Lipanj 05, 2024, 16:49:25 poslijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Principles Of Lust  (Posjeta: 32786 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Principles Of Lust
« u: Travanj 07, 2010, 23:49:48 poslijepodne »
Nakon dugo muke sa prošlim postavom koji nije slavno završio, odlučio sam se na novi potpuno drugačiji pristup. Pokušat ću voditi aquajournal u ovoj temi, pa ako imate pitanja molim da mi šaljete u pp-ima i molio bih što manje postova s smailićima i pohvalama i sl. Prošla tema se odužila na 20-tak strana i ima puno podataka i pametnih informacija pa svakako preporučam da bacite oko i na nju. https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=28313.0

Akvarij je isti, 300L, operma identična kao na Orinocu, ali postav i konačni rezultat se nadam da će biti potpuno drugačiji.


Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #1 u: Travanj 08, 2010, 00:16:05 prijepodne »
Kao podlogu sam se i ovaj puta odlučio za zemlju. Za razliku od prošlog pripremanja, sada sam se odlučio na mineraliziranu zemlju, a tekst o pripremanju te zemlje će uskoro biti na portalu u sklopu članaka. Vrlo ju je jednostavno pripremiti, samo je potrebno malo više vremena. Žao mi je jedino što su fotke dosta loše jer mi je riknuo digitalac, pa sam morao slikati mobitelom.

Za početak sam ispraznio akvarij i oprao stakla. Možda to i nisam trebao napraviti zbog korisnih bakterija koje su se nalazile na staklu, ali kad je bila generalka onda nek ide do kraja.

Kao prvi od niza slojeva sam nanio kalijev-klorid koji se koristi kao bazno gnojivo. Može se relativno jeftino naručiti preko e-baya, a nanio sam ga u tankom filmu tako da se nakon njegovog stavljanja još može razabrati donja stranica akvarija. Na slikama se može razaznati kao bijeli prah. Slijedeći sloj je bio ADA Bacter 100 i ADA Super Clear koji bi trebali znatno ubrzati cikliranje akvarija i razvijanje bakterija dušikovog kruga. Još nisam koristio ADA proizvode, pa me jako zanimaju rezultati. Na slikama su prikazani u crvenkastoj i crnoj boji. Stavio sam malo više nego što piše u uputama, da bih ubrzao proces.

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #2 u: Travanj 08, 2010, 00:19:15 prijepodne »
Nakon toga sam uz rubove akvarija nanio sloj od 3-4 cm aquaclaya.


Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #3 u: Travanj 08, 2010, 00:24:52 prijepodne »
Aquaclay sam stavio na rubove kako ne bi sunce moglo doprijeti do zemlje koju ću nakon toga staviti. U zadnjem postavu, na mjestima gdje je zemlja provirila do stakla, počela se stvarati CB s kojom sam imao dosta problema. Slijedilo je stavljanje zemlje u akvarij. Stavio sam sloj od 3-4 cm polusuhe mineralizirane zemlje. Na nju sam stavio ostatak Bacter 100 i Super Clear-a.

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #4 u: Travanj 08, 2010, 00:28:54 prijepodne »
Na zemlju sam stavio dodatnih 1-2 cm aquaclaya koji bi trebao služiti kao tampon da mi zemlja ne muti vodu.

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #5 u: Travanj 08, 2010, 00:31:54 prijepodne »
Za hardscape sam se ovoga puta odlučio isključivo na kamen. Zbog teksture, punoće i čisto subjektivnih razloga smatram da je da se estetski ovdje jako dobro uklapa siera stone kojeg sam nabavio jedno 20-tak kila.

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #6 u: Travanj 08, 2010, 00:36:14 prijepodne »
Sada kad je podloga bila na mjestu, počeo sam lagano sa slaganjem kamenja prema ideji layouta koju sam otprilike imao u glavi. Htio sam postići da dopijem dva brda između kojih će biti puteljak. Ostatak zemlje sam ugurao u žensku čarapu i uglavio sa nekoliko kamena tako da dobijam lagana uzdignuća, svako sa jedne strane akvarija.

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #7 u: Travanj 08, 2010, 00:40:52 prijepodne »
Nakon toga slijedilo je igranje sa kamenjem. Postav sam sigurno izmjenio 10-tak puta dok mi sve nije nekako sijelo na mjesto. Dodao sam i ostatak aquaclaya tako da je neko kamenje prekrio u cijelosti, ali glavno da se ne vidi čarapa i zemlja.

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #8 u: Travanj 08, 2010, 00:45:54 prijepodne »
Konačno je sve bilo spremno i za zadnji korak, a to je postavljanje biljaka. Budući da sam u zadnje vrijeme imao dosta turbolentan život, nažalost sam zapustio i akvaristiku i uzgajanje podvodnih vrtova, tako da sam bio dosta kratak na bilju, a recesija mi nije dozvolila da potegnem do dučana, tako da sam relativno rijetko zasadio akvarij. Neke vrste ću sigurno zadržati, a neke se trenutno nalaze u akvairju samo radi faze cikliranja. Inaće je pravilo kod postavljanja novih akvarija što gušće saditi bilje kako bi se smanjio bum algi.

