Svibanj 30, 2024, 00:23:07 prijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Wuxal prihrana za cvijece  (Posjeta: 6899 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline fragazerr

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: vz
Wuxal prihrana za cvijece
« u: Veljača 01, 2012, 07:42:01 prijepodne »
Zanima me dali bi se moglo s ovim prihranjivat akvari?


Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #1 u: Veljača 01, 2012, 09:14:02 prijepodne »
ne
ima previše amonijevih i nitritnih spojeva
ima i previše fosfata a premalo kalija
ni omjeri mikroelemenata nisu odgovarajući, nema bora

Offline fragazerr

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: vz
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #2 u: Veljača 01, 2012, 10:49:01 prijepodne »
Tak sam si i mislil :up:

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #3 u: Veljača 01, 2012, 11:39:38 prijepodne »
Ima bora, piše 0,01 B, odma ispod kalija. A sto se tiče amonijaka, pa u osmocote kapsulama i urei ima amonijaka, pa se koriste svuda u akvaristici. Nije amonijak loš, samo treba biti jako jako oprezan s njim, zato je najbolje osmocote i ureu pikati u podlogu. Neko vrijeme koristila sam Folifertil T ali u jako razrijeđenom obliku i nije bilo štetnih posljedica. :)

Offline ZeleniMrav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1423
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Stockholm, Sweden
  • You'll Never Walk Alone
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #4 u: Veljača 01, 2012, 13:16:01 poslijepodne »
Ja svoj akvarij gnojim sa ureom!
Ima svojih prednosti,pogotovo u mekanoj vodi.
20l vanila
North: Unfinished business
“Look deep into nature, and then you will understand everything better.” AE

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #5 u: Veljača 10, 2012, 15:26:53 poslijepodne »
u nacelu nevalja stavljati nijedno mjesano gnojivo jer ce uvjek dodi do predoziranja nekog elementa, a mikro su posebno otrovni u velikim koncentracijama, uz to nije samo bitan element da pise na bocici nego i u kojem je obliku a jos gore je ono sto nepise na tim bocicama a svakakve kemije su unutra.
urea se bas nekoristi u akvaristici, bar ne ona iz vrece :)
osmocote je rjetka iznimka, neznaci zato da se moze ubacivati sve zivo sto stoji u cvjecarni pored i oko osmocotea. uz to, to je dugo otpustajuce gnojivo i tu ima velike razlike od tekucih gnojiva

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #6 u: Veljača 10, 2012, 15:40:28 poslijepodne »
urea se bas nekoristi u akvaristici, bar ne ona iz vrece :)

baš taj se koristi ;)

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #7 u: Veljača 10, 2012, 15:44:21 poslijepodne »
urea je ureo ali ja jos nisam kupovao vrece za gnojidbu a nadam se da ni necu morati :)

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #8 u: Veljača 10, 2012, 16:49:00 poslijepodne »
Do nedavno se mislilo da fosfati i prevelik unos gnojiva uzrokuje alge. Ja sam definitivno za korištenje raznih preparta za kopneno bilje i eksperimentiranje, ali na vlastitu odgovornost (da nebi bilo Del me nagovorila  :devil: ). Trebamo ići naprijed.

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #9 u: Veljača 10, 2012, 17:50:20 poslijepodne »
Dobro, ide li ovo u kategoriju "samo se hvalim" ili možemo nešto naučiti od tebe?

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #10 u: Veljača 10, 2012, 18:36:34 poslijepodne »
od koga? od mene sigurno ne, ja nebih bio sretan da nekog ne zmuljam na forumu svaki dan :D
-nije stvar samo u algama vec sto si mozes pobiti i sve zivo u akvariju ako ubacujes piz.. teoretski ti mozes raditi i kombinirati sto god hoces.. dokle god znas sto radis. samo koliko takvih ljudi stvarno postoji u praksi? urea, amonijak i takve stvari su prilicno otrovne i nije to za zezanje. pa mnogi pogrijese i s gotovim, prociscenim kupovnim gnojivima, uz sve moguce tablice, kalkulatore, digitalne vage, itd.  a di onda nece kad krenu u kombinacije s ovako necime.
-jos kad vidim da netko uopcne nezna procitati koja je vrst gnojiva, sta da stim radi, i onda pita za savjet pa mu se govori sve zbrda zdola..milina :)

