Travanj 26, 2024, 10:20:35 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: neka pitanja za hladnovodne ...  (Posjeta: 12230 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #50 u: Ožujak 18, 2013, 11:14:00 prijepodne »
opet pitanje .... kako se zove lijek kojiim trebam liječiti ribicu od icha ?

sad sam se vratio iz pet šopa praznih ruku jer tamo nisu sigurno šta mi treba ?!?  :D :D
uvijek dostupan na [email protected]

Offline PepyFishies

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 161
  • Spol: Ženski   Dob: 25
  • Lokacija: Ljubuški, Bosna i Hercegovina
  • Goldfish forever ♥
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #51 u: Ožujak 18, 2013, 12:50:14 poslijepodne »
opet pitanje .... kako se zove lijek kojiim trebam liječiti ribicu od icha ?

sad sam se vratio iz pet šopa praznih ruku jer tamo nisu sigurno šta mi treba ?!?  :D :D
 
Imas dva dosta dobra lijeka : Protoex i Sera Costapur. :)
Everything will be okay in the end.
If it's not okay, it's not the end. ♥

Offline Smilas

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 740
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #52 u: Ožujak 18, 2013, 14:11:10 poslijepodne »
JBL Punktol ultra.

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #53 u: Ožujak 18, 2013, 15:00:59 poslijepodne »
od JBL u PŽ nema ništa ili ja neznam naći ... protexa nema trenutno ... a od SERE će roba stići za koji dan .. :(

pa sam se savjetovao sa frendom veterinarom i bratićem koji ima toplovodne pa su mi rekli da probam sa medazolom ...

Bolesna ribica je upravo u karanteni gdje sam stavio vodu iz akvarija u kojem je bila, prema omjeru sam napravio lijek i malo podigao temperaturu vode ...

ribica je već više od pola sata u karanteni i ponaša se normalno ... vidjet ćemo kako će se stvari odvijati ..
uvijek dostupan na [email protected]

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #54 u: Ožujak 18, 2013, 15:04:27 poslijepodne »
strašilo!
molim te, otvori temu na bolestima za liječenje ribice!

i, uz to, liječenje medazolom je zadnja stvar koju poduzimaš ako ništa drugo ne upali jer je riječ o relativno jakom antibiotiku
koji može izazvati dosta nuspojava kod ribica!

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #55 u: Ožujak 18, 2013, 15:10:01 poslijepodne »
strašilo!
molim te, otvori temu na bolestima za liječenje ribice!

i, uz to, liječenje medazolom je zadnja stvar koju poduzimaš ako ništa drugo ne upali jer je riječ o relativno jakom antibiotiku
koji može izazvati dosta nuspojava kod ribica!

sorry ... otvorit ću temu .... (ili... ako možeš od prethodnog posta prebaciti, da ne dupliram postove ?!? ?

na medazol sam se odlučio jer nisam našao adekvatan lijek, a bolest sam primjetio prije puna dva dana... pa jednostavno nisam više želio čekati ... a dozirao sam minimalnu količinu  ...  :up:
uvijek dostupan na [email protected]

Offline ZliBrka

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1815
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Beli Manastir
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #56 u: Ožujak 18, 2013, 15:23:05 poslijepodne »
Pozdrav strasilo!

Nekako mi se cini da olako shvatas dobronamerne savete kolega.
Svima nam je ovo hobi i volimo kad nasi ljubimci imaju sto bolje uvjete i uzivaju u istima.

Svakako bi trebao zapoceti lecenje po savetima kolega jer bi ti ribica mogla uginuti. Ako ispunis upitnik https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29767.0 kolege ce ti lakse pomoci.
Isto tako ako upotrebis opciju pretrazivanja foruma naci ces dosta korisnih informacija i saveta u vezi puno toga, pa i icha i njegovog lecenja.
Evo jedna sveza tema sa istim problemom icha  https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=84485.msg803755;topicseen#new

Svako od nas ima pravo uredjivati svoj akv po zelji, ali nekako se svi trudimo omoguciti im sto bolje uslove. Morski ukrasi ti nece pomoci u tome. Samo ce ribicama i tebi otezati zivot.

