Svibanj 04, 2024, 07:36:23 prijepodneNajnoviji Član: Davidunipt

Autor Tema: Narva lampe  (Posjeta: 2308 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline IMara

  • Trade Count: (+11)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 411
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Narva lampe
« u: Travanj 24, 2013, 21:12:24 poslijepodne »

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Narva lampe
« Odgovori #1 u: Travanj 24, 2013, 21:16:40 poslijepodne »
Ovdje smo nešto malo pričali o Narvama.

Uglavnom ja ih imam i super sam zadovoljna. Imaju visok CRI i to se točno vidi u usporedbi sa drugim neonkama :up:

Offline IMara

  • Trade Count: (+11)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 411
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Narva lampe
« Odgovori #2 u: Travanj 25, 2013, 17:14:18 poslijepodne »
Ovdje smo nešto malo pričali o Narvama.

Uglavnom ja ih imam i super sam zadovoljna. Imaju visok CRI i to se točno vidi u usporedbi sa drugim neonkama :up:
hvala mislio sam izostaviti grolux i stavit ove dvije http://www.aquashop.hr/Product-Narva-T5-24-W-Bio-Vital---549-mm_6852.aspx?gid=188 valjda neće biti prebijelo, ne znam kakvu nijansu daju jel potpuno bijelo svijetlo ili miješano bijeložuto?
« Zadnja izmjena: Travanj 25, 2013, 17:18:05 poslijepodne od IMara »

Offline ZeleniMrav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1423
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Stockholm, Sweden
  • You'll Never Walk Alone
Odg: Narva lampe
« Odgovori #3 u: Travanj 25, 2013, 23:10:51 poslijepodne »
Ovdje smo nešto malo pričali o Narvama.

Uglavnom ja ih imam i super sam zadovoljna. Imaju visok CRI i to se točno vidi u usporedbi sa drugim neonkama :up:
hvala mislio sam izostaviti grolux i stavit ove dvije http://www.aquashop.hr/Product-Narva-T5-24-W-Bio-Vital---549-mm_6852.aspx?gid=188 valjda neće biti prebijelo, ne znam kakvu nijansu daju jel potpuno bijelo svijetlo ili miješano bijeložuto?

Mozda cak vise bijelo na plavo!
Ja ih imam...al mozes kombinirat sa nature superb.
Bijela naprijed,crvena iza...to bi ti bilo idealno na ovu kombinaciju.
Mada je po meni idealna kombinacija bijela-crvena-bijela sa time da se crvena recimo 1h prije pali i kasnije gasi....meni se tako najvise svidjalo ;)

Uglavnom sta god da uzmes neces pogrijesiti,i jbl su super lampe,isto sam ih koristio.
Najbitnije je da je tvome oku ugodno...koristio sam lampe od 2700k do 9000k i sve je uvijek (isto) raslo.
20l vanila
North: Unfinished business
“Look deep into nature, and then you will understand everything better.” AE

Offline IMara

  • Trade Count: (+11)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 411
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Narva lampe
« Odgovori #4 u: Travanj 26, 2013, 09:48:44 prijepodne »
Hvala!

Offline Microsorium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 500
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: Split
Odg: Narva lampe
« Odgovori #5 u: Svibanj 30, 2013, 08:50:19 prijepodne »
Ja sam i dalje mišljenja da lampe s pojačanim crvenim spektrom nisu rješenje za akvarij. a sve koje si priložio mi se čine takvim. jedna od lampi koja mi je uzor po vrsti spektra kojeg pokriva je Osram Biolux.
Nije teško pronaći njen color distribution ili spectrum po ključnim riječima na Googlu.
Evo primjera: Glossa u akvariju gdje mi je biolux i led 10.000K raste nisko i gusto. U drugom akvariju u kojemu su 4x39W lampe (dvije 6500K i dvije s pojačanim crvenim spektrom) izuzetno se izdužuju, stabljika koja raste uglavnom horizontalno radi puno veći razmak od lista do lista. veliki broj biljaka juri vertikalno.
sad za neku suvislu analizu treba kazati i ovo. prvi slučaj je veliki i dublji akvarij (vodeni stupac je preko 53 cm) i ima 0,7 W po litri. Manji akvarij u kojemu je naglašen crveni spektar ima visinu stupca 35 cm i 1 W po litri.
dakle, i dalje mislim da je u pitanju vrsta spektra koja gura Glossu u vis i koja uvjetuje da duljina stabljike između vjenčića s dva lista bude veća gdje je više crvenog dijela spektra.
trenutno pokušavam pronaći adekvatne lampe za ovaj manji akvarij, ova topla crvenkasta boja mi nije simpatična ali to nije razlog zašto želim mijenjati lampe.

dodatni problem je u tome što lampe od 39W (85 cm) nisu toliko česte. one od 115 cm jesu i dolaze u svim varijantama spektra. namjerno uspoređujem 39W (85cm) s 115 cm jer ove dulje dolaze u različitim varijantama, neke imaju 54W neke 45W itd
da sada radim novi akvarij nikada ne bih išao na 100 cm dužinu stijenke. upravo zbog lampi bih išao na 120 cm. bilo bi puno lakše naći adekvatnu lampu jer je izbor velik.
cjenovno, netko je već pisao po forumu, je ogromna razlika: neke lampe plaćam 40kn a neke 160 kn komad...