Offline nautilu007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 337
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Baden-Baden / Njemačka
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #9 u: Travanj 08, 2010, 01:03:54 prijepodne »
Pa ovo stvarno super izgleda..

Stvarno me zanima kako ces biti zadovoljan sa ADA proizvodima..

Se smije znati koliko kaj košta od tih proizvoda? Jer nisam nikako uspio naci cijenu na netu.. I kako je sa slanjem?

I ako moze jos koja informacija o biljkama koje si koristio :)

Jedva cekam da se napuni :)


Offline pero

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 258
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #10 u: Travanj 08, 2010, 01:10:55 prijepodne »
užas je ovo kad u 1 ujutro svakih 2 minute stišćem F5 da vidim da li se što dodalo u post.
Biti će opet ovo mala enciklopedija znanja!!!

Jedva čekam da se ovo napuni, ne sumnjam da će biti wooooow...

Offline Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2027
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Ravnice
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #11 u: Travanj 08, 2010, 10:17:35 prijepodne »
ajde napokon...

za sad super ko i uvjek...

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #12 u: Travanj 08, 2010, 13:41:24 poslijepodne »
Drago mi je da si nam se vratio i nadam se da su prestale te turbulencije! Pratičemo svi sa zanimanjem ovaj Journal.
Good luck!

Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #13 u: Travanj 08, 2010, 13:45:53 poslijepodne »
   O Cigane!
Evo, neću te hvalit, niti stavljat smajliće!

Offline Godfish

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 398
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb - Čulinečka (kod Bille)
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #14 u: Travanj 08, 2010, 15:53:51 poslijepodne »
Ova fora sa čarapom mi je genijalna,sjajno rješenje za brdašca i terase :up:
jel ono plahtasto neka mrežica u desnom kutu ili ?
- :a042:

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #15 u: Travanj 08, 2010, 17:39:41 poslijepodne »
Layout je prekrasan, šteta je što će većinu kamenja prije ili kasnije prekriti bilje osim ako ne nabaviš utriculariu koja bi bila sjajan kontrast tamno zelenom bilju koje koristiš. Aquaclay, hm -?, vidjet ćemo kako će se pokazat.

Offline M23_Vu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 976
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: VUKOVAR
  • AqVu
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #16 u: Travanj 08, 2010, 19:17:57 poslijepodne »
Jako dobro zamišljeno!  :up:
Ideju s čarapom ću pokupiti za terase!   ;)
Za ovaj setup ja bi se odlučio samo na sitnolisno bilje tipa urticularia kao što je Karlo rekao,cuba,eleocharis parvula,mahovina,ricardia....
Ali jedva čekam sljedeći tjedan da vidim uživo pa će sve biti jasnije!

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #17 u: Travanj 08, 2010, 19:54:13 poslijepodne »
Sviđa mi se setup.
ALI bojim se da bi mogao imati problema (držim fige da ih nebude), ja sam eksperimentirao s aquaclayaom i zemljom i nije mi nikak funkcioniralo. Aquaclay je prelagan i đepovi sumporovodika koji se stvaraju u zemlji a klasične podloge ih svojom težinom "istisnu" van iz zemlje s aquaclayom ostanu u podlogi pa ili postanu preveliki pa eruptiraju izbacujuči hrpu zemlje na površinu ili ostanu sitni jako napuhnu podlogu stalno pomalo izlazi zemlja van, bilje ne raste dobro i sve u svemu hrpa pizdarija.

Jeb*** tek sad vidim da mi post nema ni repa ni glave ali mislim da si shvatio što želim reči  :).
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline M23_Vu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 976
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: VUKOVAR
  • AqVu
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #18 u: Travanj 08, 2010, 23:38:05 poslijepodne »
Sviđa mi se setup.
ALI bojim se da bi mogao imati problema (držim fige da ih nebude), ja sam eksperimentirao s aquaclayaom i zemljom i nije mi nikak funkcioniralo. Aquaclay je prelagan i đepovi sumporovodika koji se stvaraju u zemlji a klasične podloge ih svojom težinom "istisnu" van iz zemlje s aquaclayom ostanu u podlogi pa ili postanu preveliki pa eruptiraju izbacujuči hrpu zemlje na površinu ili ostanu sitni jako napuhnu podlogu stalno pomalo izlazi zemlja van, bilje ne raste dobro i sve u svemu hrpa pizdarija.

Jeb*** tek sad vidim da mi post nema ni repa ni glave ali mislim da si shvatio što želim reči  :).
A jel bi valjalo da stavi sljunak preko aquaclaya,pa bi sljunak tiskao van sumporvodik? Ili jednostavno ne treba kombinirati zemlju i aquaclay? Pitam jer sam planirao raditi slicnu podlogu kao i Cigo...

