Svibanj 08, 2024, 09:09:10 prijepodneNajnoviji Član: Davidunipt

Autor Tema: Wuxal prihrana za cvijece  (Posjeta: 6858 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline fragazerr

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: vz
Wuxal prihrana za cvijece
« u: Veljača 01, 2012, 07:42:01 prijepodne »
Zanima me dali bi se moglo s ovim prihranjivat akvari?


Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #1 u: Veljača 01, 2012, 09:14:02 prijepodne »
ne
ima previše amonijevih i nitritnih spojeva
ima i previše fosfata a premalo kalija
ni omjeri mikroelemenata nisu odgovarajući, nema bora

Offline fragazerr

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: vz
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #2 u: Veljača 01, 2012, 10:49:01 prijepodne »
Tak sam si i mislil :up:

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #3 u: Veljača 01, 2012, 11:39:38 prijepodne »
Ima bora, piše 0,01 B, odma ispod kalija. A sto se tiče amonijaka, pa u osmocote kapsulama i urei ima amonijaka, pa se koriste svuda u akvaristici. Nije amonijak loš, samo treba biti jako jako oprezan s njim, zato je najbolje osmocote i ureu pikati u podlogu. Neko vrijeme koristila sam Folifertil T ali u jako razrijeđenom obliku i nije bilo štetnih posljedica. :)

Offline ZeleniMrav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1423
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Stockholm, Sweden
  • You'll Never Walk Alone
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #4 u: Veljača 01, 2012, 13:16:01 poslijepodne »
Ja svoj akvarij gnojim sa ureom!
Ima svojih prednosti,pogotovo u mekanoj vodi.
20l vanila
North: Unfinished business
“Look deep into nature, and then you will understand everything better.” AE

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #5 u: Veljača 10, 2012, 15:26:53 poslijepodne »
u nacelu nevalja stavljati nijedno mjesano gnojivo jer ce uvjek dodi do predoziranja nekog elementa, a mikro su posebno otrovni u velikim koncentracijama, uz to nije samo bitan element da pise na bocici nego i u kojem je obliku a jos gore je ono sto nepise na tim bocicama a svakakve kemije su unutra.
urea se bas nekoristi u akvaristici, bar ne ona iz vrece :)
osmocote je rjetka iznimka, neznaci zato da se moze ubacivati sve zivo sto stoji u cvjecarni pored i oko osmocotea. uz to, to je dugo otpustajuce gnojivo i tu ima velike razlike od tekucih gnojiva

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #6 u: Veljača 10, 2012, 15:40:28 poslijepodne »
urea se bas nekoristi u akvaristici, bar ne ona iz vrece :)

baš taj se koristi ;)

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #7 u: Veljača 10, 2012, 15:44:21 poslijepodne »
urea je ureo ali ja jos nisam kupovao vrece za gnojidbu a nadam se da ni necu morati :)

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #8 u: Veljača 10, 2012, 16:49:00 poslijepodne »
Do nedavno se mislilo da fosfati i prevelik unos gnojiva uzrokuje alge. Ja sam definitivno za korištenje raznih preparta za kopneno bilje i eksperimentiranje, ali na vlastitu odgovornost (da nebi bilo Del me nagovorila  :devil: ). Trebamo ići naprijed.

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #9 u: Veljača 10, 2012, 17:50:20 poslijepodne »
Dobro, ide li ovo u kategoriju "samo se hvalim" ili možemo nešto naučiti od tebe?

