Srpanj 03, 2025, 11:20:12 prijepodneNajnoviji Član: lfrketic

Anketa

Koji Vam je format i trajanje fotoperioda?

Manje od 10 h u komadu.
Više od 10 h u komadu.
4 sata upaljeno, 2 sata ugašeno, 4 sata upaljeno.
4 sata upaljeno, 4 sata ugašeno, 4 sata upaljeno.
Nešto peto.

Autor Tema: Trajanje i format fotoperioda?  (Posjeta: 4169 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Trajanje i format fotoperioda?
« u: Prosinac 20, 2011, 17:18:02 poslijepodne »
U vezi fotoperioda je svašta rečeno, no evo nekih podsjetnika za kvalitetniju raspravu.

1. Bilju je bitniji intenzitet svjetla od spektra.
2. a) Ima teorija koje tvrde da svo bilje (kopneno, vodeno i ono između) jednako preferira plavi i crveni dio spektra.
    b) Ima teorija koje tvrde da vodeno bilje preferira najviše zeleni dio spektra, a kopneno bilje plavi i crveni.
3. Bilju je prirodnije kada se intenzitet rasvjete mijenja tijekom trajanja fotosinteze (najjače 2-4 sata u sredini fotoperioda).
    Ovo naravno rijetki imaju mogućnosti izvesti (nisam jedna od tih).
4. U akvarijima gdje oscilira CO2 preporuča se 4-2-4 ili 4-4-4 razlomljeni fotoperiod
    (DIY, loši difizor, jako ubiljeni akvariji koji "žderu" CO2...) pri čemu je 4 h minimalno trajanje osvjetljenja tijekom fotosinteze što određeni broj vrsta
    ne podnosti najbolje, ali je bolje od pada razine CO2 ili pregrijavanja vode u akvariju radi rasvjete (jer bilje ne podnosi najbolje ni skokove ni
    padove u temperaturi tijekom fotosinteze). Ukratko razlomljeni fotoperiod je dvosjekli mač.
5. Većini vodenih biljaka "vraća" dio nutrijenata (rezervi) nazad u vodu nakon više od 10 h neprekidnog fotoperioda.

Ovo je sve teorija, u praksi svatko od nas provodi nešto drugo. Anketa će pokazati suhu i šturu informaciju o tome kako situacija stoji na akvarij.netu, a vaši odgovoru u ovoj temi kako provodite fotoperiod, kako Vam je riješena rasvjeta, zašto radite to što i kako radite, kakva Vam je flora u akvariju i sl.

Nek' igre počnu!  :D

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 67
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Trajanje i format fotoperioda?
« Odgovori #1 u: Prosinac 20, 2011, 17:26:39 poslijepodne »
akvarij 430L (Wave 150)
u 9h pali se CO2
u 12:00 pali se 2x54 (108W) - gori 9 sati
u 12:45 pali se 2x80 (160W) - gori 6 sati

u 19:00 gasi se 2x80
gasi se CO2
u 21:00 gasi se 2x54

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Trajanje i format fotoperioda?
« Odgovori #2 u: Prosinac 20, 2011, 17:35:49 poslijepodne »
@Marko_Sp: Sretnik iz navedene točke broj 3 koji ne krši 10 h fotoperioda.. (i ima fenomenalan akvarij, za one koji nisu vidjeli uživo!)
Kako to da imaš 9 h fotoperioda? Imaš i propriličan broj vrlo zahtjevnih vrsta u akvariju!
Kak' ti se ponaša pinnatifida?  ;)


Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 67
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Trajanje i format fotoperioda?
« Odgovori #3 u: Prosinac 20, 2011, 17:47:14 poslijepodne »
ah, zahtijevne vrste mi baš i ne uspijevaju.  -?
pinnitafida je krasno krenula a onda ju je zagušio bolbitis koji je počeo tjerati ogromne listove baš u njenom smjeru. nakon toga sam ju premjestio i sad kunja. nije onako dobro kako je bila jedno 20 dana nakon što sam ju dobio. to je i ono glavno s čim nisam zadovoljan - novo bilje jedno vrijeme odlično raste a onda počne stagnirati, jednostavno kao da izgubi snagu.
na 9h i tu vatažu sam došao  eksperimentiranjem. nema algi a bilje uglavnom raste. sad razmišljam da na par sati počnem paliti i drugu konzolu od 2x54W.
« Zadnja izmjena: Prosinac 20, 2011, 17:51:32 poslijepodne od Marko_Sp »

