Lipanj 17, 2024, 16:01:41 poslijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Živo kamenje ili reef keramika  (Posjeta: 6926 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline teowa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 39
Živo kamenje ili reef keramika
« u: Veljača 25, 2013, 14:32:07 poslijepodne »
Molim ljude s iskustvom s jednim i drugim da daju svoju preporuku.

osobno imam kamenje ali razmišljam o keramici pa me zanimaju savjeti. Vidio sam dosta na forumu ali ne i postove od ljudi koji su imali jedno i drugo.

Unaprijed se zahvaljujem

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Živo kamenje ili reef keramika
« Odgovori #1 u: Veljača 25, 2013, 21:12:59 poslijepodne »
Evo ja sam imao sve kombinacije, dakle živo i mrtvo kamenje i keramiku.

Odabrao bi keramiku jer prvo bolje izgleda (ima već napravljenne terase) ali i zato jer mi se čini da je više iskoristiva filtracijom.
Mana keramike je velika cijena.

No ako imaš opciju da imaš živo i kamenje i keramiku, ako je kvalitetno kamenje nećeš pogriješiti, pa si sam slažeš terase ili scape kako želiš da priča izgleda. Nećeš pogriješiti i sa živom keramikom no platit ćeš ju skuplje vjerovatno.

Ja sam zbilja svakakvog kamenja uzimao i samo ti mogu reći da paziš na kvalitetu tog živog kamenja. Pazi na miris (smrad), poroznost, težinu i ako ikako možeš na organizme u tom kamenju (aiptasie, flatwormsi itd.)


Da sad počinjem akvarij od nule, i da imam dovoljan budžet... uzao bi 90% keramike a ovo ostalo živog kamena ili keramike, al bi jako dobro pripazio što uzimam.



http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Živo kamenje ili reef keramika
« Odgovori #2 u: Veljača 25, 2013, 21:35:38 poslijepodne »
sa svime gore napisanim se slazem, osim sa tvrdnjom da je keramika preskupa.  ;)

uzmi neki nano reef, do 100-120 litara. keramicki modul dovoljan u smislu dekoracije i ucinkovite filtracije za takav akvarij ces platiti 600-800kn.

ako uzmemo da su navodi tocni, pa je nekakvo generalno "pravilo" da po 10 litara vode treba ici kila KVALITETNOG zivog kamena (suhog ili mokrog svejedno), a da je ta ista kila 13-15 eur, sto je 80-100kn....

dakle, za akvarij od 120 litara, treba nam 12 kila kamena, recimo. puta minimalnih 70 kn po kili, to izadje 840kn. cak i ako idemo na manje kamenja, opet se vrtimo oko 600+kn. pa u cemu je onda to keramika drasticno skuplja?

da sad slazem novi reef, uzeo bih keramiku. plus jedan ili dva srednja kamena (max kila i pol-dvije), ali iz provjerenog izvora, bez nametnika, napasti, i smeca. nista ne gubis, svi organizmi i oblici zivota se iovako ionako nasele u akvarij, prednost keramike je ta sto sam biras sto zelis, a sto ne, a to radis nabavkom kamena, koralja i sl. iz provjerenih izvora, gdje znas da su sanse minimalne da ti netko, namjerno ili nenamjerno, uvali kakvu napast.


Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Živo kamenje ili reef keramika
« Odgovori #3 u: Veljača 25, 2013, 21:35:59 poslijepodne »
A zašto razmišljaš o keramici, nisi zadovoljan s kamenjem? Kakvo kamenje imaš?

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: Živo kamenje ili reef keramika
« Odgovori #4 u: Veljača 26, 2013, 13:39:20 poslijepodne »
Ja imam u akvariju 50% keramika 50% LR i to vise nikad nebi napravio. Kermici dugo treba da ozivi i mislim da se po nicemu nemoze mjerit sa svjezim zivim kamenom.
Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline simeZg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 542
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Živo kamenje ili reef keramika
« Odgovori #5 u: Veljača 26, 2013, 15:59:19 poslijepodne »
ja sam do sada koristio LR u 90% slucajeva.... i koristio bi ga i dalje. ako se nabavi kvalitetan LR stvar funkcionira bez greske. jedino bi uzeo, sto i jesam, keramiku za terase jer je LR teze naci u tim oblicima!
sto se tice pravila o 1 kg na 10 l mora, neznam.... toga se nisam drzao, pa nebi komentirao! imam manje kamena od te preporuke, ali zeovit i sl pomazu u filtraciji.
jedino je teze kod keramike promijeniti jednom godisnje komad starog sa svjezim.... mislim da je to nemoguce jer je sve u modulima. ja jos uvijek jednom godisnje izvadim jedan veci komad i zamjenim ga slicnim friskim kad je dostupan..... tako da kroz par godina imas komplet novog LR.... i onda ispocetka :D
moj glas ide prirodi :up:
Struja je jedina imenica ženskoga roda koja se ne smije dirati golom rukom!

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Živo kamenje ili reef keramika
« Odgovori #6 u: Veljača 27, 2013, 02:10:07 prijepodne »
moj glas ide prirodi :up:



I moj!  
Poanta reef akvarija bi trebala biti replika koraljnog grebena u vlastitom domu sa što je moguće više autentičnih predmeta i organizama iz izvornog okruženja koraljnog grebena a živi i kvalitetan tropski kamen je BROJ JEDAN na popisu. Ne samo da je taj kamen savršeno mikroporozan pa ima ogromnu unutarnju površinu za naseljavanje filtracijskih bakterija što niti jedan tvornički proizvod (keramika) ne može iskopirati nego s njime dolaze i stotine mikro i makroorganizama koji žive u i na njemu direktno sa prirodnog koraljnog grebena iz oceana i daju nezamjenjivu bioraznolikost života u akvariju tvoreći jedan pravi mali zaokruženi ekosustav koji sam sebe može održavati. Jest, oni se najčešće slabo ili uopće ne vide ali sama činjenica da su u živom kamenu u mom akvariju čini me potpuno sretnim i smirenim jer znam da sam kupnjom takvog kamena VEĆ NAPRAVIO POLA POSLA na putu ka uspješnom presliku koraljnog grebena. Ostalo je do opreme i nešto iskustva i znanja te posvećenosti/vremena.
Ima vrlo uspješnih akvarija sa keramikom vani, naravno, ako ljudi nisu lagali, a vjerujem da nisu, no, takvi se akvariji svojom siromašnom bioraznolikošću morskih organizama ne mogu mjeriti sa akvarijima punim živog kamenja sa koraljnog grebena punog života a niti filtracijski keramika nije ravna živom kamenu, jednostavno nije mu ni do koljena....a meni je osobno i to bitno ne samo veličina i boja akropore. Držim se onoga, što više prirode to bolje.
Također, danas postoje tehnike slaganja grebena sa živim kamenom bušenjem i provlačenjem PVC šipki pa takvi grebeni izgledaju fantastično i potpuno prirodno za što imamo primjera i na ovom forumu od naših vrijednih reefera pa se i tu keramika ne može mjeriti sa živim kamenom. Uz to, keramika je bolesno skupa, čak skuplja od najkvalitetnijeg živog kamena a dobijemo MRTVU i NEPRIRODNU STVAR!
Jedina mana živog kamena mogu biti hitchhikeri iliti slijepi putnici ali oni se prije ili kasnije uspješno istrijebe uz manje ili više truda ili pak ne predstavljaju nikakvu ozbiljnu prijetnju tipa smeđih flatwormsa.
Tako da, pitanje iz naslova ove teme je zapravo lažna dilema, dileme nema, odavno se zna što je bolje!

Toliko od mene na ovoj temi. Happy reefing. :)

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Živo kamenje ili reef keramika
« Odgovori #7 u: Veljača 27, 2013, 12:58:07 poslijepodne »
Ja imam reef keramiku i sad kad budem radio veći akvarij opet ide reef keramika (2 stara i 1 novi modul) i više sam nego zadovoljan sa njom. Evo kako izgleda:

Na početku:


Po sredini:


I sada:

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Živo kamenje ili reef keramika
« Odgovori #8 u: Veljača 27, 2013, 14:53:46 poslijepodne »
Imam reef keramiku aquaroche ali sam nabavio i kvalitetan LR od Petra i držao pola godine sa keramikom
Sad povremeno stavim kakav manji LR u akvarij i za sada sam zadovoljan stvarno zadovoljan
« Zadnja izmjena: Veljača 27, 2013, 15:23:21 poslijepodne od Karlo »

Offline mario12

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 445
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Novi Zagreb
Odg: Živo kamenje ili reef keramika
« Odgovori #9 u: Veljača 27, 2013, 15:11:25 poslijepodne »
Slažem se da je kvalitetan LR bolji,ali nažalost kod nas ima puno muljatora, a početnik u morskoj premalo znanja o tome pa se prodaje i jadranski pod kvalitetan LR..zato moj glas uvijek ide keramici..osobno imao aqua rocheovu keramiku i bio prezadovoljan..
Prestanite pucat u mrtve konje...
Mob. 0993453385

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Živo kamenje ili reef keramika
« Odgovori #10 u: Veljača 27, 2013, 20:01:19 poslijepodne »
....ali nažalost kod nas ima puno muljatora, a početnik u morskoj premalo znanja o tome pa se prodaje i jadranski pod kvalitetan LR....

medalja za ovu izjavu!  :klap:

apsolutno ne zelim reci da se kod nas ne moze nabaviti bolesno dobar lr, ali mislim da se svi manje vise slazemo sto se krije iza vecine "prodajem kvalitetan lr" oglasa.

kako netko jednom rece, nazalost zaboravio sam tko je to napisao, nesto u stilu "a tko to rastura greben i prodaje kvalitetan lr na tjednoj bazi?" cast iznimkama koji zbog nekih nepredvidjenih okolnosti, zalosna srca rasturaju svoj morski akvarij, zato sto su primorani, pa onda prodaju "pravu stvar", ali vecina kamena koji se krije iza oglasa je ustvari rjesavanje tudjih pogresaka, losih kupnji, neznanja, ili problema koji su nastali u akvariju.

i tu pocetnici trose i novce, i volju, i zivce, i vrijeme, i novce (da, jos jednom), kupujucu i nabadajuci, u nadi da ce kupiti posteno.

Renta je apsolutno u pravu. i nebih ja njega kao relativni pocetnik i poprilicni neznalica htio, zelio osporavati, medjutim, s jednim se ne slazem. mi, nazalost, NE kupujemo kamen sa tropskih grebena, koji nam dolazi prepun mikroorganizama i zivota. mi, najcesce, kupujemo kamen iz tudjih akvarija, kojekakvih posuda, kantica i slicno, i opet se vracam na ono . najcesce kupujemo tudje pogreske. a raznolikost tog zivota je svakako nemjerljiva sa raznolikoscu "pravog kamena". nazalost.

da keramika nece ozivjeti, takodjer smatram polu-istinom, propagiranom najcesce od strane onih koji na redovitoj bazi dilaju "kvalitetni lr". da se razumijemo, ni ona druga strana, vodjena nekim visim interesima za dilanje keramike nije nista "bolja".

u smislu filtracije, mislim da ce cista keramika, ili cisti, ocisceni lr (svejedno), puno prije poceti vrsiti svoju funkciju, od nekog komada kamena koji je tko zna koliko stajao na suhom, transportiran na ovaj ili onaj nacin, drzan u ovim ili onim uvjetima. taj kamen zahtjeva ciscenje. koje nije ni brzo, ni jeftino.

i kao i uvijek, istina je vjerovatno negdje izmedju, tako da, keramika plus koji komad sigurnog, ociscenog,, i nadasve kvalitetnog kamena, mislim da je to puno bolj kombinacija nego se drzati samo jedne varijante, bila ona ovo ili ono.

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Živo kamenje ili reef keramika
« Odgovori #11 u: Veljača 27, 2013, 21:25:38 poslijepodne »
Ti si se zesce opekao, reklo bi se iz tvog posta!?