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #11 u: Veljača 10, 2012, 18:43:00 poslijepodne »
http://www.cichlid-forum.com/articles/fertilizers_intro.php
ovo o tim gnojivima kaze lik ciji kalkulator koristi dosta ljudi s foruma

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #12 u: Veljača 10, 2012, 18:58:07 poslijepodne »

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #13 u: Veljača 11, 2012, 14:05:17 poslijepodne »
ako pogledaš barrov post je iz 2008, što je zastarjelo, i vjerujem da je do sada promejnio mišljenje..unos uere preko vode može biti poguban za sve, istina, ako bubneš unutra 2 žlice, a ako si umjeren onda može samo koristit, jer bilju odgovara dostpnost uere preko vode...
bilo kako bilo, unošenem tako malih količina urea-e u vodeni stup, je daleko manje nego što u roku od 24 sata ispusti ada aquasoil...

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #14 u: Veljača 11, 2012, 17:24:33 poslijepodne »
takvi maheri bas i nemjenjaju misljenje svaki cas..mislim da je on i tada dobro znao sto je urea i kako radi, i bolje nego mi dan danas
mislim, stavi ti sto god hoces u svoju vodu, ako imas dobre rezultate, super, meni drago. samo netreba se bas nekom tko se nerazumije puno i pita za savjet sugerirati da koristi sve i svasta u svom akvariju. i to jos opasnu kemiju..pa ljudi se zeznu i hrane ubace previse, zatruju vodu s vremenom a di takav nece s urejom pogrjesiti. i jos da onda ovdje pita za savjet doziranja pa ce mu pet ljudi dati pet razlicitih odgovora. i na kraju, krajeva, zbog cega, koliko moze ustedjeti na to malo gnojiva, mogu se kladiti da nema makinu od akvarija punu bilja..s druge strane, da je pitao za ffm i dal da trosi lovu pola ljudi tu bi mu odgovorilo samo naprjed i sto vecu bocu..meni to bas i nema puno logike

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #15 u: Veljača 11, 2012, 18:10:03 poslijepodne »
... na kraju krajeva tema je stavljena u aquascape podforum, ne u novi u slatkovodnoj, malo rasprave nije naodmet. A ADA aquasoil je čisti amonijak a svi se kunu u njega :) I sa "akvaristickim" NPK se lako pretjera, uostalom
« Zadnja izmjena: Veljača 11, 2012, 18:14:50 poslijepodne od Dellete »

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #16 u: Veljača 11, 2012, 19:33:35 poslijepodne »
... na kraju krajeva tema je stavljena u aquascape podforum, ne u novi u slatkovodnoj, malo rasprave nije naodmet. A ADA aquasoil je čisti amonijak a svi se kunu u njega :) I sa "akvaristickim" NPK se lako pretjera, uostalom

potpis...
a..tom barr je već nekoliko puta promejnio svoja mišljenja i potvrdio to u praksi, jer se ne drži ničega ko pijan plota )

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #17 u: Veljača 11, 2012, 21:14:38 poslijepodne »
s tom ureom su ljudi znali polje spaliti a di nece netko akvarij. ali kao sto rekoh, ako se kome dozira neka dozira, meni svejedno, nije moje da me brine
samo tvrdnja da mjenja misljenja(uostalom, svih ih mjenjamo) i nista previse neznaci, meni se neda googlat jer mi je stvarno svejedno, ali dosad nisam vidio da nijedan strucnjak to preopruca, samo protiv. a ako vi znate zasto je urea tako super rado bih cuo.. i, zar nema dosta amonijaka u akvariju i nije li to glavni proizvod kojeg je najlakse dobiti? i koliko ureje treba tocno stavljati i uz koje promjene vode?
-cisti amonijak sigurno nije, i njega ima svuda i uvjek ali pitanje je kolicine i odpustanja. a svi se kunu u aquasoil jer je to ocito sveti gral danas, zasto bih inace toliko kostao, jel da :) to sto je to zemlja, glina, sta sve vec, obogaceno svim zivim, je druga stvar. a tek svi oni drugi adini proizvodi sa cool imenima, uf..isto kao japanski pokemoni kad pjevaju, moras skupit sve, moras skupit sve :D a sto se tice kunjenja, donedavno su se masovno kunili i u kabelske grijace u biljnoj akvaristici i maltene da si bio budala ako ih nisi imao...