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #10 u: Veljača 10, 2012, 18:36:34 poslijepodne »
od koga? od mene sigurno ne, ja nebih bio sretan da nekog ne zmuljam na forumu svaki dan :D
-nije stvar samo u algama vec sto si mozes pobiti i sve zivo u akvariju ako ubacujes piz.. teoretski ti mozes raditi i kombinirati sto god hoces.. dokle god znas sto radis. samo koliko takvih ljudi stvarno postoji u praksi? urea, amonijak i takve stvari su prilicno otrovne i nije to za zezanje. pa mnogi pogrijese i s gotovim, prociscenim kupovnim gnojivima, uz sve moguce tablice, kalkulatore, digitalne vage, itd.  a di onda nece kad krenu u kombinacije s ovako necime.
-jos kad vidim da netko uopcne nezna procitati koja je vrst gnojiva, sta da stim radi, i onda pita za savjet pa mu se govori sve zbrda zdola..milina :)

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #11 u: Veljača 10, 2012, 18:43:00 poslijepodne »
http://www.cichlid-forum.com/articles/fertilizers_intro.php
ovo o tim gnojivima kaze lik ciji kalkulator koristi dosta ljudi s foruma

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #12 u: Veljača 10, 2012, 18:58:07 poslijepodne »

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #13 u: Veljača 11, 2012, 14:05:17 poslijepodne »
ako pogledaš barrov post je iz 2008, što je zastarjelo, i vjerujem da je do sada promejnio mišljenje..unos uere preko vode može biti poguban za sve, istina, ako bubneš unutra 2 žlice, a ako si umjeren onda može samo koristit, jer bilju odgovara dostpnost uere preko vode...
bilo kako bilo, unošenem tako malih količina urea-e u vodeni stup, je daleko manje nego što u roku od 24 sata ispusti ada aquasoil...

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #14 u: Veljača 11, 2012, 17:24:33 poslijepodne »
takvi maheri bas i nemjenjaju misljenje svaki cas..mislim da je on i tada dobro znao sto je urea i kako radi, i bolje nego mi dan danas
mislim, stavi ti sto god hoces u svoju vodu, ako imas dobre rezultate, super, meni drago. samo netreba se bas nekom tko se nerazumije puno i pita za savjet sugerirati da koristi sve i svasta u svom akvariju. i to jos opasnu kemiju..pa ljudi se zeznu i hrane ubace previse, zatruju vodu s vremenom a di takav nece s urejom pogrjesiti. i jos da onda ovdje pita za savjet doziranja pa ce mu pet ljudi dati pet razlicitih odgovora. i na kraju, krajeva, zbog cega, koliko moze ustedjeti na to malo gnojiva, mogu se kladiti da nema makinu od akvarija punu bilja..s druge strane, da je pitao za ffm i dal da trosi lovu pola ljudi tu bi mu odgovorilo samo naprjed i sto vecu bocu..meni to bas i nema puno logike

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #15 u: Veljača 11, 2012, 18:10:03 poslijepodne »
... na kraju krajeva tema je stavljena u aquascape podforum, ne u novi u slatkovodnoj, malo rasprave nije naodmet. A ADA aquasoil je čisti amonijak a svi se kunu u njega :) I sa "akvaristickim" NPK se lako pretjera, uostalom
« Zadnja izmjena: Veljača 11, 2012, 18:14:50 poslijepodne od Dellete »

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #16 u: Veljača 11, 2012, 19:33:35 poslijepodne »
... na kraju krajeva tema je stavljena u aquascape podforum, ne u novi u slatkovodnoj, malo rasprave nije naodmet. A ADA aquasoil je čisti amonijak a svi se kunu u njega :) I sa "akvaristickim" NPK se lako pretjera, uostalom

potpis...
a..tom barr je već nekoliko puta promejnio svoja mišljenja i potvrdio to u praksi, jer se ne drži ničega ko pijan plota )

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #17 u: Veljača 11, 2012, 21:14:38 poslijepodne »
s tom ureom su ljudi znali polje spaliti a di nece netko akvarij. ali kao sto rekoh, ako se kome dozira neka dozira, meni svejedno, nije moje da me brine
samo tvrdnja da mjenja misljenja(uostalom, svih ih mjenjamo) i nista previse neznaci, meni se neda googlat jer mi je stvarno svejedno, ali dosad nisam vidio da nijedan strucnjak to preopruca, samo protiv. a ako vi znate zasto je urea tako super rado bih cuo.. i, zar nema dosta amonijaka u akvariju i nije li to glavni proizvod kojeg je najlakse dobiti? i koliko ureje treba tocno stavljati i uz koje promjene vode?
-cisti amonijak sigurno nije, i njega ima svuda i uvjek ali pitanje je kolicine i odpustanja. a svi se kunu u aquasoil jer je to ocito sveti gral danas, zasto bih inace toliko kostao, jel da :) to sto je to zemlja, glina, sta sve vec, obogaceno svim zivim, je druga stvar. a tek svi oni drugi adini proizvodi sa cool imenima, uf..isto kao japanski pokemoni kad pjevaju, moras skupit sve, moras skupit sve :D a sto se tice kunjenja, donedavno su se masovno kunili i u kabelske grijace u biljnoj akvaristici i maltene da si bio budala ako ih nisi imao...

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #18 u: Veljača 11, 2012, 22:12:53 poslijepodne »
aquasoil otpušta toliko amonijaka da najviša skala na testu nije dovoljna, to su potvrdili brojni korisnici.. Jedan poznati lik koristi kabelske grijače u svojim high tech akvarijima... ali dobro to nije bitno za ovu temu :)

A Barr je jako poznat po svojoj izeci "nothing is set in stone" s čime bi se definitivno složila :)

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #19 u: Veljača 11, 2012, 22:27:01 poslijepodne »
Ne postoji samo jedan ispravan način kod biljnih akvarija. Vidio sam puno jako lijepih i uspješnih biljnih akvarija, a totalno različito složenih i postavljenih. Od predivnih akvarija s brutalno hranjivom podlogom i isto toliko lijepih akvarija koji imaju samo šljunak kao podlogu. Pa onda gnojenje svaki dan u tjednu, svaki drugi dan u tjednu, jednom tjedno, bez gnojenja. Protok 10+ puta volumen akvarija u satu ili 0.5 volumena u satu. Pa onda svjetlo - od ful jakih MH lampi pa do T8 rasvjete, pa čak i akvariji osvjetljeni prirodno - suncem. I svi su bili fakat odlični.

Tak da, ne bi ja ništa isključivao, pa i neke stvari koje na prvi pogled nisu logične. Treba isprobavati nove stvari, svaki eksperiment je dobar jer proširuje vidike i načine razmišljanja. :)
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #20 u: Veljača 11, 2012, 22:28:08 poslijepodne »
stvarno nemam pojma za aquasoil i kojim kolicinama, ali otpusta i zemlja puno pa mi je to samo mana. i nekako sumnjam da nakon pocetne faze moze neznam koliko mnogo odpustati na dnevnoj bazi.
nije samo stvar dali je otrovno, otrovno je sve sto mi unosimo u akvarij, jel da,. vise stvar je iz kojeg razloga da ja stavljam ureu? dali je to potrebno?
koristi grijace da grije vodu ili iz nekog dubljeg, neobjasnjivog razloga? :)

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #21 u: Veljača 11, 2012, 22:33:06 poslijepodne »
stomed @ jedina stvar zbog kojeg ne koristim aquasoil je obavezno mjenjanje vode na dnevnoj bazi u prva 2 tjedna po 50%, upravo zbog velike količine ispuštenog amonijaka u vodu..ne znam u čem je problem, troje ti sad govorimo da koristimo te stvari i da nema u tome ništa loše, ako se ne baca unutra sa lopatom..

čak niti ne treba ić van lijepe naše po odgovore, eto link na temu od tuljana
https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=41097.0
gdje čovjek koristi itekako ove stvari i pogledaj kako mu izgleda bilje, kao nikome od nas... ;)

grijanje podloge, da svakako, naročito u ovim zimskim mjesecima, zbog korijenja bilja, a ne zbog same vode...

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #22 u: Veljača 11, 2012, 22:38:35 poslijepodne »
aquascaping -> malo riba (ili ih uopce nema) -> velika količina bilja -> velika potražnja za nutrijentima, a dokazano je da biljke radje uzimaju amonijak nego manje štetne spojeve i samim time bolje rastu


Jasnije?

