Ima ih u Pet Centru, Zooviliju i mislim da sam vidio bas velike sa filterom u Bauhausu na Zitnjaku. Cijena , prava sitnica

od 500 - nebo je granica kuna.
S tim da za jezerca idu jaci i veci dakle najmanje 36W bih ja rekao. Ovisi koliko ti je jezerce.
Voda ti je zelena od algi, sto se jos povecava tokom ljeta, pa zato mislim da je UV sterilizator ( ne stabilizator) najbolje rjesenja jer tamani spore algi. Ali voda mora biti filtrirana prije ulaska u UV, dakle nesmije biti krupnih cestica.
Procitaj ovaj tekst:
UV sterilizatori
Osim klasične filtracije u akvaristici se koristi i UV (UltraVioletna-ultraljubičasta) sterilizacija vode. Ovakav tip filtracije, odnosno sterilizacije (pošto UV sterilizatori nisu filteri i trebaju pred-filtraciju) učinkovito uništava bakterije, gljivice, alge i viruse. Rade na principu izlaganja mikroorganizama spektru ultraljubičastog zračenja na valnoj dužini od oko 254 nm koji izravno djeluje na DNK strukturu te ih uništava ili sprječava njihovu daljnju reprodukciju. Energija lampe od 30 mWs/cm2 uništava oko 99% svih uobičajenih vrsta bakterija u vodi. UV lampe se sastoje od kućišta u kojem oko lampe prolazi voda u cjevčicama od kvarcnog stakla. Radni vijek lampe je oko 8000 h.
Velike su prednosti ovakvih sterilizatora i njihova upotreba u akvaristici je u porastu. Mineralni i kemijski sastav vode ostaje nepromijenjen, nemogućnost je predoziranja i nikakvih štetnih posljedica nema, jednostavna je upotreba, velik je spektar djelovanja protiv svih vrsta bakterijskih i virusnih bolesti akvarijskih riba i njihovih nametnika, učinkoviti su protiv nekih vrsta algi itd., a to su samo neke prednosti ovakvog tipa pročišćavanja vode. Za ovakvu sterilizaciju moraju se ispuniti uvjeti da prije dotoka voda mora biti očišćena i bistra sa što manje čestica, a nakon izlaska je preporučljivo da prolazi kroz biološki filter koji bi sakupljao uginule mikroorganizme. -UV lampe su zaštićene u neprozirnom kućištu, jer trajno oštećuju vid i kožu, zbog toga čitajte pozorno upute proizvođača!