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Trajanje i format fotoperioda?
« Odgovori #4 u: Prosinac 20, 2011, 18:14:27 poslijepodne »
Pinnatifida: prije seljenja i meni se istopila. Odgovara joj karbonatna podloga a kod mene je kisela, a i paše joj jaaako svjetlo... Mislila sam da će joj biti dovoljan komadić sedre pod korijenom.
  Imam 4 štedne u zelenom spektru po 25W, dakle nemam preferiranu rasvjetu, a fotoperiod mi je 10-11 h u komadu. Algi nema, osim točkaste povremeno. Sad nakon seljenja akvarija se naravno pojavila fuzz. Pokušavam opet s pinnatifidom - na panju. :D Al' već sad joj radim nadgrobni spomenik, jer bu joj opet falilo svjetla mada je na vrhu panja, 10 cm ispod žarulje.  :D A i ne mislim smanjivati kiselost samo radi jedne jedine biljke na štetu svih drugih. Da imam Tanganyiku s jako rasvjetom, bila bi mi prvi izbor. :D

Mislim da te zeza visina akvarija što se tiče zahtjevnijih vrsta... Kad bi dobivao pelcere više od 30 cm, imali bi veće šanse. Možda dodatna konzola ne bi štetila, al' bi morao pojačati i CO2 (i moguće mikro, K i N paralelno s tim).
Bilje se neće buniti na višak svjetla, i CO2.
Ah, konzole..  :heart:

Zahtjevne bilje su mi samo one koje mi neće rasti. :D Za sada je to samo pinnatifida, čak mi se UG primila, al' da ju ne ureknem.. :x Već sad ide visoko..
HC mi je rasao super pod vodom u tegli na prozoru, al' u akvariju su mi ga uvijek izrovale koze il' svrdalsti puževi. Glossa i marsilea se ne daju smesti tako lako. :D
Uglavnom volim biljke s razvijenim korjenovim sustavom radi beštija, a te uglavnom nisu jako gladne za intenzitetom svjetla već rutinom (al' su otporne i na povremeno kršenje rutine). Sitnolisne i krhke biljke poput R. walichii i vietnam nisu moj đir, al' mi se zato sviđaju myriophyllumi (gušći su i zvjezdastiji, svileni na dodir a ne gumenasti k'o ove rotale) i M. aquaticum mi solidno raste, dapače u sjeni! Rasao mi je i u tvrdoj vodi a raste jednako sada i u mekoj. Čak ga ni skalari ne vole žvakati, što je čudo.

A alge i fotoperiod - mislim da nema direktnog utjecaja jer se spolno množe pod vodom, a biljke ne. Također uspijevaju pod minimumom svjetla dok biljke ne, no većina algi ne preživljava blackout na 1-2 dana a bilje se snađe jer ima rezerve nutrijenata, dok ga alge nemaju. Bar su po nečemu primitivne, ak' niš' drugo. :D

Zgodno si rasporedio paljenje i gašenje CO2 u odnosu na fotoperiod.  :up:


Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Trajanje i format fotoperioda?
« Odgovori #5 u: Siječanj 30, 2012, 11:00:44 prijepodne »
Da malo oživim ovu temu...

Prošvrljala sam malo stranim forumima, i moram zaključiti da mi Balkanci stvarno volimo pretjerivati i s rasvjetom i s CO2!
Ovo je samo jedno opažanje..

Konkretno sam išla kopati u vezi vlastitog akvarija pa ću ga praktično i prikladno navesti kao primjer.

