Lipanj 04, 2024, 08:06:45 prijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Koji je ovo koralj?  (Posjeta: 2844 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Koji je ovo koralj?
« u: Kolovoz 22, 2010, 22:04:59 poslijepodne »
U podmorju Murtera naletio sam na oveću koloniju ovih koralja. Pokusao sam donijeti par zivih primjeraka do ZGa, medjutim nisu prezivjeli. Koralji su zivjeli u debelom polumraku (sa donje strane stijene), na dubini od cca 3m.

Velicina ovih komadica sa slike je oko 4 cm, a grancice imaju nesto manje od 1 cm prije nego se pocnu granati.
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: Koji je ovo koralj?
« Odgovori #1 u: Kolovoz 22, 2010, 23:33:37 poslijepodne »
Nije koralj ....nego mahovnjak.


Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8101
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Koji je ovo koralj?
« Odgovori #2 u: Kolovoz 23, 2010, 09:03:47 prijepodne »
devastatoru podmorja, bit će po glavi stanovnika!  :D prvo pravilo- raspitati se , a onda nositi doma ako idfe u akvarij :P

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Koji je ovo koralj?
« Odgovori #3 u: Kolovoz 23, 2010, 09:56:27 prijepodne »
devastatoru podmorja, bit će po glavi stanovnika!  :D prvo pravilo- raspitati se , a onda nositi doma ako idfe u akvarij :P

Tnx, Grof.
Vedran, bio sam na toj plazici nekih par sati, bez mogucnosti da se tam opet vratim...mahovnjaka je bilo ko pljeve, pa sam zakljucio da ova dva nece prifalit.
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline dare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1306
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zdenci Brdovečki
  • 091/5892288
Odg: Koji je ovo koralj?
« Odgovori #4 u: Kolovoz 23, 2010, 13:59:33 poslijepodne »
Meni je pola krepalo a pola još živi več mjesec dana

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
Odg: Koji je ovo koralj?
« Odgovori #5 u: Kolovoz 23, 2010, 14:07:17 poslijepodne »
vi frajeri ste fakat neumorni u trpanju piz. u akvarij, I admire that  :klap: :D

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: Koji je ovo koralj?
« Odgovori #6 u: Kolovoz 23, 2010, 14:41:08 poslijepodne »
Meni isto to nije baš jasno ... alergičan sam na trpanje tropskih i jadranskih organizama u isti akvarij ... glupo, nepotrebno i u velikoj većini slučajeva neodrživo.  :down:




Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Koji je ovo koralj?
« Odgovori #7 u: Kolovoz 23, 2010, 18:33:00 poslijepodne »
Grof, ne bih se slozio - kozice, babice, puzevi, racici, zmijace, skoljke...sve to zivi u tropskim tankovima bez problema.
Itekako mi je potrebno, jer je puno jeftinije od tropske ribe, za koju nemam love.
Glupo? Mislim da nisam ugrozio niti jedan jadranski bio sustav, niti poremetio ravnotezu, niti nanio nepopravljivu stetu podmorju time sto sam donio 10 kozica, 5 zmijaca, 10 puzeva i isto toliko racica, šaku malih dagnji, te dva komadića ovog mahovnjaka...ispravi me ako sam u krivu.
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: Koji je ovo koralj?
« Odgovori #8 u: Kolovoz 23, 2010, 18:54:36 poslijepodne »
Samo da napomenem,Teehee(R) ovaj moj komentar nije upućen direktno tebi, nego svima koji u zadnje vrijeme to isto čine, i vraćaju se s mora s organizmima kojI neće preživjeti niti put i uglavnom o tim organizmima neznaju ništa.

Ja nemam novca za opremu za praglajding, pa se s njim ni ne bavim.


Ne moraš mi nabrajati organizme koji mogu preživjeti u tropskom akvariju, ja to vrlo dobro znam...ali koliko su ustvari sretni, s obzirom da zimi teperatura jadranskog mora dobrano padne, to je već neka druga priča.


I u morskoj kao i u slatkovodnoj akvaristici je nepotrebno i bezveze miješati biotope, kontinente itd. ...znači, iako bi vjerovatno neke vrste malavaca živjela sretno s nekim ribama iz jezera Tanganjika, glupo i nepotrebno ih je mješati i nijedan OZBILJNI akvarista se time ne bi bavio.



PS. Opet ponavljam, Teehee ovo nije bilo namjenjeno direktno tebi ... što ćeš ti trpati u svoj akvarij je samo tvoja stvar. Ovo je bilo više upozorenje svima koji hitaju ovih dana na more nauružana kanticama i mrežicama i misle da će vrlo lako napuniti svoj akvarij bez ikakvih problema.   NHF!


Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
Odg: Koji je ovo koralj?
« Odgovori #9 u: Kolovoz 23, 2010, 19:13:37 poslijepodne »
mislim da se o ukusima ne raspravlja  :zagrljaj: al ste fakat neumorni svako 3-4 dana neko donese nesto, pa more pa kamenje pa pjesak.....
ja bi da meni to radi kak treba valjda isto mozda.... ali ozbiljno more tipa koje sam ja imao mislim da ne trpi to nazalost, to je samo moje iskustvo.

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Koji je ovo koralj?
« Odgovori #10 u: Kolovoz 23, 2010, 19:38:28 poslijepodne »
PS. Opet ponavljam, Teehee ovo nije bilo namjenjeno direktno tebi ... što ćeš ti trpati u svoj akvarij je samo tvoja stvar. Ovo je bilo više upozorenje svima koji hitaju ovih dana na more nauružana kanticama i mrežicama i misle da će vrlo lako napuniti svoj akvarij bez ikakvih problema.   NHF!

Postano je u moju temu, osjecam se prozvanim, pa sam i odgovorio..nije da ima HF, nadam se i sa tvoje strane.  :up:

Nije bas da punim(o) tropske akvarije jadranskim organizmima, no mislim da svatko sa tropskim akvarijim ima barem nekoliko organizama iz Jadrana. I nije da cu(cemo) donijeti jadransku gorgoniju ili dupina :D ..toliko smo valjda obrazovani, ali čistači su pozeljni, makar prekrsili pravila biotopa.
Istina, nije u redu sto organizmi nemaju pravu zimu tj temperature u tanku, ali izgleda da se naviknu na to..bas kao sto se husky navikne na topla ljeta.

mislim da se o ukusima ne raspravlja  :zagrljaj: al ste fakat neumorni svako 3-4 dana neko donese nesto, pa more pa kamenje pa pjesak.....
ja bi da meni to radi kak treba valjda isto mozda.... ali ozbiljno more tipa koje sam ja imao mislim da ne trpi to nazalost, to je samo moje iskustvo.

Kaj sad ti kenjas, pa jel nismo zakljucili da je Jadranski LR odlican, i da nema bolje vode nego Jadran u akvarij? :D


ps. moze se letjeti, veoma jeftino, cak i ako nemas kuna...treba imati samo volje! :)
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: Koji je ovo koralj?
« Odgovori #11 u: Kolovoz 24, 2010, 19:46:22 poslijepodne »
Nije koralj ....nego mahovnjak.




Zaboravih napisati .... mahovnjak je Adeonella calveti



Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
Odg: Koji je ovo koralj?
« Odgovori #12 u: Kolovoz 24, 2010, 19:57:50 poslijepodne »
PS. Opet ponavljam, Teehee ovo nije bilo namjenjeno direktno tebi ... što ćeš ti trpati u svoj akvarij je samo tvoja stvar. Ovo je bilo više upozorenje svima koji hitaju ovih dana na more nauružana kanticama i mrežicama i misle da će vrlo lako napuniti svoj akvarij bez ikakvih problema.   NHF!

Postano je u moju temu, osjecam se prozvanim, pa sam i odgovorio..nije da ima HF, nadam se i sa tvoje strane.  :up:

Nije bas da punim(o) tropske akvarije jadranskim organizmima, no mislim da svatko sa tropskim akvarijim ima barem nekoliko organizama iz Jadrana. I nije da cu(cemo) donijeti jadransku gorgoniju ili dupina :D ..toliko smo valjda obrazovani, ali čistači su pozeljni, makar prekrsili pravila biotopa.
Istina, nije u redu sto organizmi nemaju pravu zimu tj temperature u tanku, ali izgleda da se naviknu na to..bas kao sto se husky navikne na topla ljeta.

mislim da se o ukusima ne raspravlja  :zagrljaj: al ste fakat neumorni svako 3-4 dana neko donese nesto, pa more pa kamenje pa pjesak.....
ja bi da meni to radi kak treba valjda isto mozda.... ali ozbiljno more tipa koje sam ja imao mislim da ne trpi to nazalost, to je samo moje iskustvo.

Kaj sad ti kenjas, pa jel nismo zakljucili da je Jadranski LR odlican, i da nema bolje vode nego Jadran u akvarij? :D


ps. moze se letjeti, veoma jeftino, cak i ako nemas kuna...treba imati samo volje! :)

da oprosti mi....jadran je pre pre s koraljima....

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Odg: Koji je ovo koralj?
« Odgovori #13 u: Kolovoz 24, 2010, 21:24:01 poslijepodne »
Većina Jadranskih mahovnjaka (Bryozoa) su vrlo lepi organizmi. A ima ih dosta vrsta. Prečnik pojednačne, razgranate kolonije („glave“) može kod nekih dostići 15-20, pa čak i više centimetara! Velike i guste naseobine ovih životinja živih boja zaista mogu prilično da podsećaju na delove koralnog grebena tropskih područja. Nažalost, ovi sitni filtraši (jedinke koje sačinjavaju koloniju manje su od milimetra) se teško održavaju u akvariju. Bar su na takvom glasu nekada bili, pa ja sa njima nisam ništa ni pokušavao. No, danas – u izmenjenim okolnostima, njihov uzgoj možda i nije „nemoguća misija“. Svi ćemo se ovde sigurno radovati izveštaju o dugotrajnom opstanku i dobrom rastu neke lepe kolonije Jadranskog mahovnjaka u akvariju. Pozdrav    
« Zadnja izmjena: Kolovoz 25, 2010, 20:39:56 poslijepodne od ZorK »