Ožujak 19, 2024, 11:05:48 prijepodneNajnoviji Član: EugenLaxa

Autor Tema: Klovn - metuzalem!  (Posjeta: 18642 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline skolaric

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 48
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zaprešić
Odg: Klovn - metuzalem!
« Odgovori #25 u: Listopad 31, 2016, 08:50:23 prijepodne »
bravo  :klap:

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Nastavak „sage“!
« Odgovori #26 u: Travanj 25, 2018, 16:07:03 poslijepodne »
Poštovane kolege,
srdačno vas sve pozdravljam nakon dosta vremena i istovremeno izvinjavam što nakon duge pauze nastavljam da pišem u ovoj  nimalo svežoj temi. I tako nešto se ne događa po prvi put, što je svakako otežavajuća okolnost! Međutim, skoro sve fotografije koje sam tokom godina postavio tu u međuvremenu su nestale – uvedena je naknada za njihovo dalje održavanje, posredovanje pri prikazivanju putem "treće strane“... Tako, postavljam ih ponovo, ovog puta direktno  i to hronološkim redom kako su i pripremane – smatrao sam da bi bila šteta da tema ostane bez ovih priloga. 

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Drugi razlog!
« Odgovori #27 u: Travanj 25, 2018, 16:34:58 poslijepodne »
Drugi razlog što pišem u temi leži u činjenici da nisam mogao da se suzdržim i ne obavestim vas da je klovn "metuzalem" još uvek na ovom svetu! Pre nekoliko dana je napunio trideset (!!) godina života ovde!  Ne mogu da poreknem činjenicu da mi predstavlja zadovoljstvo to što sam imao priliku da u praksi proverim legendarnu potencijalnu dugovečnost riba klovnova! Par A. ocellaris-a i dalje izgleda zadovoljan ovakvim životom i ribe se još uvek mreste relativno često.Od kraja septembra prošle godine nalaze se u novom, nešto manjem akvarijumu. Bio sam prinuđen da najzad obavim tu mučnu selidbu koju sam  duuugo odlagao, pošto je rizik od iznenadnog raspada „praistorijskog“ akvarijuma postao veoma veliki. U prilogu je kombinacija fotografija snimljenih jesenas, nakon aktiviranja akvarijuma. U međuvremenu, nije tu bilo značajnijih promena, ako se izuzme odlazak veterana L.nigriceps-a kojem je nažalost ipak krajem ove zime došao "sudnji dan". O toj ribi sam pisao i u ovoj temi, a može se videti i na jednoj od ovih - svežijih fotografija. Ribica je poživela tu bezmalo punu deceniju, a bila je odrasla kada je donešena!       

Još jedan veliki pozdrav!

ZorK

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Klovn - metuzalem!
« Odgovori #28 u: Travanj 25, 2018, 17:05:33 poslijepodne »
Sjajno za klauna!   :122:    Mislim da se imaš čime pohvaliti Zork!  :klap:  :1-20(62):

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Klovn - metuzalem!
« Odgovori #29 u: Travanj 25, 2018, 17:54:22 poslijepodne »
Super vijesti  :up:. Nadamo se ponovnom javljanju za 5 godina  ;)

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Nastavak “sage” n+1 put!!
« Odgovori #30 u: Travanj 21, 2021, 19:06:01 poslijepodne »
Poštovane kolege,

sve vas srdačno pozdravljam nakon prilično dugog vremenskog perioda! Doduše, nisam baš sačekao sa slanjem priloga pet godina, koje je kolega Slim pomenuo u prethodnoj poruci! Nisam želeo da baš toliko odugovlačim – za svaki slučaj, u ovakvim - ne baš sjajnim okolnostima…! :( Mislim da sadržaj teme postaje pogodan za nešto kao što je to bila nekadašnja rubrika u pojedinim štampanim medijima pod nazivom “Verovali ili ne”…! U najkraćem, par klovnova Amphiprion ocellaris je tu, ribe izgleda još uvek uživaju u životu u akvarijumu i relativno se često mreste !!! Evo snimka od zimus koji je načinjen na samom početku jednog od mrestova. 