Na određenim listovima mi je pojavilo mrva BBA (fluktuiranje u razini CO2 vjerojatno, ipak je DIY CO2, makar i x2). Fuzz je identificirana kao Oedogonium (pojavila mi se nakon promjene iz vrlo tvrde u srednje tvrdu do meku vodu) - začuđujuće, alga tipična za "prečisti" akvarij, a moje usisavanje i nije naj... S povećanjem mikro i P nije se ništa posebno promijenilo, ali jest sa povećanjem manjih dnevnih izmjena vode (pali su nitrati).  Uvijek ima smeća koje mi iskopaju botije ili agamyxisi, vjerujem da s tim dižu i amonijak (kripte ne vole nitrate, preferiraju amonijak, itd.. tako da ga možda i nema dovoljno usprkos rovanju i uvijek vidljivom mulju..). Uz to i minimalno prignojavam (stvarno minimalno). 1/3 površine pokrivena mi je vodenom lećom koju moram uklanjati svaki 2. dan površinu dlana jer raste ko luda (odličan pročistač). Trenutno imam i višak riba i u zadnje vrijeme previše šišam, a i imala sam problem s panjevima - loza mi je počela truliti nakon skoro 2 g. pa je zamijenjena mopanijem (OT: i skoro sam pala u nesvijest kad sam iskopala podatke da loza IPAK NIJE ZA AKVARIJ jer brzo trune radi vrlo male gustoće, ispušta neki otrov koji koči rast biljaka i može zatrovati ribe itd... a mi Balkanci akvaristi je se držimo k'o Lojzek tuduma!) Još uvijek mi je sve puno komadića drveta, ali ostaci nekakve dosadne kremenjašice povlače se sa spororastućih biljaka, vjerujem zahvaljujući sjeni vodene leće jer od algojeda nemam ni "a" (3 stara debela otića, uz 0 koza i 0 puževa, ni ne računam na toliko biljaka).
  Eh, da - imam i nesretan spoj spororastućih, srednjerastućih i brzorastućih biljaka (ne preporučam nikako, al' sam uporna i tvrdoglava pa nekako izlazim s tim s svim na kraj). CO2: 2 ljestve, svjetlo 100W... A za srednje osvijetljeni akvarij treba mi 60W na 100 L efektivne vode i dubinu od 35 cm! Dakle gasim jednu žarulju i prestajem uklanjati toliko vodene leće.. A u vezi fotoperioda se još dvoumim zbog nesretne kombinacije biljaka (anubiasima je dovoljno 2-4 h svjetla dnevno, echinodorusi vole 12-14, kripte 8-10, hygrophile 10-14, eleocharisu je koliko vidim svejedno jer opet raste k'o drač u svim smjerovima, lotus bi mi i iz džepa rastao, a papratima se polako povlače prozirni vrhovi, tipično za previše svjetla i manjak Na u vodi što je kuhinjska sol je riješila u roku 2 dana).
   Teško je naći neku zlatnu sredinu bez "sieste" u fotoperiodu! Napominjem dokazano je da "siesta" nema aspolutno nikakvog utjecaja na alge jer npr neke vrste algi svoju mitozu vrše baš - U MRAKU (npr cladophora, končasta...) Razmišljam o nekom kompromisnom 5-4-5 razlomljenom fotoperiodu za probu jer isti koristi i moja guruica Diana Walstad, ali strah me kako bi se to odrazilo na biljne vrste koje ne vole manje od 8 h svjetla. Ili da pokušam s tih 8 h u komadu jer mi je sada ipak fotoperiod 10h, pa kud puklo da puklo.. (razmišljam na glas..) Ipak nju nije briga kako biljka izgleda, već da je samo zdravi biofilter... :D Članci o manama razlomljenog fotoperioda izašli su nakon izdavanja njezine knjige... Eh, da mi je laboratorij!

Pazite li doista na tipove biljnih vrsta koje imate u akvariju i njihovu kompatibilnost ili ih birate "po izgledu"? Mislite li da je krivi odabir nekompatibilnih vrsta možda uzrok nekim algama? Uravnotežujete li potrošače u akvariju ili se više oslanjate na izmjene vode, gnojenja, reset, čišćenje (ili kombinacija)...?

Znam da nekoliko ljudi na slične dimenzije mog akvarija ima 3x više svjetla i muku muče s točkastom i prašnjavom. Čemu toliko svjetla? :D
 A i još jedno pitanje.. ne znam je li tko tu imao kakvih iskustava - kod promjene fotoperioda: jeste li postepeno vršili promjenu ili ste ju samo odjednom izvršili? Kako se to odrazilo na biljke?

