Travanj 28, 2024, 07:51:49 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Dobio bocu CO2, molim savjete  (Posjeta: 12979 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sonny

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 580
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
  • "Life is too short to drink bad wines"
Odg: Dobio bocu CO2, molim savjete
« Odgovori #50 u: Veljača 19, 2011, 12:27:26 poslijepodne »
E da, ne kuzim se bas u mjerne jedinice tlaka, al ovo na nasim manometrima nije u barima. Kako pretvorit u bare, po kojoj valuti?  :)

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Dobio bocu CO2, molim savjete
« Odgovori #51 u: Veljača 19, 2011, 12:39:11 poslijepodne »
ma nije bitno koliko je bara ili psi-ja ili atmosfera. bitno je da ti napune toliko kila koliko stane ili koliko plačaš :). konverter bar-psi-at http://www.tvr-webmart.co.uk/tvr_info_psi.asp
cannibal - tlak je dugo konstantan a onda počne padati (i pada otprilike 2 tjedna - u boci. iza redukcije padne za dan-dva, a tek onda počne padati broj mjehurića u counteru. Idem puniti čim počne padati u boci - neovisno o tlaku, kod mene manometar stoji na granici zelenog i žutog dok je boca puna.

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Dobio bocu CO2, molim savjete
« Odgovori #52 u: Veljača 19, 2011, 13:09:53 poslijepodne »
E da, ne kuzim se bas u mjerne jedinice tlaka, al ovo na nasim manometrima nije u barima.

Naravno da je u barima. 1 bar je 1 kg/cm2 (sto imas s unutrasnje strane na manometru)

Offline Sonny

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 580
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
  • "Life is too short to drink bad wines"
Odg: Dobio bocu CO2, molim savjete
« Odgovori #53 u: Veljača 19, 2011, 16:09:05 poslijepodne »
Vielen dank!  :)

Offline c.e.z

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 216
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • Udomljujem vjeverice
Odg: Dobio bocu CO2, molim savjete
« Odgovori #54 u: Veljača 20, 2011, 00:05:01 prijepodne »
kad vec dijelita savjete o boci, imam u podrumu par onih kampreskih boca od propan-butan plina mislim, neke su narancaste a neke crvene, mislim da su ceske. sad, jel se to da iskoristit za co2 tj dal smeta taj pb plin ili ga sam ostavim otvorenog da ishlapi?
a sto se tice atesta to ne postoji vec desetljecima al nece bit tesko napunit co2 nutra =)

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Dobio bocu CO2, molim savjete
« Odgovori #55 u: Veljača 20, 2011, 06:42:17 prijepodne »
kad vec dijelita savjete o boci, imam u podrumu par onih kampreskih boca od propan-butan plina mislim, neke su narancaste a neke crvene, mislim da su ceske. sad, jel se to da iskoristit za co2 tj dal smeta taj pb plin ili ga sam ostavim otvorenog da ishlapi?
a sto se tice atesta to ne postoji vec desetljecima al nece bit tesko napunit co2 nutra =)
ne može, te boce nisu predviđene za takav pritisak.

Offline Sonny

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 580
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
  • "Life is too short to drink bad wines"
Odg: Dobio bocu CO2, molim savjete
« Odgovori #56 u: Veljača 20, 2011, 08:48:56 prijepodne »
Evo stigo doma i sve je zateknuto u istom stanju kao kad sam otišao.

Dakle, kako stvari stoje ovaj manometar je topla preporuka  :up:
A možda ipak i nije topla preporuka???  :hmmm:

Iskopčao sam ga iz utičnice i otišao spat, kad sad ujutro vidim da zapravo cijelo vrijeme idu sitni mjehurići, svakih cca 15 sek. Jel to sad normalno?
Update: po vašoj preporuci više puta uzastopno sam uključio/isključio sistem i očito se pročistilo i više ne pušta mjehure  :up:

Hvala

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Dobio bocu CO2, molim savjete
« Odgovori #57 u: Veljača 21, 2011, 08:45:28 prijepodne »
pa što tu nije jasno? ako CO2 nije posve čist izdvaja se najprije CO2 a onda frakcija koja je preostala. nisam siguran, 2 puta mi se boca ispraznila a pred kraj sam svaki put imao problema s algama. ne mislim iskušavati 3. put za tih tjedan-dva odgode odlaska na punjenje

Malo sam ispitao ljude na stranom forumu i nitko bas ne vjeruje te necistoce. Naravno, co2 nije 100% cist ali da bas ima toliko toga sto nije co2 da to moze utjecati na razine u akvariju to ni meni ne drzi vodu

Offline Sonny

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 580
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
  • "Life is too short to drink bad wines"
Odg: Dobio bocu CO2, molim savjete
« Odgovori #58 u: Veljača 26, 2011, 11:27:13 prijepodne »
Imam 2 NOVA pitanja  :)

1. Otkad sam instalirao bocu i manometar, nisam prestao dodavat Easy Carbo, pa me zanima mogu li polako smanjit dozu i na kraju ukinut? Ne da mi se svaki dan dozirat ako ne treba, ostavio bih ga u slučaju pojave algi...

2. Jučer sam pojčao CO2 na 3 bps i mislim da sam pretjerao. Kako još čekam da mi dođe Drop Checker, doziranje mjehurića radim "odokativnom metodom"  :D s tim da pratim ponašanje svojih ribiča. E sad, jučer su se predvečer kad je očito koncentracija CO2 bila najveća ribe totalno ponašale ušlagirano. Nisu išle po zrak na površinu al su se sjatile i bile jako mirne i nisu htjele jesti. Najgore su prošli Ramirezi: ženka se zabila u stargrass i nije mrdala, samo je otvarala usta, a mužjak je bio u kutu akvarija 2 cm ispod površine, isto nepomičan. Ribe dna su bile dobre volje, al Anentome Helena puž se penjao po stijenci akvarija prema površini. Nisam se htio zajebavat pa sam isključio manometar i pojačao mreškanje na maximum i čašom prelijevao vodu. Za sat vremena se stanje normaliziralo.

Dakle, jel moguće da sam sa 3 bps pretjerao u 150L vode ako je otapanje putem ljestvi + protočna pumpa iznad, koja usitnjava i raspršuje sitne mjehuriće kojih je akvarij pun?

Lp  :up:

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Dobio bocu CO2, molim savjete
« Odgovori #59 u: Veljača 26, 2011, 11:52:52 prijepodne »
očito je da je moguće. ponašanje riba je prilično siguran znak - i kod mene su bile vrlo mirne i skrivene, ja sam imao dropcheker koji je bio žut. pošto opasnost od trovanja ovisi i o tvrdoči vode pametnije je gledati ribe nego vjerovati u boju reagensa. to što imaš ljestve ništa ne znači kad se u biti najviše CO2 otapa razbijanjem mjehurića pumpom.

možeš prestati dodavati easy carbo

Offline Sonny

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 580
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
  • "Life is too short to drink bad wines"
Odg: Dobio bocu CO2, molim savjete
« Odgovori #60 u: Veljača 26, 2011, 12:04:01 poslijepodne »
očito je da je moguće. ponašanje riba je prilično siguran znak - i kod mene su bile vrlo mirne i skrivene, ja sam imao dropcheker koji je bio žut. pošto opasnost od trovanja ovisi i o tvrdoči vode pametnije je gledati ribe nego vjerovati u boju reagensa. to što imaš ljestve ništa ne znači kad se u biti najviše CO2 otapa razbijanjem mjehurića pumpom.

možeš prestati dodavati easy carbo
Tako sam si i mislio al cijenim mišljenje i savjet iskusnijih. Tnx Marek  ;)

Offline cuk-77

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 92
  • Spol: Muški   Lokacija: Cakovec
Odg: Dobio bocu CO2, molim savjete
« Odgovori #61 u: Ožujak 17, 2011, 17:47:30 poslijepodne »
Nadam se da si stavio brtvu i provjerio spojeve da ne bi za koji dan isao punit tu bocu

e majstore vidim da si ti tu doma,pa mi molim te odgovori,znači treba mi:
1.boca
2.Wave dvostupanjski manometar s elektro-ventilom i igličastim ventilom (jel to sve u kompletu tj.u jednoj cjelini ili
   zasebno i to se naravno zašarafi na bocu ako se ne varam)
3.ph kontroler i gdje se on montira (znači njegova funkcija je ta ako se nešto pošemeri što se tiče co2 on
   isključuje sustav ako sam dobro razumio
4. hvala

