Travanj 29, 2024, 04:10:25 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: par savjeta  (Posjeta: 1449 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DavorT

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 525
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Martinovka
par savjeta
« u: Rujan 15, 2012, 11:54:22 prijepodne »
Bok,

Uzeo sam prije cca. tjedan dana Rotala rotundifolia, HC i Parvulu sve invitro i imam sad par pitanja u vezi održavanja bilja.

Prvo Rotala ima mini zelene okrugle listice i uoce ne nalikuje izduženim varijantama lisca kakva bi trebala biti biljka, a kamoli bojom - pretpostavljam da je to zbog emerznog in vitro uzgoja i da bi se listovi trebali izduziti s vremenom, No ono sto me muci je sisanje - na koju visinu je caknuti da formira bocne izdanke da bi se zagustila jer želim full gust grmoliki izgled u pozadini? (posadio sam ju u grupama od 4-5 biljaka , između grupa je cca. 1.5 - 2 cm udaljenosti, a međuprostor sam popunio sa solo biljčicama tako da vec sad to izgleda kompaktno). trenutno mi je sad prosječna visina biljača od 6 - 8 cm, a rast je 1.5-2 cm tjedno. Druga stvar koja me muci, da li bi rezanje ovako rano nakon sadnje moglo ubiti biljku, ona sad raste uredno, ali ipak je to tek tjedan dana od sadnje, bila je invitro a ne u vodi pa me strah.

Pitanje za cubu - kako pricvrstiti cubu za lava rock? Dali ce se primiti sa onim mikro korjencicima za kamen ili treba nekaj ispod staviti (vunu, mrezicu, nesto)? Vidio sam da se to moze, a bojom bi mi jako dobro parirala mahovini pa bi htio zasaditi 2 mini busena na vrh tek toliko da napravi malu svjetlo zelenu terasicu na vrhu lava roka.





Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: par savjeta
« Odgovori #1 u: Rujan 15, 2012, 21:30:45 poslijepodne »
Rotalu pusti jos malo da se prilagodi rastu u vodi pa ju mozes sisat do mile volje.
Za cubu mi na pamet pada jedino da ju stavis u emerzno pa da se sama zakorijeni. Bojim se da ako ju ideš pricvrstiti s nečim da ćeš ju previše oštetiti...

Offline DavorT

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 525
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Martinovka
Odg: par savjeta
« Odgovori #2 u: Rujan 16, 2012, 21:15:36 poslijepodne »
Tnx. Stare idu na čekanje.  :)