Lipanj 16, 2024, 09:57:04 prijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Obnova i prosirenje  (Posjeta: 28542 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Obnova i prosirenje
« Odgovori #100 u: Kolovoz 23, 2016, 20:11:11 poslijepodne »
Dobre odnosno korisne bakterije u filter materijalu nemogu prezimiti i svako proljeće se proces množenja dobrih bakterija u filteru pokreće od nule tako da te taj dio priće ne mora brinuti . Ja svoj filter pred zimu generalno očistim i ispraznim da mi je spreman za ponovno pokretanje u proljeće čim temperature budu zadovoljavajuće odnosno čim krenu ribe papati . Kompletno pražnjenje ribnjaka se radi u ekstremnim situacijama i nepotrebno je to raditi , trebaš samo povremeno počistiti prljavštinu sa dna ako je ima ili eventualno promijeniti dio vode .

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Obnova i prosirenje
« Odgovori #101 u: Kolovoz 23, 2016, 20:14:51 poslijepodne »
Ovo kaj si počeo jako puno obečava , moglo bi to biti jako lijepo . Kamen će ostati vidljiv sa vanjske strane ribnjaka ili ?

Offline erorr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Sarvas-Osijek
Odg: Obnova i prosirenje
« Odgovori #102 u: Kolovoz 23, 2016, 20:17:36 poslijepodne »
Sve zavisi  kakvo je jezero tj kakvim ces ga napraviti ..puno tu stvari ovisi!!

Ali oba su dobro dosla..

Evo mozda se bolje vidi na ovoj drugoj slici,znaci podigao sam rub,oko 50 cm i napraviti cu tako da mogu sjesti na rub ( i ono noge u jezero i pivo u ruci, hahahhahahaa) , uglavnom oblik kakav je bio prije s time da sam ostavio prostor iza jezera 8x2 m za filter ono da imam mjesta dok ga pravim ali biti ce manji nema potrebe toliko i planiram da filter bude u visini jezera i onda odmah na nastavak filtera napraviti ono brdo od kamenja i slap u potok, mislio sam makniti potok, ali mi koristi za mjesanje vode, i sada me uglavnom muci koja verzija filtera, jer ono neznam ni sam....

Dok odgovorim, novi tekst, da kamen ce se viditi, za njega sam iskopao temelje i stavio vrtnu pocincanu ogradu, s time da ce ici jos beton iznutra kada ga budem betonirao...

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Obnova i prosirenje
« Odgovori #103 u: Kolovoz 23, 2016, 20:22:16 poslijepodne »
Pratim sa isčekivanjem , samo bi te molio da staviš kvalitetnije slike gdje se sve malo bolje vidi , bar danas nije skupo fotkati .
Kad već imaš mjesta probaj si ugraditi i dio sa močvarom odnosno sa biljem kao filterom neće biti višak a izgledati će super .

Offline erorr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Sarvas-Osijek
Odg: Obnova i prosirenje
« Odgovori #104 u: Kolovoz 23, 2016, 20:29:41 poslijepodne »
Dobre odnosno korisne bakterije u filter materijalu nemogu prezimiti i svako proljeće se proces množenja dobrih bakterija u filteru pokreće od nule tako da te taj dio priće ne mora brinuti . Ja svoj filter pred zimu generalno očistim i ispraznim da mi je spreman za ponovno pokretanje u proljeće čim temperature budu zadovoljavajuće odnosno čim krenu ribe papati . Kompletno pražnjenje ribnjaka se radi u ekstremnim situacijama i nepotrebno je to raditi , trebaš samo povremeno počistiti prljavštinu sa dna ako je ima ili eventualno promijeniti dio vode .

A nije mi do bakterija, nego neznam ono kako ce se ponasati,preko zime, jer koliko sam vidio ko god ima gravitacijski filter ukopan je u zemlju, e sada tu mi je problem posto sam podigao jezero 50 cm i onda uz potok i slap sto sam htio pumpa bi dizala vodu minimalo 1,5m u zrak znaci tu gubim na protoku samo tako ako bi ga ukopao, a ako ga napravim u visini jezera onda bi dizala pumpa samo 50cm recimo vjerojatno i manje , a filter bi spojio sa rubom jezera isto kamenje i sve....

a jezero posto cu betonirati, napraviti cu dio u sklopu potoka kao mocvarni, jer ako pogledas slike od ranije zbog kamenja sam morao skupiti potok(ili rasiriti jezero) da kamenje prekrije foliju itd... A sada posto ide beton imati cu mjesta u sklopu potoka bar 1m sirine napraviti mocvaru....ali ono tu stvarno cu moci kombinirati, jer cu imati prostora, mogu cak i prije potoka napraviti, ali sada me pati filter najvise, a slike budu ovako bolje kada mutno nevidi se sta sam napravio po dvoristu nered itd....

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: Obnova i prosirenje
« Odgovori #105 u: Kolovoz 23, 2016, 20:37:27 poslijepodne »
moj filter je taj gravitacijski  :D pošto je u brdu pola ga je ukopano pola ne  i možda neces vjerovati ali  zaledi samo oko 1 cm površine vode a ispod tog leda voda prolazi sasvim normalno  i to mi je tako radilo sa akvarijskom pumpom 1200 l/h    a sa jačom pumpom  možda i nebi zaledilo ..  tada nisam imao poklopac na filteru jer sam i filter napravio tek par dana prije nego je snijeg pao  :D  sad vjerujem da neće zalediti ništa jer mogu dodati i tablu stiropora preko svega i dodatno zaštiti ...   i još bitna stvar je da za jaču pumpu trebaš i veće cijevi  ja sam morao dodavati još jednu cijev  jer to nie vakumski zatvorena posuda pa da udje onoliko vode koliko pumpa izbaci
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Obnova i prosirenje
« Odgovori #106 u: Kolovoz 23, 2016, 20:37:32 poslijepodne »
Mislim da ti nije pametno da filter bude ispod razine ribnjaka pa bio on klasični ili gravitacijski jer u slučaju nestanka struje bi moglo biti svašta .

Offline erorr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Sarvas-Osijek
Odg: Obnova i prosirenje
« Odgovori #107 u: Kolovoz 23, 2016, 20:46:58 poslijepodne »
moj filter je taj gravitacijski  :D pošto je u brdu pola ga je ukopano pola ne  i možda neces vjerovati ali  zaledi samo oko 1 cm površine vode a ispod tog leda voda prolazi sasvim normalno  i to mi je tako radilo sa akvarijskom pumpom 1200 l/h    a sa jačom pumpom  možda i nebi zaledilo ..  tada nisam imao poklopac na filteru jer sam i filter napravio tek par dana prije nego je snijeg pao  :D  sad vjerujem da neće zalediti ništa jer mogu dodati i tablu stiropora preko svega i dodatno zaštiti ...   i još bitna stvar je da za jaču pumpu trebaš i veće cijevi  ja sam morao dodavati još jednu cijev  jer to nie vakumski zatvorena posuda pa da udje onoliko vode koliko pumpa izbaci

cekaj tebi je radio preko zime? Jer usis je na dnu jezera i onda se rashladi cijelo jezero, ja imam sicce 4000 (3800l/h) pumpu ma nisu mi problem cijevi , cak mi i odgovara jer se nista ne bi vidilo jer sve bi bilo pod zemljom ili u filteru a planirao sam iz jezera u filter ici sa 2x 75 ili 1x 160 a u filterima 2x75 minimalno iz jedne u drugu posudu, ali nije mi jasno ono da ti radi preko zime....

A to da bude ukopan nisam ni mislio na to jer sam kada sam pisao dosao do prvog problema a to je protok, tako da sam to odmah odbacio...

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: Obnova i prosirenje
« Odgovori #108 u: Kolovoz 23, 2016, 20:51:48 poslijepodne »
kod mene su cijevi u vodi u jezeru a ne ispod jezera  :) .. ja sam bušio jezero  negdje 25 cm ispod površine  provukao cijev  i onda na nju koljeno stavio i još jedan metar cijevi i taman mi došlo do dna jezera  tako da ja zimi jednostavno skinem tu cijev i to koljeno i filter mi uvlaci  samo 25 cm ispod površine ..
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: Obnova i prosirenje
« Odgovori #109 u: Kolovoz 23, 2016, 20:53:31 poslijepodne »
Mislim da ti nije pametno da filter bude ispod razine ribnjaka pa bio on klasični ili gravitacijski jer u slučaju nestanka struje bi moglo biti svašta .
Ako se voda prelijeva u filter koji je u ravnini (ne BD) onda nema veze, tj ima izaci ce onoliko vode koliko ce biti razlika ..tak da opet treba dobro sve isplanirati i kad se alozi opet ce biti preradivanja kao I kod svih...

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Obnova i prosirenje
« Odgovori #110 u: Kolovoz 23, 2016, 20:56:26 poslijepodne »

 Ako se voda prelijeva u filter onda nema veze, tj ima izaci ce onoliko vode koliko ce biti razlika ..tak da opet treba dobro sve isplanirati i kad se alozi opet ce biti preradivanja kao I kod svih...
[/quote]




To se zove fino podešavanje  :D :D

Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: Obnova i prosirenje
« Odgovori #111 u: Kolovoz 23, 2016, 20:58:21 poslijepodne »
Ja se nadam da ce to biti fino  podesavanje inace cu si vrat  prerezat ...

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Obnova i prosirenje
« Odgovori #112 u: Kolovoz 23, 2016, 21:00:38 poslijepodne »
Ja ne sumnjam u tvoje sposobnosti , kada sam vidio onaj apartman na drvetu vjerujem da će i ribnjak ispasti savršeno  :up:

Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: Obnova i prosirenje
« Odgovori #113 u: Kolovoz 23, 2016, 21:02:19 poslijepodne »
Ja ne sumnjam u tvoje sposobnosti , kada sam vidio onaj apartman na drvetu vjerujem da će i ribnjak ispasti savršeno  :up:

 ^-^  ^-^  ^-^  :D  :D  :D

Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: Obnova i prosirenje
« Odgovori #114 u: Kolovoz 23, 2016, 21:07:14 poslijepodne »
...... a planirao sam iz jezera u filter ici sa 2x 75 ili 1x 160 a u filterima 2x75 minimalno ...

Pa koliko je to veliko jezero, mislim da je ovo 2much 160 dovoljno je 110, a koju pumpu imas da ces terati 2*75!?

Offline erorr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Sarvas-Osijek
Odg: Obnova i prosirenje
« Odgovori #115 u: Kolovoz 23, 2016, 21:12:51 poslijepodne »
Nije lose to sa cijevi staviti malo ispod vode pa spustiti,mogao bi i tako s time da mi meni bilo recimo 1m ispod povrsine vode , s time da ce uz ovo sto sam podigao zid, najvice dubina biti bar 2 metra.... iako sam ja htio staviti ispod jezera i onda od gore samo pometes mulj u cijev i ode.... iako bi mogao smanjiti kolicinu mulja da stavim neku mrezicu kod biljaka.... uffffffff sada jos vise nedoumica, ja sam mislio da cete mi pomoci, hahahahhahaha

A pumpa je 3800l/h mislim da sam napisao gore ali nije bitno, da mislio sam 160 i onda staviti na nju 2x75 ono da imam 2 usisa, ali sada kada razmisljam mozda bolje ovo melek napravio smanjio bi si posao za dosta... a planirao sam 2x75 staviti na nju da pokrijem vecu povrsinu, jer potok mi ulazi u jezero na drugoj strani i tjera vodu prema usisu  pa sam mislio staviti 2 komada ono za svaki slucaj ako se jedan zastopa slucajno... a i skupljalo bi necistocu po vecoj povrsini.

A jezero je dugacko nekih 8m i siroko sa potokom nekih 5-6metara.... nesmije biti vece jer bi preko ljeta moglo biti guranja sa ribama, ja unutra one van :)
« Zadnja izmjena: Kolovoz 23, 2016, 21:18:12 poslijepodne od erorr »

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: Obnova i prosirenje
« Odgovori #116 u: Kolovoz 23, 2016, 21:30:45 poslijepodne »
meni se nije baš svidjalo na pocetku jer sam mislio  da će se vidjeti cijevi ali i one budu prekrivene algom pa se ne primjete mnogo  i još na tom dijelu mi pada vodopad  pa se voda talasa i cijevi se ne vide ispod :D   mislim da ce ti  2x75  zadovoljavati  :up:
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: Obnova i prosirenje
« Odgovori #117 u: Kolovoz 23, 2016, 21:39:57 poslijepodne »


... iako sam ja htio staviti ispod jezera i onda od gore samo pometes mulj u cijev i ode....

A kaj ce povuci taj mulj pumpa ili ...!?


A pumpa je 3800l/h mislim da sam napisao gore ali nije bitno, da mislio sam 160 i onda staviti na nju 2x75

Ha bitno je itekako ..



A jezero je dugacko nekih 8m i siroko sa potokom nekih 5-6metara....

Pa ako sam ja dobro izracunao to mora biti filter - bogovski pa tu ima cca 80m3 vode, pa to treba izvrtiti nekoliko puta ..

Hm mozda samo ja krivo razmisljam ...

A skimmer!? Zasto ne BD!?






Offline erorr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Sarvas-Osijek
Odg: Obnova i prosirenje
« Odgovori #118 u: Kolovoz 23, 2016, 21:57:32 poslijepodne »
Mulj bi povukla voda sama kada bi isla u filter, ali da svakako ovisi o pumpi jer koliko pumpa izvuce toliko ce doci

Ma ne, tamo di sam planirao cijev ce biti oko 2m , slijedeca stepenica oko 1,5m i zadnja bude oko 0,8-1m dubine tako da nije toliko vode ni priblizno, bude oko 20-25kubika maximum nece biti vise....

E da jos jedno pitanje jel netko pravio vortex ali ono bas u filteru, znaci kada se izbetonira filter unutar njega vortex i ako je kako je napravio...
Uf mislim da je vrijeme za krevet jer ako budem jos razmisljao mozak ce mi prokuhati....

Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: Obnova i prosirenje
« Odgovori #119 u: Kolovoz 23, 2016, 22:08:24 poslijepodne »
Mulj bi povukla voda sama kada bi isla u filter, ali da svakako ovisi o pumpi jer koliko pumpa izvuce toliko ce doci

E tu ide vortex i tu trebas nekoliko komora skupa sa ispustom... To ti nije problem napraviti !!

A filter kak vec budes...

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: Obnova i prosirenje
« Odgovori #120 u: Kolovoz 23, 2016, 22:14:00 poslijepodne »
Mulj bi povukla voda sama kada bi isla u filter, ali da svakako ovisi o pumpi jer koliko pumpa izvuce toliko ce doci

ja imam stablo kruške odma pored jezera i kad god cistim filter izvadim 3-4 kruške koje digne sa dna  bitno je samo da dodje blizu cijevi  :D
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Obnova i prosirenje
« Odgovori #121 u: Kolovoz 23, 2016, 22:17:44 poslijepodne »
Melek , ako ti filter može povući krušku onda može povući i ribe a to ne bi smio .

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: Obnova i prosirenje
« Odgovori #122 u: Kolovoz 23, 2016, 22:27:45 poslijepodne »
Melek , ako ti filter može povući krušku onda može povući i ribe a to ne bi smio .

samo mi je jednom uspjelo uvući  ribu i to novu čim sam je pustio u jezero krenula ispd cijevi i tako je zavrsila u filteru ali je prezivjela mala je bila oko 10 cm .. posle nisam imao problema jer ribe čim osjete da ih vuče otplivaju dalje  dok se kruške ne opiru :D 
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline erorr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Sarvas-Osijek
Odg: Obnova i prosirenje
« Odgovori #123 u: Kolovoz 24, 2016, 09:58:30 prijepodne »
ja sam imao u planu staviti mrezicu, a ako bi radio ovako od gore porema dole, vidio bi napraviti kao ti i onda dole jos jedno koljeno staviti cijev sa poklopcem i onda busilica i rupe, sada na pumpi imam plasticn bocu isto izbusenu sa busilicom i eto radi vec 2 godine, jer sam bio stavio bez boce ali usis je izgleda dosta jak i onda mi bio povukao zabu,hahahhahaa i to nakon 10tak minuta kada sam je stavio i ono gledam sta je sada protok se smanjio samo tako rekao da nije pumpa otisla i izvadim je a ono zaba na usisu....

Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: Obnova i prosirenje
« Odgovori #124 u: Kolovoz 24, 2016, 10:36:53 prijepodne »
2 melek: imas ti sliku tog svog djela sa tim cijevima  da vidim to ..