Offline Sonny

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 580
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
  • "Life is too short to drink bad wines"
Odg: Dobio bocu CO2, molim savjete
« Odgovori #62 u: Ožujak 17, 2011, 18:13:50 poslijepodne »
Nadam se da si stavio brtvu i provjerio spojeve da ne bi za koji dan isao punit tu bocu

e majstore vidim da si ti tu doma,pa mi molim te odgovori,znači treba mi:
1.boca
2.Wave dvostupanjski manometar s elektro-ventilom i igličastim ventilom (jel to sve u kompletu tj.u jednoj cjelini ili
   zasebno i to se naravno zašarafi na bocu ako se ne varam)
3.ph kontroler i gdje se on montira (znači njegova funkcija je ta ako se nešto pošemeri što se tiče co2 on
   isključuje sustav ako sam dobro razumio
4. hvala

Mogu ti i ja odgovorit jer znam da si vjerojatno nestrpljiv :D

1. treba ti boca, da :up:
2. ja imam Wave i to ti je sve u kompletu. Sve skupa moraš samo zašarafit na bocu, tako da ne može biti jednostavnije.
3. PH kontroler pali i gasi Co2 umjesto običnog timera. Timeru ti zadaš kad se pali a kada gasi, a PH kontroler sam to čini s obzirom na vrijednosti PH koje mu ti zadaš. U njega se ušteka strujni kabel od manometra.
4. Molim  :)

Offline Sonny

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 580
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
  • "Life is too short to drink bad wines"
Odg: Dobio bocu CO2, molim savjete
« Odgovori #63 u: Ožujak 17, 2011, 18:15:19 poslijepodne »
Nadam se da si stavio brtvu i provjerio spojeve da ne bi za koji dan isao punit tu bocu

e majstore vidim da si ti tu doma,pa mi molim te odgovori,znači treba mi:
1.boca
2.Wave dvostupanjski manometar s elektro-ventilom i igličastim ventilom (jel to sve u kompletu tj.u jednoj cjelini ili
   zasebno i to se naravno zašarafi na bocu ako se ne varam)
3.ph kontroler i gdje se on montira (znači njegova funkcija je ta ako se nešto pošemeri što se tiče co2 on
   isključuje sustav ako sam dobro razumio
4. hvala

Mogu ti i ja odgovorit jer znam da si vjerojatno nestrpljiv :D

1. treba ti boca, da :up:
2. ja imam Wave i to ti je sve u kompletu. Sve skupa moraš samo zašarafit na bocu, tako da ne može biti jednostavnije.
3. PH kontroler pali i gasi Co2 umjesto običnog timera. Timeru ti zadaš vrijeme kad se pali a kada gasi, a PH kontroler sam to čini kada dosegne vrijednost PH koju mu ti zadaš. U njega se ušteka strujni kabel od manometra.
4. Molim  :)

Offline dane100

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški  
Odg: Dobio bocu CO2, molim savjete
« Odgovori #64 u: Veljača 11, 2013, 23:44:49 poslijepodne »
čestitam na boci. ali najprije nađi gdje ti je hoće napuniti, ako nemaš atest. vatromehanika puni "svoje" boce, nisam siguran hoće li puniti nepoznate
Na ovoj boci je utisnuto da je za ugljični dioksid, na hrvatskom jeziku, 5 kg... uglavnom brdo tih utisnutih slova i ne bi me niš iznenadilo, al ako mi je neće punit nabijem ih, netko hoće  :D Mislim da je njima bitno kad firme pune da imaju atest al za privatne osobe who cares? Osim toga, ovo nije neka prerada vatrogasnog aparata nego prava co2 boca. Ima u ZG bar tih punionica, pa će netko valjda uskočit, uopće se ne bojim.

gdje se jos to puni u ZG ?
Cayman110, 230L, tropski

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Dobio bocu CO2, molim savjete
« Odgovori #65 u: Veljača 12, 2013, 00:48:52 prijepodne »
A zašto dižeš staru temu koja nema veze sa punjenjem boca, kad n prvoj strani podforuma imaš ovu i ovu temu