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #18 u: Veljača 11, 2012, 22:12:53 poslijepodne »
aquasoil otpušta toliko amonijaka da najviša skala na testu nije dovoljna, to su potvrdili brojni korisnici.. Jedan poznati lik koristi kabelske grijače u svojim high tech akvarijima... ali dobro to nije bitno za ovu temu :)

A Barr je jako poznat po svojoj izeci "nothing is set in stone" s čime bi se definitivno složila :)

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #19 u: Veljača 11, 2012, 22:27:01 poslijepodne »
Ne postoji samo jedan ispravan način kod biljnih akvarija. Vidio sam puno jako lijepih i uspješnih biljnih akvarija, a totalno različito složenih i postavljenih. Od predivnih akvarija s brutalno hranjivom podlogom i isto toliko lijepih akvarija koji imaju samo šljunak kao podlogu. Pa onda gnojenje svaki dan u tjednu, svaki drugi dan u tjednu, jednom tjedno, bez gnojenja. Protok 10+ puta volumen akvarija u satu ili 0.5 volumena u satu. Pa onda svjetlo - od ful jakih MH lampi pa do T8 rasvjete, pa čak i akvariji osvjetljeni prirodno - suncem. I svi su bili fakat odlični.

Tak da, ne bi ja ništa isključivao, pa i neke stvari koje na prvi pogled nisu logične. Treba isprobavati nove stvari, svaki eksperiment je dobar jer proširuje vidike i načine razmišljanja. :)
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #20 u: Veljača 11, 2012, 22:28:08 poslijepodne »
stvarno nemam pojma za aquasoil i kojim kolicinama, ali otpusta i zemlja puno pa mi je to samo mana. i nekako sumnjam da nakon pocetne faze moze neznam koliko mnogo odpustati na dnevnoj bazi.
nije samo stvar dali je otrovno, otrovno je sve sto mi unosimo u akvarij, jel da,. vise stvar je iz kojeg razloga da ja stavljam ureu? dali je to potrebno?
koristi grijace da grije vodu ili iz nekog dubljeg, neobjasnjivog razloga? :)

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #21 u: Veljača 11, 2012, 22:33:06 poslijepodne »
stomed @ jedina stvar zbog kojeg ne koristim aquasoil je obavezno mjenjanje vode na dnevnoj bazi u prva 2 tjedna po 50%, upravo zbog velike količine ispuštenog amonijaka u vodu..ne znam u čem je problem, troje ti sad govorimo da koristimo te stvari i da nema u tome ništa loše, ako se ne baca unutra sa lopatom..

čak niti ne treba ić van lijepe naše po odgovore, eto link na temu od tuljana
https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=41097.0
gdje čovjek koristi itekako ove stvari i pogledaj kako mu izgleda bilje, kao nikome od nas... ;)

grijanje podloge, da svakako, naročito u ovim zimskim mjesecima, zbog korijenja bilja, a ne zbog same vode...

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #22 u: Veljača 11, 2012, 22:38:35 poslijepodne »
aquascaping -> malo riba (ili ih uopce nema) -> velika količina bilja -> velika potražnja za nutrijentima, a dokazano je da biljke radje uzimaju amonijak nego manje štetne spojeve i samim time bolje rastu


Jasnije?

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #23 u: Veljača 11, 2012, 22:51:59 poslijepodne »
To cann, to je bila takva bomba od akvarija, hvala ti kaj si me podsjetio na to :)
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #24 u: Veljača 12, 2012, 14:14:03 poslijepodne »
pa nije u nicime problem, samo sam rekao da to nije bas za akvarij. mozes ti svasta koristit ali nit je stnadardna nit provjerena metoda. ima i testiranja filtracije slatkovodnih akvarija na principu vodka metode pa opet nije standardno i vrlo upitna, i jako jako zeznuta za vecinu. tako mi je i ovo upitno, nevidim bas neke prednosti u tome. a biljci treba dusik, sad u kojem obliku preferira..u cemu se to odrazava, sta znaci da bolje rastu?? i ako preferiraju sto stetnije spojeve da pocnem ubacivati nh3? mislim, on je otrovniji od ureje.. :)
-znam ja zasto reklamiraju grijace samo ta prica bas i nedrzi vodu previse i nema nikakvo znanstveno pokrice, ali eto, svakom njegovo, krivi dio foruma pa nemoramo ulazit u to