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #23 u: Veljača 11, 2012, 22:51:59 poslijepodne »
To cann, to je bila takva bomba od akvarija, hvala ti kaj si me podsjetio na to :)
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #24 u: Veljača 12, 2012, 14:14:03 poslijepodne »
pa nije u nicime problem, samo sam rekao da to nije bas za akvarij. mozes ti svasta koristit ali nit je stnadardna nit provjerena metoda. ima i testiranja filtracije slatkovodnih akvarija na principu vodka metode pa opet nije standardno i vrlo upitna, i jako jako zeznuta za vecinu. tako mi je i ovo upitno, nevidim bas neke prednosti u tome. a biljci treba dusik, sad u kojem obliku preferira..u cemu se to odrazava, sta znaci da bolje rastu?? i ako preferiraju sto stetnije spojeve da pocnem ubacivati nh3? mislim, on je otrovniji od ureje.. :)
-znam ja zasto reklamiraju grijace samo ta prica bas i nedrzi vodu previse i nema nikakvo znanstveno pokrice, ali eto, svakom njegovo, krivi dio foruma pa nemoramo ulazit u to

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #25 u: Veljača 12, 2012, 18:04:52 poslijepodne »
Kako onda objašnjavaš to što Seachemov N sadržava KNO3 i ureu?
I evo obrazloženja:
Citat:
Ammonium (NH4+) is much closer in structure to an amine group (NH2) which is used to make plant proteins than Nitrate (NO3). Because of that plants are able to utilize ammonia and ammonium more easily than NO3.

Btw, urea je neotrovna sama po sebi ;)
« Zadnja izmjena: Veljača 12, 2012, 18:10:40 poslijepodne od Dellete »

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #26 u: Veljača 13, 2012, 10:04:29 prijepodne »
pa svima je stalo do novaca a tako njim je bilo vjerojatno najlakse dobiti vodotopivi dusik. samo pise dobiven derivacijom i tocne upute doziranja + testiranje.jako razlicitno nego ovo ovdje -
http://www.petrokemija.hr/Default.aspx?tabid=78#UREA   i kako da ja to doziram ako nemam tocnu recepturu? dali ima svrhe onda?
a o tome da nema pizdarija na trzistu...16$ za 50gr ugljena i tormalina..i16$ za mikrobe koje ionako imam u substratu, i tako dalje.. http://www.adgshop.com/Substrate_Additives_s/30.htm

btw..o opasnosti bi se dalo diskutirat, ali da probam pojest pa da vidim? samo su budale opasne same po sebi, a urea najsigurnija je kad stoji daleko od ruku nekog poput mene :)
-a nisu ti ni puskomitraljez ni atomska opasni sami po sebi

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #27 u: Veljača 13, 2012, 11:27:19 prijepodne »
Ne razumijem što hoćeš reći. Seachem navodi da je samo polovica totalnog N u njihovom Seachem Nitrogenu nitrat iz KNO3, ostalo je urea. Zato i kažu da kod testranja se treba uzeti u obzir da se rezultat testa podupla jer test za nitrat mjeri samo N iz nitrata, ne iz amonijaka i ostalih dusikovih spojeva.

Urea se koristi u prehrani stoke, ima je u kremama a i u nekim prehrambenim proizvodima.
Evo testiranja WHO-a na životinjama i ljudima: http://www.inchem.org/documents/jecfa/jecmono/v32je16.htm

Vjetrenjače... :)

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #28 u: Veljača 13, 2012, 15:44:37 poslijepodne »
Ne znam jel se netko buni na ureu kao takvu ili na nusprodukte koji se stvaraju njenim raspadanjem. Znamo da urea nije otrovna ali amonijak je, i to jako.