Offline Microsorium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 500
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Split
Odg: Trajanje i format fotoperioda?
« Odgovori #6 u: Veljača 02, 2012, 21:38:12 poslijepodne »
Puno pitanja, ali evo barem nekih mojih opažanja i nekih mojih zaključaka:
odabir biljaka - oduvjek sam imao E tenellus i sada po prvi put ne raste kao lud. A sada je u akvariju puno Bacopa australis, HMa i Rotale rotundifolie. Vjerojatno ga netko koči. Naime sada po prvi put gnojim (15ppm K tjedno). Stoga bi i tenellus trebao rasti i množiti se - nije da ne raste ali mi se čini da bi ranije već bio poludio.Tko će tu biti pametan? Pokušaj promašaj i tako posložiti svar - na osnovu iskustva. Neke biljke se ljube neke ne.
Mislim da je u pitanju neki kemijski rat između njih ali nema mi smisla to proučavati. Ide što ide i na to se orjentiram, a ne ide što ne ide i van iz akvarija. Kroz tu selekciju radim i eventualne promjene u aquascaping ideji. Od početne završim na nešto skroz deseto.

Svijetlo:
Poludit ćete ali izgleda da sam ja kontrol freak:
6:30h 36W
7:00h 72W
7:30h 108W
8:00h 144W
9:00h 180w
9:30h 216W
10h-14:h 288W
14:00h 216W
14:30h 180W
15:00h 144W
16:00h 108W
16:30h 72W
17:00h 36W
17:30 lights out
Navedeno vrijeme je vrijeme paljenja lampe. Svakih pola sata se pali 1 lampa od 36W. Onda imam mali plato na 144W. Prije je tako gorio puna 2 sata. Onda bi skočilo na 288W 4 srednja sata pa onda nazad kako je i počelo do gašenja.
Ovdje prelazim 10H - lampe gore 11h, ali na akvarij u kojem je 360litara vode (a dodatno je podloga, bilje, drvo - da čokoti, lijepi balkanski) kada prvih i posljednjih pola sata gori samo 1 lampa to zaista ne brojim u svijetlo.

Stvari funkcioniraju odlično - bilo je algi ali malo po malo povukle su se. Ovo postupno povećanje svijetla je moja ideja jer sam želio kopirati prirodu i ribe to sjajno doživljavaju, bilje izgleda isto tako, a i ugođaj je kada u tijeku dana imate od 36W do 288W ... meni jako šik  :)
Iskreno - uvalio sam ocu da radi spojeve, pokrivo i ostalo - izludio čovjek. A opet, samo spojiti tih 8 tajmera meni je bilo sat vremena posla haha. Ali, isplatilo se.

Sliku pogledajte pod moji slatkovodni akvariji - Mislim da se zove Stigli diskusi u 480 litraša (to mu je ukupna zapremina).
Ne slažem se da bilje ne obadaje spektar. Mislim da jest. Ne vrijedi zaboraviti da crveni dio spektra uglavnom utječe na rast stabljike i ploda, a plavi dio na list i gustoću lišća.
Ja koristim 965 lampe.

Malo sam umoran, ali eto, to su neka iskustva. Pozdrav

Offline Microsorium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 500
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Split
Odg: Trajanje i format fotoperioda?
« Odgovori #7 u: Veljača 03, 2012, 05:29:15 prijepodne »
ono oko gnojenja: navedena brojka je samo 1 parametar - drugo što dodajem izračunavam preko željenih omjera
npr
najprije K prema NO3
pa Po4 prema NO3
pa Mg prema PO4
i onda dobijem otopinu koju dodajem, Fe i micro dodajem odvojeno

u pogledu inteziteta svijetla mislim da to ovisi i o odabiru bilja
jer recimo ja sam se odlučio da mi Bacopa Australis nosi kompoziciju, a ona raste potpuno drukčije u akvariju s 0,8Wpo litri nego u manjem gdje je 0,3W po litri
Kod jače rasvjete puže i kompaktna je, gusta već pri samom dnu, nove stabljike rastu horizontalno ... u drugom slučaju rast je isključivo vertikalan.