Offline Godfish

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 398
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb - Čulinečka (kod Bille)
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #19 u: Travanj 09, 2010, 08:44:29 prijepodne »
Hm da,i mene zanima dali bi šljunak riješio problem -?,a opet kako ga zadržati da ostane na brdašcu,pogotovo ako su u akvariju ribe koje ga vole,npr cory...
- :a042:

Offline Karas

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1057
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Borovo
  • Udruga "FENIKS" Borovo
    • Udruga "FENIKS" Borovo
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #20 u: Travanj 09, 2010, 09:24:30 prijepodne »
Dobar početak! Kamenje je genijalno. Složio bih se u vezi aquclay-a. Čuo sam da je ljudima isplutavalo bilje iz aquaclay-a jer nije dovoljno teška podloga pa neoptereti dovoljno korijenje, pogotovo bilje sitnog korijena tipa Cuba, UG, Eleocharis. Također čuo sam i za taj problem kojeg izbijanja zemlje kroz aquaclay. Možda bi koliko-toliko pomoglo da si stavio mrežicu za fasade (što ide na stiropor) između zemlje i aquclay-a.
I mene zanima kako će se pokazati Adini proizvodi i opravdavaju li cijenu, a još više me zanima rezultati koje će dati mineralizirana zemlja.
Ja sam se zeznio pa sam stavio previše zemlje i sada muku mučim sa prevelikom količinom mikroelemenata koju je ista ispustila u vodu i počela je bujati smeđa alga po kamenju i šljunku. Možda si trebao dodati još brzrastućeg bilja.


Karas Reef - morski akvarij

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #21 u: Travanj 09, 2010, 12:27:35 poslijepodne »
Sviđa mi se setup.
ALI bojim se da bi mogao imati problema (držim fige da ih nebude), ja sam eksperimentirao s aquaclayaom i zemljom i nije mi nikak funkcioniralo. Aquaclay je prelagan i đepovi sumporovodika koji se stvaraju u zemlji a klasične podloge ih svojom težinom "istisnu" van iz zemlje s aquaclayom ostanu u podlogi pa ili postanu preveliki pa eruptiraju izbacujuči hrpu zemlje na površinu ili ostanu sitni jako napuhnu podlogu stalno pomalo izlazi zemlja van, bilje ne raste dobro i sve u svemu hrpa pizdarija.

Jeb*** tek sad vidim da mi post nema ni repa ni glave ali mislim da si shvatio što želim reči  :).
Možda neće dolaziti do stvaranja sumporovodika jer je Cigo mineralizirao zemlju. Ima li to kakve veze?

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #22 u: Travanj 09, 2010, 13:45:11 poslijepodne »
Sori nisam pročitao da je zemlja mineralizirana. To če sigurno smanjiti probleme možda ih i skroz ukloniti, vidit če se kroz dva tri tjedna. Nisam probao tu kombinaciju.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #23 u: Travanj 09, 2010, 15:50:45 poslijepodne »
Uh.. sad ste me  :-X od straha. Neda mi se vaditi sve van, jer sam taman složio. Budem pustio ovaj postav kao ekperiment za aquaclay i zemlju, pa bu mo vidli. Što se tiće biljaka, ovo sam stavio zato što sam to jedino trenutno imao doma, a htio bih imati što manje problema s algama, pa sam što gušće stavljao. U planu je naprijed tepih od hairgrassa i nesuđene cube. Riccia, staurogyne, pogostemon, dakle sve manje više sitnije biljke. Za blyxu još neznam dal bu van ili ne. 

Pitanje za tuljana: kak bi bilo da stavim vodu minimalne tvrdoće, dakle od 1-4? Jel bi ovo bilje uspijevalo i kako na to reagiraju alge. Pitam zato što bih nabavio UG, a vidio sam da on nikako ne uspijava niti u srednje tvrdoj vodi, isključivo jako meka.

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #24 u: Travanj 09, 2010, 16:22:10 poslijepodne »
Po mom iskustvu (znam da se večina neče složiti samnom) algama je tak svejedno jel su u tvrdoj ili mekoj vodi,
večina če reči da je za bilje bolja meka zbog topljenja CO2 ali i to je diskutabilno s obzirom da danas imamo CO2 boce i dobre difuzore
Puno biljaka koje su po tropici isključivo za meku vodu su mi kilavile dok nisam popi**** i metnuo ih u najobičniju pipovaču sad su ok.
UG mi zasad isto (več dva mjeseca) uspjeva u pipovači, malo je čudne boje (maslinasto zelen) ali zapravo ga kod nikog drugog nisam vidio u akvariju tak da mu je to možda i prirodna boja.
Mislim da ti je financiski i vremenski puno prezahtjevno tako veliki akvari držati na 1-4 tvrdoči, ja bi na tvom mjestu (tak radim kod sebe) mješao RO i pipovaču 1:3 ili pol pol maximalno osim toga s jakim svjetlom i puno CO2 i mikro/makroelemenata na tak mekoj vodi ti brzo počne faliti Ca i Mg, kaj nije glupo dodavati opet u vodu (i plačati) nešto što si maloprije izvadio (a i to te koštalo) ?
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA