AjmeAjme 
..rainbowi jedu kozice...panda somići jedu kozice...harlekini jedu kozice...
Postoji nekoliko najčešćih pitanja kada se odlučimo za uzgajanje slatkovodnih račića. Jedno od pitanja je “koje ribe mogu držati unutar akvarija sa račićima, a da bude sigurno za račiće” ili “da li će ove ribe pojesti račiće”.
Ova i još neka pitanja su vrlo važna pitanja i moramo ih postaviti sebi prije nego što se i upustimo u uzgajanje račića da ne bi u samom početku uzgajanja došli do razočaranja. Stavljanjem račića u vaš već postojeći akvarij sa ribama oni mogu postati velikim desertom za ribe i sudnji dan za vaše račiće.
Prilikom odluke da počnemo sa uzgajanjem račića moramo imati na umu da račići mogu biti skupi te da bez obzira što im pružimo adekvatne uvjete što se tiče parametara vode i samog okruženja, oni su također prirodni izvor hrane u prirodi za većinu riba.
S druge pak strane postoji još nešto što mi često zaboravimo odnosno zanemarimo. U ovom konkretnom slučaju misli se prvenstveno na sposobnost račića za skrivanjem. U divljini račići provode većinu svog vremena skrivajući se od pedatora. Njihova boja egzoskeleta uglavnom im pomaže u prikrivanju od predatora, oponašajući okolinu vodenog staništa, bez obzira da li se to radilo o podlozi koja se nalazi na dnu jezera ili potoka, ili se to radi o biljkama koje prevladavaju na tom području.
U specijaliziranim uzgajivačnicama račića se ne uzima mnogo u obzir ova vještina prikrivanja račića od njihovih prirodnih predatora, ovde se isključivo obraćala pažnja prilikom selektiranja na sam izgled da bi se tržište hobista zadovoljilo sa širokim izborom. Uzgojem račića je ukrštenjem i selekcijom u potpunosti uklonjena ova prirodna obrana račića. Većina danas poznatih, selektiranih, vrsta račića čija boja ide od jarko crvene, plave ili izrazito bijele, se ne mogu naći u prirodnim staništima. Te boje i varijacije su upravo proizvod selektivnog uzgoja. Uklanjanjem ove prirodne obrane smo smanjili račićima šanse za preživljavanje u zajedničkom akvariju sa potencijalnim predatorima. Neke od ovih vrste račića doslovce predatorima izgledaju kao neonske reklame na kojima piše "pojedi me".
Ovaj tekst nije napisan da bi ste nakon čitanja istog bili odvraćeni od ideje da se bavite uzgojem račića upravo nasuprot tome tekst je napisan da bi se još više posvetili uspješnom i kvalitetnom uzgoju račića i da bi eventualno vašim novim ljubimcima ponudili sigurno okruženje u kojem ćete kao oni uživati svakako i vi.
Postoji vrlo malo vrsta riba koje se mogu držatu uspješno sa račićima uglavnom su to vrste riba koje se isključivo hrane sa algama, sve ostale vrste riba su potencijalni predatori i predstavljaju prijetnju za račiće. Ovo ne znači da je nemoguće držati u zajedničkom akvariju ribe i račiće zajedno, naprotiv to nas samo obavezuje da treba da napravimo takvo okruženje da bude zadovoljavajuće kako za ribe tako i za rakove.
Naime zajednički akvarij bi trebao imati dosta mjesta za skrivanje kao što su panjevi ili improvizirane špilje, a najbolje od svega da ima dosta bilja koje je guste forme gdje bi se račići mogli zavlačiti te izbjeći potencijalne predatore.
Još bi trebalo obratiti pažnju na odabir riba jer manje vrste riba ipak nisu u mogućnosti pojesti odrasle primjerke račića pa se i na taj način koliko toliko osiguravaju odrasli primjerci koji donose potomstvo...