Obavezno procitaj Prirucnik za pocetnike http://www.akvarij.net/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=498 i odlican clanak sa portala o zlatnim ribicama (da bi ti bili jasniji uslovi za njihovo uspesno drzanje) http://www.akvarij.net/index.php/a268lanci-menuslatkovodnaribe-63/565-zlatna-ribica-carrasius-auratus-zanemarena-ljepotica

I sam si rekao da volis objasnjenja, pa pocni sa citanjem istih na linkovima iznad.   :up:
« Zadnja izmjena: Ožujak 18, 2013, 15:27:29 poslijepodne od ZliBrka »
"Dišemo slobodno jedino kad nas s drugima povezuje zajednički cilj koji nadilazi naše JA."  Zemlja Ljudi

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #57 u: Ožujak 18, 2013, 15:46:21 poslijepodne »
Pozdrav i tebi Zli Brko ...  :up:

Nije da olako tumačim savjete, već koliko sam ja novi vama, toliko ste i vi novi meni ...

Inače sam strojar po struci, a specijalnost su mi motocikli .... zašto ovo kažem?!? ... nedavno je čovjek pročitao savjet na forumu koji ga je koštao cca 2500€, a trebao ga je koštati možda par piva ...

OK OK ... znam da je usporedivo i bla bla... ovo ono ... ali kad sa više strana dobiješ različite savjete, onda prihvatiš onaj koji ti se čini najprihvatljiviji ...  :up:

Morske ukrase sam počeo vaditi po savjetu sa ovog foruma, iako mi je čovjek koji već dugi niz godina ima neke morske ukrase u akvariju rekao da on nije imao nikakvih problema nika ... ali ipak ću poslušati ovo na ovom forumu ...  :up:
uvijek dostupan na [email protected]

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #58 u: Ožujak 18, 2013, 17:16:42 poslijepodne »
Dobra usporedba....ALI...


Ponekad se treba zapitati zašto je to tako i logikom se dođe do ispravnih odgovora.

Npr. zašto onda u slatkovodnim vodama nema morskih školjaka i zašto u moru nema šarana, ako to sve "funkcionira bez problema"? Piroda ima svoje razloge zašto je tako, a akvariji su zbog svoje veličine puno puno osjetljiviji sistemi od neke rijeke, jezera i sl. Ribe su kroz brojne godine evolucije naviknute na određene uvjete i to se nemože baš tako lako promjeniti. Evo pomalo ekstreman primjer: kada bi uzeo divlje skalare (Altume) i stavio ih u svoj akvarij, oni bi ubrzo uginuli... Laik bi rekao da nema razloga da uginu, voda je po sastavu H2O i u Amazoni i u centru Zagreba iz pipe. No tu se kriju brojni detalji koji određuju da li će ribe živjeti ili uginuti: KH-količina karbonata u vodi, pH (možda najvažnija stavka i razlog zašto ribe trebamo polako prilagođavati na svoju vodu u akvariju a ne samo bubnuti ih unutra), GH, NH4, NO3 itd...

Tako da je glavni razlog zašto ti svi govore da izvadiš školjke van je taj da one mogu sadržavati ostatke soli, a još važnije od toga je da povećavaju već ionako pretvrdu hrvatsku vodu. U zemljama gdje je voda ekstremno mekana, a pojedinac želi držati afričke ciklide koji zahtijevaju tvrdu vodu, on koristi upravo drobljene školjke u podlozi kako bi vodu održavao tvrdom i alkalnom. Zato baci pogled na linkove koje je Zli Brka stavio (vodič za početnike i članak o zlatnoj ribici), a ako nisi siguran da su ti članci istiniti, tu je google  :up:

Što se tiče Icha, nisam dr, ali zdrav razum mi govori da antibiotik baš nema previše učinka na kožne parazite kao što je Ich. A sol se koristi kako bi se nadražila koža riba i kako bi proizvodila više sluzi i tako pripomogla pri rješavanju parazita. Međutim, problem je što Ich ulazi u stanje mirovanja kada otpadne s riba, tako da ti je sada čitav akvarij zaražen i ponovno pojavljivanje bolesti je gotovo sigurno, ukoliko ne posegneš za lijekovima.