Sent from my BlackBerry 9700 using Tapatalk

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: Živo kamenje ili reef keramika
« Odgovori #12 u: Veljača 27, 2013, 21:27:24 poslijepodne »
Zato je najbolje kupiut kamen koji nije bio po akvarijima. Daba sto je kvalitetni kamen kad je kod nekog u akvriju vec 5 godina i proso je ko zna kakvu torturu. Kupis svjezi kamen i amen, to te uci svaka imalo ozbiljnija literatura.
Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Živo kamenje ili reef keramika
« Odgovori #13 u: Veljača 27, 2013, 21:43:40 poslijepodne »
Karlo> da, uglavnom, tocno tako. dijelom se opekao, pa spominjem zbog toga, a dijelom su neki moji zakljucci do kojih sam dosao za ovo vrijeme koliko sam u tim morskim vodama, sto nije dugo, ali nazalost, dovoljno za neke zakljucke.

ipak, nadam se da nitko nece pogresno shvatiti to moje razmisljanje i zakljucke, jer stvarno nije nista ni zlonamjerno, ni svadjalacki, ni prozivajucim tonom receno.

ono sto sam zelio reci, pocetnik, nazalost, svojom krivicom i velikom lakovjernoscu, najcesce kamen nece kupiti u nekoj "specijaliziranoj prodavaonici kvalitetnog lr-a". nasjest ce, uzet ce od nekoga, i opet najcesce, uzet ce njegove pogreske. zacarani krug.

s obzirom da sam od 4 pokusaja 3 puta dobio obicnu vulgaris kamencinu iz jadranskog plicaka, plaze cak,mislim da slobodno mogu iznjeti ovaku teoriju. cak ni sa kvalitetnim zivim kamenom nisam bio lisen problema, ali svi su uspjesno rjeseni, i taj kamen je trenutno filtracija trenutnog akvarija, kao i baza za postavljanje novog 200 llitarskog, ovih dana, ako bog da.

ponavljam, ne prozivam, ne namecem misljenje, malo ustvari iznosim svoja iskustva, a ona govore itekako u prilog kupovini keramickog modula. iz mog kuta gledanja nije skuplji. iz mog kuta gledanja nije losiji, niti po bilo cemu inferiorniji. iz mog kuta gledanja mi je pametnija investicija nego kupovina bilo kakvog kamena od bilo koga, osim kad bih eventualno imao mogucnost otici negdje "van", i kupiti pravu stvar. a to nazalost ne mogu, dakle.....na svu srecu, moj kut gledanja nije jedini, a forum ionako sluzi za iznosenje razlicitih kutova, misljenja i ideja. a pokretac teme ce vec izvuci zakljucak koji ce njemu biti najprihvatljiviji, i to je to.

IvanZ> tako je. pametni ljudi, dobro savjetovani pocetnici, iskusni morski akvaristi stupe u kontakt sa ... (da ne spominjem, svi znamo), uzmu si par kila vrhunskog kamena, i mirsni su. ili supe u kontant s ... (opet da ne spominjem) naruce modul-dva kerimake, pa opet od prvih tockica kupe i koju kilicu lr-a. i to je to. pocetnici nazalost vise uzimaju na "halo bing, kako brat...." sistem. i vecinom prodju kao i ja. cast iznimkama, izuzetcima i onima bolje srece.  :D

Offline phrsak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 364
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Pregrada - Zagreb zapad
Odg: Živo kamenje ili reef keramika
« Odgovori #14 u: Veljača 27, 2013, 23:04:23 poslijepodne »
Ispričavam se na uletu.

Koliko je potrebno dry rock-u Tonga ili Fiji da oživi ?
Koliko je mudro preko ebaya kupiti premium LR ?

Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Odg: Živo kamenje ili reef keramika
« Odgovori #15 u: Veljača 28, 2013, 00:48:11 prijepodne »
Meni ovo pitanje liči na ono: koje su bolje, plavuše ili crnke ? Dakle nemam poima što je bolje.

Kako volim tražiti egzotične forume, pročitao sam (ne sjećam se dali je kineski ili vijetnamski) uputstvo o kupovini i liječenju LR.Tamo je savjet da se u plastičnoj posudi (uz uvjete)minimalno 3-4 mj čisti kamenje, kako bi uginulo sve ono što živi u moru, a nije održivo u akvariju,kako bi se uočilo (izleglo)i izbacilo nešto što nebi htjeli u svom akvariju.Nadalje spominje Evropu i ameriku, gdje nemaju takovih problema,jer tamo to čine veliki trgovci i uglavnom u velikim kontejnerima oživljavaju mrtvi kamen.
Ko to zna što mi sve kupujemo.Trebam čekati godinu- dve da kamen dobro profunkcionira, a onda trebam komad baciti i staviti friški. Šta da radim s ovim kojeg sam izvadio ? Ako nije dobar meni nije ni drugima,sa zatvorenim unutarnjim porama.