Kratak podsetnik “istorijata” u vezi ovih riba. Klovn “metuzalem” je doputovao ovamo sredinom aprila 1988. godine direktno iz Singapura u veličini od oko 3 centimetra u kesici! Stari prijatelj, morski akvarista i ja smo ubedili jednog od tadašnjih uvoznika “na veliko” slatkovodnih akvarijumskih riba da u sadržaj porudžbine doda nekoliko paketića morskih organizama. Naime, maloprodaja morskih organizama je u to doba ovde bila u samom povoju... Partnera prastarog klovna doneo mi je vrlo dobar prjatelj, takođe morski akvarista, sa putovanja u Budimpeštu u avgustu 1999. godine, neposredno nakon završetka poslednjeg od onih užasnih ratova “na ovim prostorima“. Ta riba ni tada nije bila sasvim mlada, dužine od oko pet centimetara. Tako, na leto bi trebalo da napuni dvadeset dve godine života u mojim akvarijumima!  U prilogu je i kombinacija sasvim svežih fotografija ovih riba.

Još jedan veeeliki pozdrav svima!
 
ZorK
 
P.S. Žao mi je što aktivnost na Forumu već duže vreme upadljivo jenjava, nadam se da ovaj neće doživeti sudbinu više drugih foruma na kojima sam godinama pisao. A možda  je tako nešto i „suđeno”, noviji vidovi komunikacije izgleda neumitno preovladavaju…

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Klovn - metuzalem!
« Odgovori #31 u: Srpanj 16, 2021, 19:27:46 poslijepodne »
Zork, pozdrav, tek sad vidjeh tvoj novi post... Da, tvoji klaunovi su čudo, možda i svjetsko... Kad bi mogao ovaj info o tako dugom životu doprijeti do nekih svjetskih reef magazina.. Mislim da bi se napravio odličan intervju sa tobom...i klaunovima.  :D

Do nekog idućeg javljanja lijepi pozdrav tebi Zork kao i ekipi koja ovo čita.  :122:

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2200
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Nastavak “sage” n+1 put!!
« Odgovori #32 u: Srpanj 16, 2021, 20:24:10 poslijepodne »
Zork, pozdrav, tek sad vidjeh tvoj novi post...

Obzirom da si fiškal i obzirom na brzinu našeg pravosuđa, ovaj tvoj post je preuranjen skoro kolko je taj Nemo živ!  :harhar1:


Žao mi je što aktivnost na Forumu već duže vreme upadljivo jenjava, nadam se da ovaj neće doživeti sudbinu više drugih foruma na kojima sam godinama pisao. A možda  je tako nešto i „suđeno”, noviji vidovi komunikacije izgleda neumitno preovladavaju…

Drago mi je da su ti ribetine još žive!
A ovaj forum bu još tu dok je i nas, par bedaka kaj ga nedamo...  :angel:
Ko si misli da bu na fejsu nekaj pametnije čul, nek ide tam...  :a018k:
A čak i "morska" tu i tamo zaživi s kojim postom...  :)

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4040
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Nastavak “sage” n+1 put!!
« Odgovori #33 u: Srpanj 16, 2021, 20:53:13 poslijepodne »

A čak i "morska" tu i tamo zaživi s kojim postom...  :)
makar i na suho  :D

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2200
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Nastavak “sage” n+1 put!!
« Odgovori #34 u: Srpanj 16, 2021, 21:28:56 poslijepodne »

A čak i "morska" tu i tamo zaživi s kojim postom...  :)
makar i na suho  :D

Jel to na našeg Damira misliš???!!!  :D

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Klovn - metuzalem!
« Odgovori #35 u: Srpanj 19, 2021, 19:18:58 poslijepodne »
Mislim da ne, ja ipak imam mokri akvarij  :zagrljaj:  ;)

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Odg: Klovn - metuzalem!
« Odgovori #36 u: Srpanj 21, 2021, 21:33:16 poslijepodne »
Poštovane kolege, pomenuo sam već u nekoj od prethodnih poruka da mi zaista predstavlja veliko zadovoljstvo to što sam bio u prilici da u praksi potvrdim izuzetan potencijalan životni vek riba klovnova. Koliko sam upoznat, naučnici ga teoretski procenjuju na čak 35-40 godina! U šta je zaista teško za poverovati obzirom da se radi o nevelikim tropskim ribama! Na osnovu ličnog iskustva želim da kolegama poručim sledeće: ove ribice ne zahtevaju neke posebne uslove u akvariju – što je verujem većini poznato. Medjutim, kada ih nabavljate za svoj akvarij, razmislite i o činjenici da ove ribe uz istrajno, korektno održavanje mogu biti vaši pravi, zahvalni i atraktivni kućni ljubimci tokom nekoliko narednih decenija! Veeeliki pozdrav svima!  ZorK

« Zadnja izmjena: Srpanj 21, 2021, 21:37:02 poslijepodne od ZorK »