Travanj 28, 2024, 19:45:50 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: tekuće željezo-upit?  (Posjeta: 2116 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Poker

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 52
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: Osijek
tekuće željezo-upit?
« u: Lipanj 14, 2007, 03:11:00 prijepodne »
stavljam tekuće željezo koje je pomješano sa vodom u deklariranom omjeru od proizvođača(plantela), pa me sad zanima da li je to normalna pojava kad ga usipaš u akvarij voda na tren pobijeli i ostane zamućena nešto poput kao kad počinješ cikliranje novog akvarija.sa vremenom ta zamućenost se izgubi cca 24h.što je uzrok tome i da li postoji neka opasnost za ribe i bilje?
osijek

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
tekuće željezo-upit?
« Odgovori #1 u: Lipanj 14, 2007, 08:18:00 prijepodne »
Da, to je normalno. Uzrok bi ti mogli objasniti kemičari, ja bih laički rekao da željezo reagira s vodom (valjda oksidacija ili kaj već). Željezo može biti opasno i za ribe i za bilje jedino ako predoziraš. Inače je okidač za alge, tako da paziš s doziranjem. No, dodavanje željeza (u balansu s ostalim gnojivima) može biti jako korisno za bilje. Kako doziraš željezo, kojeg je oblika u toj plantellinoj flaši i kolko je postotna otopina?

Offline Tompa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 498
tekuće željezo-upit?
« Odgovori #2 u: Lipanj 14, 2007, 13:30:00 poslijepodne »
I ja sam imao istih iskustava, i moram priznati da meto jako, jako smetalo. Onda mi je jedan kolega akvarista preporučio da ostavim Plantellu i kupim željezo u prahu pod nazivom Savastrene 6% Fe. Izmuti 5,00 g sa 250,00 mldestilirane vode (btw. gadno izgleda, dobije se skoro crna tekućina) i dodaje se kao i svako drugo Fe gnojivo za akvarije. Garantirano ne muti vodu, a ja rezultatima vrlo zadovoljan!!

Offline Poker

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 52
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: Osijek
tekuće željezo-upit?
« Odgovori #3 u: Lipanj 16, 2007, 11:50:00 prijepodne »
plantela ti je tekuće 6% željezo a mješaš ga sa vodom po priloženoj deklaraciji (ima deklaracija na kutiji) doziram ga jedno tjedno onako odokativno akv. je 240lit. srednje ubiljen i za sada niks frks sos alge!
osijek