ne kuzim se bas previse u ovu tematiku, ali imam jedno pitanje.
Vidim da se uvijek, kad se govori o spajanju ledica, govori o serijskom spajanju, gdje se izlaz napajanja (12V) dijeli na odgovarajuci broj trosila (ledice), najcesce 3 ili 4 komada, gdje onda svako trosilo dobiva otprilike jednako napajanje - cca 3-3,5v.
Postoji li neki razlog zasto se ne koristi paralelni spoj? Znaci, na svaku ledicu ide odgovarajuci otpornik, i spaja se direktno na napajanje?
Jasno,osim onog sto je to puno vise posla, ljemljenja, zica i kablova, ali, ima li neki drugi i bitniji razlog zasto se uvijek ide na serijski spoj?
Dodatno pitanje, kad bi se koristio paralelni spoj, nebi li svaka ledica dobivala puno preciznije "doziranu" struju, odnosno napon na kojem radi, bez nepotrebnog mozganja koliko ce svaka dobiti, hoce li jedna povuci vise, a druga manje i slicno?
Jos dodatno pitanje, u slucaju da se paralelni spoj moze koristiti, dali bi to omogucilo da se za napajanje koriste jeftini i obicni 220>12V adapteri (jasno odgovarajucih karakteristika), bez potrebe za posebim driverima ili napajanjem od kompjutera?
I finalno dodatno pitanje, dali bi bilo moguce koristiti odgovarajuci otpornik (ili otpornike), pa ledice spajati direktno na 220V, bez adaptera, ispravljaca, najapanja ili drivera?
Jer, "trgovacke" Led sijalice rade bas na tu foru - dioda(e) te i te snage, uz odgovarajuce otpornike (sklop), se sarafi direktno na grlo, koje je direktno spojeno na 220V. Jer otpornik je taj koji omogucuje da ledica (ili vise njih) dobije tocno onoliko struje koliko treba, bez obzira sto je prikljucena na standardnih 220V.