Lipanj 04, 2024, 11:55:36 prijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: priprema akvarija - help  (Posjeta: 7513 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Fras84

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 166
priprema akvarija - help
« u: Siječanj 04, 2006, 01:30:00 prijepodne »


Pozdrav svima! Novi sam član foruma, a isto tako, nakon par godina vraćam se akvaristici.


Naime, kupio sam si akvarij od 100 litara, uz njega sve što je potrebno, od supstrata za dno, kamenčića - sitnijih i krupnijih, Serinih preparata za vodu....panjeva, ukrasa.....itd.


Molim vas da mi pomognete u sljedećem:


Sutra (tj. danas popodne:-)) stavit ću sve što sam kupio u akvarij, nasipati vodu, uključiti filter i sve uz to - i prije nabavke ribica ostaviti ga da radi tako tjedan dana.


E sad, zanima me kada da stavim biljke? Htio bih svakako prije ribica, ali ne znam trebam li ih odmah zajedno sa svim ostalim ili za par dana?





Puno hvala!


P.S. Bilo bi lijepo kada bi mi se na PRIVATE javili ljudi koji znaju inace o akvaristici, da razmijenimo mejlove - kako bih mogao bar ponekad nesto pitati dok ne naucim.
Osijek
Hrvatski se jezik voli znanjem


Offline Branko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1010
  • Dob: 56 Lokacija: Zagreb
    • http://još.nemam
priprema akvarija - help
« Odgovori #1 u: Siječanj 04, 2006, 01:44:00 prijepodne »
Možeš odmah. Pa pričekaj bar 15 dana da se zaciklira (još bolje ako možeš mjeriti nitrit). Onda ribe malo po malo. A neke mailove imaš i u profilima (moj npr je tamo), ali tako sam svaki dan više puta na stranici pa pročitam i sve PM  
Nonsense ist der Sieg des Geistes über die Vernunft!

Offline vlais

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 378
priprema akvarija - help
« Odgovori #2 u: Siječanj 04, 2006, 08:29:00 prijepodne »
90 % stvari imaš na forumu,znači traži po redu,sejvaj,printaj itd...........,šta bude trebalo pitaj ali prvo pročešljaj forum
NOVA GRADIŠKA

Offline sparko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 166
  • Spol: Muški  
priprema akvarija - help
« Odgovori #3 u: Siječanj 04, 2006, 10:40:00 prijepodne »
ribe minimum nakon 2 tj ako ne želiš plivače leđnim stilom.
St/HR

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
priprema akvarija - help
« Odgovori #4 u: Siječanj 04, 2006, 11:46:00 prijepodne »


Bilje ide odmah koliko ja znam, čak prije vode koju naliješ u tanjur ili u plastičnu vrećicu. Prvo podloga, pa sadiš bilje, složiš aparaturu,pa naliješ vodu, pa se pomoliš da nigdje ne pušta i promatraš. Onda aparatura i cikliranje. Dva tjedna.


APM nije dobro rješenje za sve - onda mi drugi ne vidimo koje probleme imaš i kako ćeš ih rješiti. Mislim da čim više stvari treba na forum da bi informacije bile dostupne svima. PM je više za "sramotna" pitanja tipa: Treba staviti prvo vodu ili ribe? ili Ako mi iz akvarija malo smrdi, mogu dodati malo parfema da neutralizira neugodne mirise? ili za poruke tipa Jel ovaj normalan, kaj to piše - ili se možda zafrkava?Edited by: elena

Offline Fras84

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 166
priprema akvarija - help
« Odgovori #5 u: Siječanj 04, 2006, 12:28:00 poslijepodne »


ok, hvala svima....


ma nije mi problem pisati na forum, dapače, i meni se sviđa kad mogu pročitati i tuđe probleme i savjete....


znači, nakon 2 tjedna stavljam ribice.....


vidite kako su mišljenja različita i podijeljena....jedan mi je uzgajivač rekao nakon 5 dana, drugi nakon 7 dana....., kao ne će ribicama ništa biti:-) ako im dobro pripremim vodu i ako u nju svaki dan dodajem NITRIVEC biostarter...


no sačekat ću 2 tjedna, sigurno je sigurno, ipak ne želim promicati leđno plivanje:-)
Osijek
Hrvatski se jezik voli znanjem


Offline Fras84

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 166
priprema akvarija - help
« Odgovori #6 u: Siječanj 04, 2006, 12:42:00 poslijepodne »


zaboravih pitati....


kupio sam 2 veća panja, a prodavač mi je rekao da puštaju smećkastu boju...držim ih već 2 dana u lavoru, mijenjam im vodu, a jučer sam ih i prokuhao....


zanima me ima li tko iskustva, koliko dugo oni pustaju boju - konkretno, meni to i ne smeta, citao sam da je to pravi tropski ambijent, ali ne bih sad baš volio da mi voda bude skroz smeđa...
Osijek
Hrvatski se jezik voli znanjem


Offline Rossonero

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1489
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Split
  • Malawi & Tanganyika
    • Hrvoje Jukica Photography
priprema akvarija - help
« Odgovori #7 u: Siječanj 04, 2006, 12:44:00 poslijepodne »
Svaki prodavač će ti reći slično. Naime, time ti prije proda ribe i uvjeri te da ako staviš neki preparatić da i ribe možeš ranije staviti.

Kad ti ribe počnu krepavati, onda će biti razlog neki treći a samim tim prodat će ti par novih ribica :)

Dakle, kvalitetna mišljenja nisu podijeljena, već samo ona od onih koji ti govore ispravno i onih koji ti žele reći bilo što, samo da se njihovo mišljenje razlikuje od ostalih kako bi stekao dojam da se on tobože bolje razumije.

Prosurfaj malo forumom i vidjet ćeš s kojim se problemima akvaristi susreću. Sve što te zanima slobodno pitaj.
Hrvoje - Split

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
priprema akvarija - help
« Odgovori #8 u: Siječanj 04, 2006, 14:30:00 poslijepodne »


Mi smo jedan panj kuhali 10 dana i još pušta boju. Nakon jednog kuhanja manji akvarij je totalno posmeđio. Probaj kuhati u zasoljenoj vodi, ali poslije barem dva tri puta prokuhaj u nezasoljenoj.

Offline Crazy-a3

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2527
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
  • Živim da uživam
priprema akvarija - help
« Odgovori #9 u: Siječanj 04, 2006, 14:51:00 poslijepodne »
Citat: elena



Mi smo jedan panj kuhali 10 dana i još pušta boju. .



pa tonije nista cudno
Bolje biti sam, nego sa budalama.
Zagreb/Dubrava

Offline Rossonero

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1489
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Split
  • Malawi & Tanganyika
    • Hrvoje Jukica Photography
priprema akvarija - help
« Odgovori #10 u: Siječanj 04, 2006, 14:58:00 poslijepodne »
 
Citat: Fras84


zaboravih pitati....


kupio sam 2 veća panja, a prodavač mi je rekao da puštaju smećkastu boju...držim ih već 2 dana u lavoru, mijenjam im vodu, a jučer sam ih i prokuhao....


zanima me ima li tko iskustva, koliko dugo oni pustaju boju - konkretno, meni to i ne smeta, citao sam da je to pravi tropski ambijent, ali ne bih sad baš volio da mi voda bude skroz smeđa...


Evo ja sam baš nekidan jednog kuhao, bio je super :)

Dakle, kuhanje u uzavreloj vodi se odvija nekih sat vremena, možda petnaestak minuta više. Kuhaš ga na jednoj strani 15 minuta i onda okreneš na drugu stranu 15 minuta. Zatim ispražniš prljavu vodu i sve ponovno istom procedurom. Zatim stavi da se panj dobro ocijedi a u međuvremenu stavi novu čistu vodu da uzavrije. Ubaci panj još petnaestak minuta i okreći ga za to vrijeme. Mislim da će to biti dovoljno. Ni slučajno ne koristi nikakve kemijske preparate.

Hrvoje - Split

Offline Branko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1010
  • Dob: 56 Lokacija: Zagreb
    • http://još.nemam
priprema akvarija - help
« Odgovori #11 u: Siječanj 04, 2006, 17:02:00 poslijepodne »
Ja mangrove panjeve nisam uopće kuhao. Stavio sam tri komada dosta velika na 112 litara. Prethodno su namakani 10-tak dana (ali u prvom redu zato da se napiju vode i potonu). Ribama smeđa voda ne smeta.
Nonsense ist der Sieg des Geistes über die Vernunft!