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #29 u: Veljača 13, 2012, 16:46:31 poslijepodne »
hocu reci da nije sve u prodaji samo zato sto je potrebno ili dobro krajnjem korisniku. i da nikad nijedno oruzje nije opalilo samo od sebe i u neku ruku mozemo reci da nije opasno, kao sto vreca ureje ili tnt-a nije opasna u dedinom podrumu sama po sebi dok netko nepocne prtljati s time :)
-i nekaze seachem da je ostalo urea iz vrece vec derivat uree, a sto se toga tice, nije isto 99,9% cistoce necega ili hrpa necistoca/nezeljenih tvari unutra, kakva je ova tu za polje pognojit stvarno neznam ali sigurno se mnogi proizvodi u industriji moraju debelo procistiti da bi bili sigurni u akvaristici, pa i obicna voda
-hranili su stoku i s kravljim ludilom nedavno, jel da  -? i gmo ima u prehrani, i duhan na kiosku, i morfij u medicini... pa opet to bas i negovori da je to dobro za mene, ili moj akvarij, kako vec okrenes
-nisam ja ni rekao da se nemoze koristiti, samo da se nekoristi standardno u akvaristici. a to da ce biljka prije abosrbirati nh4 umjesto no3 mi nista neznaci jer i ovako nisu previse izbirljive odkud dobivaju, a da ima razlike u rastu..bas i nema+problem kako i sto s ureom za razliku od provjerenih metoda. meni osobno se nesplati zezat a i nevidim pravi razlog zasto i nebih nikome preporucivao, ali eto..ako je tebi urea super, samo ti daj, meni svejedno. i tako nemam nikakvog interesa u tome tko ce sta koristiti pa da bi me brinulo :)

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #30 u: Veljača 13, 2012, 16:51:42 poslijepodne »
stomed jedno malo onak off topic pitanje..dal mi možemo vidjet tvoj akvarij, pa da onda mi prestanemo zagovarat "našu" metodu prihrane ?

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #31 u: Veljača 13, 2012, 17:28:17 poslijepodne »
otisli mi off topic jos davno ;)
neznam, velika je to odgovornost na savjesti..toliko je super mega dobar i ako ga vidite vise nikad se necete osjecati kao pravi akvaristi  :D
-nisam ja rekao da sam ni priblizno najpametniji a sigurno nit znam najbolje nacine gnojenja, samo ovo sve o urei mi bas previse nedrzi vodu i previse mi negativnih strana ima. opet pitanje, koja je svrha? zasto i koliko da ja doziram u akvarij ako je to dobro i jel mogu izbaciti sve druge oblike dusicnog gnojenja i preci samo na ureu da bi bilo jos bolje? ili da to radim samo zato da ustedim novac?

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #32 u: Veljača 13, 2012, 17:55:06 poslijepodne »
e to ćeš morat sam skužit, ja ti neću reč :D :D

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #33 u: Veljača 13, 2012, 18:15:07 poslijepodne »
Odustajem, stalno se vrtiš u krug.
Nitko te ovdje ne nagovara da ti sad to moraš raditi, uostalom svaki akvarij je priča za sebe. Ima akvarija gdje se tovare trostruke doze od preporučenih po EI i mjenja se voda jednom u mjesec dana pa sve funkcionira odlično. Svi ti sistemi EI, PPS i ostali su samo smjernice, ne pravilo. Treba vidjet kako kome odgovara, zato potičem eksperimentiranje. Ko ti kriv kaj imaš stručak rotale u akvariju pa si toliko protiv amonijaka. :D
Nije pitanje uštede, naprotiv. A tko garantira da je KNO3 koji si naručio čist? Možda su ti podvalili pola smjese brašna ili nedajboze uree u prahu :D

Diana Walstad:
Citat:
Plants, algae, and all photosynthesizing organisms use the N of ammonium (not nitrate) to produce their proteins.

Nitrate conversion to ammonium by plants (e.g. 'nitrate reduction') requires energy and appears to be the mirror image of nitrification. Nitrifying bacteria gain the energy they need for their life processes solely from ammonium oxidation to nitrate; the total energy gain from the two-steps of nitrification is 84 Kca/mol, and the overall reaction is:

NH4+ + 2 O2 => NO3- + H20 + 2 H+

Plants must expend essentially the same amount of energy (83 Kcal/mol) to convert nitrates back to ammonium in the two-step process of nitrate reduction. The overall reaction for nitrate reduction is:

NO3- + H20 + 2 H+ => NH4+ + 2 O2

Plants use ammonium to synthesize their proteins. Thus, when nitrifying bacteria convert ammonium to nitrates, plants are forced—at great energy—to convert nitrates back to ammonium.


... Nitrate predominates in many drier terrestrial soils. This is because there is plentiful oyxgen, which nitrifying bacteria use to rapidly convert ammonium to nitrates. Nitrates accumulate, because the oxygen discourages nitrate removal by denitrification. Thus, many terrestrial plants, especially crop plants, have adapted well to their nitrate-rich environments, and in general, prefer nitrates or an ammonium/nitrate mixture over pure ammonium.

In the aquatic environment, however, ammonium predominates. This is because almost all sediments supporting aquatic plant growth are anaerobic. Ammonium, not nitrates, tends to accumulate, because anaerobic conditions discourage nitrification and encourage denitrification. Because ammonium predominates in the aquatic environment, most aquatic plant species have developed an ammonium-based nutrition.

Over and out.
« Zadnja izmjena: Veljača 13, 2012, 18:20:45 poslijepodne od Dellete »

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #34 u: Veljača 13, 2012, 21:23:25 poslijepodne »
Draga moja, nadao sam se da ćete nam vi znalci otkriti tu mračnu tajnu tj dozu - koliko Wuxala i koliko ureje vi stavljate. Na forum gledam na mjesto gdje se razmjenjuju iskustva provjerena na vlastitoj koži bez vrijeđanja druge strane, pa me malo razočarao cijeli ovaj thread.
Koliko god ja bilje u svom akvariju stavljam ispred riba, akvarij bez riba nije to. Amonijak kao produkt razgradnje ureje sigurno škodi ribama. Radije ću povećati broj riba i dobiti prirodnu ureju, nego stavljati nešto što bi im škodilo.

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #35 u: Veljača 13, 2012, 22:07:27 poslijepodne »
4 g na 500 ml vode - 10ml svaki ili svaki drugi dan u prošlom postavu

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #36 u: Veljača 13, 2012, 23:33:34 poslijepodne »
Amonijak kao produkt razgradnje ureje sigurno škodi ribama. Radije ću povećati broj riba i dobiti prirodnu ureju, nego stavljati nešto što bi im škodilo.

Ribe ne izlučuju dušik kao ureju (za razliku od većine kopnenih kralježnjaka) nego kao amonijev ion - NH4+. Amonijev ion je puno manje opasan za ribe nego deprotonirani oblik - NH3. Što je pH vode viši, to je više amonijaka u deprotoniranom obliku i to je on opasniji za ribe. Isto tako, udio NH3 u odnosu na NH4+ raste s temperaturom.

Urea otopljena u vodi daje isto to - NH3 (tj. NH4+ u vodi s manjim pH) i CO2. Znači s ureom se u vodu ne dodaje ništa što ribe same svojim metabolizmom ne proizvode i izlučuju.

E sad, koliko je to potrebno i koliko se isplati riskirati s tim, to je druga stvar. Mislim da može biti korisno u akvariju s malo riba i mekanom vodom (tj. vodom s nižim pH).
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #37 u: Veljača 13, 2012, 23:51:05 poslijepodne »
i ispričavam se ako sam nešto loše napisala, bilo je u afektu  :surrender:

Offline ZDmarinero

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 268
  • Spol: Muški   Lokacija: Zadar
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #38 u: Ožujak 26, 2012, 17:26:57 poslijepodne »
malo da opet aktiviramo temu! tek sam danas uoćio raspravu o urei

moje iskustvo!!   PERFEKTNO!!  bilje luduje..  u 140 litara svaki drugi dan 10 zrnaca!
već četri mjeseca...   

AMONIJAK je zakon za bilje!

sto se tiće ribe?
 nista se nije desilo, nije crkla ni jedna, npr. imam i osjetljive ramireze.. plivaju ko bebe!