Lipanj 17, 2024, 04:38:09 prijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Koji afrikanci u 112 l  (Posjeta: 14924 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline brukva

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 140
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb , Markuševec
Odg: Koji afrikanci u 112 l
« Odgovori #25 u: Siječanj 20, 2014, 20:10:43 poslijepodne »
Necete mi pokvariti temu sa raspravama, dapace mislim da se iz rasprava puno moze
Nauciti pogotovo od iskusnih ciklidasa.

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: Koji afrikanci u 112 l
« Odgovori #26 u: Siječanj 20, 2014, 20:23:24 poslijepodne »
Malawace zaboravi...to sam i ja hteo u 120l pa sam odustao jer je to premalo.
Ubaci neke školjkaše i neke Julidochromise npr. transcriptuse ili reganije.
transcriptuse iki reganije????kao da si rekeao Altolamprologus sp. Skoljkas ili Altolamprologus compresiceps.Onak..to je isto..i velicinom i naravi..lol

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline PeraCar55

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 764
  • Spol: Muški   Dob: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Koji afrikanci u 112 l
« Odgovori #27 u: Siječanj 20, 2014, 20:58:03 poslijepodne »
Pa transcriptusi su duplo manji od reganija...
Enjoying cichlids...

Offline brukva

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 140
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb , Markuševec
Odg: Koji afrikanci u 112 l
« Odgovori #28 u: Siječanj 20, 2014, 21:01:26 poslijepodne »
Imam dravski pijesak 0-1. da li ga je dovoljno isprati u kanti ili ga treba prokuhati? Koliko debeli sloj staviti u akvarij?

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Odg: Koji afrikanci u 112 l
« Odgovori #29 u: Siječanj 20, 2014, 21:06:41 poslijepodne »
Eto ovako....mali akvarij, što akvarij sa 112 litara i veliki ciklidi...što malavi ciklidi i jesu.....to ne ide zajedno. Ipak treba imati u obziru, da mali akvarij traži od nas više pažnji i još veču odgovornost jer je manji ekosustav teže održavati na nivoju negoli veči. Sad malavi ciklidi...svi znamo da oni imaju neku dužinu i to mi i čekamo...a jel se ko pita oče li ciklid dostiči svoju dužinu u za njega neadekvatnom akvariju...e pa neče...i umesto da uživamo u ciklidima mi patimo..
Za mali akvarij adekvatni su mali ciklidi...ne treba uzeti neke raritete, prvo se akvarista neka susreče sa školjkašima, i to su zahtevni ciklidi, uradi jim akvarij kako oni vole i ima du živa, ipak akvaristika je hobi gdje se uživa a ne muči i pati...dobro ima i ciklida zapadnoafričkih, koji takodjer ne trebaju veliki akvarij.
Svaki akvarij jeste cjelina za sebe i svaki ciklid nije za svaki akvarij...neka to bude jasno...ko mi ako nam noga 45 ne možemo je staviti u čizmu broj 40..isto je sa ciklidima. Samo ne znam što se toliko forsira neke ciklide...Ciklidistika je utrka na duge staze...treba da se pristupi polako, odlučno i svojim mogućnostima i na kraju če se u hobiju i uživati.Mislim, da ima na forumu nekolicina akvarija takve litraže sa ciklidima...naravno odgovarajučih..i što se malo ne potraži, pogleda, sine li neka ideja i eto...

U ciklidima se uživa

Offline brukva

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 140
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb , Markuševec
Odg: Koji afrikanci u 112 l
« Odgovori #30 u: Siječanj 20, 2014, 21:30:11 poslijepodne »
Eto ovako....mali akvarij, što akvarij sa 112 litara i veliki ciklidi...što malavi ciklidi i jesu.....to ne ide zajedno. Ipak treba imati u obziru, da mali akvarij traži od nas više pažnji i još veču odgovornost jer je manji ekosustav teže održavati na nivoju negoli veči. Sad malavi ciklidi...svi znamo da oni imaju neku dužinu i to mi i čekamo...a jel se ko pita oče li ciklid dostiči svoju dužinu u za njega neadekvatnom akvariju...e pa neče...i umesto da uživamo u ciklidima mi patimo..
Za mali akvarij adekvatni su mali ciklidi...ne treba uzeti neke raritete, prvo se akvarista neka susreče sa školjkašima, i to su zahtevni ciklidi, uradi jim akvarij kako oni vole i ima du živa, ipak akvaristika je hobi gdje se uživa a ne muči i pati...dobro ima i ciklida zapadnoafričkih, koji takodjer ne trebaju veliki akvarij.
Svaki akvarij jeste cjelina za sebe i svaki ciklid nije za svaki akvarij...neka to bude jasno...ko mi ako nam noga 45 ne možemo je staviti u čizmu broj 40..isto je sa ciklidima. Samo ne znam što se toliko forsira neke ciklide...Ciklidistika je utrka na duge staze...treba da se pristupi polako, odlučno i svojim mogućnostima i na kraju če se u hobiju i uživati.Mislim, da ima na forumu nekolicina akvarija takve litraže sa ciklidima...naravno odgovarajučih..i što se malo ne potraži, pogleda, sine li neka ideja i eto...

