Svibanj 20, 2024, 20:03:27 poslijepodneNajnoviji Član: Vena

Autor Tema: Optimalni parametri vode  (Posjeta: 8004 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline devilicious

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 13
  • Spol: Ženski   Lokacija: ZG
Odg: Optimalni parametri vode
« Odgovori #25 u: Svibanj 12, 2014, 11:04:15 prijepodne »
ok, pošteno si me oprao   :punch:  :up:

a sad rješavanje problema kojeg sam si napravila:
što nije uredu s filterom, tj. kako misliš da si nabavim pošteni filter, zašto atman nije dobar??
i što ne štima u mix-u riba??

spremna na rad i učenje  :-[

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Optimalni parametri vode
« Odgovori #26 u: Svibanj 12, 2014, 11:13:06 prijepodne »
Danas je 16.ti dan, mjerili smo prije 2-3dana, isto je bilo 0, već smo stavili ancistruse unutra, valjda im neće bit ništa... Znači sad bi tek moglo skočit...   -?

Tek kada pocne padati razina Amonijaka ( amonijak oksidira u nitrite) onda ces poceti ocitavati Nitrite (NO2) u vodi.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Optimalni parametri vode
« Odgovori #27 u: Svibanj 12, 2014, 12:08:31 poslijepodne »
a nije mi bio cilj oprati nista i nikoga....sasvim slucajno ispalo tako, vjeruj mi.

nisam siguran sto je tocno "atman 400", ali ako je ono to mislim da je - atman PF-400, 2 komore sa komadicem spuzve u svakoj, to ti nije adekvatan filter za tu litrazu.

Jasno ti je, 2 komadica spuzvice ne mogu kvalitetno filtrirati toliko vode, odnosno nemas povrsinu za stvoriti neku bitnu masu bakterija koje ce razgradjivati bio otpad.

Sad, sto tocno poduzeti, ovisi o tome koliko si financijski spremna, koliko uopce imas volje i zelje. 100 litara je relativno malo, ali opet, sasvim dovoljna litraza, ja bih tu isao ako ikako mogu na neki vanjski karnister. Tetra 600,700, haqos, ovaj ili onaj...nebih ulazio u odabir, sve je to ok. Alternativa ti je neki top-off filter u diy varijanti, ili karnister u diy varijanti.....mozda cak i unutrasnji filter, ali pregradni, bilo kupovni, bilo diy, jedino sto ti on oduzima mjesto u akvariju. Dakle, sve je bolje od tog malog filterica koji je trenutno.

molly,gupi,beta, ramirezi, corydorasi.... sve ok, jedino ti beta tu ne stima nikako, to je prevelik akvarij za nju, i los odabir stanara. dakle, nju van, ostalo pametno slozi i nebi trebala imati problema barem sto se riba tice, ali svakako bi trebala rjesiti tu filtraciju.

ILI, kad se to sve zaciklira koliko moze, imati jako malo riba, malo hraniti, jako redovito mjenjati vodu.....ali, nije ni to dugorocno rjesenje, 400-500kn pregrmis, uzmes vanjski filter, i slazes si dalje akvarij kako zelis i uzivas u njemu, a ovako se bojim da ces se samo patiti i nervirati.

Offline devilicious

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 13
  • Spol: Ženski   Lokacija: ZG
Odg: Optimalni parametri vode
« Odgovori #28 u: Svibanj 12, 2014, 13:06:44 poslijepodne »
Ma tvoj komentar uopće nije problem, paš suprotno - iskreno, pošteno i direktno  :up: 8)

evo googlam, čitam, učim - pokušati ću naći neku sredinu i popraviti stvar  ;)

Ali pitala bi još za filter (cs-400, dobro si pogodio  :up:) .... jasan mi je dio sa komorama, mali prostor, malo spužve..
i istina spužvice su fakat male, ja sam to izvadila i ubacila malo veće komade, koliko je stalo ali ipak veće (JBL) - ima li to smisla?
čini mi se da taj filter ima dosta jak motor, kada bi stavila jači ribe uopće ne bi mogle plivati   -? ( iako su tvoji prijedlozi išli u drugom smjeru, mogla bi od roditelja uzeti veću varijantu, filtrita 1000l/h - isto atman :), pa bi tu prištedjela )
i ima li smisla da učvrstim dodatnu spužvu negdje uz filter?

što se tiče volje - toga ima u izobilju, finacija znatno manje .. jbg HR studenti :D

Hvala ti na strpljenu! Vjerujem da i nije neku gušt stalno iznova odg na ista pitanja nama početnicima!! 

Offline devilicious

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 13
  • Spol: Ženski   Lokacija: ZG
Odg: Optimalni parametri vode
« Odgovori #29 u: Svibanj 12, 2014, 14:20:49 poslijepodne »
uh vidim da sam neš spetljala

dakle našla sam kutiju od filtera i to je ovaj:
http://www.tommiland.eu/pic_zbozi/10064844.jpg

veći bi bi RESUN CS - 1000

ostalo je kak' sam napisala

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Optimalni parametri vode
« Odgovori #30 u: Svibanj 12, 2014, 22:42:59 poslijepodne »
gledaj, ne radi se tu o pumpi, ona kao takva moze biti preslaba, prejaka ili taman, ali je bezvrijedna bez odgovarajuce kolicine filter materijala.

iako ce mozda netko reci da je to cisto pretjerivanje, i nepotrebno, za tako veci akvarij, mislim da je jedina prava filtracija tamo gdje ne pricamo o komadicima spuzve, vec pricamo o komadima spuzve, i o litrama neke zapremine, u vidu keramickih kuglica, lave ili vec neceg slicnog.

gledaj, ako nikako drugacije, uzmi bilo kakvu posudu kapaciteta barem 3-5 litara, probusi joj dno, za doslovce par kn mozes uzeti neki nastavak za vrtna crijeva i to uredno izvesti, kao neki izlaz ili pipu. natrpaj je spuzvom, keramikom, lavom, mozes i obicnim vrecama za krompir, uzmi obicne djecje slamke, narezi iz na komadice cca 3cm dugacke, hrpu njih..... a ovu pumpu skini s filtera, nabij komad cijevi ili crijeva i spoji s kantom tako da pumpa tjera vodu gore do kante, kantu objesi malo iznad akvarija, i eto ti vrhunska filtracija za malo para.

ne ulazim u estetiku, to ne lici na nista, slazem se, ali ucinkovito je.

ali, bolje nekako prikupi pare za pravi karnister filter, i mirna si jako jako dugo.

Offline devilicious

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 13
  • Spol: Ženski   Lokacija: ZG
Odg: Optimalni parametri vode
« Odgovori #31 u: Svibanj 13, 2014, 10:26:29 prijepodne »
tnx na svim info. Svakako zanimljivo i poučno !!

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Optimalni parametri vode
« Odgovori #32 u: Svibanj 14, 2014, 12:14:48 poslijepodne »
....i prati oglasnik ovdje, moze se naci povoljnih filtera