Lipanj 17, 2024, 14:20:53 poslijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Lumen/litra ili vat/litra  (Posjeta: 6446 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline opijum

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 339
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Jarun
Lumen/litra ili vat/litra
« u: Lipanj 13, 2010, 15:44:30 poslijepodne »
U raznim literaturama pa i na ovom forumu se spominju različite informacije vezane za količinu svijetla u slatkovodnim biljnim akvarijima, vat po litri  ( W/L ) i lumen po litri (lm/L).  Npr moj akvarij od 500L ima rasvjetu od 274W ili 20000lm.
Po pravilu
W/L    =   274:500=0.54 W/L --> spada u jedva srednje osvjetljene akvarije od (0,5 – 0,75 watt/litra)
lm/L    20000:500=40 lm/L --> spada u visoko osvjetljenje akvarije od ( 30-40 lumen/litra)

Ko je tu sad lud? Velike su oscilacije po oba pravila pa me zanima vaše mišljenje


Offline ceh

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 769
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Amsterdam
Odg: Lumen/litra ili vat/litra
« Odgovori #1 u: Lipanj 13, 2010, 16:11:35 poslijepodne »
izabereš pravilo koje tebi paše  i tješiš se da je dobro   .............
Please remember that the following comments are personal experiences and may or may not apply to your setup. Use them as guide to help better understand your fish,

Offline opijum

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 339
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Jarun
Odg: Lumen/litra ili vat/litra
« Odgovori #2 u: Lipanj 13, 2010, 16:47:54 poslijepodne »
izabereš pravilo koje tebi paše  i tješiš se da je dobro   .............

Ma ne radi se o utjehi, meni je ovako dobro. Nego me zanima čisto ovako da proširim svoje akvarističko znanje :D
 

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Lumen/litra ili vat/litra
« Odgovori #3 u: Lipanj 13, 2010, 17:08:04 poslijepodne »
Ja mislim da se time uopče ne treba previše zamarat,samo otvorit članak od lp-a i Cige na početnoj o rasvjeti,naravno ako se baš želiš s tim zabavljati,to je drugo ;)

Offline Neve

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 925
  • Lokacija: Pula
Odg: Lumen/litra ili vat/litra
« Odgovori #4 u: Lipanj 13, 2010, 18:08:36 poslijepodne »
Nedavno je lp dao dobar link, osvijetljenje u odnosu na visinu akvarija. Potraži, dobro dođe za pročitati...
Pula
hrvatskakolonija.blog.hr

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: Lumen/litra ili vat/litra
« Odgovori #5 u: Lipanj 13, 2010, 23:20:59 poslijepodne »

Offline Neve

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 925
  • Lokacija: Pula
Odg: Lumen/litra ili vat/litra
« Odgovori #6 u: Lipanj 14, 2010, 08:51:01 prijepodne »
Evo našao sam LINK
Pula
hrvatskakolonija.blog.hr

Offline opijum

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 339
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Jarun
Odg: Lumen/litra ili vat/litra
« Odgovori #7 u: Lipanj 14, 2010, 12:33:16 poslijepodne »
WAT PO LITRI je obična glupost .... evo ovdje možeš malo detaljnije o tome pročitati:

http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=98:pogrean-termin-wl-wat-po-litri-ispravan-termin-ll-lumen-po-litri&catid=24:opsavjeti&Itemid=90

E baš sam na to mislio jer sam tu prvi put naletio na lm/L  i još u par člankaka i knjiga što sam skinio a imam ih hrpu pa nikako da nađem. Nemam hi-tech akvarij da se zamaram sa količinom svjetla ali me zanima jer kada sam krenio sa ovim hobijem svi su mi savjetovali minimalno 0.5w/L alumene nitko nije spominjao.

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Lumen/litra ili vat/litra
« Odgovori #8 u: Lipanj 14, 2010, 12:37:46 poslijepodne »
WAT PO LITRI je obična glupost .... evo ovdje možeš malo detaljnije o tome pročitati:

http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=98:pogrean-termin-wl-wat-po-litri-ispravan-termin-ll-lumen-po-litri&catid=24:opsavjeti&Itemid=90

To se isto, kao ni watt/litra, ne može koristit jer ne uključuje tipove neonske rasvjete i tu pada sve u vodu. Npr. t5 lampe, zbog manjeg promjera (tanje su), višestruko se bolje reflektiraju od reflektora nego bilo koja druga neonska rasvjeta. Stoga je njih na akvarijima moguće stavit manje, nego recimo t8 lampi, da bi se dobio isti intezitet rasvjete (bez obzira koliko lumena isijavaju i jedne i druge). Isto je i sa watt/litra pravilom koje je izmišljeno radi lakše orijentacije u doba kad su se koristilie T12 lampe, koje su slabije i od T8. Stavimo li samo mrvu jače t8 nije isto više, a pogotovo ako stavimo t5 svjetlo.

U temi o Zelenoj algi sam pojasnio sve u vezi ovog linka gore šta ga je Neve dao,  i objasnio. Po meni nema boljeg za orijentaciju koliko svjetla. Nema ni boljeg dokaza kako za uspješan biljni akvarij ne treba hrpa rasvjete, jer ukoliko pogledamo Amanovu rasvjetu i usporedimo je sa grafom vidimo da on koristi nešto na granici low light-medium light rasvjete (između 40-50 micromola), a svi znamo kakve akvarije čovjek pravi. Taj graf je mjeren PAR metrom i preporučio bi svima da se po tome ravnaju oko svjetla.  :)

Meni je recimo na mom 60 litarskom sa 35 cm visine, 2*t5 24W lampe, žešći high light...sad kad je došlo doba SP-a, ljeta i godišnjih odmora, ne da mi se previše oko akvarija biti, pa sam maknuo reflektore i sad sam u nekoj low light varijanti.  Odmah je manje posla oko šišanja biljaka i svega ostalog.
« Zadnja izmjena: Lipanj 14, 2010, 12:49:18 poslijepodne od lp »

Offline opijum

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 339
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Jarun
Odg: Lumen/litra ili vat/litra
« Odgovori #9 u: Lipanj 14, 2010, 13:40:03 poslijepodne »
WAT PO LITRI je obična glupost .... evo ovdje možeš malo detaljnije o tome pročitati:

http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=98:pogrean-termin-wl-wat-po-litri-ispravan-termin-ll-lumen-po-litri&catid=24:opsavjeti&Itemid=90

To se isto, kao ni watt/litra, ne može koristit jer ne uključuje tipove neonske rasvjete i tu pada sve u vodu. Npr. t5 lampe, zbog manjeg promjera (tanje su), višestruko se bolje reflektiraju od reflektora nego bilo koja druga neonska rasvjeta. Stoga je njih na akvarijima moguće stavit manje, nego recimo t8 lampi, da bi se dobio isti intezitet rasvjete (bez obzira koliko lumena isijavaju i jedne i druge). Isto je i sa watt/litra pravilom koje je izmišljeno radi lakše orijentacije u doba kad su se koristilie T12 lampe, koje su slabije i od T8. Stavimo li samo mrvu jače t8 nije isto više, a pogotovo ako stavimo t5 svjetlo.

U temi o Zelenoj algi sam pojasnio sve u vezi ovog linka gore šta ga je Neve dao,  i objasnio. Po meni nema boljeg za orijentaciju koliko svjetla. Nema ni boljeg dokaza kako za uspješan biljni akvarij ne treba hrpa rasvjete, jer ukoliko pogledamo Amanovu rasvjetu i usporedimo je sa grafom vidimo da on koristi nešto na granici low light-medium light rasvjete (između 40-50 micromola), a svi znamo kakve akvarije čovjek pravi. Taj graf je mjeren PAR metrom i preporučio bi svima da se po tome ravnaju oko svjetla.  :)

Meni je recimo na mom 60 litarskom sa 35 cm visine, 2*t5 24W lampe, žešći high light...sad kad je došlo doba SP-a, ljeta i godišnjih odmora, ne da mi se previše oko akvarija biti, pa sam maknuo reflektore i sad sam u nekoj low light varijanti.  Odmah je manje posla oko šišanja biljaka i svega ostalog.
Hvala Lp :up: sad je sve jasnije ova pravila lumen i vat padaju u vodu. Bio sam malo skeptičan jer akvarije koje sam vidio sa hrpom rasvjete nisu ništa bolji od nekih sa low light rasvjetom, naprosto ovi sa low su još i bolji. Ljudi vole komplicirati i onda od akvaristike naprave nuklearnu fiziku ;) a ne hobi. Sve postaje stresno tipa fali mi 2.5W da imam high shit, neće mi biljke bit ljepe itd.itd. Kad sam počeo baviti sa akvaristikom mislio sam prekrasan hobi i nisam se iznenadio doista je prekrasan. Usput sam naučio dosta korisnih stvari ali i više onih nekorisnih zbog kojih se samo naživciraš X-(