo u akvaristiku sa pokušajem hranjenja kornjača sa zebricama  :D
Pošto sam podstanar i u to vrijeme nisam imao interneta za proučavanje, krenuo sam sa standardnim greškama stavljajući tetrazona barbuse i skalare u isti akvarij jer su mi u pet centru rekli da oni idu zajedno, da biljkama ne treba posebno svijetlo itd.
Prva stvar kad sam uveo internet bilo je čitanje priručnika za početnike i danas ga imam isprintanog u fasciklu. U jednom odlomku sam pročito da akvarij treba izgledat što prirodnije, zato su mi biotopi amazone najfascinantniji. Malawi i Tanganyika kad vidiš jednog, vidio si sve.
kod nas je to jako skupi hobi, a i mi forumaši kao da jedva čekamo da nam koja biljka naraste da ju možemo prodat, možda su i zbog toga Sbi daleko ispred nas....
Ne postoje glupa pitanje, već samo glupi odgovori