Tu bi umješao i biopellete.Imam dvadeset kila kamena za uzgoj bakterija,pa šta će mi onda još šaka nečega da bi uzgajao iste te baktarije.Umjesto tih staklenih perli zašto nebi stavio drobljeni tropski kamen ili koralj.Isto je porozan,a jeftiniji.

Ako se zanemari reklama ovdje ima podataka o poroznosti kamena iz različitih područja.
http://www.aquaroche.fr/gb/actualites/comparatif.php

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Živo kamenje ili reef keramika
« Odgovori #16 u: Veljača 28, 2013, 18:19:53 poslijepodne »
navodno (ispravite me ako griješim)  više nema na tržištu Tonga LR , jer se ne vadi iz mora i sada ekipa prelazi na Fiji.
recite mi gdje nabaviti 50-60 kg LR a da čovjek ne bankrotira?
kakva su iskustva sa uvozom iz EU
ima li suhog kamena 50-60 kg, a da valja
thx

Offline teowa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 39
Odg: Živo kamenje ili reef keramika
« Odgovori #17 u: Ožujak 07, 2013, 13:17:38 poslijepodne »
vidim da vas je dosta za keramiku. puno hvala na pomoći.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Živo kamenje ili reef keramika
« Odgovori #18 u: Ožujak 07, 2013, 14:51:45 poslijepodne »
I
navodno (ispravite me ako griješim)  više nema na tržištu Tonga LR , jer se ne vadi iz mora i sada ekipa prelazi na Fiji.
recite mi gdje nabaviti 50-60 kg LR a da čovjek ne bankrotira?
kakva su iskustva sa uvozom iz EU
ima li suhog kamena 50-60 kg, a da valja
thx


Dubravko, svaki kvalitetan živi kamen košta, bilo gdje da ga uzimaš i da, za toliko kg ostaviti ćeš velike novce. Ali, zato ćeš u akvariju imati kvalitetu i bioraznolikost. Evo, kad već pitaš ja živi kamen i to najfriškiji koji mogu dobiti uzimam na Vogelfarmi i svaki puta je pun makroalgi, poneke spužve čak i SPS koralja što sam dobio npr, zadnji puta na kamenu plus masu novih vrsta podsa koje još nikad nisam vidio. Dakle, to je najfriškije što se može naći. Evo, ima čujem i CMA jako kvalitetan živi kamen, koliko je friški neznam jer nisam uzimao nikada. Kad kupujem živi kamen uzimam samo ono što sam biram a ne da mi netko drugi bira jer sam najbolje vidim što kupujem i mogu birati komade za dobar scape. Za "friškoću" živog kamena treba potrefiti pošiljku koja je upravo stigla iz tropa i tu onda nema greške - kamen je pun života i bioraznolikosti i on odmah počinje vršiti funkciju biofiltracije bez cikliranja kao kod keramike.

Što se suhog/mrtvog kamena tiče zna ga biti u Belugu, Korali, Vogelfarmi....jako lijepih i poroznih komada, plata.

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Živo kamenje ili reef keramika
« Odgovori #19 u: Ožujak 07, 2013, 22:05:34 poslijepodne »
Ovo što je Renta rekao sve je točno i jedino tako valja,sve što je suho je mrtvo,čovjeka oživiš ak imaš sreće za 2-3 min ili nikad :),a suhi oživiš  za cca 7-8 mj ali algama :D,a ak dodaš i malo živog ovisno o đepu-omjeru za 3-6 mj :zagrljaj:
i to je to nema tu nikakve enigme,a što se tiče keramike,a što reći da je dobra i koraljni grebeni bi je bili puni :D
Keramika ....vele ljudi terase,balkoni....ali to je umjetno,pa što nije priroda najljepša onakva kava i je stvarno :up:
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica