Lipanj 04, 2024, 04:21:37 prijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Gnojenje DIY kemijom  (Posjeta: 1092 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Gnojenje DIY kemijom
« u: Svibanj 03, 2010, 16:56:22 poslijepodne »
Nesto me malo muci oko gnojenja makro-elementima. Naime, gnojim s KNO3, H2PO4 i K2SO4.
Kemiju od 50g sam razmutio u 1/2L vode svaku zasebno i naravno po jednom web kalkulatoru izracunao kolko treba ici u akvarij.
Posto su testeri jako nepouzadni nisam ih ni kupovao, nego gnojim onak od oka...

Recimo da akvariju sa 150L vode mijenjam svaku nedelju 60L vode i gnojim drugi dan kad preparat za pripremu vode odradi svoj poso. E sad dolazi pitanje koje me muci!
Da li se mora gnojiti akvarij za svih tih 150L ili samo vodu koju se promjeni?

Imam prosjecnu kolicinu biljaka, nije pregusto zarašten, CO2 boca i 60W rasvjete s reflektorima. Filter je externi HAQOS1200. Riba imam malo vise od optimalne kolicine za tu litrazu.

Muci me kaj je sa ostatkom vode koji se ne mjenja, da li je to zasiceno nitratima i fosfatima, pa ne treba za tu vodu dodavati kemiju ili je pak istroseno od biljaka pa treba i za to dodavati. Naravno da bi testerima znao kaj treba dodati, ali posto su skupi i netocni, nisam nikad to isprobao. Ono, zanima me iz prakse, kak vi radite gnojenje?
Kaj se tice mikro-elemenata, to se drzim onog kaj pise na bočici (jbl, easy life, nutrafin kako kad uzmem). I naravno dodajem EC u normalnoj dozi.

Za sada sam radio tako da za tih 60L stavim blizu maksimalne preporucene kolicine tih makro-elemenata, bilje raste, algi uglavno nema, tu i tam se zna pojavi zelena koncasta, pa onda smanjim zeljezo i nestane, crna cupava ponekad malo dodje, i zelene tockaste po staklu a onda pak pojacam fosfate i nestane, dok po panjevima nece otici nikad, ali je nema puno!!

Offline hento

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 569
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Koprivnica
Odg: Gnojenje DIY kemijom
« Odgovori #1 u: Svibanj 03, 2010, 17:04:46 poslijepodne »
Gnoji za svih tih 150 litara, biljke ionak posisaju sve to..
Never underestimate the power of the Dark Side

--- Koprivnica ---

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: Gnojenje DIY kemijom
« Odgovori #2 u: Svibanj 04, 2010, 07:52:09 prijepodne »
Gnoji za svih tih 150 litara, biljke ionak posisaju sve to..
sigurno je potrebno gnojiti cijeli akvarij???

a kad gnojim dali da tih 150L gnojiim s nekom srednjom vrijednoscu koja se preporuca ili min ili max?
npr. za nitrate kazu da trebaju biti 10-20 ppm, pa sad kolko da stavim....

ova stranica mi se jako svidja pa ako netko nezna za nju, nek baci oko. meni se jako svidja i ima puno malih pomoci vezano uz akvaristiku:
http://www.theaquatools.com/fertilization-calculator

Offline Pampa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 491
  • Spol: Muški   Dob: 64
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
  • wywh
Odg: Gnojenje DIY kemijom
« Odgovori #3 u: Svibanj 04, 2010, 10:45:30 prijepodne »
gnoji za svih 150 litara, u stvari za onoliko vode koliko je u akvariju, ako ti je aq ukupno 150 litara, kad se odbije podloga, dekoracija (panjevi i slično) i ako aq ne puniš do vrha, onda je dosta manje vode od deklariranih 150 litara.

Savjet za iduće miksanje makroelemenata: kno3 se troši više pa i više grama stavi u otopinu, kh2po4 onda stavi otprilike 5x manje nego kno3, k2so4 može kao i kno3, nije greška ovo što si smiksao, ali može ispasti da moraš dodavati neku jako malu količinu kh2po4 pa se jave poteškoće oko doziranja

Imam prosjecnu kolicinu biljaka, nije pregusto zarašten, CO2 boca i 60W rasvjete s reflektorima. Filter je externi HAQOS1200. Riba imam malo vise od optimalne kolicine za tu litrazu.

po ovome što si naveo nije ti potrebno neko preveliko gnojenje, ako ti je do sada bilje raslo dobro, a algi nije bilo previše, nemoj puno mijenjati



..:: Zagreb, Dubrava ::..
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: Gnojenje DIY kemijom
« Odgovori #4 u: Svibanj 04, 2010, 10:56:34 prijepodne »
pa raste ok! ali imam jedan problem jer mi veci/stariji listovi pocinju propadati, jednostavno pocinju zutiti po sredini i onda pocinje se siriti rupa. uglavnom listovi na cryptama, Sagittaria subulata i jos jedna biljka jako visoka, cca 40-tak cm, nema stabljiku, i velike zelene listove koji rastu iz tla, ali imaju dugu ko stabljiku.

gledam na ovoj slici:
https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=37530.0

izgleda ko nedostatak fosfata ili nitrata. A opet imam cak i malo previse riba, pa mi se cini da to nebi smio biti problem??

Offline Neve

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 925
  • Lokacija: Pula
Odg: Gnojenje DIY kemijom
« Odgovori #5 u: Svibanj 04, 2010, 11:50:22 prijepodne »
Ako ti listovi propadaju kao što si naveo fale ti makroelementi. Broj riba i slično ti nije važno, ako bilje propada nešto fali.

E sad, nemoj počet trpat po 20 ppm nitrata svaki drugi dan pa se čudit zašto je nešto krepalo ili šta ja znam. Pomalo povećavaj doziranja dok ne budeš zadovoljan izgledom akvarija.
Pula
hrvatskakolonija.blog.hr