Offline Fras84

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 166
priprema akvarija - help
« Odgovori #12 u: Siječanj 04, 2006, 20:53:00 poslijepodne »


kuhao sam panjeve u slanoj vodi 2 sata, a prije togaih jedan dan drzao uslanoj vodi i nakon kuhanja 1 dan u slanoj vodi. I zamislite, vise ne pustaju!:-)


Kupio sam biljke, zasadio, stavio vodu, dodao VBC-stress protection, a nakon sat vremena Biostarter.


Nakon 2 tjedan cu otici u nabavku ribica.


E da, sto mi preporucate za biljke u obliku nekih kapi ili sl.? Na dnu akvarija imam 3 cm TeraPlant supstrata na kojemu se nalazesitniji i krupniji sljunak.


Nadam se da mi ne ce riknuti biljke, potrosio sam oko 300 kuna na njih za prvi put:-)
Osijek
Hrvatski se jezik voli znanjem


Offline Maro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1466
  • Spol: Muški   Lokacija: Dubrovnik
priprema akvarija - help
« Odgovori #13 u: Siječanj 04, 2006, 21:02:00 poslijepodne »
Probaj nekoga da ti da višak biljaka i napuni akvarij sa biljem jer ti ono najbolje održava ravnotežu , nije samo za ukras.
Ne razumijem zašto panjeve kuhati u slanoj vodi?
Ja sam ih uvijek kuhao u običnoj.
Nitrivec ili neki drugi biostarter ti neče škoditi da potakne razvoj korisnih bakterija.
Dubrovnik

Offline Branko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1010
  • Dob: 56 Lokacija: Zagreb
    • http://još.nemam
priprema akvarija - help
« Odgovori #14 u: Siječanj 04, 2006, 21:26:00 poslijepodne »
Ako si iz Zagreba ili blizu navratiš 13.01. u Staru Savu, netko će sigurno donijeti kakav višak bilja  
Nonsense ist der Sieg des Geistes über die Vernunft!

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
priprema akvarija - help
« Odgovori #15 u: Siječanj 04, 2006, 21:58:00 poslijepodne »


Neke biljke su osjetljive, a neke ne moš ubit ni toljagom. Za start je dobro imati manje zahtjevne biljke koje brzo rastu (manja je mogućnost pojavljivanja algi i super su za nove akvarije jer održavaju vodu kvalitetnom - troše za ribe štetne tvari). O bilju imaš na tropica.com dosta stvari i fotke. U PDF formatu imaš knjigu za skinut:Barry James: Aquarium plants (traži  pod:Hobby_-_Aquarium_Plants_-_Barry_James_-_Tetra_Pres s). Knjiga je super, ali savjeti iskusnih akvarista još su bolji. Ja sebi nađoh mentora kojem nije teško odgovarati na stupid questions.


Meni biljke dobro uspjevaju zahvaljujući dobrom osvjetljenju (ne smije biti prejako) i tekućem gnojivu i tableticama za bilje. Inače uskoro očekuj biljni boom pogotovo ako ih filaš s CO2 (napravi si DIY od dvije flaše, cijevi, nepovratnog ventila i raspršivača - sve skupa oko 20 kn).

Offline asterix

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 610
priprema akvarija - help
« Odgovori #16 u: Siječanj 04, 2006, 23:20:00 poslijepodne »
svaki panj teba dobro prokuhati.Ja sam svoje jedan dan namakao u otopini K.hipermangana, drugi dan u slanoj vodi i to je to. Zasto? Zato jer na mnogim kupljenim u zoo ducanima ima i perja a svako ih prevrce po rukama trazeci sebi odgovarajuci panj. Malo truda i vremena i znate da ce sve biti u redu. A sa Brankom se potpuno slazem da smedja voda ribama ne smeta

Offline kukurjek2002

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1872
    • http://www.geocities.com/lighters_nice/
priprema akvarija - help
« Odgovori #17 u: Siječanj 06, 2006, 01:21:00 prijepodne »
Fras samo ti pitaj sve sto te interesuje slobodno ovo je dio foruma predviden za pocetnika pa prema tome ne ustrucavaj se sekunde.
Oh sto te volim joj

Offline Fras84

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 166
priprema akvarija - help
« Odgovori #18 u: Siječanj 06, 2006, 01:48:00 prijepodne »


hvala vam svima.....:-)


sve sam napravio, evo vec drugi dan sve radi, redovito dodajem nitrivec....


samo se nadam da mi ne ce riknuti bilje:-)
Osijek
Hrvatski se jezik voli znanjem