U ciklidima se uživa

Slažem se u potpunosti, nisam niti napisao da mora biti malawi, samo tražim od iskusnijih savjet. U postu prije sam napisao da hoću akvarij na duže staze, volim kad se ribe ponašaju što prirodnije. Ljepota riba nisu samo boje, ciklidi mi se sviđaju najprije zbog ponašanja (u 300l imam skalare, nannacara anomale, i druge ribe iz J. Amerike). Kada sam bez istraživanja ubacio ramireze unutra nakon nekoliko dana su se izmrijestili. Odmah nakon njih izmrijestili se i nannacare. Rezultat je bio da je mužjak nannacare ubio ženku ramireza, i ozlijedio mužjaka koji je uginuo nakon par dana. Zbog takvih situacija volim da me iskusniji od mene upute ili barem daju smjernice. Mislim da forum zbog toga i postoji, jer ako će svi učiti na vlastitom iskustvu i greškama ribe će patiti, a pet centri zaraditi.
Isto tako mislim da je dobro imati puno različitih misljenja jer tada čovjek logikom iz konteksta izvuče što je za njega...

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Odg: Koji afrikanci u 112 l
« Odgovori #31 u: Siječanj 20, 2014, 21:53:18 poslijepodne »
Znaš šta bih ja uradio...nabavio bi N.multifasciatus i imao u akvariju samo njih. ubrzo bi imao i malce i sve to lepo prosmatraš i vidiš takoreči jedno prirodno ponašanje jedne vrste ciklida. I sad kad nema snega ideš u šetnju u šumu i ima praznih puževih kučica da jih nadješ... i uživaš. Jeste da nisu toliko koloritetni ko malavci ali imaju sve što ciklide čini ciklidima, dakle, žive u koliniji, brine se za mladj, vole da kopaju i da brane teritoriju...ko god da jih je imao ili jih ima sa njima jeste zadovoljan..
Nenaposletku te se ciklide dobija od forumaša i kao takvi baš su nekako idealni za akvarista, koji se tek upoznaje sa tanganjikancima...naravno kroz neko vreme i ti češ staviti u oglase da imaš malce tih ciklida i možda češ tad več početi razmišljati o večem, akvariju i novim ciklidima..tako to ide...

Offline brukva

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 140
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb , Markuševec
Odg: Koji afrikanci u 112 l
« Odgovori #32 u: Siječanj 20, 2014, 21:59:12 poslijepodne »
Znaš šta bih ja uradio...nabavio bi N.multifasciatus i imao u akvariju samo njih. ubrzo bi imao i malce i sve to lepo prosmatraš i vidiš takoreči jedno prirodno ponašanje jedne vrste ciklida. I sad kad nema snega ideš u šetnju u šumu i ima praznih puževih kučica da jih nadješ... i uživaš. Jeste da nisu toliko koloritetni ko malavci ali imaju sve što ciklide čini ciklidima, dakle, žive u koliniji, brine se za mladj, vole da kopaju i da brane teritoriju...ko god da jih je imao ili jih ima sa njima jeste zadovoljan..
Nenaposletku te se ciklide dobija od forumaša i kao takvi baš su nekako idealni za akvarista, koji se tek upoznaje sa tanganjikancima...naravno kroz neko vreme i ti češ staviti u oglase da imaš malce tih ciklida i možda češ tad več početi razmišljati o večem, akvariju i novim ciklidima..tako to ide...

Hvala na iskrenim odgovorima. Tako ću vjerojatno i napraviti, tko zna što će vrijeme donijeti-  možda akvarij i naraste.

Offline tomek2412

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 49
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: zagreb
Odg: Koji afrikanci u 112 l
« Odgovori #33 u: Siječanj 21, 2014, 09:11:45 prijepodne »
Bukva dođi kod mene imam za tebe ribe kakve god želiš

Offline brukva

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 140
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb , Markuševec
Odg: Koji afrikanci u 112 l
« Odgovori #34 u: Siječanj 21, 2014, 10:58:10 prijepodne »
Bukva dođi kod mene imam za tebe ribe kakve god želiš
Tanga školjkaši?

Offline galo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1545
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: virovitica
Odg: Koji afrikanci u 112 l
« Odgovori #35 u: Siječanj 21, 2014, 11:20:14 prijepodne »
Ako želiš uživati u aq i negledati da ribe pate, idi na tanga skoljkas na tu litrazu, zaboravi malawce, govorim iz iskustva  :up:

Offline brukva

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 140
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb , Markuševec
Odg: Koji afrikanci u 112 l
« Odgovori #36 u: Siječanj 21, 2014, 12:29:50 poslijepodne »
Idem na Tanganyika skoljkase, odluka je pala. Preporucite neke vrste.

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Odg: Koji afrikanci u 112 l
« Odgovori #37 u: Siječanj 21, 2014, 14:17:45 poslijepodne »
Tu imaš članak http://www.akvarij.net/index.php/slatkovodna-akvaristika-othermenu-43/biotopi/145-mali-mi-je-akvarij-a-hou-afrikance , mislim da je najdostupnjij /možda se i varam / N.multifasciatus..i tražiš...dok ne nadješ.

Offline brukva

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 140
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb , Markuševec
Odg: Koji afrikanci u 112 l
« Odgovori #38 u: Siječanj 21, 2014, 16:25:52 poslijepodne »
Tu imaš članak http://www.akvarij.net/index.php/slatkovodna-akvaristika-othermenu-43/biotopi/145-mali-mi-je-akvarij-a-hou-afrikance , mislim da je najdostupnjij /možda se i varam / N.multifasciatus..i tražiš...dok ne nadješ.
Na slici je šljunak, a ja mislim staviti dravski pijesak 0-1 granulacije. Jel to presitno?
Mislim staviti i par anubiasa ,microsorum mini i malo mahovine.

Offline galo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1545
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: virovitica
Odg: Koji afrikanci u 112 l
« Odgovori #39 u: Siječanj 21, 2014, 16:30:25 poslijepodne »
nije presitan, sto se tice bilje ide sa tangom ne doraju ju previse , neznam za mahovinu jer ju nikad nisam stavljao no mozes probati .. pa vidjeti

Offline brukva

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 140
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb , Markuševec
Odg: Koji afrikanci u 112 l
« Odgovori #40 u: Siječanj 22, 2014, 20:02:19 poslijepodne »
U petak mijenjam podlogu, ukoliko netko ima višak riba (neolamprologus multifasciatus i julidochromis transcriptus) neka se javi. Ribe bih kupio za dva tjedna dok se podloga zaciklira.

Offline brukva

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 140
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb , Markuševec
Odg: Koji afrikanci u 112 l
« Odgovori #41 u: Siječanj 26, 2014, 09:20:59 prijepodne »
bok,
gdje se mogu nabaviti puževe kućice?

Offline PeraCar55

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 764
  • Spol: Muški   Dob: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Koji afrikanci u 112 l
« Odgovori #42 u: Siječanj 26, 2014, 09:31:03 prijepodne »
Kreneš lepo u šumu i skupljaš...
Možeš to,možeš da kupiš,neki članovi imaju viška,odeš u fabriku puževa...
Enjoying cichlids...

Offline brukva

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 140
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb , Markuševec
Odg: Koji afrikanci u 112 l
« Odgovori #43 u: Siječanj 26, 2014, 09:45:38 prijepodne »
Šuma sad nebude prošla jer je sve pokrio neki bijeli pokrivač, ali pogledat ću po oglasniku.

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Odg: Koji afrikanci u 112 l
« Odgovori #44 u: Siječanj 26, 2014, 09:51:08 prijepodne »
Nekad se jih dobija u super marketima...lepo ispakovane...barem kod nas u SLo.

Offline PeraCar55

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 764
  • Spol: Muški   Dob: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Koji afrikanci u 112 l
« Odgovori #45 u: Siječanj 26, 2014, 10:10:33 prijepodne »
Šuma sad nebude prošla jer je sve pokrio neki bijeli pokrivač, ali pogledat ću po oglasniku.
O tome si trebao ranije da misliš...one trebaju da se prokuvaju,dobro očiste i drže u sodi bikarboni,to traži vremena.
Ja sam svoje uveliko na leto pripremio,a pre dve nedelje je formiran akvarijum...
Enjoying cichlids...

Offline brukva

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 140
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb , Markuševec
Odg: Koji afrikanci u 112 l
« Odgovori #46 u: Siječanj 26, 2014, 10:12:23 prijepodne »
nisam znao da se trebaju namakati u sodabikarboni. Zašto i koliko dugo?

Offline brukva

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 140
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb , Markuševec
Odg: Koji afrikanci u 112 l
« Odgovori #47 u: Siječanj 26, 2014, 10:17:24 prijepodne »
Još jedno pitanje. Da li je ispod kamenja umjesto stiropora bolje staviti gumu 5mm ili je guma otrovna za ribe?

Offline PeraCar55

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 764
  • Spol: Muški   Dob: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Koji afrikanci u 112 l
« Odgovori #48 u: Siječanj 26, 2014, 10:47:47 prijepodne »
nisam znao da se trebaju namakati u sodabikarboni. Zašto i koliko dugo?
Trebaju se potopiti u vodu s sodom b. da bi nestala mravlja kiselina,od koje će ribe biti kao ošamućene.
Ja sam ih držao nedelju dana pa posle dobro isprao,i dve nedelje od ubacivanja,imam mrest multija...
Enjoying cichlids...

Offline brukva

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 140
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb , Markuševec
Odg: Koji afrikanci u 112 l
« Odgovori #49 u: Siječanj 26, 2014, 11:36:33 prijepodne »
nisam znao da se trebaju namakati u sodabikarboni. Zašto i koliko dugo?
Trebaju se potopiti u vodu s sodom b. da bi nestala mravlja kiselina,od koje će ribe biti kao ošamućene.
Ja sam ih držao nedelju dana pa posle dobro isprao,i dve nedelje od ubacivanja,imam mrest multija...
čestitam