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #59 u: Ožujak 18, 2013, 17:35:53 poslijepodne »
Kao što rekoh, morske školjke vadim van ...... bar većinu ...  :up:

medazol nije antibiotik ... ;)  ... to je antiprotozoik koji je sastavni dio svih (ili bar velike većine) antiparazitika .. uključijući i sve lijekove koje se koriste u akvaristici ...  :up: ... različite su "samo" pomoćne tvari koje čine samu tabletu, a neškodljivi su za žive organizme (uključujući i ribice) ....  :up:

Ovo su informacije potvrđene od ljudi iz moje okoline koji su stručni u tom dijelu, pa nema sumnje da im ne vjerujem na riječ ( bratićeva žena dipl. farmaceut zaposlena u struci ... frend farmaceut zaposlen u struci, tetka diplomirana kemičarka zaposlena u struci .. )

a inače sam takva osoba da ću prenijeti iskustva koja imam bez obzira kakva će biti... ako s ribicom sve bude OK ... reći ću da je OK ... ako se ribici pogorša stanje, i to ću reći, tako da problema po tom pitanju ..  :up:
uvijek dostupan na [email protected]

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #60 u: Ožujak 19, 2013, 11:42:44 prijepodne »
Metranidazol je antibiotik koji ima i antiparazitarno djelovanje tako da djeluje, odnosno, ubija samo neke vrste parazita (protozoe).

Najbolji lijek za vanjske parazite a ovdje se konkretno radi o Ich-u je Serin Costapur pa ako se želiš riješiti Ich-a iz akvarija predlažem da tretiraš cijeli akvarij sa Costapurom u trajanju od 7 dana pa onda pauza 14 dana i opet 7 dana liječenja tim lijekom.

Iz filtera izvadi aktivni ugljen i pojačaj prozračivanje.

Sretno.

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #61 u: Ožujak 19, 2013, 13:30:50 poslijepodne »
imam spužveni filter, pa nemam ugljena...  :up:

rekao sam već da u Požegi nisam u stanju naći adekvatan lijek u dva pet shopa (koliko ih ima), pa sam se odlučio na alternativu .. ;) Medazol također nije džabe, da ne mislite da sam to uzeo samo zbog uštede ...

Izvještaj za danas:

Ribica preživjela noć, danas sam joj promjenio 2/3 vode i stavio čistu (48sati odležala) i ubacio propisanu količinu soli... ali danas bez lijeka

Ribica se ponača normalno ... pliva, živahna je i normalno diše ....

ali ne vidim neke promjene što se tiče bijelih točkica... nije lošije, ali nije ni bolje... ok .. ne očekujem čudo preko noći ... liječenje se nastavlja

Na ostalim ribicama nisam primjetio bolest
uvijek dostupan na [email protected]

Offline PepyFishies

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 161
  • Spol: Ženski   Dob: 25
  • Lokacija: Ljubuški, Bosna i Hercegovina
  • Goldfish forever ♥
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #62 u: Ožujak 19, 2013, 13:36:55 poslijepodne »
Strpljenja, bit ce ta ribica bolje..treba vremena da taj dosadni parazit odustane. :P
Everything will be okay in the end.
If it's not okay, it's not the end. ♥

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #63 u: Ožujak 19, 2013, 13:40:03 poslijepodne »
strašilo!
posljednji puta te lijepo molim da priču o liječenju ribice postaviš u forum o bolestima!
a ovu temu zaključavam!